Trebišnjica

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pišite sve što znate o ovoj reci i, ako ste u mogućnosti, dajte slike!
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
mix gdje me nadje covjece  :doh: pa ja sam iz Trebinja odrastao na  Trebisnjici i na njenoj vodi napravio prve ribolovacke korake.  :hammer:
Slika sivasa koju si komentarisao u temi insekti je slikana bas na Trebisnjici ispod Arslanagic mosta.
Posto sad nemam vremena da napisem nesto vise obecavam par slika terena i nesto vise rijeci veceras.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ma kakav par? Daj bar dva para, triling ili još bolje five of a kind! :lol:
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Kao prvo da kazem da sam memorijsku karticu zaboravio u prsluku koji zajedno sa opremom preko zimi ostavljam ujaku u Trebinju samo nejneophodnije nosim za Pg.
Tako da oskudjevam sa slikama ali ipak par njih se naslo samo sto sve pokrivaju isti teren. :blush:

Uopsteno o Trebisnjici:Trebisnjicu poneko zove i Trebicnjica tako da se ne date zbuniti kad cujete i taj naziv.
U direktnoj je vezi sa Musnicom rijekom koja ponire u u Gatackom polju ali opet izvire pod brdom Vlajinjom kod Bilece e tu je izvor rijekeTrebisnjice.
Od izvora pa do mjesta poniranja tece kroz klance kao i kroz polja tako da se pred gradom rasirila u prostranom koritu( lastva-veoma bogata ribom i od lastve do velike brane se nalaze neki od najboljih terena za musicu,mada vecina Trebinjaca bas tu lovi na plovak 4-6g i tanku glistu na sta se dobijaju pastrmke mjera i vece za jedno popodne moze se uhvatit i do 20-ak komada) da bi onda 5 km svog toka isla tjesnacom do grada(staniste krupne pastrmke zbog dubine od nekih 15m).Opet se siri u tkz. zaljev Gudelja gje se i nalazi ribnjak tako da se u istom intenzivno lovi zbog ribe koja pobjegne kao i zbog hrane kojom se hrani u ribnjaku sto naravno privlaci ribu naviklu na lak zalogaj samim tim je i teze prevarit. Kroz grad tece veoma sporo i mirno uz izuzetke vjestackih jazova ukupno 7 koji su bogati ribom i tu se javljaju najveci primjerci u djelu koji tece kroz grad.(2006 na rastocima uhvacen merdzan od ravno 3.600g  :tbumb: ) ne znam bas podatke za ovu godinu zato i dajem ovaj od 2006.Dok je ovog ljeta na skakavca iza male brane pala i mladica od 5.600g ulov je ostvario penzioner vjerovali ili ne na trsku i konac za krpljenje ribarskih mreza :doh: :doh: :doh:
Na izlazu grada se cijepa u tri rukavca koji se nize Pridvoraca opet spajaju u jedno korito i taj dio sa rukavcima se naziva Rastoci.
U donjem toku tece do  Zavale odakle nastavlja put ka Orasju da bi pod samim Klekom ponirala.
Svojim tokom duga je 97,8 km nema pritoka osim par potoka i natapa Trebinjsko i Popovo Polje.

koga zanima moze da pogleda kartu grada sa upisanim lokacijama i jazovima mada je dio karte nepotpun tako da moram rjecima docarat znaci desno od zeljeznickog jaza dodje studenac sa dva jaza prvi je grcki ili kako ga jos zovu stari jaz a potom glavni veliki na studencu zatim dodju grede(to je dio gdje je obala obrasla stablima topole voda je prilicno obrasla sasom tako da se tu krije saran) pa onda dodju bare (koje se tako zovu jer je tu bio predvidjen sportski centar da se gradi ali posto su iskopali temelje shvatili su da voda zimi nadodje i poplavi teren pa kad se povuce ostanu rupe pune vode sa veoma malim(pola metra sirine a 15 cm dubine kanalima do rijeke) u barama se mrijesti strugac i saran pa cesto ostane zarobljen a u rijetkim prilikama kad puste branu i krene da izadje prave se sacekuse.
Slike koje cu postavit sa nazivom bare su slikane na rijeci a ne na barama da ne bi bilo zabune :bleh:
Takodje tu se nalazi i jedan omanji ribnjak tako da je potez bogat ribom.
potom opet dodje jaz (ne mogu se sjetit imena trenutno) pa nekih 300 metara idealnog terena za musucarenje i opet jaz a potom zabran :drool: Brana i ispod nje dubina i ko zna kakvi komadi :tbumb:
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
evo par slika five of a kind za mix-a :nowink:

