Temska

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Gospodo, treba pod hitno aktivirati sve institucionalne oblike borbe protiv takve intervencije. U slivu Toplodolke zivi jedinstven haplotip pastrmke kome je najslicniji onaj sa Kavkaza (zasad neobjasnjivo, verovatno paralelizam, a ne direktno srodstvo) i to je u okviru Parka prirode "Stara planina", a ako cela prica sa izgradnjom tiroslog zahvata nije u vreme elaboracije pred stavljanje pod zastitu razmotrena (a nije, ako se dobro secam, imao sam uvid u elaborat), na to se sad mora skrenuti paznja. Pored pastrmke, mnogo vazniji adut su geomorfoloske tvorevine, secam se da je to bilo do jaja bitno u tom elaboratu; pitanje je kakva ostecenja i promene ce one pretrpeti u promenjenom rezimu voda i vlaznosti (bla, bla). Uz to, treba u Zavodu za zastitu prirode u Nisu videti koje su endemicne vrste biljaka tu prisutne, jer ce promena rezima voda i vlage njih prve pogoditi. Itd, a uz to je cista lagarija i ljigavo podilazenje toplodolskim seljacima da ce ribarstvo od toga imati koristi (osim mozda jos babuskara i mrezara krivolovaca). A poljoprivreda je tu intenzivna i potencijali su joj ogromni, mesto tri paprichke po aru koje ionako nema ko ni da obere ni da izede, rashce po cetiri do pet!
Pre svega staratelj prirodnog dobra, "Srbijasume" sumsko gazdinstvo u Pirotu i "Srbijasume" u Beogradu treba da dobiju dopis, koji ce istovremeno biti poslat i Ministarstvu za zastitu zivotne sredine, Zavodu za zastitu prirode u Beogradu i Nisu, kao i ministru energetike (DSS, mrka kapa za saradnju) i za kapitalne investicije (NS, mrka kapa). Elektroprivreda je snazan lobi, a sve se sigurno ne radi radi dobrobiti stanovnistva, vec radi opravdanja takve gluposti kakva je HE "Zavoj" (mada ja kao biolog nisam kompetentan za energeticare, ali mislim da je ovo sa jos jednom branom uz zavojsku jako lose resenje).
Mogucnosti pojacanja argumentacije leze i u tome sto je osim sa nase, i sa bugarske strane isti takav park, tj. zasticeno dobro za koje se medjunarodnim projektima odvajaju i dodeljuju obema stranama (srpskoj i bugarskoj) nemala sredstva za razvoj i primenu zastite ovih prirodnih celina. Stoga je zgodno pomenuti da ce se o svemu obavestiti i WWF, Europark federacija i slicne organizacije koje su u poslove zastite ukljucene.
Mislim da je u Srbiji Temska primer, kao sto je u Crnoj Gori bila Tara, za cije su se ocuvanje svi dvaput bez rezerve zalozili kad je bilo potrebno, zadnji put prosle godine. Stoga je jako bitno kako medijski pokrenuti kampanju zastite Temske, mozda pisati Stanku Popovicu, razgovarati sa Sasom Panicem (zbog razocarenja dosadasnjim efektima nerado i tesko se ukljucuje u sire akcije, ali prvi put me je bas on bio obavestio o ugrozenosti Temske), pozvati dopisnika B92 ako je dostupan, lokalne medije. ALi sve to zahteva organizaciju i pripremu. Mislim da bi prvo trebalo sa Zavodom za zastitu prirode i "Srbijasumama" poceti, jer je to najkorektniji put, ali to treba obaviti brzo.
Jos jedna stvar je vrlo vazna: pitanje "aktivne legitimacije" (pravnici znaju sta to znaci). Niko od nas je nema, samo "Srbijasume" kao staratelj prirodnog dobra, koji je duzan da o tome izvesti Ministarstvo kao nadlezni administrativni organ i Zavod za zastitu prirode kao strucni organ za zastitu prirode koji nad zasticenim dobrima vrsi strucni nadzor. Pitanje "aktivne legitimacije", medjutim, ne vazi ako neke nevladine organizacije (ZOSR "Juzna Morava II", ZOSR "Gornje Ponisavlje" imaju taj status) pokrenu to pitanje.
Ja cu pokusati da vam pomognem koliko umem. Ipak, bojim se da cemo uci u unapred izgubljenu bitku ako ne bude bilo lokallne podrske. Ja iz Beograda cu da ispadnem veliki mudroser ako vi dole budete cutali.
