Beli Timok-najbolja reka za mušičarenje klena

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
He,he,he..... :lol: :lol: :lol: :D :D :) :)
Samo što sam dobio detaljnu informaciju od eksperta, najboljeg mušičara iz Timočke Krajine. Čovek je danas mušičario kod sela Ravna, uzvodno od Debelice, u zoni najvećeg zagađenja i najžešćeg trovanja!!! Ala je izabrao teren, svaka mu čast. Radi se o velikom zaljubljeniku u Beli Timok i poštovaocu mušičarenja klena. Namerno je došao u deo toka gde je pomor bio najintenzivniji, da bi se uverio svojim očima u stanje na omiljenoj reci. Naravno, sa mušičarskim štapom u ruci i bambulama u džepu. Evo šta kaže:
Još uvek se oseća smrad uginule ribe i amonijaka, koji se zadržao na priobalju. Voda je potpuno bistra i nema više zagađenja. U njoj se jasno vide krupni skobalji i mnoštvo mlađi. Među mrtvim ribama najmanje je klenova. Zapravo teško je među njima uopšte naći klena. Primetio je da su klenovi koje je sasvim normalno lovio malo deblji nego obično. Po njemu, to je zbog toga što su se prejeli uginulih ribica. Moguće!
Kaže da nizvodno od Minićeva nije bilo nikakvog trovanja, što znači da je ovo samo još jedno od uobičajenih trovanja na ovoj, ribom veoma bogatoj, reci. Njen gornji tok redovno trpi ovakve stvari, samo je ove godine trovač malo preterao.
Dakle, skobaljaši mogu da tuguju, ali mi, koji volimo Beli Timok zbog krupnih klenova, možemo mirno da spavamo. Samo još da član našeg foruma Prof. Predrag Simonović utiče na ministra da ne zabrani sportski ribolov i ništa "ne čačka". Poznajem dobro ovu reku i, verujte, ništa se neobično nije dogodilo. Naslov "Beli Timok-mrtva reka" je neistinit i treba ga što pre zaboraviti.
Pozivam sve ljubitelje mušičarenja iz Srbije da dođu na skup mušičara na Belom Timoku, koji ću ja da organizujem kako bi privukli pažnju javnosti. Neka ljudi vide da je ta reka veliko bogatstvo koje ne treba prepustiti trovačima, nego mušičarima! Lovićemo klenove-babaroge, družiti se i pokazati da i takve reke zaslužuju da ih zovemo "najlepša", "najbolja", "mušičarska"... :tbumb:
Samo još da se dogovorimo o datumu. Što pre to bolje. Imate li neki predlog?
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Ako je ovo istina imas od mene pivo i bureci sas cega oces :D. Al' 'ajd' malo da sacekamo da vidimo sta ce dalje bude sas Timok. :-\
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne vidim zbog čega ne bi bilo istina. Da li ti ja zvučim kao lažov? Mora da se šališ. ???
Vidim da si ljubitelj pravih vrednosti, mušičarenja klena na Belom Timoku, pa ću ti sve oprostiti. :)
Preko mog telefona, iz Krajine, stižu redovno najproverenije, najdetaljnije i najtačnije vesti o Belom Timoku. Nikakvi "stručnjaci" nemaju ništa slično, niti im je i u snu dostupno. :nowink:
Preporučujem ti da ne gledaš RTS, Pink, B92... i ostale beogradske TV stanice, čiji novinari i urednici ni na mapi ne znaju da pokažu gde su pravili snimke, nego da svaku reč koju ja napišem o Belom Timoku dobro zapamtiš i sa punim poverenjem prihvatiš.
Uskoro ću i sam zagaziti u Beli Timok. Neču se baviti "naučnom" analizom, nego ću proveriti bio-indikatore čestoće (zagađ.) vode. U mom slučaju, to će biti:
a) prosečan broj klenova zaheftanih na bambulu na metar dužni
b) broj larvi Seratella ignita
c) broj gammarusa
d) larve Oligoneurella rhenana koju očekujem da nalovim u Belom Timoku
Siguran sam da neće biti pokazatelja posebnog zagađenja i da će sve biti OK, posebno u srednjem i donjem toku Belog Timoka, koji je i ranije jedini bio čist. Oni koji iole poznaju reku, znali su da je gornji tok Belog Timoka, od Knjaževca do Debelice, uvek bio prilično zagađen.
