Visočica

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Visočica - Rsovci

Spektakl na Staro-planinski način. Nebo, zemlja, kamen, stare kuće, reka, zmije, pastrmke,...

I naravno USR "Galovica" sa sve nekoliko pojedinaca razbacanih po reci :doh: Hvala na roštilju Proti, Ljubi, Željku, Slavku...

A pastrmke??? Kaže Kuzma da ih ima, ali da taj dan nisu radile? Sve u svemu isklepasmo po 7-8 sitnih komada, pre podne je bilo katastrofa i pored rojenja silnih caddis-a, poneke velike kamenjarke, poneke velike bele majske i još svačega. Preoravali smo i nimfama i strimerima i raznoraznih površinskim varijantama od sitnih caddisa do džinovskih baja.
Predveče je krenulo bućkanje, ali samo sitnih riba koje smo klepali i puštali. Veću ribu od 22-23cm ne videsmo!!!

P.S. Hvala Nati, Novaku, Ani i naročito Kuzmi na fotkama i strpljenju :)
 

Prilozi

  • IMG_1714.jpg
    IMG_1714.jpg
    258,8 KB · Pregleda: 1.043
  • IMG_1744_cr.jpg
    IMG_1744_cr.jpg
    262 KB · Pregleda: 1.082
  • IMG_1743_cr.jpg
    IMG_1743_cr.jpg
    287,1 KB · Pregleda: 1.246
  • IMG_1739_cr.jpg
    IMG_1739_cr.jpg
    227,9 KB · Pregleda: 974
  • IMG_1736_cr.jpg
    IMG_1736_cr.jpg
    257,2 KB · Pregleda: 1.076
  • IMG_1731_cr.jpg
    IMG_1731_cr.jpg
    168,2 KB · Pregleda: 1.134
  • IMG_1730.jpg
    IMG_1730.jpg
    270,1 KB · Pregleda: 1.337
  • IMG_1726_cr.jpg
    IMG_1726_cr.jpg
    278,3 KB · Pregleda: 1.493
  • IMG_1722_cr.jpg
    IMG_1722_cr.jpg
    215,3 KB · Pregleda: 1.142

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Milanče je napisao(la):
P.S. Hvala Nati, Novaku, Ani i naročito Kuzmi na fotkama i strpljenju :)
I ja im se u moje i Gringovo ime zahvaljujem za pizzu i ladno pivo!  :)

A Kuzmi se posebno zahvaljujem što me je pretupao da ne idem sa vama, pa sam istog dana, ali na drugoj reci, hvatao pastrmke od 35 cm.  :D
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Visočica - deo ispod Zavojskog jezera

Ono što ostane nakon skretanja vode u HE...  :(

Malo, bistro, plitko, sa ponekim dubljim virom koji može da krije i pastrmku od par kg, ali je to teško upecati...

Visocica15062009e.jpg


Visocica15062009a.jpg


Visocica15062009b.jpg


Visocica15062009c.jpg


Visocica15062009d.jpg


Pecao sam ovde par puta, puno lomatanja i puno sitnih pastrmki - greota bockati. Hvatao sam ribe prosečno veličine 15-22 cm, uz svaku desetu oko 25. Nisam nikada slikao baš ni jednu, već sam brže-bolje skidao sa mušice na udici bez kontra kuke i puštao nazad. Raduje jedino veliki broj riba i stalna akcija, bukvalno po 3-4 napada na od strane par riba na svakom mestu.

Poslednji put sam za sat vremena upecao desetak, i to u sred podneva. Kada pecate na Temštici i kad vas uhvati podnevno sunce i žega, i pastrmka prestane da se javlja, odete u kanjon Visočice i pecate u senci ko da je večernji cug.

Inače ima i jako puno sitnih ciprinida, ali nisam uhvatio ni jednu da bih rekao kojih. Vide se pliske (dvoprugaste uklije) koje u mirnim virovima besomučno kidišu na suve muve, a moguće je da ima i pijora i klenića. Na dnu ima potočnih mrena, uz možda još poneku ribu dna, poput peša, vijuna i brkice.

A poslednji put slikah ovo:

visocica.jpg


Smukulja (Coronella austriaca)