POKRET!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
I to što pre.
Ako nam propadne Temska, onda nek ide sve u.....  :-X Sajt je za svaku ozbiljnju akciju i kao medij će se boriti do zadnjeg atoma kako moje snage tako i svih Vas koji nećemo da dozvolimo da se ovo desi. Upozoravam da postoje legalni načini borbe, zezanje da dohvatimo puške, zolje i ostale Far Cry fazone, može samo da nam donese probleme i da nas udalji od cilja, a to je
OČUVANJE TEMSKE
Salut!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Neka je pregrade i neka pesahne, da se ne mučimo više. Govna na vlasti, koja vladaju Srbijom već decenijama, prelazeći po potrebi iz jedne stranke u drugu i nisu poreklom sa Stare Planine, niti iz današnje Srbije. Znamo odakle su komunisti došli 1944. i napravili od Srbije svoju koloniju, a od Srba, Srbijanaca, svoje robove. Mi, robovi, navikli smo na svoju ulogu, pa uglavnom ćutke odobravamo sve što naši vladari naume. Ja, i još nekolicina, se kobajagi bunimo, ali šta može jadni rob?
Znate li šta znači jedna lepa reka našim gazdama? Apsolutno ništa!
Robovi, budite srećni što nas naše gazde više ne teraju da "dobrovoljno" gradimo branu i tunel. Sećate li se radnih akcija? Dobro je, sad nas plaćaju da bušimo i rušimo. Morate priznati da ste sada srećniji. :)
Ako vam se dopada ovakav kanjon Temske, kakav je sad, ko vam brani da boravite u njemu danonoćno? Lovite muvom pastrmke, iako su ih naše gazde već istrebile bombama i strujom. Treba ih razumeti. Dok proučavaju najbolji način da unište reku, najbolje im radi mozak uz večeru od potočnih pastrmki iz Temske. Oni ih čak ni ne love. Dovoljno je samo da naruče i doneće im ih, očišćene i ispečene, robovi, najverovatnije oni koji treba da čuvaju reku. :'(
Zamislite sledeću situaciju:
U odmaralištu, pored reke Temske sede gazde i kuju plan o prodaji reke. Ti si ljubitelj prirode i prilaziš im. Prolaziš pored skupih džipova, lepih žena i vola na ražnju. Jede se, pije, muzika trešti iz džipova i sve je veselo. Pa zar ćeš ti, jadniče, to da pokvariš, svojom glupom idejom da se reka zaštiti od njenih gospodara, gospodara cele države? Ćuti, robe!
P. S.
Ovo se obraćam sam sebi, iako zvuči kao da se obraćam vama. :-X
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Neželim da ispadne da te jurim po forumu i kenjam ti, ali i ovakav pristup probelmu ničemu ne dovodi. OK ubacuješ politiku, pa bilo je i kranje vreme  :doh: , samo to sada nije osnovni problem. Vlast kakva da je, da li se sviđala tebi, meni i ostalima neće biti promenjena na ovom i bilo kom drugom forumu, a obavezno takve teme dovode do velikih problema i svađa koje bi ja izbegao. OK ako bi iz tih rasprava došlo do nečeg korisnog, ali kao i ostale političke diskusije u ovoj zemlji dovode samo do problema. Zato ću ja prvo da zamolim, jer prvo zamolim, a polse više ne molim, kako tebe Mix a tako i ostale članove (mada ostali i nisu) da ne ubacuju politiku na sajt. Nema potrebe!
Najvažnije je da od ovakog tvog posta ljubitelji Temske se neće ofajditi. Od pedjinog hoce, jer on daje konkretne predloge šta treba uraditi, a ne KUKA! Ja neću da kukam, ja želim akciju. Pošto sam zdravstveno sjeban, ja ne mogu u demonstracije i slično, a jako bi želeo, da istresem negativnu energiju, ali mogu i želim da barem putem elektronskih medija, a jedan je i ovaj na kome se upravo nalazite, da se polomim da spasim Temsku!
Zato hajde da se organizjuemo, onako pravilno, da na sve legalne načine spasimo Temsku!
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Ja sam za - dolazim kad god kazete :tbumb:

Vidim da Pedja ima sve informacije tako da bi on mogao da bude koordinator cele akcije, a mi drugi da radimo sta nam se kaze i da ovde diskutujemo o tome - svaku ideju - tup na forum. Tako je jedan nobelovac radio u svojoj laboratoriji - trazio je od juniorsa da mu svaki dan izlazu po jednu novu ideju, ma kako glupo zvucala - jednostavno terija velikih brojeva - kvantitet daje kvalitet.

Ako mi ne uradimo nista niko nece - Temstani su to lepo odradili prosli put, ali sada se treba boriti protiv kapitalca - ja se ne secam kolika je tacno bila donacija EU za taj "projekat", ali sam siguran da je njegov kolac najmanje 20-30%, a ove sitne duse is pirotske EDB ce se prodati i za vola na raznju...

Pedjina ideja o ugrozenosti flore/faune i slicno je odlicna - ja sam vazda nalazio po internetu naucnih radova u flori i fauni Stare planine - znam da na Bratkovoj strani - naslanja se na Toplodolsku, postoji staniste velikog tetreba - jedino kod nas, pa tu je onda i ona biljka mesozder - jebem li ga za latinsko ime, itd, itd... Ima toga koliko hoces...

Temstani ce i dalje biti dobra podrska, izuzev ako ne dodje kapitalac i pocne da im asfaltira dvorista ne bi li ih odobrovoljio. Treba uraditi nesto na promociji Toplodolske/Temstice - napisati neki lep clanak, lepefotografije/film - pustati to na lokalnoj televiziji itd... Ovde bre u Skotskoj za pecanje na takvoj reci bi platili podebelu svotu po dana (mogu i konkretne podatke da nadjem)- pa samo nju da zastite i vode racuna - vise bi para zaradili od jebenih ne znam kolko kilovata...

Imaju li oni mozga uopste - eno im ga onoliko Zavojsko jezero za ribolovni turizam - sta treba im jos jedno na 2 km udaljenosti... Da li oni misle da su ljudi debili.. Treba otvoreno to reci Temstanima, mada oni znaju, i malo ih podbuniti, neka lokalna tribina, akcija, neki dobar govornik...

