Probirljivost klena

Trn

Newbie
Učlanjen(a)
06.01.2009.
Poruke
17
Broj reagovanja
0
Sinoc sam citao ovaj post, a danas sam izasao u setnju i jedan stariji (iskusan) kolega, plovkaros, je uhvatio klena oko 700-800gr.Mislio sam da je uzeo pen-saju, a u pitanju je bila VATA.Nije prvi put da cujem da klen uzima takav mamac, mada i dalje mislim da klen nije glup, ali nije ni probirljiv.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pitaj mušičare koji su lovili lipljena u Sibiru ili Mongoliji, koliko komada dnevno bi moglo da se ulovi na parče vate namotano na udicu.
 
H

humphrey

Guest
Sjekloca je napisao(la):
Klena sam lovio na:

1. parce od bele najlon kese
2. alufoliju od cigareta
3. filter od cigarete
4. parce vunenog crvenog konca
5. sve vrste suvih muva
6. sasvim razbucane suve muve
7. sve vrste mokrih muva
8. sasvim razbucane mokre muve
9. sve vrste nimfi bez obzira na izgled i stanje
10. snopic vate
11. zvakacu gumu

..... sve ovo namontirano na musicarskoj udici i uz upotrebu musicarskog stapa i kanapa.  :D

O kakvoj selektivnosti pricas? :bleh:

A i sire i gore nalazio sam im plasticne viljuske u zelucima,kojekakav otpad i glib da ti se okrene zeludac,kao klinac naravno,jednostavno mulj i glib u njemu..... :-X kod lipca nikada never......
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ono što Humphrey naziva muljem i glibom u želucu klena je hrana koju je progutao, pa sažvakao svojim moćnim ždrelnim zubima. U njegovom želucu je uvek kaša od smlevenih žaba, insekata, algica i ribica, dok u želucima salmonida, koji imaju zubiće u čeljustima i ne žvaću hranu, nalazimo cele insekte, ribice, gliste...
Humphrey, ti si baš smešan. Nije valjda da si pomislio da klen jede mulj? :doh:
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Neznam dal jede mulj,ali sam siguran kao i jos "neko" da je to sto Humphrey kaze klen ume da povrati posebno na Toplici sto smo se i uverili..
Nije ni cudo sto su mu omiljena stanista mesta na kome se izlivaju otpadne vode...
 
H

humphrey

Guest
Mixmaster je napisao(la):
Ono što Humphrey naziva muljem i glibom u želucu klena je hrana koju je progutao, pa sažvakao svojim moćnim ždrelnim zubima. U njegovom želucu je uvek kaša od smlevenih žaba, insekata, algica i ribica, dok u želucima salmonida, koji imaju zubiće u čeljustima i ne žvaću hranu, nalazimo cele insekte, ribice, gliste...
Humphrey, ti si baš smešan. Nije valjda da si pomislio da klen jede mulj? :doh:

Klen ne zvace....no guta,zube nema nego kosti  koje fungiraju kao kod soma (pads ) ne znam kako se zove na Srpskom,meljaci pretpostavljam,posmatrao si kako zvace mozda?Mulj je sarkazam uopste na ciprinide...osim zubatih naravno koje vredi pecati na zalost nase vode su toliko zagadjene da ti se zgadi pecanje a samim tim i klen koji osim mulja i gliba gde zivi pun je teskih metala kao i tvoja macka ili ti ako ih vec jedes?

Drugo zar ti se ne gadi da gledas otpad i da pecas? Meni da a  uhvatio sam ih veruj mi i nagazio se voda gde zive ergo klen mozda sport ali samo mozda......osim toga probirljiv uopste nije nego svastojed....cak ni pesevi ne mogu da prezive u vodama sa velikim koncentrcijama teskih metala i pesticida da ne ulazim u hormonske poremecaje,menjanje pola itd......
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Omiljena riba na mom jelovniku je krupan klen ulovljen u nekoj govnjari. Teške metale obožavam i koristim ih kao otežanje, jer sam prilično mršav i bez njih bi me oduvao malo jači vetar. :hammer:

