Vlasinsko jezero

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Glavne mušičarske ribe Vlasinskog jezera su jadranska crvenperka i plašica (suve muve, eventualno nimfe za crvenperku kada ne lovi na površini) i grgeč (strimerčići). Leti, oko sat i po, dva pre mraka, podižu se neke sitne mušice kojih ima u neverovatnoj količini. Crvenperke i plašice ih tamane. Tada se gotovo svake sekunde može videti poneka riba kako kupi muve, ali i skače uvis. Nisam siguran ko su ovi skakači, ali bih po obliku tela i boji rekao da su upravo crvenperke!

A evo i tog malog insekta koji će vam napuniti kosi, majicu i gaće (ali i čuvarku ako ga dobro "skinete").  :yeswink:

muva.jpg


Verujem da nije teško prepoznati letača...  :)

@Blue FOX - Klenčeta, ne Klenića, da ne bude zabune kod početnika...  8)

 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Upravo tako klenceta mada ih je bilo jos ali izdvojih jednog da ne dosadjujem
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Goci, deder mi reci koja ti je to riba u ruci,meni deluje kao brat grga????
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
A na čemu da vežem tu muvu na udici #49  ;)
Šalim se, ali mi stvarno deluje baš majušna. Kolika udica bi pasovala za to?
 
Z

Zakula

Guest
Po polozaju krila,mogu da pretpostavim da je ovo neki mrav.A shto se tiche velichine udice,#18 i #20 bi zavrshio poso'!
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Ako smo upravu znaci PUN pogodak,
Na mravica se gore prosto nemoze procei nezapazeno
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Poslednji izvestaj dobijen juce sa Vlasinsko Jezera jeste da je bozicka reka ogromna i da se jezero lagano puni,sto po meni i nije tako lose
 

m.org

Newbie
Učlanjen(a)
16.12.2009.
Poruke
14
Broj reagovanja
0
Lisac, nije tako..., ti si pre video mecku nego zlatovcicu... Ovo sadasnje jezero, i sve u njemu i oko njega, pa i riblji fond, su "kreirali" bogovi, to su oni ljudi koji uvek i sve "znaju najbolje", a bilo ih je (naravno, ima ih i sad!) i u juznim i u ostalim krajevima. Skoro svaki musicar ce ignorisati sarana, a skoro svaki sarandzija ce drndati kako je saran ovo i ono, ... ko o cemu - baba o dedi...
Slusaj, siguram sam da nisi ni gledao takvu ribolovacku emisiju kakav je nekada bio obican ribolov na tom jezeru, pre nego su se bogovi setili da daju svoj doprinos stvaranju Sveta.
P.S. Ono nije mrav, niti je vazno da imitirate tog insekta. Ako bas zelite, koristite midzeve na sto manjoj udici (oko No20).
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
m.org je napisao(la):
...Skoro svaki musicar ce ignorisati sarana...

Ja mislim da je steta za musicare da ignorisu ovakvu ribu. Ta riba stvarno moze da pruzi mnog toga jednom musicaru. Zahtevna je i to riba za prvariti a ljuskaši od 5 do 10 kila su pravi lepotani...mada se ja ne branim ni večim jer ih je lepo osetiti na mušičarskom štapu...veruj mi. Komadić od 16+kg ti izvuče backing do polovice dva puta a ako je u kondiciji u prvom šusu izvuče skoro ceo :) milina prava. Tu mislim ako se koristi ff motka #7/8, 9'.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Svestrani mušičari ne ignorišu nijednu ribu koja je potencijalni plen!Neverovatno je da još uvek,i pored ovolike popularizacije velikog broja vrsta koje se mogu loviti mušicom,ima predrasuda o mušičarenju nesalmonidnih rodova riba!
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
sebastian je napisao(la):
m.org je napisao(la):
...Skoro svaki musicar ce ignorisati sarana...

Ja mislim da je steta za musicare da ignorisu ovakvu ribu. Ta riba stvarno moze da pruzi mnog toga jednom musicaru. Zahtevna je i to riba za prvariti a ljuskaši od 5 do 10 kila su pravi lepotani...mada se ja ne branim ni večim jer ih je lepo osetiti na mušičarskom štapu...veruj mi. Komadić od 16+kg ti izvuče backing do polovice dva puta a ako je u kondiciji u prvom šusu izvuče skoro ceo :) milina prava. Tu mislim ako se koristi ff motka #7/8, 9'.

