Tezina i godine klena

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
boban.velickovic je napisao(la):
Treba povećati minimalnu meru za klena, makar na 35cm!
:D a da zaokruzimo nas 40 ? i na ovu meru mnogi se ne nalove ribe , jos da se poveca na 35 dobicemo jos gomilu U i P ribolovaca koji to sad nisu
 

boban.velickovic

Senior member
Učlanjen(a)
09.09.2010.
Poruke
233
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd, Niska Banja
Nego šta, uhvati i pusti silom uvedeno :).

Kad nam se jedu girice, kupimo ih u radnji..  Šta ima da se pojede od klenčića od 20cm...

Promaših temu.  Sorry :)

 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
Sasats,sta ima lose u pomeranju granice na gore?Jedina "mana" bi bila ta da mnogi ribolovci ne bi mogli (legalno) da napune cuvarke....a to ko je c&r ribolovac zna samo taj isti ribolovac koji se zatekne na vodi.... :yeswink:
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
sasats je napisao(la):
:D a da zaokruzimo nas 40 ? i na ovu meru mnogi se ne nalove ribe , jos da se poveca na 35 dobicemo jos gomilu U i P ribolovaca koji to sad nisu
Druze ako te poslusaju 95% ribolovaca u Srbiji ce biti C&R  :doh:
 

Dr.Nitro

Junior member
Učlanjen(a)
26.04.2011.
Poruke
35
Broj reagovanja
0
Lokacija
Srbija
ja se ne bih bas slozio da klenu od 1 kg treba 10 i vise godina to je totalna glupost. To nema veze sa vezom jer dokumentovano mogu da oborim tu tvrdnju. Brestovacko jezero je napravljeno 1979-1980 godine sacinjavaju ga dva potoka Bublicki i Magaski itd da ne objasnjavam imam slike jos od kad se pravilo. E sad tu na toj vodi poribljavanje klenovima nije nikad bilo, kao ni na jednoj vodi za koju ja znam poribljavanje nije bilo.
Po teoriji ljudi koji goveore o rastu klena ispada da na ovom jezeru ne treba da postoji klen veci od 3 kila eventualno 4 da se provuko neki super hibridni, ali nije tako. Jos davnih 90-ih kada sam poceo da pecam na kanap 95-96 moji odlasci na tom jezeru su bili vise nego stalni, bukvalno decko bez obaveza, na grbaci matorih, kinta kola, oprema, bolelo me uvo za obaveze danima sam dolazio i musicario i lovio azdaje. Upoznavao sam ljude koji su pecali na razne sisteme. Upoznao sam decka koji je bas tu posto smo se razisli koji je inace musicar ulovio klena od 4 kg i 600 grama. Ima i slika, stoji drzi ga ispravljenom rukom pored tela, Klencuga od malo ispod struka do zemlje. Ulovljena je na neku varalicu br 4, dal je neka Blu Fox ili neki Meps to sada samo mogu da nagadjam. Inace ulovljen je na 3-4 m od obale privece. Kad je dosao kuci javio mi je telefonom. Ja sam lovio klenove gore i po 2 kila na kanap, vec primerci od 700-800 gr su bili pod obavezno svaki moj odlazak.
Ali hocu da napisem i ovo samo. Klen sa avatara je dugacak 42 cm od sredine repa do usta i bio je tezak 1,8 kg a drug je uhvatio klena u reci prosle ili pretprosle godine koji je bio 49 cm a tezak 1,6 kg. Eto. I za to ima slika. Hocu da kazem da ni duzina nije pravilno napisana jer zavisi od stanista. Jezerski su manje pokretni i mnogo deblji dok recni klenovi imaju takvo telo da moraju vazda da se bore sa recnom strujom i zato su i duzi i tanji.
 

