Babuske, sarani, grgeci, crvenperke, bucovi, skobalji.....

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ceo svet i svakakve budale musicare pastrmke i lipljene, a zovemo ih ekspertima. Sta su onda musicari koji pored ovih (najprostijih), uspesno love bodorku, crvenperku, bucova, grgeca, pa cak i skobalja, babusku i sarana?
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Pozdrav MixMasteru
Nije bitno ko se kako zove i kako ih zovu sve dok imaju neko znanje.
Posto znam da mnogo znas, otvaraj topicke za svaku od ovih "teskih" riba i pisi!
Salut!
 
C

cerebrum

Guest
Sto bi neko lovio boraniju kada ljudi imaju mogucnost pecanja trofejnih lososa i pastrmki (oni mozda i misle da skobalj zivi u moru).
MixMaster-u postavi neku sliku trofejne deverike uhvacene na musicarski pribor.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Boraniju?
Losos od 5- 10 kg je boranija, ali crvenperka od 500 g je kapitalac!
Pitate se sto bi neko lovio omanje vrste riba. Pogledajte samo katalog neke ozbiljnije firme (npr. Orvis) i videcete koliko se paznje posvecuje ultra lakom priboru AFTMA 1, 2, 3 ... Obicno su tu i preporuke za koriscenje ovakvog pribora: suncanica, potocna zlatovcica(brook trout) itd. Ocigledno je modernom musicaru podjednako zadovoljstvo lov svake vrste ribe, a narocito ako postoji mogucnost ulova trofejnog primerka. Kad bi musicari cenili samo velike ribe odrekli bi se svega i cekali soma na Dunavu! U nasoj Srbiji sigurno necete izmusicariti kapitalnog lososa, stuku, cak ni pastrmku, ali jos uvek postoji sansa za trofej medju bucovima, babuskama, klenovima, bodorkama, pa cak i beovicama.
Ovo me podseti na rano prolece 2005. i baru kod Ledene Stene, gde sam se nalovio beovica od kojih je vecina bila duzine preko 20 cm. Poznajem musicare koji love malo vece pastrmke. Ciji je uspeh i zadovoljstvo vece?
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
OK, veoma je diskutabilno sta je nekome uspeh. Da li lov pastrmke, klena ili drugih riba. Kapitalac je ipak kapitalac, bez obzira kojoj vrsti pripada.
Doajen i pionir musicarenje Jovca M. Petrovic je lepo napisao da se ne musicari iz ljubavi prema nekoj vrsti riba vec prema mahanju. A posto kazes da znas (ja znam ali vecina clanova nema pojma ko si i sta si), uzmi pa pisi. Otvaraj teme i pokazi da je uspeh da se ulovi dzinovska zutooka!
Salut!
 

ducia

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2005.
Poruke
113
Broj reagovanja
0
Za mene je svaki ulov trofej, zato sto ne pecam ribe radi nego sebe radi.
 
C

cerebrum

Guest
Dobro kada je i skobalj (i ostala "boranija") tako "popularan" kod musicara, sto se onda ne pravi takmicenje u musicarenju skobalja.
Eto moj predlog je da neki od moravskih gradova gde postoji musicarska sekcija organizuje musicarenje na moravi (ima dosta skobalja a i jede musice povremeno) i da se racuna samo skobalj.
Pa da vidimo sta ce da ispadne iz svega toga!
Da li ce i dalje svi da se utrkuju da jure pastrmke i lipljane na takmicenjima ili ce neko da se javi i na ovakav tip takmicenja?
 

rasho

Senior member
Učlanjen(a)
29.11.2005.
Poruke
114
Broj reagovanja
1
Lokacija
Novi Sad
po meni nije bitno sta pecas...pecaj brate sta hoces i pusti me da pecam sta najvise volim i kako najvise volim....to je stvar ukusa...vec duze vrjeme 3-4 godine lovim mrenu na podvodnu musicu mahanjem...ustvari svake godine provedem na kampu (na Limu) dva puta po sedam dana i striktno lovim mrenu....znao sam uhvatiti po 5-6 komada od po 500gr do 4 kg .... inace nisam sam lovim u flytimu sa jos jednim prijateljem a nerjetko je nas i cetvorica .... desavalo se da za jedan dan nas dvojica dignemo 15 komada ( bude oko 20 KG ribe) a pri tome vracamo komade ispod kile .... naravno to se desilo par puta ali desilo se .....ispada ribarska prica i laz ali ljudi imam more fotografija evo vam jedna gdje sam ja na slici (stap AFTMA9 rucna izrada, struna Cortland serije 444 DT9F, predvez 0,16 ne mogu da se sjetim koji, musica je jedna od mojih varijanti zecijeg uveta sa ledjima od policelona) inace mogu zbaviti jos 30-tak fotografija sa slicnim ulovima.

