Lim (donji tok-srpski deo)

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
Evo da malo i ja petstavim moju omiljenu reku, na kojoj sam naucio da pecam,plivam...boze sacuvaj sta sve!
Ukratko: Lim nastaje iz Plavskog jezera u Crnoj Gori,dalje prema granici sa Srbijom nema neke znacajnije pritoke.U tom delu je izuzetno cist i bogat pastrmkom i ljipljenom , naravno i ostalom ribom ali manje.Ulazi u prostor nase zemlje kod Bijelog Polja.Nastavlja da ide prema Prijepolju kroz veliku kamenitu klisuru
lim.jpg
gde je po meni najdublji na celom svom toku (iskljucujuci neke male delove posle HC "Potpec") . U tom delu je zanimljivo i splavarenje: http://www.uzice.net/splavarenjelimom/index.htm. Obavezno pogladajte slike! Lim prolazi kroz Pirjepolje
prijepolje.jpg
gde je po meni odlicno za ribolov svake vrste! Ima pritoku lepu Milesevu. I potom  formira jezero "Potpec". I najzad deo koji cu vam ja opisati je posle te brane! :lol: I da zavrsim ovo uvodno... Lim nastavlja prema granici sa Bosnom. Pre toga prolazi kroz Priboj
priboj.jpg
(nema drugu sliku). Zatim ima pritoku Uvac.Mnogo lepa reka. I ide u Bosnu da bi se na kraju ulio u Drinu
800px-Lim_Drina.JPG
. Lepota a?

Lim posle brane jezera Potpec je malo manji nego sto je pre jezra. No ne znaci da ima manje ribe.Bukvalno posle brane je mesto gde covek moze samo da sanja za musicarenje. Tu je strasno bogat ribom ali je tu zabranjeno pecanje zbog blizine hidrocentrale i odavanja polozaja mesta cuvara i svega i svacega...
Potom mesta malo manje pristupacnija koja su e ono sto ja obozavam na Limu! Ogromna sirina ali moze da se gazi slobdno, sa oprezom naravno (zbog dubine), razlivena povrsina,velike stene pri obali,bujna vegetacija na obali.Odlican ambijent. Josh kada se porani izjutra, pa jutarnja rosa na mahovini stena,Lim isparava, riba se dize i kupi musice sa polu mirne povrsine...Ima dosta Lipljena ovde!
Dosta vishe o ovom delu napalicete se bojim se?  :D
Zatim na relativno maloj udaljenosti dolazi se na mesto Polin potok. Hehe... Opet ja sjajno mesto! :drool:  Znaci imate polu brzake i poneki vir, a sve to ispraceno sa jednom pritokom. Potokom, koji je pun crva caurasa (ako znate na sta mislim). Ima dosta tu pastrmke,krupne mrene,klena i lipljena! Ljudi da vam kaze da se lipljen tako slabo peca na Lim-u da je to bruka jedna! Znaci ja mislim da godisnje se uhvati oko 15-ak komada maximalno!!! Ovo mislim na sportske nacine lova lipljena.

Nego, Lim posle Polinog potoka nailazi na vrlo lep deo koji se zove Banjski Camac!
Hehe moj najcesca destinacija za dobar ulov! Malo mi treba da stignem od grada do tog mesta i super je teren.Prvo mana mi je sto je u tom delu mnogo dubok. Pravi mladicarski teren! Ali ja mislim da po meni nema boljeg.U prvom delu Banjskog camca obala je neprisupacna.Kasnije je ona znatno bolja i pristupacnija, cak ima i kao neka plaza ali nigde nema ljudi. Sem kada se skupe,ali retko. U ovmo delu ima pastrmke na 1. mestu pa onda klena,mrene,lipljena...Mladicu ajde da ne stavljam u musicarske ribe.

Lim ide prema gradu.Nailazi se na mesto zvano "tišaci" ! Mesto gde je voda tako miran da covek pomisli da nije reka nego jezero. Odlicno mesto za plovkarose. Ovde je mnogooo dubok mozda i dublji od nekih dubokih mesta pre Prijepolja!

