Beadhead Pheasant Tail

icaf

Junior member
Učlanjen(a)
27.02.2006.
Poruke
21
Broj reagovanja
0
Citajuci stalno forume, resio sam da i ja napisem nesto sto ce Vas mozda zaintrigirati, a rec je o, po mom misljenju najlovnijoj musici, koja je meni donela to zadovoljstvo da osetim onaj pravi adrenalin (dobar ulov), sto u principu i jeste u biti musicarenja.
Mozda ce moje musicarsko iskustvo sa nimfom Beadhead Pheasant Tail (Fazanov rep perla) biti dobar usmerivac musicarima-pocetnicima.
Ona se je izvanredno pokazala kako za lov pastrmke, tako i za krupne klenove na planinskim rekama.
Mislim da je krajnje vreme da pocnemo malo vise da posvecujemo paznju musicama koje zavredjuju paznju cele godine (sezone).
Moram da napomenem da postoje i subimago i imago koje su se pokazale podjednako lovne jer znam da vecina musicara nastoji da peca na suvim musicama.
Da bih Vam pokazao koliko je ona prioritetna u mojoj musicarskoj kutiji stavicu i ovu sliku.
 
M

Mr.Zakula

Guest
Uz Zechje Uvo,nimfa Fazanov rep je bukvalno institucija nimfarenja.Ja mislim da ne postoji musicar na svetu koji bar jednom nije probao da peca fazanovim repom i da nije imao uspeha.I za klena i za pastrmku i za lipljana,sa CDC-om,sa perlom,sa milion materijala-za milion varijacija.Prvi fazanov rep je napravljen 1901.god. na zapadu Engleske i to kao spider (soft hackle fly)-telo od fazanovog repnog pera ridje boje,noge i repic od mekog pera kokoshke boje piva (Nishkog,hahahhah).Prvog Fazanovog repica vezao je neki Payne Collier.Izgleda da je znao sta radi...Razvaljivao je pastrmke i ubrzo se fazanov rep rasirio po celom ostrvu a kasnije celoj planeti...Prvu suvu verziju je napravio G.E.M Skues koji je koristio istu recepturu ali je umesto kokoske za rep i nogice,koristio petla.I ova muva uzima danak u krvi pastrmkama tako da je prisutna u kutijicama vecine musicara u svetu.Nakon ovih istorijskih cinjenica hteo bih da dodam da sam ja uvek imao uspeha sa musicama koje su imale telo od fazanovog repa,nebitno da li je to nimfa ili neka mokra verzija ili suva musica,jednom recju ubica!Iskreno najvise volim da pravim tulare sa telom od fazanovog pera,jer na rekama na kojima pecam oni su najcesce braon ridje boje.Sa tularima na brojevima 16 i 14 sam unistavao klena u jesen.
 

icaf

Junior member
Učlanjen(a)
27.02.2006.
Poruke
21
Broj reagovanja
0
To mi se bas dopada da jos neko stavlja u prvi plan prave nimfice.
Svaka cast Zakula za tulare. Moze da se naprave i od kucine oni su isto lovni, zbog boje - probaj i oni su ubica za pastrmke i klena, pravim ih na udicama za gamaruse br.10
Po mom dosadasnjem iskustvu najvise se tulari nalaze na nasim recicama (pored jednodnevki)
 

icaf

Junior member
Učlanjen(a)
27.02.2006.
Poruke
21
Broj reagovanja
0
Obicno pecam obicnim, jer pecam sve ponekim plitkim terenima (dubina do 1m), a tu mi zavrsava poso obican predvez. Kad pecam cesto kombinujem nimfa-mokra-suva-nimfa
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
508
Broj reagovanja
150
Inventor Fazanovog Repa je Englez Frank Sawyer (Frenk Sojer po Vuku)-ovo je podatak koji treba znati. Sojer je bio cuvar reke Avon kod Wiltshire-a('riverkeeper')i kao osoba koja je prakticno provela celi zivot na obalama ove zivopisne reke poznavao je pastrmke i insekte kao retko ko. Najtoplije preporucujem njegovu knjigu Nymphs & the Trout svakom musicaru koji voli lov nimfama. Frenk je pored Fazanovog repa razvio nekoliko podjednako uspesnih imitacije koje detaljno opisuje u ovoj knjizi. Njegova ideja iza izrazito jednostavne Fazanove nimfe je da nimfe Baetis jednodnevki, koje spadaju u nimfe-plivacice, drze noge skupljene uz toraks i one nisu prominentne ako se posmatra profil nimfe. Zato originalni Fazanov Rep nema nozice i izradjen je oz dva materijala: bakarne zice i fazanovih isperaka.

