Balans čekrka i štapa

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
na stap klase 5 treba staviti cekrk predvidjen za kanap 5 i to je to . desetak grama tamo ovamo moze na duzini poluge koliko ima od kraja plute do cekrka zanemarljivo da poremeti balans i da teziste pomeri neki cm napred ili nazad . ko to moze da primeti pri upotrebi u ribolovu svaka mu cast. ja razliku ne primecujem , ali primecujem da mi je lakse za ruku kada nakacim laksi cekrk pa makar se balans poremetio totalno.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.009
Broj reagovanja
259
Lokacija
Norway
simpson H je napisao(la):
Neso o tome mogu da diskutujem samo sa onima koji malo bolje od tebe poznaju tu materiju. Stvarno nemoj da se ljutis ali mi se cini da suvise povrsno gledas na sve. No ipak da te ne uskratim za odgovor, Z-Axis niti ima isti taper kao One, ni debljinu zida a nema ni nano resin, drugim recima sasvim drugaciji stap. To sto je tezina gornja 3 dela ista ne znaci ama bas nista. Osim toga elementarno neznanje iskazujes kada mislis da tezina karika, duzina plute i ostalo  utice na akciju stapa. Na akciju stapa utice iskljucivo fabrika, ni ti, ni ja, ni olovo od 300g. Iskljucivo taper blanka, debljina zida, koriscena kombinacija grafita i nista vise.

Nadam se da ces uskoro naci nekog ko poznaje ove stvari pa da posle razgovaramo  :tbumb:
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Dobro balansiran pribor, ili ovde stap, cekrk i kanap ne znaci da je to u ravnotezi negde na pluti gde bi vam se nalazio kaziprst.

Znaci zapravo sasvim drugo. Nemada da stap bude paralelan sa vodom, nekada da prednji deo stapa bude vise nagnut ka vodi, nekada da je prednji deo stapa rasterecen i da je vise ka nebu podignut.

Bojan vec rece da je mnogo vise oko same tezine, sa cime se slazem.

Gledano u odnosu na zabacaje, pa stap je mahom u vertikalnom polozaju, zar ne.

Tek kada se plasira imitacija na vodu neka vrsta ovih balansa preuzima vaznu ulogu.

Iako je zastarela AFTMA jos uvek se koristi kao merilo. Na srecu za dvorucnjake tj kanape koji se korsite na njima nikada nije ni vazila da se mere prva 9m vec cela glava. Jos nismo te srece kod jednorucnih stapova ali se jos uvek meri tezina u prva 9 metra... Ima pomaka kod pojednih firmi da su se okrenuli gramazi celih glava ali sacekacemo mi dok se sve ne preokrene a onako kako bi trebalo da bude. Ustvari samo treba da se prepise sa spey kanapa, nista vise.

Evo jednog od primera sa nedavnog pecanja stuke po baltickom moru. Jedini cinioc za uspeh u hvatanju stuka bilo je da prepoznate udarac, nesto slicno kao sto varalicari pokusavaja da uhvate udarac smudja. Iskusni smudjarosi znaju o cemu pricam. Sutke su uzimale na guranje, tj nije ni bilo udaraca. Mnogi su bili i bez ulova ili sa cak skrominim ulovima. Sta je meni doneli poprilican broj ulovljenih stuka i kako sam ih dobijao, tj prepoznavao udarce. Na nacin sto sam stap drzao u balansu na kaziprstu desne ruke tako da vrh stapa bude tik uz vodu a desna rukau visini ramena. Dubina iz koje sam pecao je bila negde do struka maksimalno. Na svako prikupljanje kanapa bi se vrha tapa odizao do nekih 30-50cm. U trenutku kada se nije odizao jednostavno kontra. Pre toga se dobro prodje dno da se zna kako da se i gde vodi strimer. Jako interesantno i korisno da sam imao balas u priboru kakav se mogao pozeleti.

