Prihvatanje zamorene ribe rukom

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Riba se može prihvatiti raznim pomagalima i na više načina, ali najsportskiji i najteži je jednom rukom.
Naravno za svaku tehniku potrebno je vežbanje i iskustvo. Kao što je smešno posmatrati početnika u zabacivanju muve ili prikradanju ribama, tako isto može biti i kad neiskusan mušičar pokuša da prihvati ulovljenu ribu. I po tome se može otkriti koliko je ko vešt mušičar. Ako nema iskustva u prihvatanju riba slobodnom rukom, a ne nosi meredov,zasigurno ih nije mnogo "prizemljio".
Ja prepoznajem tri osnovne tehnike zamaranja i prihvatanja ulovljene ribe slobodnom rukom. Prva je "na zbunjenost", druga "na zamorenost" i treća "na silu".
Prva tehnika je samo za eksperte. Samo najiskusniji mogu da iskoriste početnu zbunjenost ubodene ribe i savladaju je u roku od nekoliko sekundi, pre nego što uopšte shvati šta ju je snašlo. Na kraju, ribu grabite snažno i precizno, iza škržnih poklopaca.
Druga tehnika je dostupna svima i svodi se na dugo zamsaranje do iscrpljenosti ribe. Ovo se primenjuje u velikoj većini slučajeva, čak i na mestima gde je obavezno osloboditi ulov. Ova tehnika zamaranja dovodi ribu do potpune iscrpljenosti, što u kombinaciji sa slikanjem ili podužim merkanjem i ljubljenjem, sigurno dovodi do veoma ozbiljnih posledica po ribu. Na kraju zamaranja, ribu možete prihvatiti kako god hoćete, jer je najčešće izvrnuta i pliva "leđni" stil.
Treća tehnika je kontrola zakačene ribe, takva, da ona ne može ni malo da se kreće u smeru koji priželjkuje za beg, već sve vreme prati put ka ribolovcu, bez obzira na svoju masu i snagu. Ja je primenjujem kod mušičarenja štuke i tada je neophodno silom držati glavu plena okrenutu prema sebi, jer bi svaki beg u potopljeno granje ili travu mogao da znači mučenje ili otkačinjanje ribe. Dakle, riba je sve vreme okrenuta prema ribolovcu, divlja i drma glavu, ali joj se telo nikad ne sme okrenuti u bilo koju stranu osim prema štapu. Naravno, ovde je potreban adekvatan, prilagođen pribor, mada to donekle važi i za ostale tehnike zamaranja. Na kraju ovakvog zamaranja, riba se prihvata rukom na malo drugačiji način. Pošto najčešće nije skroz zamorena, treba je nežno prihvatiti, u kratkoj pauzi kad ne besni, na šta ona najčešće ne reaguje i postepeno je stisnuti i podići. Tada može slobodno da se praćaka, jer ako ste je pravilno zahvatili i niste u panici, nema joj spasa.
Naravno, razne vrste riba zahtevaju različit stisak, zbog različitog oblika tela ili opasnih zuba. To su već detalji, ali najbitnije je napomenuti da treba biti oprezan sa zubatim ribama, poput štuke, pa i pastrmskih riba. Ne treba se previše ni plašiti, jer strah i panika mogu da dovedu samo do gubitka dragocenog ulova.
Najzgodnije su vretenaste ribe, poput lipljena, klena i pastrmki, a ne zaboravite na visinu tela šarana, karaša i deverike, što može biti problem ako ih ikad ulovite mušičarskim štapom.
Na kraju, preporuka za ribolovce koji praktikuju oslobađanje svih ulovljenih riba. Takvi bi OBAVEZNO morali da nose meredov, kako bi što brže, sigurnije i lakše prihvatili ulov i oslobodili ga udice. Znači, kod njih nema egzibicija i zanimljivog prihvatanja jednom rukom. Tu je cilj da se riba što manje zamori i povredi, što nikako ne ide sa svim gore opisanim zahvatima.