Gledao sam klenove kako žvaću, kako u prirodi, tako i u dobro uređenom (tzv.) coldwater akvarijumu.
Klen jeste veoma halapljiva i znatiželjna riba, ali brzo kapira ako neko neko pokuša neuspešno da ga prevari i veoma često bira šta će da jede. Na rekama koje opsedaju sportski ribolovci njegova probirljivost nije ništa manje primetna nego kod drugih riba na takvim mestima.
Ima reka na kojima klenovi jedu iz ruke, ali ima i mnogo reka na kojima ribolovci čak ni ne znaju da ima klena, koliko je probirljiv i plašljiv. Isto tako ima voda na kojima pastrmke prilaze čoveku u nadi da će ih nahraniti, a ima i onih na kojima neki "vrhunski" mušičari provedoše decenije, ali pastrmku iz nje videše samo na slici. Čak je i štuka veoma probirljiva, ako živi na vodi koju preoravaju brojni ribolovci...
Probirljivost ribe se najbolje vidi u potpunoj divljini, negde u Kanadi ili Sibiru, kad vas spusti helikopter. Voleo bih da se napravi eksperiment, negde u dalekoj Rusiji, na nekoj reci u kojoj ima obilje klenova, lipljenova i pastrmki. Ja bih tamo proveravao koja je riba probirljivija.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
Mixmaster je napisao(la):
Omiljena riba na mom jelovniku je krupan klen ulovljen u nekoj govnjari. Teške metale obožavam i koristim ih kao otežanje, jer sam prilično mršav i bez njih bi me oduvao malo jači vetar. :hammer:

Gledao sam klenove kako žvaću, kako u prirodi, tako i u dobro uređenom (tzv.) coldwater akvarijumu.
Klen jeste veoma halapljiva i znatiželjna riba, ali brzo kapira ako neko neko pokuša neuspešno da ga prevari i veoma često bira šta će da jede. Na rekama koje opsedaju sportski ribolovci njegova probirljivost nije ništa manje primetna nego kod drugih riba na takvim mestima.
Ima reka na kojima klenovi jedu iz ruke, ali ima i mnogo reka na kojima ribolovci čak ni ne znaju da ima klena, koliko je probirljiv i plašljiv. Isto tako ima voda na kojima pastrmke prilaze čoveku u nadi da će ih nahraniti, a ima i onih na kojima neki "vrhunski" mušičari provedoše decenije, ali pastrmku iz nje videše samo na slici. Čak je i štuka veoma probirljiva, ako živi na vodi koju preoravaju brojni ribolovci...
Probirljivost ribe se najbolje vidi u potpunoj divljini, negde u Kanadi ili Sibiru, kad vas spusti helikopter. Voleo bih da se napravi eksperiment, negde u dalekoj Rusiji, na nekoj reci u kojoj ima obilje klenova, lipljenova i pastrmki. Ja bih tamo proveravao koja je riba probirljivija.

ovo poslednje za rusiju je istina, tamo ili bilo gde gde ima takva reka, bez ljudi bi bio pravi i merodavan experiment
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Secam se da sam u nekoj od onih emisija J.Memedovica video jednog lika sto ima varalicu od kasike i na nju hvata pastrmke i sta ja znam sta jos.
Onda ni pastrmka nije probirljiva.Zasto su vam kutije sa musicama pune raznoraznih nimfi sa razlicitim otezanjima,u razlicitim bojama?!?Zasto pravite majske,bwo,razne jednodnevke?!?
Pa po logici nekih potrebna nam je samo jedna stara kasicica(ne kasika zbog velicine prisutnih pastrmka u nasim rekama) i udri do mile volje.
Em brzo tone,em se ne razvezuje,em lovi.Sto mi rekao Mix 3M(musica)kasicica  :D
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
klena lovim na zapadnoj moravi preko 25 god.zadnjih 5 god na musicu.posto u gradu ima samo 2 musicara,a ko zna koliko varalicara prenecu vam moja iskustva dok sam i ja bio jedan od njih.
morava kod trstenika je velika reka mnogo veca nego reke u okolini nisa.tako da nije opterecena klenarosima kao nisava.i pored toga desava se da boja voblera (pa cak i nijansa) i velicina igraju presudnu ulogu.ima delova reke gde takoreci nema varalicara a musicar nikada nije prosao pa ipak izbor mamca(boja i velicina)pravi razliku izmedju prosecnog i odlicnog ulova.kada se u jato klenova baci bilo koji mamac uvek ima poneki koji ce uzeti bilo sta.uglavnom sitan.krupan klen zna da bude veoma selektivan,pa ga nije lako uloviti.mesto na kojem jedan dan prodjes dobro po nekoliko dana slobodno ne posecuj,jer se klenovi presele na drugo.ima dana kada ga je nemoguce naci bez obzira na iskustvo i poznavanje navika.to je problem na velikoj reci jer sirina na plicim delovima bude i preko 70m.
pastrmku sam lovio ispred samih nogu dok je to kod klena nemoguce.moras da budes ninja da bi im prisao dovoljno blizu.na najmanji znak opasnosti se razbeze i nema ih satima.
na osnovu mog iskustva tvrdim da je klen veoma pametna riba koju moze uspesno da lovi samo iskusan ribolovac.kod musicarenja presudan je nacin kako se muva plasira u jato.svaka greska dovodi do neuspeha i sitnih klenova :smoke:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
crni je napisao(la):
Pa po logici nekih potrebna nam je samo jedna stara kasicica(ne kasika zbog velicine prisutnih pastrmka u nasim rekama) i udri do mile volje.
Em brzo tone,em se ne razvezuje,em lovi.Sto mi rekao Mix 3M(musica)kasicica  :D

