Beli Timok - MRTVA REKA

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Jebote, namnožile se ribe, a i voda se malo izbistrila od ovog amonijaka. Trebalo bi češće da properu reku ovim sredstvom. :doh: :hammer:
Ne dajte trovaču da pobegne, trebaće nam formula otrova koji je koristio, :lol:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Laki, brate, odvoji mi jednu bočicu. Vidiš li kako ih lepo omamljuje i diže na površinu. Sledeći put, kad dođem na reku, a riba se "zalepi" za dno i ne interesuje je suva muva, kapnuću malo. Da ih razradim! :doh:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
odgovor koji je bio sam izbrtisao, nisu nova pravila i ostale nebuloze...malo reda ipak treba da postoji. Ako imas protiv Mixmastera nesto 2pike otvori temu i pisi u ovoj temi joj nije mesto.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Bili smo juče na Belom Timoku i, kakva slučajnost, vodili i dva britanska mušičara, da vide najbogatiju klendžijsku reku. Pokazali smo im i gornji, otrovani deo. Zaista se ne vide skobalji, a ni klenovi. Nema smrada amonijaka, ali je boja vode neobična za taj deo toka i primetio sam da je i dalje pod jakim pritiskom zagađivača. Izgleda da je, čim se ministar vratio u Beograd, trovač nastavio svoj posao.
Pecali smo u donjem toku, kod Zaječara. Tu je much, much, better. Počeo sam da pričam pola srpski, pola engleski! :hammer:
Ako ovako nastave engleski turisti da dolaze na naše klendžijske reke, zaboraviću srpski. :( :lol:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Vidim Mix da nisi izdrzao da ne pronjuskas sam malo. Dosao sam malopre iz Debelice.  :( :( :( :( :( :(
Sta da kazem sem BEDAK. Najveca riba koju sam video je klen od jedno 150g kod Debelickog mosta. Video sam jata mladji na par mesta (valjda ce preziveti ovaj drugi talas trovanja).
Voda ima neku cudnu zelenkastu boju, alge su isto jako cudne. Mislim da je otrov izazvao truljenje algi (? ? ?) pa otud ova cudna boja.
Inace prosle godine je krajem jula kad sam bio tamo nivo reke bio dosta visi nego sad. Ne secam se kad je Timok bio ovako nizak jedva da tece. Sto je samo potpomoglo pomor u jos vecoj meri.
Inace svi su komentarisali u selu kako nisu imali pojma kolike i koliko ribe ima u Timoku kad su videli komade od 2-5kg kako plutaju. Zato Mix svaka cast za predmet poznavanje Belog Timoka odlican 5.
Ispod mosta u Trnovcu sam video da je ostalo mrtve ribe (sve komadi 0,5-1kg pa navise). Ako mi uspeju slike zalepicu ih ovde da vidite.
Tuga ljudi moj tugaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa jedna, majke im ga mangupske!!!!!  :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

P.S. Od jednog lika u Debelici sam cuo da je bilo jos nekih sranja sem amonijaka, cak i teskih metala u sta bas i neverujem jer u Knjazevcu nema neke metalurske industrije. Da li neko zna nesto o tome?
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
E bas su zilavi ti Knjazevcani! :hammer: Pravi work-o-cholics -i (tj. radomanijaci): policija ih zatvori, ali zaboravi da ih istera iz fabrike, a oni rade i zagadjuju amonijakom (bez teskih metala, ne daj Boze da se i to siri u "Dzersiju", mada me ne bi cudilo da one ovce i goveda sto pasu oko Kalne mozda svetle u mraku  :hammer:, pa zato u elopak iznutra stavljaju metalnu foliju, da ne probija radioaktivna svetlost od mleka  :hammer:) napolje. Ovde u Bgd nema knjazevackog mleka, ima li ga drugde? Mislim, pogledajte kroz prozor nocu, kad ugase svetlo u radnji, da li to mleko svetluca sa rafova i gondola? :D

Koliko god ovo gore zvucalo bezvezno, kad bi postoala ekoloska svest medju gradjanstvom i kad bi se knjazevacki proizvodi bojkotovali u Srbiji, sami bi se priveli redu i preduzeli sve sto treba protiv ovakvih zagadjenja.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Glupo je postovati na svoj post, ali pocele su price o poribljavanju BTimoka. Kad bude bisera, konkretno, prenecu vam ih.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Pedja ne daj da nam pustaju babuske i cverglane u Timok. Aj stuke ili mozda losose bi i mogli  ;)
Nadam se da ce sve biti ok.
I jedno pitanje da li je moguce da se agregatima ili kako se to vec radi u Svrljiskom, Trgoviskom, Crnom Timoku i donjem toku Belog Timoka (ili nekim drugim vodama) nahvataju klenovi, mrene skobalji... i puste u ovaj opusteli deo Timoka?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja vam, mrtav ozbiljan, kažem, da izlovimo ovo malo klenova što je ostalo, jer ih nikad neće biti više nego danas. Klenovi iz Belog Timoka su srećni kada vide da ćemo ih mi usmrtiti, jer im to više prija od postepenog gušenja i trovanja. Zato, preporučujem svojim kolegama da spasu što više nedužnih životinja od neprirodne i mučeničke smrti, na najbolji mogući način, izlovom mušičarenjem. To nije zabranjeno!
P. S.
Zapamtite ono nikad.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
"Zapamtite ono nikad."
My name is Bond. James Bond". :D

