Back cast

Veso2

Junior member
Učlanjen(a)
25.06.2007.
Poruke
89
Broj reagovanja
0
St.Igor je napisao(la):
E, ovaj drugi video je vec puno bolji!
Ma nisam to ja crni Veso , ovo je neki majstor  sa sexyloops-a ali jos malo vezbanja i eto i mene....

E bas sam ostario.. A ti me "mali" dobro zeznu - bogami sam mislio da si ti! Pa i nisi daleko, ali probaj ono sto sam ti rekao (napisao) "snimi" njegovo povlacenje strune u zadnjem zabacaju pa uporedi sa svojim. A kad vec analiziras, uporedi njegov i svoj stop u prednjem zabacaju, i to ti mozes izvesti jos bolje.. Sve ovo ti govorim jer sam stekao utisak citajuci ranije postove da zaista hoces da napredujes! A mozda to moze valjati i nekom drugom, ko zna!
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Imam i ja jedno pitanje povodom back cast-a.
Lično smatram da mi je zadnji zabačaj dobar,da ne pretjeram.Ali mi se onda u završnom dešavaju oni loopovi.
Da li je to posljedica prejakog zabačaja ili nečeg trećeg.Neki put mi se struna čak i zapetlja prije nego padne na zemlju.
Čini mi se da je taj zadnji izbačaj napred nekako drugačiji od onih lažnih,dok držim strunu u zraku.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
to petljanje se dešava kada se ne pazi na ritam...ruka mora biti opuštena i osetiti štap i strunu kao jedno....pratiti sistem i ne zabacivati napred dok se back cast ne izvede do prave točke...sve u svemu jednoličan ritam (nazad+napred) i sve opušteno sa osečajem.  :bye:
 

Veso2

Junior member
Učlanjen(a)
25.06.2007.
Poruke
89
Broj reagovanja
0
rabbit je napisao(la):
Imam i ja jedno pitanje povodom back cast-a.
Lično smatram da mi je zadnji zabačaj dobar,da ne pretjeram.Ali mi se onda u završnom dešavaju oni loopovi.
Da li je to posljedica prejakog zabačaja ili nečeg trećeg.Neki put mi se struna čak i zapetlja prije nego padne na zemlju.
Čini mi se da je taj zadnji izbačaj napred nekako drugačiji od onih lažnih,dok držim strunu u zraku.

Ovo si pitanje davno postavio, zao mi je sto ga nisam ranije vidio - ali, bolje ikad.. Razlog ZASTO je tesko navesti dok se ne vidi taj tvoj cuveni zadnji zabacaj, ali neke indicije postoje.. Probaj par puta (znam da treniras..) da pustis strunu u predzadnjem zabacaju!! Dakle, onaj zadnji "lazni", bez onoh zadnjeg "pravog" kod kojeg mozda imas tendenciju (stap za varalice?) nepotrebnog dodavanja snage? Sta dobivas time? Pa, da vidis kako ce se struna ponasati kad NE koristis NIMALO snage.. Probaj to isto bez duplog povlacenja (doble haul) sa manje strune u vazduhu, recimo 10-15 metara. Vozaj je tamo-ovamo, sve dok ne postigne da ide RAVNO kako naprijed, tako i nazad. I variraj malo sa prednjim stopom, cisto da vidis razliku - kasniji stop, oooogroman loop, raniji stop, manji loop.. Pa dok ne uganjas neki optimalan za tu duzinu i brzinu strune. Na kraju, umjesto da IZBACIS strunu, pokusaj da je IZVUCES u to nesretnom zadnjem zabacaju naprijed, ako me razumijes? Sto manje (drasticne) promjene tempa u kretnjama stapa, manja sansa za tailing loops.. E, ovo bas i ne bi lako opisati..
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Već je pao mrak,a pao sam i ja pa me boli noga,al koliko sutra izlazim pa ti javljam kakvo je stanje.Mislim da si u potpunosti u pravu kad spomenu onaj varaličarac.I to mi se dešava samo u pravom zabačaju,tj,onom zadnjem kad treba da izleti cijela struna.Pa kao da bih da još malo dodam snage.Varaličarac je prava poredba,u pravu si ,Veso.
 

