Petljanje shooting linea , molim savjet !

Ritchie3

Senior member
Učlanjen(a)
24.07.2013.
Poruke
100
Broj reagovanja
0
Lokacija
Belišće
Prilikom zabacivanja dvoručnim štapom i skagit glavom mi se petlja shooting line ... ne kužim kako se to dogodi ... izravnam , bacim par puta i opet ista stvar ... petlja izgleda kao na slici i zna ih biti više jedna za drugom ... dok se ne pojave, bacanje lijepo ide, a onda kada se pojave katastrofa ... ako netko ima pojma što se događa i da li ja griješim ili je nešto drugo, molio bih da mi da savjet ... inače, sve je novo i svega je par puta bilo na vodi a problem je od početka ...
 

Prilozi

  • petlja.jpg
    petlja.jpg
    182,9 KB · Pregleda: 339

vrana

Hero member
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruke
1.411
Broj reagovanja
227
Lokacija
Beograd
Ovako se struna plete kad je iz nekog razloga uvijena duz sopstvene ose. Uzevsi u obzir da koristis skagit sistem, jedino sto mi pada na pamet je da pri prevrtanju stapa u front cast pravis mozda neki tvist tj uvrtanje, da ti stap ne ide pravolinijski u  front cast vec u luku pa da to struni daje spin i  da prebrzo spustis vrh stapa... mozda da probas da ti vrh stapa stane malo vise nego inace, odsecnije napravis taj "stop" pa da pustis da se sama struna ispravi u vazduhu pre nego sto padne na vodu... a mozda ti je running line bio nategnuto namotan na spulni i tako dzeo stajao. Sumnjam da je do running line-a jer kazes da sve ide normalno u pocetku, da kasnije u toku zabacaja dolazi do uvrtanja...  Mozda ja lupam gluposti, ali probaj ovo ako te ne mrzi
Ima mnogo iskusnijih kolega, nadam se da ce te posavetovati jos neko :)
 

Ritchie3

Senior member
Učlanjen(a)
24.07.2013.
Poruke
100
Broj reagovanja
0
Lokacija
Belišće
Razmišljao sam tako nešto slično kao što ti kažeš ... vjerujem da griješim prilikom zabačaja ... morat ću nekoga uhvatiti da me snimi dok bacam pa ću možda shvatiti što radim krivo ... meni se čini da sve radim kako treba, ali kao što kažem, vjerovatno mi se samo čini ... dok se ne zapetlja, llijepo leti i onda krene zaj***** ... vidjet ćemo starije bacače, vjerovatno će oni shvatiti što se dešava ... samo da imaju volje pomoći ... Što se stopa tiče, istina je da ga radim malo mlitavo i da dosta spustim štap ... probati ću višlje i odsječnije kako kažeš ... hvala na savjetima prijatelju ....
 

vrana

Hero member
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruke
1.411
Broj reagovanja
227
Lokacija
Beograd
Nema na cemu, Ritchie3. Skagit i sam koristim, ali stvarno nemam ni blizu nekog iskustva da bih tacno znao gde gresis. Meni se to petljanje strune nije desavalo. Iz tvoje price pretpostavih da je mozda tu negde problem... a vrlo lako moze da se desi da to sto pricam nema veze sa zivotom
Definitivno je najbolje da te posmatra neko ko zna sta i gde treba da gleda dok zabacujes. Mislim da je najteze ispraviti se kad nesto naucis u startu pogresno, zato je pomoc u prvim koracima vise nego pozeljna i onda vezbati, vezbati, vezbati... pa jos malo vezbati :)... makar i sa motkom/oklagijom/delom stapa u stanu pred ogledalom. I sam istu muku mucim, samo sa drugim problemima.
DH stap je taaako zabavna igracka  :)
Ti probaj ovako pa ako ima promena na bolje... super  :tbumb:
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
Ne mora da znaci da je do bacanja. Ako je brza i jaka voda tu gde pecas, ona sama moze okretati glavu.

To lako otklanjas tako sto povremeno zavrtis stap oko svoje ose nekoliko puta i to posle izbacaja. Da li ces okretati u pravcu sata ili obratno, zavisi od toga na kojoj strani reke se nalazis.
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
  Mislim da bi povremeno  trebao  nizvodno u mirnijem toku reke ispustiti celu duzinu kanapa i lagano namotavati,sto bi dovelo do raspredanja  strune. Tako na kraju svakog ribolova,jeste starinski trik
''iz naftalina'',ali  pomaze.
 

