Mokre muve - Wet Flies

  • Začetnik teme Mr.Zakula
  • Datum pokretanja
M

Mr.Zakula

Guest
E ovo mi je omiljena mokra muva,obozavam je!Najbolje je koristiti u letnje predvece,kada pocnu da se roje tulari,kada pstrmka bucka,a ne kove na uobichajene suve tulare.Ona ih ustvari prati sa dna,i jede negde ispod povrshine,onako ne presvuchene.U tim situacijama dobre su i imitacije kao sto su invicta,deep sparcle pupa,i josh mnogo njih.Vidite sliku.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.873
Broj reagovanja
184
Lokacija
Kragujevac
Ova tema me jako zanima, voleo bih da neko napise o iskustvima sa mokrim musicama na pastrmku. Klen nije problem ali pastrmku nikad nisam uhvatio na mokru.
Skoro sam isekao 30tak savrsenih mokrih koje sam dobio na poklon jer ih nisam nikad ni koristio a mislio sam i da necu  :doh:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ja koristim malo duže predveze (tipet+leader= nekih 3 do 3,5m). Ređe pa na samu dužinu štapa 9'. Bacam uzvodno i popreko i onda vođenje tzv. mrtvaka. Mokrima lovim lipljena i pastrmku a klena nisam nikada ni probao uloviti mokrom. Bilo je par slučajnih klenova ali ciljano nikada.
Pastrmka i lipljan je rado pokupe u raznim slojevima vode. U mom slučaju je to najčešče u nekom srednjem sloju. Ali deševaju se i prelepi prizori kada vodena struja mokru imitaciju potopi skoro do dna i onda zbog ispravljanja kanapa nizvodno mušica se počne dizati ka površini i to lipac i pajka retko kada propuštaju ako je uoče.
Moguče je loviti i bacanjima direktno uzvodno, kanap skupljam šakom i tu riba kupim obavezno u srednjem sloju baš zbog specifičnosti voženja mrtvaka. Tu metodu koristim na vodi gde je dubina meni max do prepona.
Još jedna moguča metoda koju jako retko korsitim je povlačenje ali to onda izgleda kao da lovim strimerom mada padne po koja riba i na to ali to ne forsiram pa i nemam mnogo sikustva. Znam da se mokre muve povlače sa vrlo kratkim i malo sporijim trzajevima u stajačim vodama ili u jako sporim tokovima ali ja to nisam probavao.
Verujem da če starije kolege sa više iskustva dopuniti ili korigovati ovo što sam napisao. No, to je što se tiče mene i mog iskustva.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.873
Broj reagovanja
184
Lokacija
Kragujevac
To zadnje sto si opisao mi koristimo za klena a ono prvo sam probao par puta ali nisam imao efekta...
Slucajno sam jednom na Drini misleci da mi je mravic na povrsini (skliznuo u film jer se pokvasio) povukao da zabacim opet i zakacio lipljena, kratko povukao i otisao.

Moj problem je nastao sto sam opet bacao znajuci da je mrav mokar i osetim kljuc (kao da ga cupne) i ne stignem da ga zakacim u kontri, u cemu sam gresio, sta je parametar za kontru sa mokrom muvom bez indikatora?
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Posto pecam na manjim rekama prenosim svoje iskustvo sa istih.
Veoma cesto se desi da kad se musica krece u gornjim slojevima vode da pastrmka repom prokljuca na povrsini kad pokupi musicu...KONTRA.Najcesce se udarac pokaze kao zaustavljanje predveza i njegova nagla promena pravca kretanja...KONTRA.
Treba pruziti sansu mokrim musicama da bi opravdale svoju lovnost.Evo na primer menu su spajderi bili sr..e od musica a sad ih OBOZAVAM,obavezno ih imam u kutiji!!!
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
u nekoliko navrata lepo sam hvatao pastrmke na mokru muvu march brown spider.i to nizvodno ispod sebe.riba mi se javljala kad voda zategne kanap i muva krene da se podize do same povrsine.ali uglavnom pecam sa nimfama tako da nisam nesto merodavan da pisem vise
e za klena mogu do sutra  8) ......najcesce se javlja u slobodnij voznji dok se muva krece potpuno prirodno. a nekoristim nikakve indikatore ,vec posmatram vrh kanapa.lepo se primeti kad kanap zastane i riba je tu.ili kod muva koje su neposredno ispod povrsine  vidi se kad riba pokupi isto kao na suvu muvu
dok sam pisao crni me je preduhitrio  :doh: pa napisasmo slicne  postove.... : ;)
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.873
Broj reagovanja
184
Lokacija
Kragujevac
Mi klena dobijamo na vuckanje... Trazimo ga na velikim rekama gde je voda spora ili stoji, pa uz obalu i polako vuckas ka sebi... na manjim rekama isto ali retko na mokru, skor uvek na suvu

Meni je najdragocenije iskustvo na pastrmku na mokru musicu
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
evo jednog  :)

p1180041resize.jpg
 
Vrh Dno