Seb mislim da znam zašto je m.org ljut na "bogove". Stvar je jednostavna Vlasinsko jezero je jedno od retkih možda i jedino veliko i duboko HLADNO jezero u Srbiji. Bilo bi idealno (poput velikih hladnih jezera severa Evrope i Amerike) za štuku i pastrmske ribe. Međutim pošto se kod nas svi u sve razumeju, jezero je poribljavano svim i svačim, u jednom trenutku je čak najverovatnije slučajno poribljeno nekom vrstom bele ribe iz Skadarskog jezera (jadranski sliv).
Što se tiče mušičarenja šarana juče sam baš pročitao tvoj tekst u Spin & Fly, jako dobar tekst.
Zvezdane mislim da ovde nije problem oko mušičarenja riba koje nisu tradicionalno mušičarske, već da je malo glupo to što je od jezera koje je idealno za mušičarenje salmonida neko napravio šarandžijsko jezero :poke:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Razumijem tu muku  ali šta da se radi "bogovi" su ipak "  bogovi"  :'( pre bi ih nazvo demonima  :D :doh:

ali kako god, evo i kod mene jezero ima salmonida i nesalmonida. Zlatovčice nema ali zato ima jezerske i kalife...a za njih se u sezoni vala treba posteno potruditi, sada ih se da lepo uloviti ali to je onda krivolov (osim ako nije slucajan ulov) jer je u lovostaju. Kod dubokih i hladnih jezera salmonide se skoro u 90% slucajeva sve nalaze na određenoj dubini i temperaturi. Retko se pokažu na površini tako da bi se mušičarenje njih na takvim jezerima svelo na ribolov uglavnom iz camca i skoro u svim slucajevima sa tonucim strunama. Od muva kojekakve nimfe i potezanke.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
@m.org "Lisac, nije tako..., ti si pre video mecku nego zlatovcicu"  Imas drzak stav, a i stil pisanja mi je nesto poznat :-X.
Sto se tice slike sigurno je mrav.

@100ka Strucnjaci kazu da jezero nije postalo pastrmska voda zbog niskog PH. Treset cini da voda bude kiselija nego sto odgovara pastrmkama za mrest. Ako bas hoces pastrmku idi na mesta gde se ulivaju okolni potoci i recice, ili jos bolje idi na Lisinsko jezero (oko 40km) u kojem dominiraju salmonidi.

Vlasinsko jezero je stvarno fenomen. Bila je skoro emisija Memedovica o ovom jezeru. Pored onih somova na paradajz  :D bila je prica koju sam samo nacuo o vazduhu koji je primetno drugaciji (naucno, nesto vezano za jone) Tako da je tamo sve nekako 'na svoju ruku'  ::) Ono sto bih ja napomenuo sa svojih stotinak dana provedenih na njemu jeste da je svaki odlazak donosio totalno drugacije iskustvo. Uvek je jezero bilo vece ili manje nego ranije, riba svaki put na drugim mestima, navike pri hranjenju takodje drugacije. Ponekad nekim vrstama nije bilo ni traga ni glasa. Iz tog razloga unapred spremljena taktika nije davala zadovoljavajuce rezultate.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Vlasinsko jezero po svojim karakteristikama nije baš salmonidno. Pastrmka živi u potocima koji se ulivaju u jezero i da joj ekosistem odgovara ona bi ga pre 30 godina naselila u većem broju. A nije, hvata se tek sporadično.

Recimo Zavojsko jezero, koje je na duplo manjoj visini, je 5x "salmonidnije" od Vlasinskog. Visina nije presudna, već mnoge druge stvari, poput sastava dna (Vlasina treset, Zavoj kamen i stenje), pritoke (Vlasina puno malih potoka, Zavoj Visočica, jedna od najvećih pastrmskih rečica Srbija)

Ekosistem jezera se iz godine u godinu menja. Ipak, već decenijama se u jezeru najbolje mreste plašica, grgeč, babuška, "sivopera" crvenperka, klen, cverglan...

Sada je tu i som, amur polako nestaje (ne mresti se, a poribljavanje je zabranjeno), šarana ima puno, ali ne znam da li od poribljavanja ili uspešnog mresta. Bilo je linjaka, sada ga je manje... Pitanje da li još ima zlatnog karaša. Neke ribe od pre 30 godina, poput potočne mrene i pijora su potpuno nestale.

Kuriozitet je da u jezeru živi i izgleda se uspešno mresti jaz!

Jezeru fali štuka.

Moguće da bi i smuđ lepo napredovao, kao i deverika i bodorka. Tačnije sve ribe koje žive u nizijskim jezerima na severu Evrope. Vlasinsko jezero je upravo kopija toga.
 
Vrh Dno