 

pannic

Senior member
Učlanjen(a)
14.06.2007.
Poruke
161
Broj reagovanja
0
Posto ste ovde pisali malo o Visocici bilo mi je zgodno da je povezem sa ovim sto hocu da vam pokazem. Pogledajte na sledecoj adresi Plan upravljanja Starom planinom. Odredbe o ribolovu su veoma interesantne, hoce li to neko sprovesti u delo. U ovom trenutku to je jedina nada za te reke i njihove pritoke.
http://www.srbijasume.rs/pdf/plan.upravljanja.stara.planina.pdf
 

pannic

Senior member
Učlanjen(a)
14.06.2007.
Poruke
161
Broj reagovanja
0
Kolege, vidim da nema komentara a mozda je i ova tema ubrzo pokrivena pa je to razlog. Ja cu ipak da nastavim, mnogo se pricalo o ribocuvarima raznih udruzenja, neaktivnosti, slaboj kontroli, .... i u dobrom delu slazem se sa vama. Medjutim na adresi koju sam postavio u prethodnom postu mogli ste procitati da se u parku prirode Stara planina nesto menja. Izvorisni delovi Visocice i Toplodolske reke vec su dve godine pod trajnom zabranom i mogu vam reci da to ima efekta. Nekoliko lokalnih likova je nastradalo i to sa prilicnim kaznama. Sada je novim planom upravljanja na svim vodama Stare planine do jezera Zavoj predvidjen rezim C&R. Plan je na javnoj raspravi za par nedelja u Zajecaru i ne verujem da ce se bilo sta tu promeniti. Danas sam na ulici sreo dva ribocuvara i najezio sam se od onoga sto sma cuo o buducim kontrolama i o sumama koje su platili  kaznjeni krivolovci. Da zakljucim, kada na prolece dolazite na reke kojima gazduje JP Srbija Sume (Jerma, Visocica, Temstica i Toplodolska) dobro se raspitajte o rezimu ili eventualnoj zabrani. Znam da velika vecina nece imati nikekvih problema jer je svojim ponasanjem i do sada stitila reke i naselje riba. Stara planina je sada odlicno pokrivena mrezom mobilne telefonije pa vas pozivam da svaku nepravilnost koju primetite prijavite na telefone koje cu za par dana staviti. To ste mogli i do sad ali ruku na srce ni upravljaci a kamo li ribocuvari nisu mogli ni imali sredstava da reaguju stalno. Sada, svaki prekrsaj kaznjavac se sa drakonskim prekrsajnim kaznama (cini mi se da je najmanja 25000) +  5000 din. po komadu pastrmke (naravno i druga nas riba interesuje ali je pastrmka najugrozenija) pa ko voli nek' izvoli. Izgleda da ce i cuvarska sluzba biti stimulisana od naplacenih kazni ....
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.874
Broj reagovanja
185
Lokacija
Kragujevac
Svaka cast za pokrenutu temu, jos pre par dana sam skinuo tekst ali zbog obimnosti nisam stigao celog da ga iscitam... Kada bi sve od navedenog stvarno pocelo da se primenjuje na sve ribolovce, pa i na licne prijatelje tih istih ribocuvara i na njih same jer su oni ti od kojih je sve pocelo, onda mozemo da pricamo o rezultatima u kojima cemo uzivati za pet godina.

Zao mi je sto mnogi od nas nemaju samorazvijenu svest da ribu treba da vrate u vodu da bi opet uzivali u borbi sa njom i da za hranu treba da se bore radom a ne kradjom ribe ili divljaci. Danas vozim kola i tip ispred mene izbacuje paklu cigara na put :doh:... nema covek svest da to ne treba da radi... udri po dzepu  :hammer:

tuga ziva me uhvati kad razmisljam gde cu na pastrmku sledece sezone a tako bih voleo da mogu da obidjem sve nase reke a narocito gore pomenute a ne da se vijam po inostranstvu :bye:

 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Zdravo Saša! Zanimljive vesti nam donosiš, ali eto ja nekako propustih da pročitam tvoj komentar od pre 10 dana...  :doh:

Ovo me zanima:

pannic je napisao(la):
Sada je novim planom upravljanja na svim vodama Stare planine do jezera Zavoj predvidjen rezim C&R.
Kad kažeš "do jezera", misliš do uliva Visočice u jezero? Dakle cela Visočica i sve pritoke uzvodno da budu C&R revir! To bi bilo sjajno!

Još samo da uvedu ono o čemu smo pričali pre pola godine (i što je nadam se u pisanom obliku i stiglo u ministarstvo...), tj. zabranu upotrebe živih mamaca i zabranu svake vrste ribolova u vreme lovostaja na potočaru.

A šta je sa Temšticom i Visočicom ispod jezera?