Sta je trebalo da cuju, mislim da su culi, ali sad cemo videti da li ce na ovoj reci razni licni interesi (poribljavanje i provizija za ribu) prevladati interes ribljeg fonda: da se naprave riblji prolazi i da se zapunjene brane ociste kako bi riba s proleca i jeseni sledila svoje uobicajene migracione puteve. Igor, ribocuvar iz Knjazevca, rekao mi je da postoje dve velike brane, betonska u Debelici i kamena u Trnovcu, te da se izmedju gradi jos jedna velika, gde treba da se uradi mini-hidrocentrala. On procenjuje da su neprelazne za ribu. Na kraju, svaki je trud uzalud ako ce se zagadjivanja nastaviti.
Nema svrhe prenositi ribu iz drugih voda, jer ni tamo je nema u visku. To bi bilo kao kad bi ti imao kuci 2000 evra, a meni je zafalilo i ja uzmem tvoj novac jer mi treba. Ako bi se uzelo u Crnom Timoku, tamo bi te ribe ostalo u manjku. Iz uzvodnih delova Trgoviskog i Svrljiskog sama ce se nizvodno donekle rasporediti u prazan prostor.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Da, slažem se sa Pedjom. Bez poribljavanja i sličnih lagarija Beli Timok će se već sledećeg proleća potpuno oporaviti. Samo jedna stvar me zbunjuje. Poznajem tu reku vrlo dobro (bolje nego skobalji i klenovi :lol:) i na njoj nisam primetio brane koje ne može preći bilo koja riba. To ne postoji. Ono o čemu je pričao taj ribočuvar su kaskade koje s lakoćom preskaču skobalji, krkuše i ostale ribe i to, na očigled brojnih kupača i posmatrača. Izgleda da oni koji treba nešto da urade za Beli Timok, umesto da naprave bar taložnik za otpadne vode, hoće da rade nešto nepotrebno, slikaju se za TV i prime još nekoliko nezasluženih plata. Da, da, postoje ljudi kojima se plaća da brinu o Belom Timoku :hmmmm:.
  Imam posebno izoštreno čulo kojim prepoznajem takve stvari i takve ljude. :mad:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Mini hidro centrala izmedju Debelice i Trnovca HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
S obzirom koliki je Timok dobice stuje da osvetle jednu banderu. :hammerhead: :hammerhead: :hammerhead:

Jedina hidro centrala koja je postojala u tom kraju je bio Debelicki mlin porodice Bozinovic. Ali on je imao branu (jaz) uzvodno od mosta nekih 2km i kanal (vadu) kojim je od brane do turbine voda dolazila do mlina i mini turbine koja je pravila struju za okolne 3 kuce. Posle rata je neki lik '60-ih godina bio "pametan" pa je rekao: "Sta ce nam brana i kanal struja je jeftina"; pa su porusili branu i mlin prikljucili na regularni vod struje.
Jedino ako sad ne budu ponovo pravili branu za mlin mada cisto sumnjam. Po prici moje bake koja je bila iz Debelice i svih ostalih starihjih rodjaka Timok je nekad bio dosta veca i brza reka pa je hidro centrala (makar i za 3 kuce) bila rentabilna jer je bila samo plus uz mlin, a ne solo projekat. Nisam hidro inzenjer tako da ako takvih ima ovde i ako sam GLUPIO-LUPOST pa je brana na Timoku isplativ projekat molim da me isprave.  :bye:

Pedja da li postoji bilo kakav nacin za poribljavanje Timoka autohtonim vrstama sem bodorke, za koju si ranije rekao da je moguce da se nadje u ribnjacima?
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
100ko, Koliko znam, to sto je u BTimoku uginulo niko u mrestilistima ne proizvodi. Ali spremni su da uhvate i donesu, ako im se plati. e pitajuci od koga uzimaju i smeju li, niti bi oni za koje uzimaju za to marili.
Mixe, bio sam u Debelici. Gledao sam drinske skobalje, mrene, bucove i klenove kako idu uz zvornicku riblju stazu. Uz svo divljenje njima i njihovoj sposobnosti iskakanja, siguran sam da branu u Debelici ne mogu da preskoce. O potocnim mrenama da ne govorimo. U svakom slucaju, uvek sam za pristup da se riba obnavlja sama, u odnosima i mogucnostima koje u datoj vodi ima, nego da se trpa sa strane, ko zna kakve i koliko, samo da se zadovolji forma i uzmu provizije. Da ne govorimo o rizicima prenosa ribljih bolesti, parazita i stranih vrsta (neko je vec pomenuo suncice i cverglane).
 
Vrh Dno