Odmah posle tišaka se prave veliki bukovi i lim se postaje znatno plici i pun brzaka. Prolazi kroz grad i ide do moje zgrade  :lol: ! Salim se. Protice kroz grad ali ima veoma lepih mesta za pecanje. To necu da opisujem jer je moj reon i bice da ga mnogo hvalim. Posto ja zivim u zgrdi pored Lima i cesto strcim do obale da se relaxiram. Ima mesta gde ima pastrmke i lipljena da iskoce za musicu i do 60cm iz vode!!! :drool: Ne palim vas nego najozbiljnije ovo pricam! Ali samo sam davno video kako ga  moj sadasnji ortak varalicar (Coka) vadi na musicu! I vise nikad za 10 aktivnih godina pecanja nisam video da ga neko vadi na Limu! :'( Ja cu mu dolijati... :yeswink: Evo podatak: Bio sam sad za weekend na ovom mestu i varalicario malo klenove uz obalu. Odusevio sam se kako rade.Sve komadi od 300-400-500gr. Agresivno udaraju kao ludi. Za koji dan idem tamo sa mojim musicarskim priborom. Mnogo je dubok sada Lim pa tesko da cu nesto uraditi.

Jedan lep deo je ispod mosta kod fabrike (FAP) i ispod nje. Mada ispod mosta i okolini mi je super! Tu sam uhvatio najveceg klena,prvu pastrmku,ploticu! Ima jedan deo gde je san snova musicu po meni. Ali bukvalno jedno 20 -ak metara! Slikacu kad budem mogao. Prva pomisao na musicu mi je za to mesto i ovo prethodno malo uzvodno od toga! Ispod Fap-a (fabrike) ima mladice to je 100%! Ljudi se sa njom jure po pet dana i ganjaju je sve dok je ne uhvate,ali samo je nadmudruju najbolji :-X.Moram da naglasim da ima mrene u brzacima,klena krupnog,pastrmke. Ovo ja pricam sto znam da su lovili ljudi i ja! Ali za lipljena ne mogu da 100% kazem ali mislim da ga ima sigurno.

Dalje...jesam li vas smorio? :lol:

Nisam mnogo istrazivao. Evo par mesta.
U starom delu grada kod bolnice ima vrhunskih mesta.Odlicni tereni.Ima stena,rupa,razlivenih delova...extra je!

Napomenuo bih da josh pre usca sa Uvcom ima jezivih terena ali slabo istrazenih.Neprisupacno je vrlo.

Kod usca sa Uvcom je solidno. Ima pastrmke,klena (e njega najvishe),skobalja,mrene kupne i naravno mladice! Slabo sam isao dole.

Lim onda ulazi u Bosnu. U mestu Ustibar ima pritoku Poblasnicu koja je maximalno planiska reka.Ocuvana je stvarno super.Od izvorskih recica sa planina visokih po 1400m,puna potocare! Jedna od pritoka je reka Sutjeska.Vrlo mala reka doazi iz sela Bucije. Bio sam na njenom izvoru.Izvire iz stene a protok je vode je ogroman.Pijes vodu odmah sa izvora, cistu,hladnu,mokru... :lol:  Ona ima potocare,ali sitne. Mada su nekako borbene planinske, majku mu. Tako da cu da idem na Poblasnicu na jedan deo na kojem su seljaci vadili rukama pastrmku ispod kamenja. Moram probati to. Necu zloupotrebljavati ako mi upali...

I Lim prelazi u Bosnu gde su mnogi ribolovci iz Priboja isli jer je bogat ribom... Mada to cu prepustiti nekom "Bosancu"!

