Proporcija udica i tungstena

Jerry

Junior member
Učlanjen(a)
13.09.2020.
Poruke
70
Broj reagovanja
54
Postovane kolege, hteo bih da krenem sa vezivanjem musica, pa imam par dilema. Zato bih vas zamolio za savete.
c85bdfbab446aaea4e2415e439c62a75.jpg

Naleteo sam na ovu tabelu. Zanima me da li vi ovako radite? Ako ne, zasto? I ako da, sta radite kada hocete da bacite manju muvu u dublju ili brzu vodu?
Unapred hvala.
 

Ledeni_ junior

Senior member
Učlanjen(a)
21.04.2020.
Poruke
268
Broj reagovanja
34
Lokacija
Pozarevac
U nekim slucajevima da, ali vecina odstupa od tabele, recimo meni je ove sezone adut bila 16 udica, jig naravno i 3 ili 3,5 milimetara tungsten, Ovo zavisi od reke do reke, moja reka je vecinom duboka... Da ne pricam mnogo, u sustini moje misljenje je da sablona i pravila nema.
Ne uzimaj moje misljenje zdravo za gotovo, kao i uvek, neka iskusniji sprave, svako dobro!
 

Ledeni_ junior

Senior member
Učlanjen(a)
21.04.2020.
Poruke
268
Broj reagovanja
34
Lokacija
Pozarevac
Ako bacam malu muvu u brzu ili duboku vodu, najcesce imam nekoliko muva sa "prevelikim" tungstenima, primer, 16 sa 4mm, na to sam jednog dana prosao odlicno, riba je bila samo u jakim brzacima... Neko dodaje olovne sacmice ispred muve, ja to nisam ni probao, pa ne mogu da komentarisem.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
Evo omladinac ti je lepo rekao... Tabele zajebi... To su smernice, nisu pravila.... I to pfilicno lose smernice za moj nacin pecanja... Al opet na orimer na ribniku ili nekoj slicnoj vodi koriste se suprotne logike kod otezanja....
Ribolov je cesto prilagodjavanje, improvizacija. Razmisli sta zelis da postignes onda kreni na kako zelis to da uradis pa onda uradi... [emoji6]

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

 

Jerry

Junior member
Učlanjen(a)
13.09.2020.
Poruke
70
Broj reagovanja
54
Znaci „trial and error”. Moze na vece udie manji tungsten i obrnuto. Jos nesto, da li da koristim za nimfe jig udice ili neke druge?
 

Ledeni_ junior

Senior member
Učlanjen(a)
21.04.2020.
Poruke
268
Broj reagovanja
34
Lokacija
Pozarevac
Ja za vecinu koristim jig, nekoliko razloga, bolje kace ribu, manje kace za prepreke jer nimfa u vodi stoji uspravno, i pogotovo sitne nimfe se mnogo lepse navezu ako se koristi jig, jer tungsten ne zauzima prostor na udici. I da, jig udice sa sirokim lukom mnogo bolje drze i kace ribu. Da ne ponavljam kao blesav, uvek ovo vazi, iskusniji neka isprave.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
https://youtu.be/jL12h21alD0

Ako ti ne smeta engleski uradio sam bio video na tu temu.. Javi dal je dovoljno kso odgovor na tvoja pitanja.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

 

Jerry

Junior member
Učlanjen(a)
13.09.2020.
Poruke
70
Broj reagovanja
54
Kolko sam shvatio, najvise musica da mi bude sa „standardnim” tungstenom. I par „overkill” i par „undersized” za slucajeve kad zatreba.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
Bas to... Stim da je moj standard veci nego na tabeli... Al to je do reke... Poenta je da valja imati svaku udarnu muvu u oar velicina i tezina.

Npr fazan nimfa valja od 24ke do 10ke.....sad, 24ku ne mozes uraditi bas u vise velicina kao sto mozes neku vecu udicu.... Al bitnije je velicinu da pokrijes sa vise tezina nego da imas 100 razlicitih muva u 3 velicine

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
kako sam razumeo Jerry je novajlija u vezivanju, zato mislim da su te tabelice za njega dobre kao polazna tacka
sve ostalo moze da mu pravi pometnju u glavi. vremenom ce da zavisno od uslova na vodi povecavati ili smanjivati velicinu tungsten glave u odnosu na udicu, to nije problem
sto se tice udica, jig ili standardne- ukoliko namerava da vodi muvu blizu dna -jig udica, u suprotnom moze i standardna.
npr pecanje na dve muve- donja (teza) neka bude jig a gornja moze i standardna
jig kao donja i teza samo da bi manje kacila po dnu
ovo je prosto resenje za pocetak, kasnije se od prilike do prilike moze kombinovati sve i svasta
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
Oa kuzmo covece ziv li si [emoji2][emoji2][emoji2]

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

 

Jerry

Junior member
Učlanjen(a)
13.09.2020.
Poruke
70
Broj reagovanja
54
Novajlija sam u svemu[emoji16]. A verovatno cu da koristim jig za sve, osim za scud-a i suve. Pitao sam vec TMC-a koje on koristi, posto pecamo na istoj reci, to ce da mi bude neka referenca. A posle cu da improvizujem i nadam se da cu da imam uspeha. A mislim da cu retko, bar za pocetak, da koristim dve nimfe. Mozda na nekim vecim rekama. Za sad ne znam kako to ide. Haahhhaa
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
Ma lagano. Realno kreni sa jednom dok ne pohvatas konce.... A kad pohvatas dve ti nece trebati. [emoji1787]
Ima vec svasta napisano... Nekad je dobro zatrpano nasim prepirkama..... Al tu je negde svakako.
Lepo imas TMCa moze ti dati savet... Samo lagano, odlican hobi si odabrao. [emoji2][emoji2]

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

 
Vrh Dno