Skobalj je ionako prekomerno uleteo iz donjeg toka, da je postao dosadan. Klen ne voli njegovo društvo, jer mu ometa mir i stalno ga uznemirava šetkanjem i presijavanjem. Istovremeno, mažnjava mu hranu i rasteruje potencijalni plen.
Ja sam obišao veliki broj reka, ali onoliko skobalja nigde nisam video. Bilo ih je i u brzaku i u tihoj vodi, i u dubini i u najvećem plićaku. Gde god pogledaš, krupni skobalji. Niko, pa ni ribokradice, nisu mogle da ga dovedu na razuman broj. Hvala trovaču što je pomogao već pomalo ugroženoj reci da se oslobodi napasti! :hammer: Dosta je bilo trovanja, prelazimo na fly fishing for trophy chub.
Verujte mi, ljudi, reka Beli Timok će možda postati bolje mesto za mušičarenje, a ionako je bila fenomenalna!
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Ja licno ne pecam skobalja, ali nemoj da toliko pjujes po njemu. Znam da ga je bilo u enormnim kolicinama oko Debelice i da su ga domoroci hvatali sas ruke i harpuni, par godina su mu ispod brane kebali jevu kad podje uzvodno da se mresti, a brana ga zaustavi. Znam da su likovi odnosili stotine i stotine kilograma skobalja (i to komade od kilo dve). Ali nije bilo nacina da ga satru, sem toga domoroci nisu znali za pecanje skobalja na travu, kad im je moj chicha pre 4-5 godina pokazo fazon oni su se odusevili. A sto se tice da je deo do Debelice najzagadjenij postoji realno objasnjenje. Brana. Kad voda prodje kroz branu koja je ogromni filter od peska i sljunka drasticno je cistija bar koliko ja cenim!
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Divne vesti Mix! Hajd ako posetis Timok uskoro javi sta je bilo jer planiram i ja da ga posetim sledece nedelje. Sad sam ustao ko budala u 6am da idem na Nisavu ali vracam se da spavam - vreme je ocaj zivi :)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Hey, hey...nisam ja toliko primitivan da bih imao nešto protiv neke životinje, u ovom slučaju, skobalja. To ja samo gledam "dobru" stranu trovanja, kako bih vas ohrabrio da ne kukate za izgubljenim mušičarskim rajem. Proređivanje skobalja je redovna pojava na ovoj reci, pa neće ni ovo mnogo smetati.
Eh, Beli Timok! Uplašismo se da je nestao naš tajni raj. Ipak, nije ništa nestalo. Ostao je potpuno isti, samo olakšan za nekoliko tona "suvišnih" riba. Ionako je bio prebogat, a mušičarenje na njemu isuviše jednostavno za ozbiljnog mušičara. :tbumb:
P.S. Sada više nije tajno mesto, već najpoznatija reka Srbije. :hammer:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Mix moram da ti priznam da si veci "ludak" i od mene. Iz totalno shit situacije gledas da izvuces nesto dobro :tbumb: svaka cast na takvom stavu, a sto se tice onog da li je informacija o preziveloj populaciji klenova istinita, nisam mislio da ispadne da si ti lazov (jebes ribolovca koji nekad nije slagao za neki ulov  ;) ), samo sam ja ponekad previse nepoverljiv i skeptican. Pa dok ne bude malo vise nekih informacija, sa vise razlicitih izvora ne bih bas smeo da viknem: "JUPI, idemo na klenove na Timok".
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
100ko, većina ribolovaca mora da laže preuveličavajući svoj ulov, ali ja imam sasvim obrnut problem! :doh:
Kada bih ti sada, ovde, napisao koliko klenova ulovim mušicom u Belom Timoku, za jedno popodne, bio bih strogo kažnjen! :lol: Ja, jadan, moram da višestruko umanjujem svoj ulov.  :(
Ubuduće neću imati problema sa heavy ulovima, jer ih neću secati. Catch / Release neće biti obaveza, već nužda, na Belom Timoku. Možda ću pokloniti po nekog krupnog klena "seljacima i građanima" pored reke, da se ne muče i bespotrebno kradu ribe. Ja ću biti njihov Robin Hood, mada više ličim na Don Quixote-a. :lol:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Don Quixote & Sancho Pansa. Dođi, Pedja i budi mi ortak! :lol: :hammer:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Opet skrenusmo sa teme. A ona ima tako čudan naslov. Dok svi kukaju za Belim Timokom, ja tvrdim da je to i sad najbolja reka za mušičarenje klena koju znam!
