Katusnica-divlja reka iz snova.

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Dani ne provedeni na vodi traju kao vecnost, proteklo lose vreme i sneg, ostavili su posledicu krize za izlaskon na vodu vecu nego u sred januara. Resio sam da idem pa sta bude, najlakse se vratiti kuci. Bio sam u drustvu komsije Boskelje. Krenuli smo put Velikog Rzava pa sta bude. Dolaskom u Arilje neizvesnost je bila sve veca, gldali smo jedan drugog, ali niko nije progovarao ni reci. Na prvi pogled Rzav nam je izgledao ogroman i mutan, ali nista dok se ne pridje reci. Kad smo stigli do Bose Noge, stvari su bile jasne, od ribolova nista, jedina sansa bio jeo dlazak u gornji tok Velikog Rzava ili potraziti utehu u Malom Rzavu.

Stigli smo do mosta preko Malog Rzava, bio je bistar blago povisen, jednom recju dobar. Ali nesto nas je kopkalo da idemo dalje u avanturu, ne znam zasto! Jednom recju smo se slozili "idemo"! Krenuli smo uzvodno putem preko Kruscice nekih 30km od Arilja do skretanja ka uscu Ljubisnice na Velikom Rzavu. Silazili smo makadamskim putem. Kroz neolistalu sumu nazirao se Rzav, kopkao me i dalje ali sve vise sam verovao da je manji i bistriji. Kad smo sisli na most bas na usce Ljubisnice videli smo da smo definitvno lose srece. Resli smo ipak da probamo malo po coskovima i zavircima, ali voda bukvalno nosi, prekiuli smo i sastali se kod auta, nakon nekih 15 minuta isprobavanja. Resli smo da se okrenemo rezervnom planu i krenemo dalje u divljinu ka najvecoj i ribom najbogatijoj pritoci Velikog Rzava, Katusnici.

Na usce Katusnice lako je doci posto je uradjen novi makadamski put do Visocke banje, ali morali bi da se vratimo nazada nekih 5km do glavnog puta pa ponovo da skrenemo, ali ipak smo resili da odemo na srednji tok Katusnice koji je nekih 12km dobrog makadamskog puta od mesta gde se nalazimo. Cepali smo skoro 40km/h, peli se peli i ponovo peli do vrha! Na slici u prilogu je bas to mesto sa koga se jasno moze videti pogled na neprohodni kanjon V.Rzava nizvodno od usca Ljubisnice, ali se i nazirao kanjon Katusnice u donjem toku. Sa ovog mesta imamo odlican pogled ka Zlatiboru na cijim vrhovima se jos uvek nazire zaostali sneg. Nakon fotografisanja krenuli smo dalje, sada nizbrdo. Na nekoliko mesta bilo je kriticno jer su jaka vrela presecala put uz malo paznje prolazi se. Konacno vidimo Katusnicu, bistra kao rakija, najcudnovatija reka! Voda joj je nekako braonkasno zelena za razliku od Rzava koji je bukvalo zelen. Vodostaj je blago povisen sto smo i ocekivali. Sisli smo u mini dolinu u kojoj se nalaze nekoliko nepravilno razbacanih kuca, ovce na sve strane poneka mlada snajka i tako to! Idemo dalje uzvodno van naseljenog mesta "da ne otkrivamo taktiku mestanima :lol:" Nekih 2km smo odmakli i resili da krenemo konacno u ribolov.

Moram ponovo da pomenem Katusnica je najveca i ribom najbogatija pritoka V.Rzava, tipicna kraska voda, hladna kao led, sa hiljadu i jednim extra bistrim vrelom. Vode za pice na sve strane. Uglavnom obrasla reka, teska za musicarenje, ali izazovna. Postoje posebna mesta gde protice kroz extra prohodnu dolinu gde je toliko siroko da je pravo uzivanje musicariti. Odmah sam zapazio rojenje nekoliko vrsta onsekata, uglavnom je to bila tamno maslinasta jednodnevka (Baetis Rhodani), zatim mala kamenjarka (Taeniopteryx nebulosa) i neka vrsta tulara meni nepoznata vrsta vec nekoliko godina, zapazio sam je samo u Katusnici u tom regionu! Aktivnost ribe se tek onako mogla primetiti jer je bilo jos uvek rano negde oko 11h. Mada se neka sitnija u nesto mirnijoj vodi dizala za insektima. Poceli smo sa nimfama da cesljano redom, stvarno je bilo extra, sitna potocara je radila kao luda, hvatao sam je na matrovku na 10-12, zecje uvo 10-12 i tamno maslinastu nimfu (rep jarebca farbana u malinasto, telo dabing maslinasti, porebran srebrnom lametom, grudi maslinasto obojeni zec). Kako je dan odmicao hvali smo nesto vece primerke, ali to je iskljucivo divlja voda, prepustena sama sebi tako da nije za ocekivati krupnu ribu. Uglavnom su to bili komadi od 20-30cm. Kako je dan odmicao, aktivnost na povrsini se povecavala tako da sam od tada do kraja pecao na suve muve, Adamsa na 14, tamno maslinatu jednodnevku sa cdc krilima, emerdzera tulara. Presli smo nekih 3km napecali se, jeste sitna riba ali idealna prilika za ispitivanje novih muva i odmor za dusu. Katusnicka potocara je jednako lepa kao Rzavska, nesto malo tamnija i deblja. Zadovoljni zavrsli smo ribolovni dan i krenuli kuci. Evo i nekoliko slika.
 

Prilozi

  • DSCF4772.jpg
    DSCF4772.jpg
    73,7 KB · Pregleda: 877

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Zeznuh se, evo jos slika! Ostatak u mojoj galeriji.
 

Prilozi

  • DSCF4770.jpg
    DSCF4770.jpg
    52 KB · Pregleda: 752
  • DSCF4773.jpg
    DSCF4773.jpg
    111,9 KB · Pregleda: 1.118
  • DSCF4775.jpg
    DSCF4775.jpg
    51,3 KB · Pregleda: 1.201

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Laki, ovo zaslužuje da uđe u članke!
 
Vrh Dno