" PLJASSS".... al u prazno

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
Ono sto je prelepo u ovom nasem malom hobiju, je da se stalno nesto novo moze nauciti. Musicarenje tera coveka na razmisljanje. Skoro svaki izlazak na vodu se drugacije dozivljava.Iako je mesto isto, pribor isti, ciljna riba ista... ipak se uvek nesto novo moze desiti. Musica kojom smo juce razvalili, danas je totalno neupotrebljiva. Dok smo juce prelepo i kontrolisano bacali, danas nema sanse zbog, mozda umora, stresa, secera u krvi... Ne zelim ovde pisati uopsteno o musicarenju vec izneti jednu teoriju koja me je bas naterala na razmisljanje.
            U jednom od zadnjih brojeva ovdasnjeg music. casopisa se pojavila veoma interesantna prica o ribi i nasoj musici. Terje B. Larsen (61) je musicar od detinjstva. Bivsi clan Norv. Reprezentacije, pisac mnogih clanaka u novinama i covek koji testira nove stapove i kanape i cija se rec sa velikim respektom prima.
              « Riba silivito, sa pljaskom, napada musicu dok ti bezuspesno pokusavas da je zakacis. Odlican timing, odlicna kontra ali nista. Ribu je nemoguce zakaciti. Ovo moze coveka naterati da place ili da pocne da misli...»  Ovim recima on zapocinje svoj clanak. Razlog za to je snimanje jednog DVD-ea. Naime Terje je posao na snimanje tog filma sa jos par prijatelja s`tim da bi on snimao njih dok musicare. Plan je bio da se pored bacanja da osvrt i na upotrebljene musice. Kad su ``glumci`` poceli upotrebljavati Streaking caddis pocela su ta desavanja, tj da riba strahovito napadne ali od kacenja nema nista. Tu sad tehnologija dolazi do izrazaja i na veoma bliskom i usporenom snimku se ne vide usta ili glava ribe vec REP!!! Naime riba je repom potapala musicu, sigurno da bi joj bila jedan siguran zalogaj kasnije. Sa ovakvim ``otkrivenjem`` polaze oni na snimanje sledecih dana.
                Rezultat je bio da je riba veoma cesto udarala repom imitacije odraslih jedinki, a mnogo sigurnije ,i za nas bolje, uzimala imiticaje koje su bile skroz ili delimicno potopljene. Umesto odrasle visokoplivajuce jednodnevke ( parashut varijante) upotrebili su neotezanu nimfu kao emergera i riba je zakacena iz prve. U mesto Str.Caddisa je upotrebljena superpupa i opet je riba zakacena iz prve.
                Daleko od toga da su Str. Caddis ili odrasle jednodnevke lose i neuspesne imitacije, ali je cudno to ponasanje riba. Ovaj clanak mme je bas naterao na razmisljanje. Naravno da sam bezbroj puta sa tacnom kontrom ostajao bez ribe i opet pokusavao, i opet pokusavao.... Video sam vise puta kako riba pokusava da uhvati nekog tulara ali bezuspesno. Sleti na vodu, riba podje, on se digne sa vode pa opet sleti, riba opet podje...
                Sta vi drugari mislite o ovome? Kakva su vasa iskustva? Da li trebamo mozda sacekati posle pljaska da riba na miru uzme musicu ili je tesko obuzdati ruku da ne kontrira?
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Interesantno zapazanje  ??? desavalo mi se cesto,verovatno i drugima slicna situacija ali nisam imao blage veze da se riba tako poigrava.Najcesce mi se desavalo da riba napravi mali klobuk pored musice...pravovremena kontra...nista i tako vise puta.Mislio sam da se riba predomislila u poslednjem trenutku,prepoznala prevaru...Tad bih koristio potpuno neotezane nimfe koje su plivale par cm pod vodom.Tako bih uspevao da prevarim po koju.
E sad kako da prepoznamo dali riba napada ustima ili repom..mislim da je nemoguce.Verovatno cemo svi refleksno lupiti kontru ka riba napadne nasu musicu.Kao i do sad promasivacemo,nervirati kad to ponovimo vise puta za redom,menjacemo musice...ali u tome je i car.Kad bi hvatali svaku koja se digne nebi musicarili.
Jedino ostaje satisfakcija da kad promasim mogu da kazem da je riba napala repom pa makar bio siguran da sam zakasnio citav vek sa kontrom  :doh:  :D
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
hehe...ko' vam kriv kada lovite ribe koje se hrane insektima  :D :D ;)

npr. štuka kada napadne ona to radi 100% krvnički  :hammer:
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
Evo ga ubaceni element  :D

Da stavim na kraj decje carape jednu trokraku, uhvaticu stuku..... Jaka ti tehnika...  :p  :D
 

pera

Hero member
Učlanjen(a)
24.01.2010.
Poruke
1.692
Broj reagovanja
1
Lokacija
Valjevo
To mi se dešava sa lipljenom i to relativno često,on lupi ja mu lupim kontru i ništa i tako opet ,i pokušavao sam da sačekam i da ne sačekam i rezultat bude isti i onda posle nekoliko takvih dešavanja zakačim ribu i tek onda mi ništa nije jasno. :doh:
Ima tu još podosta nejasnih stvari ,bar za mene.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.873
Broj reagovanja
184
Lokacija
Kragujevac
i ja sam doziveo isto sa lipljenom i moje objasnjenje situacije je da tad nije ni pokupio musicu vec se predomislio u zadnjem momentu. cekao, ne cekao, nisam ga uhvatio. tek kad promenim musicu i kad vidim kako pukne i kako stvarno kupi shvatim gde je problem...

sa pastrmkom nisam imao taj slucaj ali svejedno, odavno nisam procitao nesto onako lepo na forumu kao sto je nespetrov prvi post  :tbumb:
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Ništa čudno ...Bucov kao jedan od vrhunskih top water predatora često radi da udari repom po strimeru (tj ribici) da bi ga potopio tj ošamutio,ili još češće sam gledao kako se zaleti silovito i samo vrhom nosa udari u strimer da proveri šta je to ... Som takodje kada nemože da stigne ribicu 'udari je repom ...
 

brankoogi

Senior member
Učlanjen(a)
06.08.2008.
Poruke
302
Broj reagovanja
0
pera je napisao(la):
i onda posle nekoliko takvih dešavanja zakačim ribu i tek onda mi ništa nije jasno. :doh:
.

Pero jesi kralj  :hammer:, mnogo puta mi se ovo desilo sa Lipljenom  :doh:

 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
Pitanje je da li insekt vidi ispod vode? Razmisljam nesto: Kad se odrasli insekt zaglavi u vodenom filmu sigurno ribi izgleda bespomocno i riba uzima sigurno, bez straha da ce odleteti. Ali sta kad se odmara na vodi? Sigurno da insekt ima odlican osecaj za stajanje na povrsini i da ga svako naglo pomeranje ili ljuljanje vode natera da uzleti. Ako je tako onda bi ribi bilo sigurnije da pljusne repom jer mozda rep brze probija film.
E ako su ova moja trabunjanja iole blizu neke istine, to bi mozda znacilo da ce nasu musicu koja visoko i mirno stoji, riba lakse pljusnuti nego kad je manje ili vise potopljena u filmu...
Ufff.... prelazim na plovak... :lol:

Hvala strasni... :) 
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
Upravo to! Svi ti insekti imaju svoje nacine da se zastite sve dok ne obave svoju misiju.
Mozda je malo teze zakaciti lipljena zbog onakvog oblika ustiju. Ko da mu tipet zasmeta... :D
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Bucov je doktor nauka za lažne napade!
 
Vrh Dno