Back cast

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Cesto sam imao priliku da gledam ljude (a i sam sam to radio) kojima pri zabacivanju konac pada na vodu iza ledja remeti im ritam i upropastava zabacaj, dovodi do nervoze , upropastava pecanje i  jos 300 jada. E to je taj back cast odnosno put koji stap i konac predju iza nasih ledja( tako nesto otprilike) . I sta sad sa njim? E on je odgovoran za mnogo sto sta.Kao prvo direktno je odgovoran za prednji zabacaj i njegovu efikasnost , da ne bi ulazili u fiziku vazno je da back cast bude usmeren nazad(eureka) i navise u nebo u sunce u oblak da lakat ode gore da vrh stapa predje sto duzu putanju da se stap zaustavi kad je u najvecoj brzini!  Ovoj deo zabacaja je ozbiljnom musicaru uvek vazan kad mu je zabacivanje takvo da ima klasican back cast a narocito je vazno kada ste  zagazili malo dublje tada back mora da je gore inace sve pada u vodu ,ali stvarno! I zato kada iza sebe cujete shljap, a konac oteza i nece napred setite se sta je back cast i gde mu je mesto , kad vam bude falio metar do kapitalnog lipljana na Drini ili vas strimer nije u 16-tercu bucova koji raubuje po Moravi , kad je iza vas trska a ispred vas shtuka pomislite dali su stvarno nenormalni svi oni likovi sto frljaju konac po livadama sirom planete i na forumima razglabaju sta je dobar back cast . Ja nisam neki flycaster ali se trudim i sve vas koje zanima ova tema castim sa par extremno uprčenih back castova !      http://www.youtube.com/watch?v=tNm0AFVCEik
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ma Igor je potpuno u pravu. Dok nisam poceo da dizem lakat, uvek je bio problem sa iole duzim snjurom. I sad se nekad kod bacanja na kratko, ako vidim da se riba blizu javila, zaboravim, pa onda psujem i idem u livadu pozadi da otkacim. Zadnji zabacaj je imperativ, mada pored putanje (nivise) i tajming stopa ili njegovo potpuno izostavljanje, druga najcesca greska, diktiraju uspesnost sledeceg prednjeg zabacaja, ali snjur u nebo pozadi obezbedjuje da se cak i taj propust ublazi i ne bude odmah kaznjen kacenjem za trnje i cicke iza ledja  :mad:. Kod dugackih zabacaja, nema alternative. Cak i bocna bacanja (u horizontalnoj ravni) moraju imati otklon u backcast-u od bacaca i malo nagore da bi frontcast isao kako treba, u zeljenom pravcu. To se retko primecuje jer su ovakva bacanja obicno kratka; postane prilicno ocigledno tek ako je na optimalnoj putanji neka zakacka koja se ne moze lako izostaviti pri takvom bacanju a smanjuje njegovu uspesnost i upucuje na roll cast.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Naravno da bez dobrog back-cast-a nema nista od zabacivanja napred. Dobro je Igor napisao da unazad treba gadjati nebo i drzati konac i muvu visoko, a ne kositi travu ili buckati muvu iza ledja.
Evo jedne smesne situacije. Jedan moj prijatelj je imao obicaj da zabacuje sto dalje moze i da gazi sto dublje moze. Naravno, savetovao sam ga da je i jedno i drugo pocetnicka greska. Konac i muva uvek su mu padali u vodu iza ledja dok je zabacivao. Interesantno je to, da je jednom prilikom tako i upecao ribu, iz back cast-a! Gledao sam svojim ocima kada mu je klen pokupio muvu kada je, po ko zna koji put, pala na vodu iza njega.
No, nije tesko ukapirati sta je dobar back-cast. Koseci travu pokida se mnogo dobrih muva i svaki bacac ce poceti da cilja unazad u nebo ili ostati bez svih muva. AKo je iza cistina i voda, manje je problema, ali i tu nema nista od normalnog zabacivanja, ako konac iza vas gnjuri i davi se.
Da li treba da napominjem da je cilj da konac i muva uopste ili sto je manje moguce dodiruju vodu prilikom mahanja pred konacni zabacaj (false casting)? Da li treba pomenuti da suvisno pljustanje po vodi plasi ribe? Gledam nesto ove prekobrojne casting majstore kako se klackaju i pljuste po vodi i kad treba i kad ne. To je neka moda, sta li je....
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Nisi ti to ukapirao, Mixe. To je bila uzastopna provokacija iza ledja, a da je bacac pri tom ostao neprimetan. Klen voli kad muva bucka, pa ako je okolina bezbedna, uzima. Nego zavidis visprenom lovcu.  :D :D :D
A sto se dobrih muva tice, opet nisi shvatio: tako se reprodukuju - okacis ih na travke, pa dodju parnjaci da se "druze".
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
:D :D :D :D E da znate koliko sam ja pomogao reprodukciju muva  :hammer: :hammer: :hammer:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:D :D :D
Inace se dosta polako krecem kad sam na vodi, i hodajuci uz/kroz reku, i po camcu, to mi je nauk i navika sa terena. Milion puta sam rekao sebi da necu da brzam i uzbudjujem se na pecanju kad vidim da se pastrmka javila, nego polako, da se namestim, pogledam iza sebe, odmerim, proverim muvu, a onda to tako isplanirano ispadne isto otprilike kao i Nikola Kojo u "Mi nismo andjeli 1" na boks mecu, i onda naravno, marsh u livadu da otkacinjem. Ne vredi, kreten pa kreten! :hammer:
A onda mi dodje smesno, iako bih na vodi tada  :hammer: :hammer: svoj. m.d. ujeo! (A zao mi!)
 