Pozdrav
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
Djole je napisao(la):
Na nacin sto sam stap drzao u balansu na kaziprstu desne ruke tako da vrh stapa bude tik uz vodu a desna rukau visini ramena.
Djole...jel ovo moguce,tj.jel moguce ovako loviti,ja probao da zamislim ovu situaciju,pa mi to ludo zvuci?kako povlacis kanap i cimas strimera a stap ti stoji samo na kaziprstu,jel ovo moguce?
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Tako je. Bas kako s napisao. Ovo sam isto koristio i na Joci. Cak jednom dok sam pokazivao i objasnjavao mom drugu kako hvatam nekada kada "pipkavo" stuka uzima ili kako cesto kazem gura strimer i to ne moze da se oseti kao udrarac. Nije nista ovo niti tesko niti komplikovano. Vazno prvo protresti komfiguraciju zbog vodjenja strumera.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Da upotpunim post. Ne povlacim na ovaj nacin brzo strimera tj cimam vec se strimer bodi kako polako. Druge su kombinacije kada je atuka aktivna i druge u zavisnosti od bistrine vode
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
Djole je napisao(la):
Da upotpunim post. Ne povlacim na ovaj nacin brzo strimera tj cimam vec se strimer bodi kako polako. Druge su kombinacije kada je atuka aktivna i druge u zavisnosti od bistrine vode
ok...ovaj vazan deo je nedostajao...skroz lagano vodjenje strimera.sad je sve jasnije.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Djole je napisao(la):
Da upotpunim post. Ne povlacim na ovaj nacin brzo strimera tj cimam vec se strimer bodi kako polako. Druge su kombinacije kada je atuka aktivna i druge u zavisnosti od bistrine vode

De mi nestao edit ahahaha. Ebalo me kucanje s telefona
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Jos jedan balansero,
Ovakav savet sam dobio kada sam prvi put poceo musicariti,naime jedan stariji musicar koga sam sreo na vodi i upoznao rekao mi je sledece.
Ravnomernost pruta je najvaznija stvar.Nju mozes postici tako ili osetiti ako na prutu stavis tocak i strunu i probas da zabacujes.Ako imas osecaj da je donji deo pruta ispod ruke kojim ga drzis,tezak,onda je prut otezan i nije podesan.Tome se moze doskociti time sto ces staviti laksi tocak i ako onda osetis da donji deo nije tezak,prut se moze smatrati ravnomernim tj.balansiran.
Ovo se nemora uzeti zdravo za gotovo meni licno odgovara i veoma mi je vazno.
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
Djole je napisao(la):
Evo jednog od primera sa nedavnog pecanja stuke po baltickom moru. Jedini cinioc za uspeh u hvatanju stuka bilo je da prepoznate udarac, nesto slicno kao sto varalicari pokusavaja da uhvate udarac smudja. Iskusni smudjarosi znaju o cemu pricam. Sutke su uzimale na guranje, tj nije ni bilo udaraca. Mnogi su bili i bez ulova ili sa cak skrominim ulovima. Sta je meni doneli poprilican broj ulovljenih stuka i kako sam ih dobijao, tj prepoznavao udarce. Na nacin sto sam stap drzao u balansu na kaziprstu desne ruke tako da vrh stapa bude tik uz vodu a desna rukau visini ramena. Dubina iz koje sam pecao je bila negde do struka maksimalno. Na svako prikupljanje kanapa bi se vrha tapa odizao do nekih 30-50cm. U trenutku kada se nije odizao jednostavno kontra. Pre toga se dobro prodje dno da se zna kako da se i gde vodi strimer. Jako interesantno i korisno da sam imao balas u priboru kakav se mogao pozeleti.

Pozdrav


auuuu brate mili...pa ti si institucija..pa jel znas kad bi ja ovo provalio...nikad a mozda ni tad...znaci vec se vidim da sam pare bacio da mi dupe vidi put....pa ovo je za mene matematika...
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.009
Broj reagovanja
259
Lokacija
Norway
Djole je napisao(la):
Dobro balansiran pribor, ili ovde stap, cekrk i kanap ne znaci da je to u ravnotezi negde na pluti gde bi vam se nalazio kaziprst.

Znaci zapravo sasvim drugo.

A to drugo je.....?

Odakle ti ovo zivota ti? Ako balans nije u ravnotezi na pluti, gde je?



 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
nespetro je napisao(la):
A to drugo je.....?

Odakle ti ovo zivota ti? Ako balans nije u ravnotezi na pluti, gde je?

To drugo je ono sto nisi procitao o cemu sam i pisao.

Ovo drugo si u pravu, lose sam napisao. Balans, sam video koliko da se prica u ovoj temi i drugima jeste na prstu ii da je stap paralelan sa zemljom. Zato sam i pricao da balans ne mora da bude uopsta takav, kao da na vagi da imamo iste tezine i sa jedne i sa druge strane.  Moze da vrh stapa bude nagnut i ka vodi ili ka nebu i da bude takodje dobro izbalansirana kombinacija. To da li ce da bude vise na dole i na gore ima veze i sa kanapom koji je van vrha stapa o cemu sam i pisao. Bez kanapa nemamo onda o cemu da pricamo a pogotovo o izbalansiranom priboru za ribolov.
 
Vrh Dno