Irazlog zasto ja volim ribolov na staroj slici je moj pokojni djed i moj ujak takodje ribolovac inace musicar vec 40 godina koji lovi kao i ja na kuglu ali je priznat kao jedan od najboljih musicara u TB,
pravi musice na brzaka uopste ne polaze mnogo na materijale i ostala cudesa par skalpova,svakojaki konci i malo zice nista vise ne koristi.
Stara garda nece da odstupi od svog pa bog.
Kako on kaze bitna je velicina i boja a sto je ruznija to bolje,treba znat plasirat musice a u krajnjem slucaju ne love musice vec ribolovac  :lol:
Na otvaranju ove godine svi su dobro prosli a on najbolje stap Barkley 3.30 masinica stara finesa i 5 istih musica na struni kratko vezanih na jedva 3cm od osnovne strune.
Necu reci kojih pet musica jer znam da bi se naljutio hehehee :-*
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Evo i par musica koje rade na Trebisnjici mozda su malo losije slike ali slikam sa mobilnim  :'(
tu ne mogu nista.
Posto ja nemam blage veze sta treba da predstavljaju pojedine od njih mogao bi mi neko napisat par rjeci na sta lice i sta bi mogle predstavljat ko zna neka napise.
U svakom slucaju na svaku od njih sam imao par komada sto ce rec da su mi vise nego dobre.
A tu je i slika prve zakacene ribe i nista manje nego celo i to pravi Trebinjski rijecni(mislim da je ocigledna razlika izmedju onog gore popovca na crno bjeloj slici).
Ja sam u bermudice sa frizuricom ka da mi je Saban periku pozajmio  :lol:  :doh: :D :D :D
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Odusevljen sam ovom rekom! Odlicne slike i hvala na informacijama druze!  :tbumb:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Lepe slike.
Zanima me, Asader, odkad ima mladice u Trebisnjici i koliko procenjujes da je ima sad? Mislim, koliko se cesto lovi? Unapred hvala za odgovor.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Mene je Trebisnica odavno odusevila... reka iz snova, kao s razglednice. Medjutim, vrlo me interesuje da li neko ima iskustva i novijih saznanja o stanju na reci Buni.... ako neka zna o kojoj reci pricam... :'(
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Pedja ja sam misljena da je ima poodavno jer se sjecam prica o raznim lomovima stapova,proklizavanja lezajeva i kidanju strune. Nekima sam i prisutvovao. :D
Ne lovi se tako cesto svega 1 ili dvije za sezonu ali tako je iz razloga sto niko i ne pokusava da ide na nju. Rijetki su oni koji bas nju traze i nikad nije uhvacena na musicu nema je u bukovima i brzoj vodi nasla je staniste iznad Goricke brane(mala brana) mislim iz razloga sto je velika dubina a voda se konstantno krece usled rada turbina tu je i love na varalice povecih dimenzija.
Polovinom 60-ih godina prošlog vijeka izgradnjom hidroenergetskog sistema, Trebišnjica je pregrađena na dva mjesta Graničarevo i Gorica. Brana "Graničarevo" kod istoimenog sela, 20 km uzvodno od Trebinja, pravi je gigant (123 m). Njenom izgradnjom potopljeno je korito Trebišnjice i sela uz nju sve do Bileće.
tako da su nastala vjestacka jezera Bilecko i Trebinjska lastva u kojoj se korito siri do 200m u duzini od 100 metara a voda je veoma mirna i spora  tu se takodje nalazi mladica. Sidje iz djela od Granicarevo brane do Lastve i tu goni.Mjesto gdje sam je ja gledao da goni sicu je bas tu ispod starog zeljeznickog mosta u jednoj uvali.Na ovoj lokaciji su vadjeni i primjerci Jezerske pastrmke  od 7 kg.  Takodje sam zaboravio reci da jezerske pastrmke ima i u Bileckom jezeru.
Na slici je dio lastve prije prosirenja korita nazalost nemam trenutno sliku jezerskog djela.