Veso2

Junior member
Učlanjen(a)
25.06.2007.
Poruke
89
Broj reagovanja
0
St.Igor je napisao(la):
Ja nisam neki flycaster ali se trudim i sve vas koje zanima ova tema castim sa par extremno uprčenih back castova !

Mene ovo bas zanima, ali ne znam sta znaci "extremno uprčen back cast"? Je li to nesto extremno dobro ili sta?
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Izvinjavam se ako sam uneo zabunu , mislio sam da su pojedini back castovi na ovom snimku upereni navishe vishe negi sto je to inache potrebno u vecini realnih situacija ali i kao takvi imaju svoju primenu. Extremno uprchen= uperen nazad i navishe vishe nego obichno     
pozz igor
 

Veso2

Junior member
Učlanjen(a)
25.06.2007.
Poruke
89
Broj reagovanja
0
St.Igor je napisao(la):
Izvinjavam se ako sam uneo zabunu , mislio sam da su pojedini back castovi na ovom snimku upereni navishe vishe negi sto je to inache potrebno u vecini realnih situacija ali i kao takvi imaju svoju primenu. Extremno uprchen= uperen nazad i navishe vishe nego obichno       
pozz igor

Ukapirao sam! Buduci da se i trudis a sudeci po videosnimku to daje i rezultate (sjecam se i onog videa sa switchcastom), pokusaj da uradis i slijedece - pa mi reci ima li razlike? Naime, pogledaj na videu svoju lijevu ruku (double haul) kod prednjeg i zadnjeg zabacaja i uporedi ih.. U zadnjem zabacaju ti je putanja povlacenja znatno kraca, pokusaj da je produzis cak toliko da ti ruka "prosisa" pokraj kuka, da se ispruzi iza tebe posebno onda kad vec imas podosta strune u vazduhu.. Kako sada stvari izgledaju, taj zadnji "single haul" ti je dobro kraci od onog u prednjem zabacaju.. Mislim da me razumijes? Desice se to, da ces jos vise ubrzati let srune, skoro pa da ti se otima iz ruke.. Nemoguce opisati rijecima, ali posto ti vec imas super timing, skontaces brzo. Veca brzina strune smanjuje mogucnost pada muhe na vodu tamo negdje iza.. A taj "uprcheni" back cast itekako ima svoju namjenu - pogotovo kad ti vjetar duva u lice..
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
U pravu si Veso2 , jeste kraci ali je sam cesto u Drini do pazuha pa mi je neizvodljivo da mi ruka prosisa pored kuka jer je on(moj kuk 20cm pod vodom) a i od svog ,,instruktora'' sam cuo levom misli brzo, desnom sporo pa to i primenjujem. Haul mora da je odsecan , da prati line da ide uz jasan stop da se u stopu oseti otpor konca. Takodje leva ruka kod haula ide isto kao i desna sa stapom polako, brze, najbrze, STOP i konac izlece.Inace jedna od stvari koju sam naucio je i da kod haula pravac povlacenja treba da je u pravcu sprovodnika da bi otpor i trenje kroz sprovodnike bio sto manji a to se dobro vidi na ovom klipu koji sam izmuvao na youtube:  http://www.youtube.com/watch?v=IVjj-hQ48pg
 

Veso2

Junior member
Učlanjen(a)
25.06.2007.
Poruke
89
Broj reagovanja
0
St.Igor je napisao(la):
U pravu si Veso2 , jeste kraci ali je sam cesto u Drini do pazuha pa mi je neizvodljivo da mi ruka prosisa pored kuka jer je on(moj kuk 20cm pod vodom) a i od svog ,,instruktora'' sam cuo levom misli brzo, desnom sporo pa to i primenjujem. Haul mora da je odsecan , da prati line da ide uz jasan stop da se u stopu oseti otpor konca. Takodje leva ruka kod haula ide isto kao i desna sa stapom polako, brze, najbrze, STOP i konac izlece.Inace jedna od stvari koju sam naucio je i da kod haula pravac povlacenja treba da je u pravcu sprovodnika da bi otpor i trenje kroz sprovodnike bio sto manji a to se dobro vidi na ovom klipu koji sam izmuvao na youtube:  http://www.youtube.com/watch?v=IVjj-hQ48pg

E, ovaj drugi video je vec puno bolji! Mislim double haul je bolji (pa i sve ostalo) ujednaceniji i ne tako kratak kao u onom prvom videosnimku - sve je puno, puno elegantnije, ovdje bacas sa lakocom, super! Ali, sta ces u vodi do vrata, crni covjece!? U pravcu provodnika, sasvim tacno, i ne samo zbog otpora, nego i zbog smanjenja sanse za tailing loops.. Ovaj video mi se najvise svidja od (za sada) tri koje sam vidio. Bravo!
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Veso2 je napisao(la):
Ali, sta ces u vodi do vrata, crni covjece!?
Pardon što upadam u dijalog :) - jel gosn Vesa ikada bio na drini?
Ima tu mesta za hodanje do vrata  :D
 

Veso2

Junior member
Učlanjen(a)
25.06.2007.
Poruke
89
Broj reagovanja
0
Milance je napisao(la):
Veso2 je napisao(la):
Ali, sta ces u vodi do vrata, crni covjece!?
Pardon što upadam u dijalog :) - jel gosn Vesa ikada bio na drini?
Ima tu mesta za hodanje do vrata  :D

Nisam!! A kako izgleda, ima tu mjesta i za preko glave.. ::) (Malo off topic - super onaj tekst o morskoj pastrmci, Milance!!) Sad bolje razumijem kako neko vadi ribu zabacajima i iza ledja..
 
Vrh Dno