Alder Fly- Sialis lutaria

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovaj insekt živi u mirnim, muljevitim i stajaćim vodama. Ove godine je poranio, pa sam danas napravio fotografiju. Neki ga zovu jošavka. Kao larva živi u mulju i hrani se larvama vodenih insekata. U rano proleće prolazi kroz stadijum lutke i pojavljuje se kao krilati insekt pored obala mirnih i stajaćih voda. Ima ga i pored planinskih jezera i pored ravničarskih bara, važno je da ima mulja. Jaja polaže na listove koji vise iznad vode. Ne padaju masovno na vodu, ali nije retkost da zalutali alderfly izmami poneku pastrmku, klena, bodorku ili crvenperku.
main.php
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Eto a ja je zvao crni sedz ,  :doh: a sad kad je bolje zagledam reko bih da je neki mrezokrilac ali nije ni bitno ,znam je kao muvu ranog proleca na bari na kojoj pecam i nikad nije izmamila klenove iako ih ima u toj bari o-ho ho, po tome me podseca na jednu malu zutu koje ima celog leta na Drini a nikad niko nije uhvatio lipljana na nju, letos cu da je slikam pa da je ovi nasi entamolozi identifikuju .
 
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Biće da je to mala žuta kamenjarka, Chloroperla torrentium
cloroperla2.jpg


Alder Fly možda neće sama izmamiti ribe, ali u kombinaciji sa krupnim Chironomusima, čiji se hatch podudara sa njenim, svaki će se klen, pastrmka ili bilo koja druga riba koja juri midževe zaleteti i na zalutalog, mesnatog mrežokrilca.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovaj naš kviz je totalno off, ali meni je zanimljivo. Ti si opisao jednodnevku koju ceo svet zove "sulpher". Igore, eksploatiši malo temu "Identifikacija insekata". Nisam siguran da imamo to, ali lako se može otvoriti.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
tamo pocetkom maja nekada i pre a posebno u junu i julu kada je fino toplo vreme kod mene na jezeru ovih mrezokrilaca  ima koliko hoces. ovo sam slikao koliko se secam sredinom maja.
index.php

 

KaGeMuShA

Junior member
Učlanjen(a)
05.10.2006.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Ja sam prosle godine,nisam siguran,s pocetka leta na imitaciju"josavke" upec'o dva sitnija klena na barama u okolini Nisa(Doljevac)!Imam informaciju da je klen dobro radio kod pecarosa sa vaser kuglom koji su imali iste musice.
Pozdrav! Pedja
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Danas je bila baš masovna pojava ovih insekata na barama pored Niša. Ova vrsta insekta izgleda voli lepo, sunčano, vreme. Zanimljivo je da ova pojava nije privukla ribe na površinu, iako su uslovi bili pogodni za to. Poneka riba bi pokupila jednog drugog insekta, vrstu mini mrava.
Izgleda da se ribe nikad ne nakrkaju "jošavke". Često sam na vodi kada je ovaj insekt prisutan, ali nisam primetio da je značajan na ribljem meniju. Izgleda da je jošavka još jedna u duuuuugom nizu mušičarskih zabluda i mitova.
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Ima tu kvaka! Kada vozis biciklu ili motor, progutas more buba... Onog momenta kada ti buba padne na jezik, osetis slatkast ili gorak ukus. Nedaj boze da progutas smrdibubu :doh: .Zagrizi bubu, pa ako ti se ukus nije svideo ti je pljuni :D Videces da nije svaka  buba za lelo, a to i riba zna. Neke kopije buba su potpuno bezvredne
a svaki uspeh lova sa njuima je rezultat zablude u koju je riba dovedena losom imitacijom autenticne bube :naughty:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Danas sam je prvi put video ove godine.
 

Prilozi

  • Alder.jpg
    Alder.jpg
    10,9 KB · Pregleda: 356

bogi

Senior member
Učlanjen(a)
13.01.2008.
Poruke
325
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
Danas sam je prvi put video ove godine.
da li ovo Mix negde zovu i muljarka čini mi se nisam baš siguran.........
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
.
 

Prilozi

  • muljarka.jpg
    muljarka.jpg
    54 KB · Pregleda: 347
  • muljarka 2.jpg
    muljarka 2.jpg
    27,4 KB · Pregleda: 353

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Danas uslikano


 

Prilozi

  • P4090001 (Medium).jpg
    P4090001 (Medium).jpg
    103,7 KB · Pregleda: 351
Vrh Dno