Najlepše reke Balkana

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
pedjabg je napisao(la):
Seb, kazu da je Soca predivna, ali da nije cela dozvoljena za ribolov, kao i da je ribolov na njoj jako skup.
Je li to tacno? Ako jeste zasto (mislim, oboje: i zabranjena u nekom elu i skupa u drugom)?

Prema mojim pretpostavkama, na nekim delovima ribolov je zabranjen jer dolina Soče pripada Triglavskom nacionalnom parku gde je zabranjeno kampirati bilo gde i kome kako paše, zabranjeno brati zaštičene cvetove itd. Također je verovatno da ti delovi koriste kao jedino uzočište ribe gde može na miru da boravi. Dolina soče je na nekim delovima extremno opasna (smrtno) pa verovatno i iz tih razloga. Ima još mnogo toga ali to su sve moja nagađanja, za sigurno ne mogu ništa tvrditi. Ako saznam više javljam osim ako ti sam več ne nađeš neki odgovor pre mene :)
Skupa je jer nije neka obična reka, predstavlja salmonidni dragulj. Takvih reka je jako malo. Bogata je i čuvana. Mnogo se ulaže u sve to. Na kraju krajeva samo u njoj i okolnim rečicama možeš da loviš pravu Salmo trutta marmoratus - sošku pastrmku - koja je največja evropska pastrmka i endemit severnoga Sredozemlja. Pored soške pastrmke je i  soški lipljen kao avtohtona salmonidna riba, to je lipljen iz jadranskog sliva i razlikuje se od ovoga iz Save po nešto više sivoj boji i odsutnosti crnih tačkica na prednjem delu tela. Jednostavno, Soča je dragulj kojega ako si želi netko priuštiti mora i platiti. Divlja reka sa divljim ribama, očuvana i dobro čuvana, netaknuta priroda, divljina svuda naokolo... To ipak košta jer za očuvanje nečega takvoga treba dosta ulaganja a na kraju krajeva buduči da su takve reke retke može i da košta toliko  :)

Još nešto, politika gazdovanja na elitnim vodama u slo. je takva da na posebnim revirima (ovde revir nije = ribnjak ;)) postoji ograničen broj dozvola u jednom danu. Tako da se ne morate brinuti na takvim mestima da če te zateči korzo...uvek je za to što ste i platili osiguran i mir na vodi  ;)

ZAKON I RED  ;)

Inače meni je svaka bistra reka lepa sama po sebi i uz adekvatnu brigu može postati još lepša.

slike_main2.jpg


slike_main1.jpg


slike_main4.jpg


evo ovde imate neke informacije http://www.dolina-soce.com/english/index.html
 
Z

Zakula

Guest
Uzmi Seb Vision GTFour #8.Randja ima GT-a #6 i izvuk'o je njime shtuku od 4.5kg kao od shale...A sa osmicom? ??? ???Bez problema i 10+ shtuke...Ja sam klackao tu shesticu sa chini mi se nekim 3M koncem i mogu da ti kazem da je shtap babaroga. :doh:A sad slike srpskih lepotica  Temske i Nishave...
 

Prilozi

  • Vilina Reka 6.jpg
    Vilina Reka 6.jpg
    114,9 KB · Pregleda: 501
  • Temska 3.jpg
    Temska 3.jpg
    124,6 KB · Pregleda: 544

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Pored soške pastrmke je i  soški lipljen kao avtohtona salmonidna riba, to je lipljen iz jadranskog sliva i razlikuje se od ovoga iz Save po nešto više sivoj boji i odsutnosti crnih tačkica na prednjem delu tela.
Prosim eno fotkico  :D
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
@Milance, "nekaj slik si lahko ogledaš tukaj": http://www.josko.org/rivers/soca/socapv.htm  ;)

evo još dve fotografije soškog lipca
dsc5.jpg


dsc6.jpg



@Zakula, GT mi se mnogo dopada ali ovde ga nisam video u prodaji, jedino da ga posebno naruce za mene. Opet otom pot tom...kada budem imao neku paru tada ču ozbiljnije da razmišljam o tome...ali u svakom slučaju GTFour je prelep štap, izuzetan.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
The beauty is in the eye of the beholder
lepota je relativna stvar, i o tome netrreba diskutovati. Ja saljem samo jednu sliku, po meni najlepse reke i mog omiljenog vira
A sto se tice Vision GTFour 8'6'' 5 AFTMA eeeeeeeeeeee  :'( :'( :'( sanjam ga nocima milujem ga ocima  :doh: jednog lepog dana bice u mojim rukama....od sutra se placa clanarina na sajtu! :p  ;)

 