Toliko od mene.  :hammer:
Pozdrav!
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Jako lepo druze Djomla. Hvala sto si podelio ovo sa nama  :tbumb:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Odlično! Malo je podataka o mušičarenju na ovom delu Lima, jer je izgleda malo onih koji su se time bavili, ali baš to može da privuče one koji bi da malo istražuju. Mene je oduvek mučio deo toka Lima ispod svih HE i brana, kod Priboja.
Da li je u tom delu uvek (najčešće) bistar i da li varira vodostaj zbog HE?
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
Hvala narode! ;)

Mix, vodostaj varira naravno. Sto neki krivolovci koriste na mestu Banjski Camac. Znaci ljudi su napravili "otoku"! Kada je vodostaj nizak oni su napravili malo visi zid od kamenja duzina 15m i sirine 5m i kada voda nadodje riba udje u kraj reke,odnosno u taj "okvir" da bi izbegla jaku struju i onda kada se spusti naglo vodostaj i riba ostaje zarobljena. Evo bas skoro su nahvatali oko 50 skobalja i to ogromnih. Ali to nije steta uopste nikakva! Ja sam isao jednput tamo i jurio neke plotice da ih uhvatim i okliznuo se i upo u vodu i otad ne idem vise :D ! Inace tada sa video jednu malu mladicu ispod nekog ogromnog kamena unutar te "otoke" koja se tu krila i cekala da voda nadodje.

Bistar i nije sada zbog ovih kisa.Ali ja se na tom delu kupam redovno kada hocu da se rashladim i voda je veoma cista i bista :tbumb:! Ali duboki brzaci ti ne omogucuju da vidis dno.Vidis s pocetka malo dok je plitko.Ima onu zelenu boju koja menja nijanse kod nekih virova i to je veoma karakteristicna boja.Eto.. :)

Veliki problem je jezero koje je zagadjeno od smetlista nedaleko od njega! Pa ima dosta smeca po njemu i razne hemikalije (ulja,deterdzenti,masnoce razne...) se razlivaju po jezeru ali ne bas mnogo se to primecuje.Ima price da ce to smetliste da se premesti. ::)

Podatak koliko je cista voda, govori i da na mestu Polin potok, postoji vodovod ! Pa da voda nije cista dovoljno ne bi bio vodovod. :D





 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Da li ima krupnih lipljenova i da li se ponekad vide na povrsini? Koliko ima pastrmki?
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
Slusaj, lipljen je velika tajna za 90% pecarosa u istoriji Priboja. Mogu da ti kazem da ga ima dosta! Posto se on udalji od mojih mesta gde pecam klena,mrenu,pastrmku...primetim samo po nekad kad bacim pogled na tu stranu da on kupi musice.Po srednjem vodostaju pridje veoma blizu i i tada sam gledao da iskace iz vode po 60cm! Ovo nisam ja zakljucio nego "konzilijum" pecarosa koji su tu pored mene bili.Ovo nije retka pojava na ovom delu.Kad jedan iskoci ili zabucka dobro(nekad moze biti i skobalj) ja pet minuta gledam tamo cekajuci sledeceg... :blush: Za krupnog ne mogu da ti kazem sa sigurnoscu ali kad ga ima i niko ga ne peca onda verujem da su svi uslovi pogodni njegov rast i razvoj.

Pastrmke ima na posebnim delovima.Pisem ti za krupnu! Posto sitne ima svugde. Bilo je poribljavanje potocarom pre neku godinu.I bas mnogo je pastrmke ubaceno ali malo su je unistili pecarosi (plovkarosi) koji su je vadili na crva ili glistu.Bila je totalno pogubljena.Uzimla je sve zivo.Ja sam se trudio da u mom prisustvu nema zadrzavanja tako sitne pastrmke i objasnjavao koja je to steta.Sada ta pastrmka je ogromna.Proverena informacija.Mom drugu je iskidala blinkeraski sistem!!! Ima komada oko 5kg.Josh jednom da kazem da je provereno 100%. :yeswink:

Meni je sada nesto zanimljiva i mrena koje ima u izobilju u Limu.Moja najveca riba(na plovak) je upravo mrena koja je bila oko 2,3kg.Ma ja proslog leta pecam iz zadovoljstva krkusu na glistu sa nekim malim rodjakom i objasnjavao mu kako sve to ide.I nesto ja pravio neke covorice po najlonu.Kad eto ti na debelu glistu udari mrena! Bruka! Sve mi iskida one sekunde. :mad: :doh: Veliki je borac treba je itekako ceniti!!!
Inace najbolje se peca na nimfe. Meni bi upravo bila zanimljiva kao neka glista ili neki crv... :-\
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Veoma dobar i koristan text sa veoma korisnim informacijama!  :respect1:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:drool: prema tvom opisu i ti živiš u mušičarskom raju.........druže toliko pravo super mušičarskih riba na jednoj reci...to je fenomenalno....mrena, škobalj, klen....onda pastrmka i lipljan....prekrasno!
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
Sledeci weekend ici na ona prva sva mesta da oprobam kako ide po malom vodostaju.Na neke moje odabrane musice. :bleh:

Sebastiane, po meni je najveca vrednost od svih plemenitih riba u Limu veliki broj ogromne mrene (i preko 5kg) koja otkida na nimfe raznorazne i lipljena koga niko ne peca.

Mix pa da ubacimo stuku da nam harmoniju i lance ishrane uvede u pogresan tok? Ovako je super...
Bucov, moze a i ne mora. Ko hoce a ih peca neka ide na neku dr. vodu.

Lepo sto vam se svidja Lim. Reko je posecivan od strane musicara.Samo onih mrenarosa zaludjenih...
Salim se ljudi pecaju sve zivo.

 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
Prethodni post moze da se izbrise.Moja greska.

Za mrene mozes pitati clana ovog foruma rasha.
Coveku su mrene kidale predveze ko 1-2, a izvlacio je sa istim ogromne od po 3kg i vise.

Mrena je izuzetan borac.Sto kazu ljudi kao a si zakacio kamen.Ili josh bolje neku travuljinu i vuces je polako  ka sebi.A onda odjednom kontra da ne znas gde e nalazis... :lol: :drool:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Druže Djomla Rasho je i na ovom forumu pisao o mrenama. Njegove teme su me i popalile dodatno na mrenu, jer sam tada dobio dokaz da može da se uspešno lovi mušičarem. Problem je da u okolini Niša nema reke koja bi mi ovo omogućila. Ali da ne idem u offtopic ovo je tema o Limu!
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
Bio sam na Limu sa musicarskim priborom.Razocaran sam totalno bio vodom znaci kao da tece zemlja a ne voda. Fuj! Grozno! Sve zbog  j*****h kisa.Smucilo mi se. Malo sam bacao, vezbao zabacaj i dobro mi ide. Pomirio sam se sa ulovom. I nista nije ni bilo. Narednog dana otkazao je svoj dolazak i moj drug iz Cacka (mnogo dobar musicar) pa tako da nisam izlazio na vodu ni sutradan.

E sada price koje su me obradovale:

Jutros rano od 5 pa do 9 vodostaj je isao da minimuma. :D Naravno muljevit katastrofa. Moj brat po stapu izasao je na musicarenje i na predelu ispod ziacanog mosta pa do bukova uhvatio 3 lipljena. :tbumb: Po mutnoj vodi!!! :drool:  Bilo je i klenova...  Samo dok se razbistri bice hvarija :yeswink:!

Druga novost je da se pastrmke(dve) i mladica hvata na salamu i na travu! :doh:  Pa kad niko ih ne peca (osim podmladka sa varalicama i nekih mojih drugova). Smesno...  Tu pastrmku sam gledao dok je izvlacio jedan decko na salamu.Inace bila je teska oko 800gr. Prelepa limska potocara. :smoke:

Sledeca vest je da su u Lim ubacili oko 30-ak mladica od 3kg. Ima Boga! :)  A pastrmku ove godine nisu mnogo ubacivli. Vrlo malo. Mladice su primecene u priobalnim delovima kada je Lim splicao. Krecu se u jatima. ??? Svasta se tamo desava... :lol:

Do sledeceg vikenda bice mnogo bolje sa bistrocom vode, a  vodostaj ce biti veliki do kraja juna 100%. Jednio ranjenje izjutra je pametna stvar.

Aj pa tako... :lol:

 
Vrh Dno