Ritchie3

Senior member
Učlanjen(a)
24.07.2013.
Poruke
100
Broj reagovanja
0
Lokacija
Belišće
Mafke hvala na savjetu. Probati ću to sigurno :) . Nespetro, točno si pogodio. Voda je jaka i brza i vjerovatno je u tom problem jer mislim da solidno bacam ... Probati ću to sve što ste savjetovali ... Hvala :)
 

Ritchie3

Senior member
Učlanjen(a)
24.07.2013.
Poruke
100
Broj reagovanja
0
Lokacija
Belišće
Shvatio sam što je problem . Pomogli su mi vaši savjeti. Kada sam malo analizirao situaciju shvatio sam da mi skagit glava ima laganu memoriju od kalema na koji je namotana bez obzira što je to originalni kalem . Kada spojimo to i brzu vodu glava zapravo dobije rotaciju kao propeler i to onda prenese na shooting line koji se uvijek uvrti na istu stranu ... Zapravo moram izravnati glavu nekako  i problem će nestati :) ... Hvala još jednom na rješavanju misterije :)
 

vrana

Hero member
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruke
1.411
Broj reagovanja
227
Lokacija
Beograd
Odlicno, Richie! Bar nije problem cak i da ostavis glavu negde da se izrelaksira, kontam da nije duza od 8m...  :tbumb:
 

Ritchie3

Senior member
Učlanjen(a)
24.07.2013.
Poruke
100
Broj reagovanja
0
Lokacija
Belišće
Vrana, problem riješen uz vašu pomoć i ideje ... sada sam se vratio s drave i nema više petljanja ... prvo sam shooting line odmotao i pustio niz vodu kako ste rekli ti i Mafke, onda sam ispravio glavu jer je najveći krivac bilo uvrtanje od strane glave na što mi je ukazao Nespetro ...  bacao sam jedno tri sata i neeeema petljanja :) ... leti da je milina ... imam samo još problem , ali to ću naći snimke da skužim koji zabaci su mi najbolji ako sam na lijevoj a koji ako sam na desnoj strani obale ... nije mi problem baciti pod 45 stupnjeva i to dosta daleko, ali volio bih da mogu npr od 70 -90 stupnjeva jer mi tada strimer ide dosta nizvodno a to mi je najbolje za bucova ... barem kod mene najčešće udari kada strimer ide nizvodno i kada malo ubrza jer se špaga ispravlja ... ma bitno da je riješeno :) ... sve ostalo će ići lakše kada bucov počne raditi ... za sada samo vidim krupnu deveriku da se diže po mraku ...
 

ivants

Senior member
Učlanjen(a)
20.12.2008.
Poruke
313
Broj reagovanja
15
Lokacija
Trstenik
Ajd malo ja da pametujem pošto sam ovaj tip zabačaja dosta vežbao i ovoj tehnici posvetio dosta vremena u pogledu tehnike i pribora. Elem, malo mi je čudno za taj ugao od 45, pri promeni pravca, to je kod skagit-a dosta lako. Ono što je moje mišljenje, ako su ti dobri ostali elementi zabačaja da malo obratiš pažnju na položaj stopala i na mesto sidrenja. Pravac stopla treba da je pravac zabačaja kada se zabačaji izvode sa jače ili dominantne strane, a pravac stola je pravac rečne struje (niz vodu) kada se izvode tzv reverse zabačaji, tj sa slabije-nedominantne strane i mislim da je to najveći problem.
Izneću par zabačaja koje ja koristim u nekim situacijama. Situacija kada sam na levoj ili desnoj obali i kada nema vetra, onda koristim sve zabačaje koje znam, čisto radi vežbe. Situacija kada sam na levoj obali, nizvodni vetar, onda koristim downstream poke (nizvodna varijanta perry poke-a), kada je vetar uzvodni onda perry poke. Desna obala, nizvodni vetar, skagit double spey, kada je uzvodni vetar onda reverse C spey. Ovo su zabačaji koji meni najviše odgovaraju i ne mora da znači da to i drugima odgovara. Ono što je bitno ovde je da u situaciji kada duva vetar nikako ne izvoditi zabačaje u kojima vetar nanosi D-loop na nas.
Sve ovo što ovde pišem može da se vidi na filmu SKAGIT MASTER 1, uz demonstraciju i objašnjenja od strane Ed Ward-a, vrlo korisno za pogledati. Bitno je dobro i pažljivo saslušati, svašta korisno ima da se čuje.
 