Slika: http://www.lipljen.com/Galerija/trofeji/images/Radovan_lim_mrena.jpg
 

rasho

Senior member
Učlanjen(a)
29.11.2005.
Poruke
114
Broj reagovanja
1
Lokacija
Novi Sad
zaboravio sam napomenuti da je konusni predvez 2.7m "Cabelas ultra extra fast sinking"... trenutno je u pripremi citava studija o nacinu lova mrene na podvodnu musicu mahanjem pa kad bude gotova javicu vam pa pogledajte detaljno sve o tome
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Mene extremno pali musicarenje mrene, ali do sada nisam probao. Juzna morava je puna ove ribe i znajuci kakav je borac, mislim da bi bila akcija fenomenalna! Rasho ako te me mrzi mogao bi da detaljnije napiseso ovoj akciji. Najbolje bi bilo ako hoces na napises clana!
Salut
 

rasho

Senior member
Učlanjen(a)
29.11.2005.
Poruke
114
Broj reagovanja
1
Lokacija
Novi Sad
pravo da ti kazem prije 4 godine poj najbolji prijatelj je u potrazi za lipljenom na Limu slucajno naletio na mjesto gdje je izvukao 6 mrena najveca je bila skoro 4 kg a najmanja oko 800 grama. Dakle nikad prije toga nisamo pecali mrenu samo smo slusali price o mosicarenju indiske mrene i o komadima od preko 30 kg. Kad se on vratio sa tim ulovom ja sam bio u kampu gdje sam spremao klopu za nas sestoricu (posto je bio red na mene). Inace to nam je bio prvi dan na kampu koji je trajao 7 dana. Sledeci dan smo otisli zajedno i uspjeh je bio vise nego ekstra. Ja sam imao 4 kidanja predveza od 0.18 (nije neki bio odmah sam sve pobaco iz prsluka :)). Ali konacan saldo (obojica zajedno) na kraju citavog dana pecanja je bio: 15-tak mrena (najveca oko 2.5 kg), 3 skobalja (svaki je imao preko kg) i jedna plotica oko 500gr. Imao sam cetiri kidanja a drugar dva. Sve u svemu nismo bili pripremljeni za takvo nesto niti smo imali iskustva. Pribor nam je bio uglavnom namjenjen za lipljena i pastrmku. Tonuci predvezi su bili losi (upredeni tonuci predvez od Save Martinovica kroz koji je provucena olovna zica) i prilikom duzeg mahanja olovna zica bi pucala i djelici nje bi ispadali iz upredenog predveza i tako se smanjivala brzina tonjenja predveza. Stapovi su bili AFTMA4 i AFTMA5 spori za mrenu tj. nisu imali ostrinu pri davanju kontre na velikim dubinama. Udice su bile mustad 539E jedine koje smo imali u velicinama 10 i 12 i one su se pokazale lose (tupile su se od kamen na dnu i ispravljale (nisu ni namjenjene za podvodni ribolov. Tako reci nismo imali nista ni danas ne mogu prezaliti ta kidanja bacio sam nekoliko predveza 0.16. i 0.18 i ja i drugar smo ih zavitlatli niz vodu. Sto se tice borbe i izvlacenja to je neopisiv dozivljaj. Kad das kontru kao da si za stijenu zakacio i neznas da li je riba tek za 3-5 sec kad ona krene tvoje je samo da cekas kad ce da stane. Desavalo se da zbog loseg predveza i udica moramo toliko popustiti da nam izmota kompletnu strunu i backinga jedno 10-15 metara. Ribe velicine od 1.5 do 2-2.5 kg smo vadili za otprilike 10-15 min. Nedostatak meredova nas je kostao par komada. Ma sta da vam pricam oprema koju smo imali je bila totalna katastrofa. Nase musicarenje lipljena se pretvorilo u bormu sa mrenom gdje nam je sto spadalo sto kidalo svaki drugi put. Mislili smo da sanjamo i nismo mogli vjerovati sta se desava. Svojim ocima gledao sam komade u jatima koji sigurno imaju preko 4-5 kg kako nam prolaze ispod duzine stapa. Toliko je dobro bilo da smo posle toga isli jos dva puta po 7 dana ali aovog puta bolje pripremljeni. Sta da vam kazem ulova je bilo i ima ga svake godine ali niad nije radila kao tad na zecije uvo i gamarusa. Od tada idemo svake godine i ja mislim da cu ici do kraja zivota. Link koji sam vam posalo je sa slikama koje su fotografisane prosle godine jer prije cetiri godine nismo imali aparat. Sad imamo sve za takav vid musicarenja. Opremljeni smo sa svim zivim sto ima na internetu za musicarenje na nimfu. Stapovima, strunama, predvezima, materijalima, indikatorima, udicama, ali nikad vise nije bilo kao tad prije cetiri godine kad je ako se sjecate bila velika susa i vode veoma male. Ali cekamo. Svake godine dobro prodjemo nema vise kidanja, ispravljanja udica i slicno jos samo da oce raditi kao te godine eeeee. Ali bice polako :)