m.org

Newbie
Učlanjen(a)
16.12.2009.
Poruke
14
Broj reagovanja
0
Podaci o starosti i velicini klena koje daje Marushani su tacni. Manje razlike koje variraju od stanista do stanista (istog tipa i prostiranja...) su zanemarljive. Klen u nekim uslovima moze da zivi i 20-tak godina, moze da mu uslovi sredine omogucuju veci rast nego sto je uobicajeno... pa poneki dostize i tih nekoliko kilograma..., ali to su izuzeci (koji potvrdjuju pravilo!).
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Malo kasnim u ovoj temi, al imam i ja neka iskustva sa spomenutim. Dakle prije ravno 2 godine u jedan mali klubski ribnjacic smo pustili nekih 6-7 klenova, najmanji je bio oko 250g a najveci oko 500g, nitko prije nas nije pustao klena u ribnjak, (nikada ga tamo nije bilo-da samo spomenem) Dakle ovog proljeca jedan nas mladi sljedbenik, musicar, je ulovio jednoga od njih, kojega neznam ali definitivno jedan od pustenih jer ih ukupno ima 7, mogu i da se prebroje jer ponekad stoj u grupi tik ispod povrsine vode. No da se vratim ovom ulovljenom, ulovljen je na muhu a tezio je skoro 2 kg, pa vi onda racunajte koliko je dobio za ove dvije godine. Uzmimo da je ulovio jednog od onoh vecih, 500g prije dvije godine, 1800g-2000g ovog proljeca. Dakle poprilicno je narastao, u ribnjaku je obilje sitne ribe, crvenperke, babuskica, ima nesto smudja, stuke, par manjih somova i dosta sarana.
Mislim da je njegovom ratu ogranicenje samo kolicina hrane i vanjski uvjeti, a nikako genetika. Klen je riba koja, ako ima uvjete da raste, onda ce da raste. 
 

Filip

Senior member
Učlanjen(a)
10.04.2009.
Poruke
201
Broj reagovanja
0
Lokacija
Osijek
Gogo je u pravu,ja sam ulovio tri klena na tom jezeru,prvi je bio oko 2kg jer je bila debela ženka puna ikre,ulovio sam i jednog oko kilu i pol 45cm,i jednog manjeg oko pola kile.A sad su postali skoro neuhvatljivi.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
208
Lokacija
Zvornik
Kod nas na Drini na prirodne mamce vrlo često se love krupni klenovi.Uglavnom takve ribe se drže jačeg toka,bar je nama taj površinski sloj jak,dok riba je u nekoj rupili ili iza kamena.
Ali da padaju kapitalci padaju i često viđam takve ribe!
Na našu žalost sve se to nosi i nikom ne pada na pamet da ih pusti  :'(
Ovog glavonju je uhvatio moj dobar dug na travu po njegovoj procjeni riba oko 4Kg-šta reći,ko ne bi poželio na štapu ovakvu ribu!?!
ndo8.jpg

 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
jeste veliki klen ali sumnjam da ima 4 kila . prema velicini prstiju na fotografiji i debljini ribe deluje da je do tri kila
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.103
Broj reagovanja
307
Lokacija
Svrljig
Koliko god da je težak, ovo je pravi orijaš i zverka koja se ne viđa često.
 

MarkoTimokRiver

Senior member
Učlanjen(a)
18.12.2009.
Poruke
453
Broj reagovanja
0
Lokacija
United States of Balcan
Kako bi ovog zamarao na moju trojku ufffff
Letos sam imao nekoliko kidanja bili su bas krupni video sanm ih,po mojoj proceni oko 2+ Kg.Znam tacno gde su tako da ce se ganjamo dogodine ;)
 

ivke037

Hero member
Učlanjen(a)
11.06.2009.
Poruke
1.158
Broj reagovanja
150
Lokacija
Kruševac
Sa slike je vrlo tesko oceniti velicinu i tezinu ribe. Retko ko je uhvatio kena preko kilo, preko dva i da ne pricam. Ulov za svaku pohvalu  :tbumb:
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
208
Lokacija
Zvornik
Lovio sam ja na varalicu ali mi to ne predstavlja neko čudo.Na Drini u sred ljeta po malom vodostaju se daju izbunariti xxl ribe ali ne mušičarskim metodama!
Ljetos sam gledao ovog mog i još jednog kako ih mlate!Ima li su česta kidanja iako ljudi love kapitalne plotice i škoblje!
Znači ima i većih ali su na dnu u dubini,tako da je  mušičarenje ovdje besmislica.
Ovaj sa fotke je samo povod ove priče uopšte nije bitna težina.
 
Vrh Dno