Prilozi

  • S3010092.jpg
    S3010092.jpg
    243,3 KB · Pregleda: 513

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo i lepe Nišave.
http://www.yourfilehost.com/media.php?cat=video&file=Mixmasters_Trout_From_Nisava_River.avi
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
651
Broj reagovanja
19
Evo malo grckog impresionizma:
Reka Tempi. Irazito planinska. Nalazi se blizu poznatog letovalista Paralija i grada Soluna. Ne mogu sada da lokalizujem tacno. ::) Odusevio sam se njenim izgledom. Kada sam bio na mosticu preko nje mogao sam u dubljim virovima da primetim siluetu ribe kako je nesto pojurila da lovi. Ludnica. To bucka na sve strane (kupi riba suve musice). Imam snimak njene okoline, ali videcu da li cu ga okaciti. Evo sada slika. ;) Uzivajte makar malo!  ;)

IMG_4170.jpg


IMG_4168.jpg


IMG_4167.jpg


IMG_4165.jpg
 
Z

Zakula

Guest
AKo je to reka,na kojoj se nalazi manastir Sv.Paraskeva,znaj da sam pecao na njoj klenove...Letos :bleh: :bleh:
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
651
Broj reagovanja
19
Nalazi se neki manastir, nisam ga obilazio tako da ne znam ime. Nego kako se nakani u Grcku na pecanje? Svaka cast... :tbumb: Zavidim ti. Ovde je priroda toliko lepa da je samo sedeti pored reke predivno!

Mozes li mi reci bez obzira na to da si lovio klenove samo. Jesi li primetio josh nesto u njoj osim klenova? Ja sam ubedjen da ova reka ima vece potencijale nego samo za klenove. ???
 
V

vaga

Guest
      U jednom ekoloskom casopisu procitao sam o kanjonu reke Vratne,severno od Negotina:" izvire ispod planine Greben...".U jednom pasusu stajalo je da je bogata klenom,pastrmkon i mrenom.Da li zna neko nesto pribliznije,dobra mesta ,pristupacnost,poznatiji virovi i sl. ?  :blues:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Vratna je lepa recica poznata po krecnjackim "prerastima", "vratnjanskim mostovima" koji se kao lukovi pruzaju iznad nje u gornjem toku. Donji deo toka je klenski i pri ulivu u akumulaciju Djerdap II ima i ostale dunavske ribe. Gornji tok je i pored male nadmorske viisne zbog klisuraste konfiguracije tesko prohodan vodom po manjem vodostaju; po visem je prolazan samo "preko brda" i za to treba imati vodica (na zalost, ne znam nijednog). Pastrmski, klisurasti deo pocinje od manastira Vratna uzvodno i kontinuiran je; da bise dotle stiglo mora se proci kroz zatvoreni gater "Srbijasuma" sa jelenima lopatarima, u koji je stranim licima zabranjen pristup. Imao sam srecu da jeseni 2003. odem na ulaz u klisuru Vratne gde smo uzeli uzorke pastrmki (3 - 4 komada, isecke peraja i jednu celu zenku koju je maznuo moj domacin i prijatelj i kasnije pojeo, za sta ceo zivot ima da trpi zezanje!). Tu je struja podigla jednu pastrmku koja spada u najvece koje sam ikad video, a koju nismo, zbog dubine vira u kome smo radili, mogli da uzmemo za isecak (a i bolje, s kim sam bio!). Reka dugo nije radjena, te nemam tacan podatak koliko pastrmke ima, ali je jedna moja diplomka, koja je ove godine uradila diplomski na pastrmki iz Vratne, od oca vrlo brzo dobila uzorak od 10ak komada merasica. Koliko sam cuo do kolega koji su isi tamo radi pregleda podrucja za stavljanje pod zastitu, svi virovi su duboki i stenoviti okomitih ivica, bez plitkih krajeva. Inace, pastrmka iz Vratne je isti molekularni tip kao i ona iz Crnog Timoka i jedinstvena je po tome u okviru svoje vrste. pa zasluzuje ili izuzetno oprezan i restriktivan selektivni izlov, ili C&R rezim ribolova. Iz Negotina se pred manastir stize preko sela Urovica, a iz Klokoceva (sa Djerdapa ili iz Majdanpeka) postoji drugi put.
Jos jedna reka iz tog kraja, Zamna, potencijalno atraktivna je salmonidna voda, ali malo znam o njoj. Takodje i SLatinska reka, koju u izvorisnom delu zovu Rechka ima istu pastrmku kao i Vratna, ali zbog ne bas prelepog ambijenta (sem najuzvodnije), malobrojnosti i velicine nije ribolovno atraktivna.

Nasao sam ovaj link. Uzivajte.
 
V

vaga

Guest
   

      S diplomku pristajem da odem i na kraj sveta ako treba i ne vrcam se vise... :-X
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Greskom ispusten link:
http://www.beogradac.com/galerija/thumbnails.php?album=8
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Pedja, jel postoji neki planinarski dom ili nesto tome slicno, na putu od sela Vratna prema manastiru? Sve mi se cini da sam bio tamo, ali smo uleteli s neke druge strane! :doh:
 
Vrh Dno