Skobalj

ivants

Senior member
Učlanjen(a)
20.12.2008.
Poruke
310
Broj reagovanja
15
Lokacija
Trstenik
Seb koje boje glo bug-a radiš i koje veličine?
Kod nas na Z. Moravi, pored ovog što je Rade rekao, mislim da je od velike važnosti veličina imitacije. Prema nekom mom iskustvu, nimfa veličine 16 je najproduktivnija, čak i kad je voda sa nijansom. Meni se najproduktivnije pokazao blood worm, zatim bomber pa imitacija mesnog crva, ali daleko od provo navedene.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
208
Lokacija
Zvornik
Koji materijal za blood woorm ti se pokazao najbolji?
Saviljivost-boja?
 

drogi

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2008.
Poruke
716
Broj reagovanja
1
Lokacija
Zajecar-Vitkovac
sebastian je napisao(la):
bomber, princ ili glo bug...to su moji favoriti za njega... ulovio sam ga i ja na suvu u par navratra ali to se ne broji jer je bilo slucajno dok sam lovio lipljena na savi.... pao je i na druge nimfe ali ove tri imitacije koje sam naveo su za mene favoriti :yeswink:

Ove nimfe kod mene ne rade poso.
Ali je činjenica da ga najbolje loveim na gamaruse kad hoce kao i na neke fantastične imitacije.

Ipak nimfa mi nije toliko interesatna kao suva.
Naime pred samu kišu na jednom potezu reka proključa od skobalja.
Kupe li kupe nekad im izviri samo ledjo peraje a nekad fino kupi puput lipljana. Rojenja nema...
E sad ne bih znao kupi li neke emerdzere, pupe ili ko zna...

Moracu zavesom jednog lepog dana da proverim...
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
208
Lokacija
Zvornik
Koliko si siguran da su škobalji?
Kod nas se javlja Pegunica koja kupi kao lipljen.
Ovih dana su zapažena jata na par lokacija i masovno svi kupuju muve i vaser kugle.

Ni kod mene princ nije se pokazao zato tražim ono što bi ga prevarilo.I ne jednu ribu već više komada da ne bude slučajan ulov.
Razmišljam u pravcu plovkaroši jer koriste neke mamce.Recimo mesni crv nije stanovnik voda opet bijela riba,škobalj,ga jede!
 

drogi

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2008.
Poruke
716
Broj reagovanja
1
Lokacija
Zajecar-Vitkovac
Jato je ogromno i sve se dešava na par metara od mene.

Tu je i činjenica da je skobalj jedina dominatna vrsta u Timoku.

Greške nema...

E sad probo sam imitacije crva, larvi, hleba...
Kad je bila mutnjikava voda supeo sam na jednom mestu da zakacim cetiri komada za nekih 20tak min na imitaciju gliste...
To mi se jednom desilo i nikad vise...i bili su krupniji komadi.
Imitacija je potonula i na izdizanje kad sam krenuo da je izvčlačim puče riba...ostala komade na istu foru uhvatio
 

ivants

Senior member
Učlanjen(a)
20.12.2008.
Poruke
310
Broj reagovanja
15
Lokacija
Trstenik
Evo ovako se pravi najlovnija nimfa kod nas
https://www.youtube.com/watch?v=7N2axiotvwQ
Ja dodajem još zlatni tungsten i pored ovakve radim i sa telom od crvenog antrona.
 

drogi

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2008.
Poruke
716
Broj reagovanja
1
Lokacija
Zajecar-Vitkovac
Probo...radio sam sa tugsten glavom kao i sa porebranje od zlatne i srebrne lamete...
Al ništa...
 

