Musicarenje Patuljastog soma -CVERGLAN

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
uhhh nebih se baš tako okarakterisao nikako... a inače voleo bih baru da ispitam vrlo rado ,jedino ako nije negde mnogo daleko od Bg'a
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Neće me videti ta bara sigurno  :blush: ali bi trebalo da vidi nekog bassa  :tbumb:
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Jel poznat nekom primer gde je to bass resio problem ove napasi? Ili se po obicaju napamet lupa?
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
ja sam za da se ubaci bas svuda........kad su se ostala govna ubacivala po kojekakvim vodama moze i bas da se ubaci....uraaa  za basa.....i za cverglana isto ,posto je odlicna riba za jesti i verujem da se lako peca znajuci da napada sve zivo sto se mrdne u vodi...
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
StY_EsoX je napisao(la):
Jel poznat nekom primer gde je to bass resio problem ove napasi? Ili se po obicaju napamet lupa?

Borovik kod Đakova - Hrvatska, očistio ga je bas do temelja, ostalo ga je taman toliko da narastu i budu normale veličine kao i druge ribe u našim krajevima, dakle sad tamo ima cverglana i od 500g komada.
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Ja licno znam da na puno voda sa basom ima i puno cverglana, tako da u to nisam previse ubedjen.

Za dve proverene stvari znam da efikasno regulisu brojnost ove invazivne vrste a to su virusno oboljenje koje ih je zakacilo na mnogim vodama u Srbiji i bukvalno ih je desetkovalo a druga je redovno koriscenje specijalnih vrski za lov cverglana.

Evo i slike mog prvog i jedinog slucajnog ulova cverglana.
 

Prilozi

  • Cverglan fly.jpg
    Cverglan fly.jpg
    59,9 KB · Pregleda: 854

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Bass nije riba koja resva problem ove napasti, to je zabluda... nesporivo je da ga bass jede i da mu na taj nacin utice na brojnost ali to je skoro pa neznatno, jer mu se na jelovniku mnogo cesce nalaze druge vrste... sto znaci da na njihovu brojnost verovatno mnogo vise utice. Na gotovo svim vodama kod nas gde ima basa ima i terpana i na ni jednoj vodi ga bas nije iskorenio. Ovo vazi i za vode na kojima je populacija basa najstarija kod nas poput Bajskog kanala, Velikog Backog kanala, Monostorskog rita... Ljuba je kao neko ko je dosta vremana proveo radeci i proucavajuci ribe naveo koja su dva nacina suzbijanja brojnosti terpana. Trpati basa u sve vode je odgovorno kao i sto je bilo odgovorno trpati terpana, babusku...
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Ne govorim napamet i ne provjereno, do prije 20-tak godina Borovik je bio zaboravljena bara prepuna cverglana, onda su tamo donijeli basa i za koju godinu sve se okrenilo, bas se razmnožio, cverglan skoro nestao, a ono što ga je ostalo je zanemarivo. Naravno ako u vodi imaš 2% basa a 80% cverglana teško da će on tu nešto moći za kratko vriejme uraditi, ali ako ga ubaciš 30-40 % (govorim o vodam zatvorenoga tipa i ne o stotinama hektara veličine) e onda će sigurno dovesti u red i cverglana, to da tamani i drugu bijelu ribu stoji i na taj način je to i dvosjekli mač.
Prošle godine sam gledao na jednoj našoj Baranjskoj vodi, gdje inače "nema" basa, samo da ga tako i u buduće "ne bude", dakle uz obalu se valja ona svima poznata crna kugla od par tisuća cverglića, a nedalko od njega se svako malo nešto zaleti u tu kuglu, pa se smiri i tako... sačekao sam dok nisam uspio otkriti što ga to tako nemilo vija, mali basić veličine dlana je na oko 50-tak cm stajao kraj trave i polako dalje prati tu kuglu i s vremena na vrijeme se zaletao u nju. Dakle na toj našoj vodi gdje "nema" basa , on se nekako našao i izmrijesti a iz priloženoga sam vidio kako uspješno udara po cverglanu. Cverglana je spomenuti virus prošle godine dobro oprao tu vodu, tako da ga ove sezone još nema u većem broju.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Gogo je napisao(la):
Prošle godine sam gledao na jednoj našoj Baranjskoj vodi, gdje inače "nema" basa, samo da ga tako i u buduće "ne bude", dakle uz obalu se valja ona svima poznata crna kugla od par tisuća cverglića, a nedalko od njega se svako malo nešto zaleti u tu kuglu, pa se smiri i tako... sačekao sam dok nisam uspio otkriti što ga to tako nemilo vija, mali basić veličine dlana je na oko 50-tak cm stajao kraj trave i polako dalje prati tu kuglu i s vremena na vrijeme se zaletao u nju.
:tbumb: bass  :tbumb:
 

catizr

Junior member
Učlanjen(a)
03.07.2010.
Poruke
92
Broj reagovanja
1
Iskreno se nadam da ce ekspanzija bilo koje grabljive vrste na nekoj vodi dovesti do redukovanja broja cverglana...
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Koliko znam nivo vode na Boroviku je nekad bio znatno nizi pogotovo u onim ratnim godinama, kada je jezero bilo skoro ispusteno.. otuda sve one uvale prepune granja koja lice na celu potopljenu "suma" na toj vodi, nekad je bio barica a sad vise nije da li mislis da je i sama promena ekosistema u velikoj meri ucestvovala na brojnost i prosecnu  velicinu terglana?  S adruge strane kako je moguce da se taj fenomen da bas iskoreni terpana nije desavao na drugim vodama, gde je bas prisutan vec duze vreme, gde ga nije bilo malo jer i dalje na gotov sve vode koje naseljava bas naseljava i terpan? Ni Borovik nije izuzetak!

To da bas napada "lopte" nije nista neuobicajeno, imao sam to prilike gledati jako mnogo puta, bas ce i odrastao primerak terpana da napadne i pojede.. i to je nije nikakva novost.  Ali savetovati nekog da vodu poribi basom kako bi regulisao terpana je krajnje glupo i nepromisljeno!

P.S
Po shvatanjima nekih i Borovik je izgleda ribnjak!
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Inace skroz neinteresanta riba za musicarenje...
 

Prilozi

  • terpan.jpg
    terpan.jpg
    63,4 KB · Pregleda: 2.440

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
Ima li neko informaciju gde bih mogao da nabavim bassove za poribljavanje? Koliko bi me to kostalo? Kako se transportuju i tako to... Imam dosta odlicnih bara za njega, to sam sve proverio, moze da zivi tu normalno... A sto se tice zakona i propisa o poribljavanju, ne brinite, ovde nema nikakvih pravila, a i ljudi koji su zaduzeni za to su dosta dobri prijatelji sa mojim dobrim prijateljima...  :D
Uostalom, proverio sam mnogo toga, tako da, koliko ja za sada znam, necu nista posebno ugroziti...  :blush:
 
Vrh Dno