Toliko od mog raspoloženja za pisanje večeras. Ovo liči na članak, ali ja ga privremeno postavljam na forum. Možda ga malo korigujem, uz vašu pomoć, pre objavljivanja. Možda mi je ambicija da opišem svoje tehnike vađenja i prihvatanja ribe slobodnom rukom preambiciozna, jer o takvim stvarima nikad ranije nisam čitao, niti sam čuo da je tako nešto opisivano. Već je 00:33 h i pomsalo sam umorsan. Usavršavaću ovu "nauku" još. :tbumb:
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Ja praktikujem posle zamaranja da je prihvatim iza repnog peraja mada neretko i prst u skrge dobro dodje a definitivno najvise volim da je nasucem samo ako imam gdje nesto mi je tako najsigurnije. :smoke:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Meredov ili ruka, mala je razlika, jer kad pastrmka vidi meredov ili ruku, razveseli se i opet-Jovo-nanovo, dok se ne zamori.
Da bi se nezno ali koliko-toliko cvrsto prihvatila iz kleitralnih kostiju, gde je najdeblja (misici) i pazljivo oslobodila udice, mora biti mirna i umorena.
Sve vreme, koliko god je moguce, moraju joj se vlaziti skrge, cak i kad se slika, ako je moguce (pogledajte moj avatar).
Kad se pusta, uhvati se za rep, stavi u struju (ne mora jaku) i drzi dok se ne otrgne; umereno neznim guranjem i povlacenjem ribe period oporavka se moze ubrzati.
Svaka riba lepo reaguje na ovakvo postupanje (ne samo na napred-nazad).
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
"...Meredov ili ruka, mala je razlika, jer kad pastrmka vidi meredov ili ruku, razveseli se i opet-Jovo-nanovo, dok se ne zamori..."
Ovo nije tačno. To je velika početnička zabluda, da riba obavezno pobesni kad vidi ribolovca i njegovu ruku. Vešt mušičar će umeti da privuče ribu bez tog njenog ludovanja. Teško je to objašnjavati, mada ću pokušati jednom, kad budem bolje raspoložen. Za sada, ako se riba uplaši kad vas vidi, to je siguran znak da ste mnoogo ružni. :doh: :lol:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
"...Meredov ili ruka, mala je razlika, jer kad pastrmka vidi meredov ili ruku, razveseli se i opet-Jovo-nanovo, dok se ne zamori..."
Ovo nije tačno. To je velika početnička zabluda, da riba obavezno pobesni kad vidi ribolovca i njegovu ruku. Vešt mušičar će umeti da privuče ribu bez tog njenog ludovanja. Teško je to objašnjavati, mada ću pokušati jednom, kad budem bolje raspoložen. Za sada, ako se riba uplaši kad vas vidi, to je siguran znak da ste mnoogo ružni. :doh: :lol:

Ili ste se skoro okupali, pa mirisom odbijate ribu od sebe.  :hammer: :hammer: :hammer:
A to nema nikakve veze sa pocetnistvom, vec s higijenskim navikama.
"...tesko je objasnjavati..." - tu se slazem, posebno pojedinima.
"... mada cu pokusati da objasnim jednom, kad budem bolje raspolozen." Mix prica bajke.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
PedjaBG, šta god ja napišem, za tebe je bajka. Lepa bajka, sa neverovatnim događajima i iskustvima.
Strpi se malo. Nastavi da mušičariš, pa ćeš videti da se moje bajke mogu i kod tebe pretvoriti u stvarnost.
Vezano za ovu temu, nadam se da ću snimiti još nekoliko primera kako prihvatam razne vrste riba rukom. Zbog ovih provokacija, moraću što pre da snimim prihvatanje štuke.
U stvari, snimiću mnoge interesantne stvari, jer me oduševljava ovaj način objavljivanja video zapisa.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Stalno musicarim. Setajuci se kraj vode, gledajuci slike, ucestvujuci na forumu, motajuci masinicu, praveci muve, listajuci prirucnike... Cak ponekad i radeci ono za sta me placaju, i to sasvim pristojno.

Najvise mi je zao da prihvatam rukom sitne pastrmke, jer uvek postoji rizik da se ostete kad pocnu da mrdaju. Kod krupnijih je sve daleko lakse jer su mesnate i nabijene, pa malo cvrsci stisak nije problem, a mogu se i sa dve ruke "umiriti" bez diranja skrga i drugih vitalnih delova tela.

Meredov koristim samo na cistim vodama, ako ne idem sumom.  Stoji na jakom retraktoru zakacen na ledjima. Takve vode, npr. Drina, relativno retko posecujem.
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Hvatanje ribe rukom nije nista narocito za ribolovca vec posle 1000 riba to je rutina  :hammer: ali je po mom misljenju za ribu uvek maltretiranje, manje ili vece . Ako se riba ubija , nema veze po meni mozete i da je nasucete , sutirate , upucate utokom ,apsolutno nema veze a ako vam je stalo do ribljih osecanja i c&r najbolji je meredov ja sam prizemljavao lipljane od pola metra u vodi bez meredova ali nije preporucljivo .
1.Uzimanje ribe rukom nezna varijanta - obavezno mokra ruka i poturanje ispod stomaka da riba samo klone  ova varijanta bez stiska i naglih pokreta iziskuje veliki stepen iskuliranosti musicara - prava majstorija :tbumb:
2.Uzimanje ribe rukom sa stiskanjem zahteva samo odlucnost i instikt ubice  :mad:i u ovoj varijanti zahteva se mokra ruka odnosno hladna da se riba pri kontaktu ne zakoprca.
P.S. Metode su primenjive kod klena ,lipljana ,pastrmke sa zubatijim ribama nemam iskustva.