ivants

Senior member
Učlanjen(a)
20.12.2008.
Poruke
310
Broj reagovanja
15
Lokacija
Trstenik
Nije iskljuceno da nece, cudna je to riba, nekad nece ni na prirodne mamce. Meni je upala u oko prva recenica iz tvog prethodnog posta, ako ti vidis njih oni su tebe videli mnogo pre. Ja ga lovim nizvodno, po dnu, lociram ih poznavanjem reke a kad ih vidim tu je vec kraj pecanja. Tako bar ja radim.
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
419
Broj reagovanja
33
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
ili kad ih vidis gde su, iskusni cesto to  i pretpostave, primiri se i organizuj  te pocni sa pecanjem za desetak minuta i VERUJ U USPEH.  dakle mnogo zahtevna riba ali merak je  drzati ih na stapu. voda moze biti potpuno bistra ili sura-svejedno.
jedne godine se lakse hvataju na suve, druge na mokre i nimfe-ko bi ga znao, ribolovac musicom je zadovoljan sa trenutnim nadmudrivanjem/cele sezone, tog dana ili dela dana, obicno kad drugom hoces pokazati umece ispadne  sipak/, ovakvo pecanje je igra sa  skoro nepoznatim igracima-protivnicima.
ivanovom metodom pecanja verujem da se olaksava pretrazivanje, verujem!
 

ivants

Senior member
Učlanjen(a)
20.12.2008.
Poruke
310
Broj reagovanja
15
Lokacija
Trstenik
Ja pecam dvorucnim stapom i skagit sistemom tako da je prezentacija na odredjenu dubinu svakako bolja, a i laksa.
 

drogi

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2008.
Poruke
716
Broj reagovanja
1
Lokacija
Zajecar-Vitkovac
Beli Timok je omanja reka tako da daljina i to nema neku ulogu.
Uglavnom pecam na max 15tak metara od sebe.

Dok sam plovkario nije bio neki problem uhvatiti skobalja na hleba kao i travu...
Pecao sam petljasem od 5m i to je to...

Mislim da nije problem to što te riba vidi već jednostavno treba naći pravu taktiku.

O ribolovu na povećim vodama ne mogu diskutovati tu sam jako tanak...
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
208
Lokacija
Zvornik
Izbor mušice je komlepksan a to povlači pitanje kako je vodite?
Mokra "mrtvom vožnjom"?
A nimfe,da li ih privlačite ka sebi uzvodno ili isto kao mokre?
Imam terene sa bistrom i protočnom vodom.Osnovna hrana su mu trava (kladofora) i alga (epifition).
Ali nema crva i hljeba pod vodom a i njih nekada hoće?!?
 

ivants

Senior member
Učlanjen(a)
20.12.2008.
Poruke
310
Broj reagovanja
15
Lokacija
Trstenik
Izbor mušica kod ove vrste ribe, koja i nije baš "mušičarska" je vrlo diskutibilna stvar, što se može videti po adutima kolega iz prethodnih postova. Moj izbor je nimfa i to najčešće ove tri koje sam u prthodnim postovima nabrojao. Nikad nisam uhvatio skobalja, govorim o ciljanom lovu, na suvu muvu. Pokušavao sam u prethodnim godinama dosta toga ali nisam imao uspeha, kao i na mokru muvu.  Posebno sam ostajao bez ulova kada se skobalji masovno javljaju na površini. Čudno mi je recimo da ni jednom nisam dobio skobalja na larvu Hydropsihe, ili na gamarusa,a znam da toga u vodi ima koliko hoćeš. Jednostavno, metodom probanja, treba naći na šta hoće i to je najveća mudrost, i tim imitacijama pecati cele godine. Nema tu mnogo imitacija, ali doći do njih je vrlo mukotrpn i frustrirajući posao.
Način prezentacije je takav da nimfa bude što bliže dnu i da ni jedan deo sisitema ne ide pre nje, tj da nimfa uvek bude najudaljeniji deo sistema. Ako bilo koji deo sistema vuče nimfu niz vodu to ne donosi nikakav rezultat, čak je i nepoželjno.Takva prezentacija zahteva i pažljiv odabir pozicije stajanja u reci zbog različitih brzina struja kojih ima na pozicijama gde se skobalji nalaze. Vrlo zahtevna disciplina, sa vrlo neizvesnim ishodom, za mnoge neinteresantna, ali ukusi su različiti. Skobalj je vrlo borben, dosta borbeniji od klena recimo, i zahteva prilagođenje pribora, posebno u segmentu tipeta. On ne trpi debele tipete, ja obično koristim 0.12 do 0.14 i to mora da bude kvalitetan tipet jer skobalj zna dobro da povuče i vrlo često zna da bude presudan faktor. 
 
Vrh Dno