Veso2

Junior member
Učlanjen(a)
25.06.2007.
Poruke
89
Broj reagovanja
0
rabbit je napisao(la):
Već je pao mrak,a pao sam i ja pa me boli noga,al koliko sutra izlazim pa ti javljam kakvo je stanje.Mislim da si u potpunosti u pravu kad spomenu onaj varaličarac.I to mi se dešava samo u pravom zabačaju,tj,onom zadnjem kad treba da izleti cijela struna.Pa kao da bih da još malo dodam snage.Varaličarac je prava poredba,u pravu si ,Veso.

Vec i sama cinjenica da ipak izbacis cijelu strunu, govori da ti nisi bas od juce.. :lol:
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Da,Veso,izbacim ja nju,al samo ako je klase 6 wf.A imam i #3,dt a to već malo teže.Al ne dam se,takva mi genetika,tvrdoglav,pa ću valjda i to svladati.vremena imam,a izgleda i tebe za savjete.Spremi sa za sutra.
 

Veso2

Junior member
Učlanjen(a)
25.06.2007.
Poruke
89
Broj reagovanja
0
rabbit je napisao(la):
Da,Veso,izbacim ja nju,al samo ako je klase 6 wf.A imam i #3,dt a to već malo teže.Al ne dam se,takva mi genetika,tvrdoglav,pa ću valjda i to svladati.vremena imam,a izgleda i tebe za savjete.Spremi sa za sutra.

Uh, Rabbite, pa ko ti kaze da ja mogu da izbacim cijelu strunu?? I jos klase 3? Mora da me neko otkucava.. Salu na stranu, samo izbaciti cijelu strunu u klasama od 5 navise i nije tako neki veci stos.. Vec za klasu 3 treba vise osjecaja i tehnike. Neko ce reci da je ista tehnika i za 3 i za 6 (pa i jeste..) ali ova niza klasa manje oprasta, ako razumijes sta mislim.. Medjutim, moci izbaciti tako strunu daleko je sigurno jedan od dobrih vidova zabave, igranja, treninga, kako hoces.. A ima i potrebe! Postignes li potpuno kontrolu nad strunom izbacujuci je daleeeko, povecavaju se i sanse da ovladas u potpunosti plasiranjem muhe na one uobicajene, znatno krace udaljenosti za ribolov, sigurnije, preciznije itd. Drugim rijecima, pomjeras granice svog ribolova.. 
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Pa ono što je meni u FC primarno,to su prezentacioni zabačaji.Od osnovnih do onih malo komplikovanijih.Curve mi je posebno zadovoljstvo,pa reach koji smatram neophodnim za up stream dry fly prezentaciju,itd,da ne oftopicujem previše.Što se tiče distance castinga,potpuno se slažem s tobom.Svako unapređenje u bacanju,uveliko olakšava sam ribolov.Probat ću slikati moje zabačaje pa ti ih dam na analizu.
 

Veso2

Junior member
Učlanjen(a)
25.06.2007.
Poruke
89
Broj reagovanja
0
rabbit je napisao(la):
Pa ono što je meni u FC primarno,to su prezentacioni zabačaji.Od osnovnih do onih malo komplikovanijih.Curve mi je posebno zadovoljstvo,pa reach koji smatram neophodnim za up stream dry fly prezentaciju,itd,da ne oftopicujem previše.Što se tiče distance castinga,potpuno se slažem s tobom.Svako unapređenje u bacanju,uveliko olakšava sam ribolov.Probat ću slikati moje zabačaje pa ti ih dam na analizu.

Rabbite, Rabbite.. Pa nisam ti ja bas tako dobar da mogu ocijeniti tudje zabacaje i naci tacno sta im nedostaje, ako im ista nedostaje.. I ja se ucim, stalno, ucicu dok sam ziv kako od boljih, tako i od pocetnika, od svakoga se ponesto moze "pokupiti", uvijek moze bolje, zato mi je to sve skupa i zanimljivo! Da i ja bas ne odem u off, ovdje se najvise radi o "back cast", curve jos nisam savladao onako kako bih htio, ma ni jedan jedini zabacaj mi nije kako bih htio! I pitanje je hoce li ikada i biti. E sad, jesam li ja neki perfekcionista ili opaljen mokrom carapom, vrag bi ga znao, ali stvarno me proganja (i motivise) cinjenica da uvijek moze bolje! Nego, samo ti raspali, pa ako ne znam i ne mogu ja da ti pomognem, ima ovdje koliko hoces boljih "castera".. 
 
Vrh Dno