Sta ce turisti koji dolaze na Staru planinu da rade? Da pecaju babuske? :doh: Pa znaju li oni koliko npr. Slovenija ili Skotska zaradjuju od musicarenja? Boli ih ona stvar...MORONI..................
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
OK, ja koji sam bio na tribini u selu Temska i prvi pomenuo i predložio blokadu puta, sam loš. :doh: Ej, ja sam im predložio da blokiraju međunarodni put, ali me nisu poslušali.
U međuvremenu sam shvatio da ta reka, kao i cela država, ima gazdu. Shvatio sam da se ne može nekome u njegovom imanju komandovati. Stara planina je u tom delu pod vlasništvom republike Srbije, koja ima svoje institucije. Ako oni odluče da skrenu reku i prave struju, to će i uraditi, kao što ja u svom dvorištu mogu da posečem trešnju, a zasadim kajsiju, iako se to ne dopada mom psu, kome odgovara hladovina trešnje. Može on da laje koliko hoće. Ako pretera, kazniću ga. Ako bude dobar, vezaću ga za kajsiju, pa će opet biti u kakvom-takvom hladu.
Nisam sedeo kod kuće kada je trebalo sprečiti prokopavanje tunela i govorio sam na pomenutoj tribini, u ime mušičara (svih). Oštro sam protestovao protiv te ideje i dao par korisnih saveta meštanima koji su kasnije uspeli da zaustave kopanje.
Kada sam, pre par godina video na državnoj televiziji, i dalje aktivnog, ministra iz vlade (za koju sam godinama lupao, glasao, demonstrirao, pesme pravio...), kako se diči projektom "Temska u jezeru", shvatio sam da će to i uraditi, samo ako im se isplati. AKo slučajno prekinu sa radovima, to neće biti zbog jedinstvenog kanjona i normalnog protoka jedne reke, jer su većinu bez razmišljanja već upropastili, a da to nisu ni primetili. Radovi će se prekinuti ako se pokaže da se ne isplati kopati i da to neće biti isplativ projekat. Na pastrmke i mušičare, kao i na malobrojne i malokrvne zaštitnike prirode, nikad se naše vlasti nisu osvrtale.
Može ovaj moj tekst i ton da se nekome ne sviđa, ali pun je istine o tužnoj budućnosti ali i sadašnjosti Temske, koju ja odlično poznajem.
Pedja ima neke konkretne predloge. Ja sam se ohladio od borbe za Temsku, koja i ovako nije kao što je bila, ali podržaću svaku konkretnu akciju, koja bi mogla da bude slamka...
P.S.
Nije tačno, Laki, da sam ja ubacio politiku. Ja sam objavljivao lepe slike i pisao o pastrmkama, a onda je neko ubacio pitanje budućnosti Temske, koje zavisi samo od političara. Ja sam se samo nadovezao.
Predlažem da se za ovakve stvari otvaraju posebne teme, poput, "Kraj Temske", "Zavoj uništava Nišavu", "Toplica pod udarom zagađivača", "Ko baca đubre u Čair".... Ekologija, bato. U ovom podforumu, pod naslovom reke, mogli bi da pišemo samo lepe stvari, baš kao što sam je ja započeo.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:'(Kako je ikspod tvrde i zustre Mixove fasade meka dusha! :tbumb:
Bogdane, ne poredi babe i zabe, mada verujem da si samo pravio predaleke analogije sa kvantitetom i kvalietom.
Elem, hocu da se ukljucim i da dodjem na tribinu u Temsku, ali sam vam vec pomenuo da neko ko ima aktivnu legitimaciju u pravnom smislu ("Srbijasume") moze da povede postupak kod pomenutih institucija drzave (Ministrarstvo, Zavod), a da registrovana nevladina organizacija ("Pastrmka" - "Gornje Ponisavlje" ili ZOSR "Juzna Morava II" - musicarska sekcija sa odobrenjem JM II) treba da vrsi javnu kampanju. Sve ostalo bi sa strane zakona bilo iskorisceno kao problematicno (podrivanje cega god), a u smislu efekata minorno. Uloga mestana Temske i pirotske opstine u skladu sa nasim teznjama bila bi izvrsna, ali da li cemo je imati? Prica o turizmu cistih i ocuvanih krajolika je sustinska, ali hoce li je iko tamo shvatiti? Ili ce mali krug izlobiranih energeticara ubediti i kupiti polityicku vrhusku? Zivo me interesuje da li je Ministarstvo zastite zivotne sredine, tek osnovano, upoznato sa nastavkom radova posle 7 godina, na osnovu koje, jos vazece (!?) dozvole se ti radovi u prirodnom dobru najviseg ranga nastavljaju?
Mixe, Bogdane, Lucky, hocu da pomognem kao i prosli put. Ali, moj udeo koji moze da vam donese doprinos je samo konsultativni, ako bih se ukljucio kao nosilac, verujem da bih samo napravio stetu. Nista necu ni da pocinjem da pricam okolo dok  mi ne javite da ste krenuli. A onda cu razgovarati sa svakim ko mislim da bi mogao biti od pomoci. :bye:
Pitacu nekog od botanicara kolega sta je to sto je u Temskoj do jaja bitno. :bye:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Laki, moderatoru, prebaci sve postove od početka pisanja o problemu Temske, pod novi naslov "Energetičari prete Temskoj", pod EKOLOGIJA.
Zaista imam šta da pišem i o lepoti i mušičarenju na Temskoj, što bih radio pod ovim naslovom, a imaće mnogo toga da se kaže i o problemu koji preti, pod drugim. Verujem da se slažete da nije lepo da, kad neko otvori temu o Temskoj, ili bilo kojoj reci, naiđe na našu kuknjavu, umesto lepih slika i priča.
Ne budi lenj, molim te.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Dragi Mixe, Lucky,
Evo topicss sam otvorio i ubacio tekst, a ostalo moze da se premesti i naknadno.
Kad budem imao vesti od botanicara, poslacu vam ih. :bye:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
t4dl1.jpg


t5yw8.jpg


t6qg0.jpg


Puno sreće na radu oko projekta zaštite Temštice! Evo par sličica koje, ako želite, možete iskoristiti u te (ili bilo koje druge) svrhe. Pozdrav!  ;)
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ma slike su prve, ali kako lepa reka! Pa ja nisam ovo video, ko zna gde su mene oni moji odchobanisali kad smo bili! Mora prabvim jos teze nimfe! :hammer: Predivno je!
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
:)
Drago mi je da vam se sviđaju sličice! To je od 2.maja ove godine.

Malo ću vežbati mušičarenje narednih dana po Nišavi, pa ću valjda kad-tad moći i na salmonidnu vodu sa mušičarcem. Poslednji put sam mušičario pre 10 godina...  :blush: Ovaj izlet je bio varaličarski pa zato i ne pričam o  pecanju... Evo još par fotki:

t7wl4.jpg


Donji deo (i dalje iznad sela Temska) gde je bilo puno klenova, pliski i potočnih mrena.

temstica2yd1.jpg


Kilometar nizvodno od uliva Visočice.

uscedp6.jpg


Ušće Toplodolske i (ostatka) Visočice.

toplodolska1ta9.jpg


Toplodolska (puna sitne pastrmke).

toplodolska2wz1.jpg


Toplodolska kilometar iznad ušća.

 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Zna li se dokle bi uzvodno isla akumulacija, tj. gde bi bio vrh jezera?
 
Vrh Dno