                  varijanta pod 2.:            http://www.youtube.com/watch?v=2uCR-ubpLgQ
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Bicu iskren pa cu reci da mi stvarno nije jasna sva ta frka oko prihvacanja ribe sto neznije da se ne bi povredila pa jebote nije meduza da je gladimo vec zilava jaka i ratoborna.
Naravno ako je prihvatamo u skrge e tu vec postoji sansa za povrede.
Mislim da je u svemu presudno kako je osloboditi udice sa sto manje povreda ,to oko stiskanja da se ne povredi je po meni cista budalastina desavalo mi se da pastrmku uhvatim u 3 a kuci dodjem u 3 i 30 i bacim je u kadu ne razmisljajuci dali je ziva ili ne i kad podjem da je ocistim posle raspakivanja pribora zapaljene cigare i malog predaha ona ziva i zdrava pliva po kadi.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:D Pa dobro, desava se i to. Lipljen je medjutim mnogo kilaviji od pastrmke, ali ni pastrmka, a ni bilo koja druga riba ne bi trebalo da se "drnda" vise nego sto je zaista neophodno i jace nego sto je prihvatljivo da se vrati u vodu, ako treba ili se zeli.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
St.Igor je napisao(la):
Hvatanje ribe rukom nije nista narocito za ribolovca vec posle 1000 riba to je rutina  :hammer: ali je po mom misljenju za ribu uvek maltretiranje, manje ili vece . Ako se riba ubija , nema veze po meni mozete i da je nasucete , sutirate , upucate utokom ,apsolutno nema veze a ako vam je stalo do ribljih osecanja i c&r najbolji je meredov ja sam prizemljavao lipljane od pola metra u vodi bez meredova ali nije preporucljivo .
1.Uzimanje ribe rukom nezna varijanta - obavezno mokra ruka i poturanje ispod stomaka da riba samo klone  ova varijanta bez stiska i naglih pokreta iziskuje veliki stepen iskuliranosti musicara - prava majstorija :tbumb:
2.Uzimanje ribe rukom sa stiskanjem zahteva samo odlucnost i instikt ubice  :mad:i u ovoj varijanti zahteva se mokra ruka odnosno hladna da se riba pri kontaktu ne zakoprca.
P.S. Metode su primenjive kod klena ,lipljana ,pastrmke sa zubatijim ribama nemam iskustva.

                  varijanta pod 2.:            http://www.youtube.com/watch?v=2uCR-ubpLgQ
Igor mudro navodi još jedan način prihvatanja ribe, ispod stomaka. Problem je što ta riba mora biti dooobro zamorena da bi se to sa sigurnošću obavilo.
Ako hoćete da ne povredite ribu, jedini izbor je da je i ne ubadate.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
2002. godine kad sam u Danskoj uhvatio svoju do sada :D najveću morsku pastrmku (doduše na varalicu) od 7,8kg. bio sam poprilično zbunjen kako da je prihvatim (slabo rečeno, ukenjao sam se da mi ne ode!!!) i pokušao onako kako sam video na nekim kasetama - levom rukom iznad repnog peraja. Nije mi uspelo i otplivala je još jedan krug. A onda sam je uhvatio kao i sve ostale ribe slične građe (štuka, smuđ, bucov) pa makar i krupne - neposredno iza glave palcem i srednjim prstom. Izašla je kao devojčica :D Mada mislilm da je to već prevelika riba za taj način, ali kada ne umem drugačije :D
http://www.ribolovacki-magazin.co.yu/rm/rm15/rm15-txt13.htm
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
To je i najbezbedniji nacin, jer je muskulatura tu najmasivnija, a veza kicme sa lobanjom i ukrucenost ostalim kostima tog predela (da ne serendam previse) cini to mesto zaista najbezbednijim po zdravlje ribe. A relativno cvrst stisak brzo ih umiri.
Prsti u skrge stuke? Neka, hvala, bode nevidjeno.
Milance, uvek sam se pitao kako im to sa hvatanjem za rep uspeva; pa najvise se cima i najvece "klatno" se dobija kad krene da se koprca ako se tako drzi. A stalno se ti severnjaci slikaju, cak ih i na daske konopcima tako kace za slikanje, valjda tek kad umreju (mislim na ribe).
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
PedjaBG, ova priča, o tome gde je najbezbednije po ribu prihvatiti je, je interesantna. Većina ribolovaca koji su dužni ili svojevoljno oslobađaju ulov, uopšte ne razmišlja o mogućim povredama ribe i posledicama. Mnogi ne koriste meredov, pa bi bilo dobro objasniti im kako muskulatura i kostur ribe reaguje na uobičajena stiskanja, praćakanja, padove...
Ovo prihvatanje ribe za rep ima smisla. I meni je trebalo mnogo vremena da to razumem, ali jednostavno je. Riba za kretanje koristi rep. Ako ga pravilno stisnemo, ona ostaje bez jedinog načina kretanja. Dok joj je rep u rukama ribolovca, može samo nekontrolisano da se drma. To je kao kad bi neko uhvatio čoveka za obe noge.
 
Vrh Dno