Ritchie3

Senior member
Učlanjen(a)
24.07.2013.
Poruke
100
Broj reagovanja
0
Lokacija
Belišće
Ivants, hvala na informacijama :) ... Vrana mi je poslao neke linkove i to mislim baš te skagit master 1 i 2 ... Meni je. To sve skupa teško jer nemam od koga vidjeti kako se radi a nemam nikoga da gleda i ispravi me jer sam ja jedini ovdje koji mušićari ... Najbliži mi je gogo koji mi je pomogao puno ali ne radi s dh ... Polako ću ja to i ovako uz vašu pomoć :) ... Hvala još jednom :)
 

ivants

Senior member
Učlanjen(a)
20.12.2008.
Poruke
313
Broj reagovanja
15
Lokacija
Trstenik
Da, problem je to kada nemaš nikog da ti da savete uživo, ali kad je takva situacija onda moraš sam da se snalazis. Zbog toga sam rekao da, treba pažljivo slušati šta čovek priča, u nekim sitnicama zna da se krije velika caka. Najbitnije od svega je da shvatiš šta čovek hoće da kaže i zbog čega je tako kako je rekao. Shvatanje dinamike zabačaja je od velike koristi kada čovek mora sam da radi. Puko kopiranje pokreta ne vodi nikud.
SM 2 je vrlo dobar film i tu može da se vidi dosta oko prezentacije i oko odabira pribora, na koji štap stavlja koju glavu, koji tip... Ta informacija može nekad da uštedi dosta vremena i naravno novca. Ono što sam ja video kao vrlo korisnu tehniku je povšinska prezentacija sa potpuno plivajućim kompletom, Rio AFS glava sa površinskom muvom i skagit tehnika. Poprečna ili blago uzvodna prezentacija i nizvodni mend, a onda povlačenje površinske imitacija, koja zbog trbuha na struni kao da ide nizvodno, ubitačna tehnika za bucova na našim terenima.
Ipak, ako bih mogao da napravim neko poređenje SM 1 je učenje slova, SM 2 je već tečno čitanje.
 

vrana

Hero member
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruke
1.411
Broj reagovanja
227
Lokacija
Beograd
Richie, imas tu i Skagit Master 3. Sve ovo sto je Ivan rekao je najbolji uvod u ono sto ces videti u filmovima.

IVANTS je napisao(la):
Shvatanje dinamike zabačaja je od velike koristi kada čovek mora sam da radi. Puko kopiranje pokreta ne vodi nikud.

Ovo prevazici je, cini mi se, kljuc do osecaja da je stap deo tebe
 

Ritchie3

Senior member
Učlanjen(a)
24.07.2013.
Poruke
100
Broj reagovanja
0
Lokacija
Belišće
Da, izgleda da je dinamika jaaaako bitna ...Ivants i ti ste tu 100% u pravu jer sam na par isječaka s you tubea  već to čuo, ali nisam pridavao neku preveliku pažnju tome ... skužio sam da ja malo previše brzam i pokret mi nije kontinuiran, nego imam neki malli zastoj prije front casta gdje mi se štap malo isprazni ... mislim, mogu ja solidno dobaciti i ovako, ali moglo bi to i puno bolje i elegantnije ... moram još poraditi na snazi ... ja to nekako sve šupim jako kao da klade bacam .... s tim sam na početku imao problema i s jednoručnim dok jednom nisam pročitao što su Djole i Alp pričali, isprobao, smanjio snagu i sve ide puuuno bolje ... da me može na 2-3 dana uhvatiti neki instruktor , možda bi i bilo nešto od mene :) ... sam je teško sve to odraditi kako treba a nema baš nikog da ti pokaže ... mogu ja s jednoručnim izbaciti 20-ak metara što mi je u stvari dovoljno za ono što meni treba, ali s dvoručnim bih trebao dosta dalje ... e ne ide ... 25-30 metara i to je kraj ... vidio sam da ima sva tri filma i vidim da se stvarno ima što naučiti po onom što sam do sada pregledao ... to mi je genijalno ... Vrana, hvala ti :) 
 
Vrh Dno