Sto se tice tehnike to je veoma duga i obimna prica i kad bude gotova bice okacena na sajt naseg drustva tako da ce svi moci da je vide.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Postovani Cerebrum,
sa malim zakasnjenjem proucih par tvojih provokativnih pitanja. Vidim da nemas iskustva u musicarenju manje popularnih riba, sto i nije cudo jer tako nesto se retko cuje, a jos redje vidja. Sreca je da su poceli da se javljaju interesantni musicari sa jos interesantnijim ulovima. Uporedimo fotografiju musicara iz Vlasenice sa mrenom kilasicom i nekog sa tolikom pastrmkom, pa cak i tolikim lipljenom. Na prvoj bismo videli nesto posebno, vredno velikog postovanja, a na drugoj nista posebno, vec naprotiv, milion puta vidjeno. Nemoj da mislis da ja ne lovim pastrmske ribe, ili da ne znam kako i gde se love. Ako me pamcenje dobro sluzi, ulovio sam (musicom)na desetine pastrmki od 1- 3,200 kg i pobedio na prvom takmicenju u lovu pastrmke vestackom musicom ikada odrzanom u nasoj zemlji. Veruj mi da sam na to skoro i zaboravio. Nista posebno.
Stalno spominjes skobalja. Alergican si na njega. I ja sam bio. Skobaljasi na Nisavi i J. Moravi gde god pogledas. Bljak! Glupog li ribolova! Ali drugi je feeling kad ti na ocigled plovkarosa pocnes da ih vadis musicarskim priborom, i to bolje od svih njih! Ti verovatno mislis da je malo verovatno uloviti ovu ribu na musicu, ali gresis. Ponekad ga je lakse uloviti nego klena, a skoro uvek lakse nego bucova. Ja sam imao cesto po po jednog skobalja na svaki minut ribolova, i to na suvu muvu.
Na kraju veliki pozdrav i hvala ti za inspiraciju koju si mi dao da napisem ovo. Izuzetno mi je prijatno da se i na ovaj nacin druzim sa musicarima, razmenjujem iskustva, raspravljam, a nadam se, uskoro i dogovaram zajednicke izlaske na vode. Pastrmske, lipljenske, ali i klenovske, skobaljske, mrensskkee (bravo majstore iz Vlasenice)...
 

Santa

Junior member
Učlanjen(a)
15.11.2005.
Poruke
30
Broj reagovanja
0
Ej Mix,
Voleo bih ja nesto vise da saznam o lovljenju skobalja suvom musicom?Sta koristis, mislim koje musice i kada?Ima ih dosta na reci Tati, ali ih nikad nisam ulovio iako stalno pecam na plivajuce muve. Jednog sam zakacio kada sam lovio na tonuce, i to je to. Znaci otvori novu temu pod nazivom lov skobalja suvom musicom i kreni...
 
C

cerebrum

Guest
Raso i MixMasteru mislim da ste u pravu. Ali ako bi mogla jos neka tajna uspesnog musicarenja mrena i skobalja to bi mnogo znacilo (uslovi na vodi, musica, velicina, voznja musice itd.). Da i mi slabiji musicari naucimo nesto.

I ako ja ponekad provokativno reagujem na neku od "izjava" ovaj tip ribolova mi deluje ipak izazovno (narocito poznavajuci snagu mrene).
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Danas sam prošetao bez štapa,i ugledao tolstolobika od nekih 5-6 kg.Bio je prilično daleko,pa je kvalitet slike lošiji,ali riba se vidi!Zamislite jata od 30-40 komada koji su veli od ovog i po nekoliko puta!Čista letargija,kao mrtve ribe,a grabuljaši oštre udice!
 

Prilozi

  • bik.jpg
    bik.jpg
    109,2 KB · Pregleda: 702
Vrh Dno