Evo slika Frenka Sojera i kolekcije njegovih originalnih kreacija (njih je vezala njegova supruga Margaret).
sawyerfishing2.jpg
enlargeNymph.JPG
 
M

Mr.Zakula

Guest
Slazem se Old' delimicno.Sawyer-ov fazanov rep je tek kasnije nastao.Zasto??Sawyer koji je bio G.E.M.Skues-ov ucenik nije bio zadovoljan njegovim lakim nimfama,jer nisu mogle da potonu dovoljno duboko u jakim rekama kao sto je Avon.Inspirisan time,on je umesto konca za vezivanje iskoristio tanku zicu i time dobio na masi nimfe.Posto je inace njegova omiljena musica bila Skues-ova "fazanka" on je nju napravio sa zicom i dobio tu izuzetnu muvu.Kada je svoj novi stil pokazao Skues-u,on je to sa odushevljenjem prihvatio i podstako da napise knjigu o tome-Nymphs & The Trout.
 
M

Mr.Zakula

Guest
Prema tome,Sawyer nije inventor Fazanovog repa.On ga je samo usavrsio,tj. napravio svoju verziju.
 
M

Mr.Zakula

Guest
Ovo je moja varijanta fazanovog repa,sa toraksom od zechjeg dabinga.
 

vbudic

Newbie
Učlanjen(a)
09.04.2006.
Poruke
19
Broj reagovanja
0
Oliver Edwards na svom DVD-u Search and Sight Fishing pokazuje kako se vezuje fazanov rep i killer bugs tj. kako je to radijo Frenk Sojer.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
508
Broj reagovanja
150
Zakula,

Skues nimfe uopste ne izgledaju ni slicno Sawyer-ovom dizajnu. Kao sto si napisao, one love ispod povrsine, vise kao emerdzeri nego prave nimfe i Sawyer je to prilagodio svojim potrebama. Kada se misli na Fazanov Rep, misli se na jednostavnu Sawyer-ovu muvu, jer joj je on dao taj oblik iz koga su proistekle razne druge varijacije. Mislim, braca Wright su izmislili avion koji je kao takav poznat u svetu, ali su ideje i projekti o letilicama postojali jos pre Leonarda Da Vinci-ja.

Znaci na to sam mislio kada sam napisao ono gore-ne ulazim u to kada je koriscen materijal, najverovatnije mnogo ranije pre nego sto se Skues rodio.
 
M

Mr.Zakula

Guest
Postovanje Old',doslo je do nesporazuma...Ja se izvinjavam,sto sam bio iskljuchiv.Slazem se oko svega,ja nisam iz prve razumeo sta si hteo da kazes...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nimfa Pheasant Tail imitira larve jednodnevki iz rodova Rhithrogena, Ecdyonurus, Heptagenia,Siphlonurus i Baetis. Ova nimfa nikako ne imitira larve krznokrilaca (tular.) Originalna i klasicna verzija su odavno prevazidjene i doradjene u bezbroj modernijih i boljih varijanti. Danasnji vezaci musica raspolazu takvim izborom materijala i tehnika, da je krajnje vreme da imitacije pionira musicarenja iz pretproslog veka ostanu poznate samo posetiocima muzeja. Ne mogu da razumem zasto bi neko od vas sa ovog foruma, koji ste svi odreda neuporedivo bolji vezaci musica i musicari od autora gore pomenutih nimfi, trosio vreme i trud raspravljajuci ko je sta uradio pre milion godina u Engleskoj. To nama, koji trtimo pastrmke u Temskoj, Visocici, Tari ili Plivi, uopste nije vazno. Pitam se zasto bi neko svoju imitaciju nimfe neke Heptageniidae nazvao Pheasant Tail, cak i ako upotrebi malo fazanovog perja?
 
M

Mr.Zakula

Guest
Upravu si Mix,ko ih j**e,sto se opterecujemo glupim stvarima!?Bitno je da se mi volimo!!!!!
 

bogi

Senior member
Učlanjen(a)
13.01.2008.
Poruke
325
Broj reagovanja
0
sad za u nedelju...........

No. 10
rep-coq de leon
telo-fazan
rebra-bakarna žica
noge-petao
grudi-paun, i zec osje
glava-rainbow beads
konac 8/0 crn

2eav32r.jpg
 
Vrh Dno