 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Od riba, koje žive u Trebisnjici tu su:
pastrva( u duzini cjelog toka) bjelica kakva je manita  je i najcesci ulov musicara, uspjesno je love na vodenog crva,hljeb,varalice,gaovicu i sve moguce mamce, tu su jos i kalifornijska kao i merzdan, mladica veoma rijetka ali i krupna(samo u lastvi i iza male brane.) kad krene da goni gaovicu(vidjao sam je oko 11 sati "ispod oblaka" vise puta) voda prokljuca od sice.
Potocare nazalost vise nema,Susica koja obilovala ovom po meni najljepsom ribom za musicara je veoma mal i uzak potok tako da se raznim pregradjivanjem mrezama i strujom skoro potpuno iskorijenila.
Nešto je rjedi ugor (nekad u velikom broju ali u ratnom i poslijeratnom periodu izlovljen mada je dobra vijest da se populacija obnavlja-uhvaceno je vise krupnih primjeraka kao i sitnijih).
Šarana (takozvani vretenas ili popovac izduzenog tijela -nekada ga je bilo u izobilju ali sad ga je sve manje rijetki su oni koji uspiju da ga prevare u djelu toka kroz grad.
Potez od studenca do bara krije kapitalne primjerke.Dok ga u bileckom jezeru ima u izobilju mada som pocinje da utice na brojnost istog).Ovi su šarani odnjegovani u ribnjaku, koji je za austrijske vladavine bio za to ureden u dubokom opkupu oko Kastela(starog grada) trebinjskog. Odatle su šarani pušteni u Trebisnjicu gdje su se umnožili. Inace saran je prva riba koju sam zakacio a u pomoc je priskocio pokojni djed stari vuk da ga izvuce.
Klijen kojeg skoro niko ne lovi tako da ga ima i previse ovog ljeta sam na mepsa imao bezbroj udaraca i vadjenja opet ja o vara.... sorry hahaha.
Jegulja koju takodje slabo love a ima je u istom potezu gdje i sarana.
Strugac riba slicna klijenu po obliku i gradji samo sa sitnijim krljustima.
Amur se i danas moze naci u potezu od rastoka do banja.Kako ga je samo milo vidjeti kad u jatu lednjim perajima sjece povrsinu vode krecuci se sredinom rijeke.
Obicno ga neko primjeti i tada se duz obale sjate "stucavci" i sa trokukama cupaju iz jata.
Na bileckom jezeru preovladava som i saran takodje ima deverike,bjelice i krupne jezerske pastrmke.

U dva navrata (maj-juli) sa 150.000 komada kalifornijske pastrmke. Poribljena su sva podrucja, od Bileckog jezera do manastira Tvrdoš.
Ovakvo poribljavanje vrsi se vec 6 zadnjih godina uzastopno. :tbumb:

Grad Trebinje i Trebisnjica izrodili su i par dobrih takmicara.
Zoran Dobranic je sportski ribolovac i višestruki reprezentativac. Bio je i na svjetskom prvenstvu u Slovackoj 2003. Tu su jos i stariji iskusni takmicari Risto Gurovic, Borivoje Benderac, Pero Kolak, Boško Parežanin.
Npr. svjetski rekord u lovu sitne ribe na cep drže madjari sa 1520 komada sitne ribe za 3 sata. Risto Gurovic isti postize za 5 sati hehehe lagano se primice al dug je put pred njim.

To je eto Trebinjcica, rijeka po svemu tajanstvena. Ona brižno cuva svoje tajne od neznanih izvora pa do zagonetnih ponora.
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
hvala Marko 
Te su mi lovne i ponavljam ih iz sezone u sezonu sa dosta uspjeha.

Cudi me da Mix nije progovorio ni jednu a otvori covjek temu .
Mix javi se,javise sever te zove javi se javi se hahaha  :D :D :D

pozdrav svima kojima se Trebisnjica svidja imaju ukusa :tbumb:
 
Vrh Dno