Pa zato sto smo musicari a ne kasicari i lovimo ribe na vestacke musice a ne na prave kasicice.

Aman bre kao deca ste, svaka riba je i selektivna i glupa nebitno o kojoj vrsti se radi jer ne razmislja vec se ponasa instiktivno. Kad se hrani ni jednu ribu nije tesko prevariti i nije velika razlika izmedju pastrmke i klena, cesto ce se obe zaleteti i na filter od cigare. Za razliku od klena, pastrmka makar ne obitava u govnima :D
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Iz reči sasats-a vidi se iskustvo u lovu klena. :tbumb:
Poštovani kolega, da je klen izuzetna sportska riba odavno je poznato ribolovcima Srbije. Jedino oni koji ne poznaju našu sportsku i mušičarsku tradiciju sa omalovažavanjem gledaju na našu mušičarsku ribu "broj 1". Drago mi je da saznajem da je mušičarenje klena dobro poznato, popularno i cenjeno u slivu Zapadne Morave, jednako kao i u slivu Južne Morave.
Takođe, ne postoji nijedan vešt klendžija koji će tvrditi da se radi o "protivniku" za potcenjivanje. Samo oni koji nemaju prefinjenu tehniku koju traži krupan klen, zadovoljenje nalaze u izmišljotinama o njegovim "drugorazrednim" kvalitetima.
Drugo, stalno se ponavlja da klen živi u "govnima", za razliku od drugih riba. To je nova zabluda koju takođe pokušavaju da šire oni koji nikad klenove na muvu nisu nalovili. Klen živi u kanjonu Temske, Visočice, Jermi, Vlasini, Rzavu, Đetinji... i mnogim drugim rekama čija voda može da se pije.
Podnosi zagađenost, ali ima primera da je u nekim rekama i potočna pastrmka najbrojnija oko ušća otpadnih voda. Na primer, najviše pastrmki u Nišavi ulovljeno je u prvih par kilometara nizvodno od ušća pirotske kanalizacije. Postoji jednostavno objašnjenje za to, ali....u nekoj drugoj temi.
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Ovo za GOVNJAIVE vode jeste tacno, mada i kalifa zivi u fekalnim vodama. Medjutim svako bira vodu na kojoj lovi a taj klen iz recimo Pestana bi radije ziveo na Zlataru, ali ko njega pita i kojim putem da emigrira?!
Moze zvucati cudno, ali ja predjem dug put i zaobidjem zanimljive salmonidne vode u nameri da lovim klena. Ciljano ga lovim i u salmonidnim vodama. Cenim ovu riblju vrstu i osporavam svaku tvrdnju da jede sta stigne. Ume da se prevari i zaleti na bilo sta bas kao i pastrmka, ali nema smisla reci da je slep, glup, neobazriv, neprobirljiv. Ukoliko je u pitanju stajaca voda, ima obicaj da obilazi oko musice  dugo dugo. Zagleda je sa svih strana, procenjuje, merka i pitaj boga sta sve. Tek se nakon studioznog pristupa usudi da proguta plen. Prilicno je plasljiv i ponasa se po sablonu. Nikada najveci u jatu nece prvi da stigne do musice, ne zato sto nije sposoban. Vec druga izvadjena riba iz jata rastera sve ostale klenove. Necete ga upecati drugi put nakon pustanja. Jos mnogo adrgumenata koji svrstavaju ovu ribu u red ozbiljnog musicarskog ulova.
 
Vrh Dno