Uz C&R, ribočuvarsku službu i drakonske kazne kao garancije sprovođenja u delo, te reke bi u roku od 2-3 godine postale pune pastrmki!! A tek za 5-10, čudo!!  :)
 

pannic

Senior member
Učlanjen(a)
14.06.2007.
Poruke
161
Broj reagovanja
0
Zdravo Gorane,
Koliko je ovo dobra vest toliko je cudno definisano u pomenutom Planu.... U pitanju je izgleda samo privremena zabrana koja se odnosi na 2009. i 2010. godinu. Pecanje je i ove godine trebalo da bude dozvoljeno samo na Toplodolskoj ispod Toplog dola i Visocici ispod Dojkinaca i to po principu C&R. Naravno to niko nije postovao niti je bilo valjanih inforamcija o tome, osim navodjenja gornjih tokova kao ribljih plodista. Opet nisu pomenuli ni definisali "zive mamace" (najveci i pocecu da mislim nameran propust) pa ce tako i na dalje da se love klenovi i potocne mrene a ti ces morati da vratis svaku pastrmku u reku. Nece to tebi i meni biti tesko, i do sada smo to radili ali poznajuci frekfenciju pojavljivanja ribocuvara opet ce biti "hrabrih". E , povoljnost je sto ce po neko od "hrabrih" da ga odenese kao bumbar slamku samo ako ga docepaju sa pastrmkama ( a znamo da se gore svi penju zbog toga). C&R ce biti uveden na sve reke osim jezera Zavoj i Nisave, cak pominju i Jermu pod tim rezimom. Bice postavljene table na vreme i na vidnim mestima. Hteo sam vise da ljudima sa mreze skrenem paznju da se kontrolisu jer znas kako je, najebu prvo posteni pa za njima gologuzani ili bese obrnuto... Nece sve biti u pocetku idealno, bice proklizavanja ali bar je na papir stavljeno slovo priblizno onako kako bi trebalo da bude. Nisam pristalica apsolutnog C&R ali je ovakva zabrana (naravno ako se sprovodi i oni koji je sprovode budu stimulisani) put ka vracanju populacije pastrmki na moguc i visok nivo. Ko ce i kako nakon toga uvoditi ribolovni turizam ili organizovati rekreativni ribolov po nekim vecim cenama, drugi je niz pitanja ali ce ona imati lakse odgovore ako u rekama bude bilo dovoljno riba.
 

pannic

Senior member
Učlanjen(a)
14.06.2007.
Poruke
161
Broj reagovanja
0
Dragi prijatelji, evo da vam pozelim lepu i uspešnu 2010. godinu u temi o reci, na kojoj  želim da neke od tih lepih trenutaka doživite pa i opišete. Bilo ko da se osovi na dolazak ovde moze me slobodno pozvati i dobiti bilo kakvu informaciju o vodostajima, režimu ribolova .....  ;) kretanju ribočuvara :whistle:, ceni jagnjetine i slično...  Srdačno vaš,

                                                                                    Saša Panić
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Evo i ja da objavim jednu lepu vest za ljubitelje prirode i stare planine a to je da je je sprecena izgradnja hotela na Jabuckom ravnistu, ponisten je tender i izgleda da ce taj deo uci pod prvi stepen zastite.  :tbumb:

Izgleda da gospoda ciji je cilj bio unistenje stare planine polako ali sigurno gube bitku.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Evo svezih slika sa Visocice (SUBOTA).Slikano je sa mosta odakle i pocinje MUSICARSKI REVIR,,,,
Deluje za ovo doba godine sasvim  :tbumb: a i mogu da se nadju KALIFICE u vecem broju .... :smoke: :smoke:
 

Prilozi

  • Visocica.jpg
    Visocica.jpg
    257,3 KB · Pregleda: 840
  • Visocica-2.jpg
    Visocica-2.jpg
    290,9 KB · Pregleda: 802
  • Visochica.jpg
    Visochica.jpg
    297,5 KB · Pregleda: 848

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Nisam UNCIA,ali se opasno SPREMAM.... :yeswink: :yeswink: :yeswink:
 

sašaPI

Full member
Učlanjen(a)
25.03.2009.
Poruke
953
Broj reagovanja
124
Lokacija
Pirot
Instruktori na delu...
Kad su ih videle ribe pobegle odma,samo ove koje se još nisu upućene u problematiku pokupile muvu  :hammer:  :hammer:
 

Prilozi

  • IMG_0009.JPG
    IMG_0009.JPG
    221,3 KB · Pregleda: 858
  • IMG_0020.JPG
    IMG_0020.JPG
    236,3 KB · Pregleda: 891
  • IMG_0016.JPG
    IMG_0016.JPG
    140,2 KB · Pregleda: 805

sašaPI

Full member
Učlanjen(a)
25.03.2009.
Poruke
953
Broj reagovanja
124
Lokacija
Pirot
Šalu na stranu,vodostaj još uvek veći nego što trebao da bude,riba totalno nezainteresovana za naše muve a i muve ostalih kolega na koje smo nalazili sve u svemu jedno lepo druženje sa Đoletom i Kuzmom i šetnja po Staroj planini,raduje me što sam video na nekoliko mesta jata malih potočara veličine od 3-7cm. što znači da je prošlodišnji mrest i pored nepovoljnog vodostaja ipak delimično uspeo !
 

Prilozi

  • 6cm..JPG
    6cm..JPG
    158,3 KB · Pregleda: 697
Vrh Dno