Šta to znači? Znači da su ostale reke e katastrofalnom stanju, a Beli Timok je bio zaboravljeni dragulj. Samo mesta zaboravljena od ribolovaca i javnosti su puna ribe. To je dokazalo i nedavno trovanje.
I ostale reke primaju redovno ovakve otrovne injekcije, ali se pojavi samo po koje uginulo ribče. Beli Timok je tek sada otkrio svoju veliku tajnu, neverovatno bogatstvo ribom. Pobeleo je od mrtvih riba, za razliku od ostalih reka u koje možete da sipate šta god hoćete, ništa se ne bi pojavilo. :'(
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Izvini prvo za Boldrika, nisam odoleo. Ipak, siguran sam da ce mi biti zadovoljstvo da procitam svaki tematski tekst koji napises.
Sto se drugih reka tice, pokazalo se sad skoro kad je bilo trovanje prvo Likodre (Krupanj), a zatim i Jadra (Osecina) - r.p. "Drina", OOSR "Drina" Loznica drzi te vode - da i tu itekako ima ribe, u Likodri su i krupna pastrmka i klen stradali. Uzrok - amonijak i hladnjace. To su preliminarni usmeni izvestaji, cekam detaljno i napismeno. Slicno je verovatno na mnogim mestima u Srbiji gde je ribolovni pritisak mali.
Stoga je neophodno da se zakon onako kako je napisan pocne primenjivati, a ne da inspektori ili cuvaju svoje guzice od gresaka (nesposobnjakovici) ili prave ministru prazan marketing (shlihtare). Nije cilj zakona da zatvori preduzeca, vec da ih natera da rade kako treba. A najbolji marketing svakom ministru je tisina u njegovom sektoru, a ne sto veca buka oko njega i ko ga ovako gura u jagode samo ga blamira, a ne resava do kraja problem, jer zakonsko resenje dozvoljava da se problem sistemskim merama dovede do resenja, ali to ili nema ko da shvati, ili ih prosto mrzi da rade i moze im se. Naravno, tu su, sto se ministra tice, opet vispreni savetnici od poverenja od kojih mnogo zavisi... (zato sam i toliki skeptik).
Oporavice se Beli Timok za par godina. Steta je procenjena i za drzavu je smesno mala (za lokalnu zajednicu nije zanemarljiva uopste). Nisam siguran da o ciframa smem da pisem pre nego sto ih sudski organi objave, pa necu, ali sto se ribljeg fonda tice, kad (bi? se?) htelo, moglo bi lako da se plati.
Opet ironija do neba: i Temska i Toplodolka i Beli Timok su u granicama Parka prirode "Stara planina"! :hammer: :hammer: :hammer:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Samo jedna primedba! "Oporaviće se Beli Timok za par godina", što napisa PedjaBG. Ta reka se svake godine oporavlja od sličnih trovanja. Po mom iskustvu, neće joj trebati toliko vremena. Zato i postoji ovaj naslov, nasuprot onom, pesimističkom.
Dokazaću, na radost svih, da Beli Timok ne mora uopšte da se oporavlja. Sledeći put ću sve ribe koje ulovim, iz "naučno-eksperimentalnih" razloga izvaditi, slikati i izmeriti. Posle ću ih podeliti građanima Timočke Krajine. Dobićete rezultat, pa sami procenite. :yeswink:
Većina vas nije upoznata sa bogatstvom te reke. Ja garantujem da sad, posle "katastrofalnog" trovanja, u njemu možete imati više akcije, nego na bilo kom specijalnom reviru u okruženju. Ljudi, pa u toj reci redovno imam najmanje desetak napada na sat i to, od riba teških preko pola kila!!!
Mogao bih vam ispričati i jednu priču, sa traktorom u sporednoj ulozi, iz nedavnog vremena kada sam odnosio sve klenove koje ulovim. Tada bi vam bilo jasno o kakvoj reci (i mušičaru)je reč, ali mene bi svi mrzeli i optužili me za masakr veći od trovanja. Nazvali bi me Ranđa-Amonijak, a odmah bi se javili i oni koji krišom čitaju naše postove, pa ih prepričavaju na drugim sajtovima. Rekli bi: "Onaj MM počeo da se hvali kako je moćniji ubica od amonijaka!" :hammer: :hammer:
 
Vrh Dno