Beli Timok-najbolja reka za mušičarenje klena

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Beli Timok se očistio. Izgleda da su trovači nestali ili se privremeno pritajili. Reka izgleda kao da su je mušičari izmislili.
 

Prilozi

  • Beli Timok.jpg
    Beli Timok.jpg
    84,5 KB · Pregleda: 400

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Nista nisam napisao u ovoj temi, sto mi cudno skroz. Beli Timok je sam vrh za musicarenje klena (kako mrzim sto sam poceo da koristim rec vrh  :doh: ). Dugi niz godina bio je veoma zagadjen, mada sam najvise isao u blizini Knjazevca pa mozda i nije relevanto to sto sada kazem da se zaista dosta ocistio. Posetio sam juce deo blize Zajecaru i ostao zabezeknut cistinom reke. Prelepa je. Cudno je to sto su prepoznatljive crne fleke kod klenova, koje su ih cinile tako drazensim kao neke cudne pastrmke  :doh: , nestale. Ni najednom ih nisam video. O Beli Timoku, ti mi srce uze  :whistle: :whistle:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
dr.lucky je napisao(la):
Nista nisam napisao u ovoj temi, sto mi cudno skroz. Beli Timok je sam vrh za musicarenje klena (kako mrzim sto sam poceo da koristim rec vrh  :doh: ). Dugi niz godina bio je veoma zagadjen, mada sam najvise isao u blizini Knjazevca pa mozda i nije relevanto to sto sada kazem da se zaista dosta ocistio. Posetio sam juce deo blize Zajecaru i ostao zabezeknut cistinom reke. Prelepa je. Cudno je to sto su prepoznatljive crne fleke kod klenova, koje su ih cinile tako drazensim kao neke cudne pastrmke  :doh: , nestale. Ni najednom ih nisam video. O Beli Timoku, ti mi srce uze  :whistle: :whistle:
Flekavi klenovi su sve redji i redji. '90-ih ih je bilo dosta više, ali su sada takoreći retkost. Inače njihovo meso nije štetno po zdravlje ljudi (samo ne znam otkud mi treće mudo ::) :doh: :hammerhead: ), jedan moj rodjak ih je  nosio u Zaječar na ispitivanje i čika doktori su mu to rekli.
Pretpostavljam da je u gornjem toku (znaš koja lokacija mene interesuje gazda Laki) i dalje rupa? :'(
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Mislim da je puska druze 100ka. Stajao sam na mostu i gledao u reku. Ne bas u tvom, a posteno i mom omiljenom selu, ali opet dovoljno blizu. Nista spektakularno nisam video, ali opet dok se ne proba nema valjanog zakljucka!
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Najverovatnije da je negde 7-8km nizvodno od drage nam selendre bilo težih posledica trovanja proletos. Drugo brane u Trnovcu i Debelici ne dozvoljavaju klenovima uzvodu migraciju. {Sad će tvoj drugar Randja da napiše kako riba može da prelazi preko te brane, i može ali po extremno visokom vodostaju kakav nije zabeležen proteklih 5-6 godina, a desi se jednom do 2 puta u deceniji, a možda i redje.} Znači u narednih 3-5 godina forsirati terene ispod Trnovca (mada njihova brana je prilično razbucana tj. ribe mogu da se isprovlače pored onih kamenih džombi) i da čekamo polako da se klenovi iz Trgoviškog i Svrljiškog spuste i razmnože u Belom Timoku :doh:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ove godine je bio rekordni vodostaj Timoka (oko 80 kubika u sekundi), a gornji tok, koji je prošle godine zatrovan, već je popunjen sitnim klenovima i manjim jatima skobalja. Kaskade koje pominje 100ka (on ih zove "brane") su smešne i može ih preskočiti i beovica.
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.106
Broj reagovanja
317
Lokacija
Svrljig
100ka je napisao(la):
Najverovatnije da je negde 7-8km nizvodno od drage nam selendre bilo težih posledica trovanja proletos. Drugo brane u Trnovcu i Debelici ne dozvoljavaju klenovima uzvodu migraciju. {Sad će tvoj drugar Randja da napiše kako riba može da prelazi preko te brane, i može ali po extremno visokom vodostaju kakav nije zabeležen proteklih 5-6 godina, a desi se jednom do 2 puta u deceniji, a možda i redje.} Znači u narednih 3-5 godina forsirati terene ispod Trnovca (mada njihova brana je prilično razbucana tj. ribe mogu da se isprovlače pored onih kamenih džombi) i da čekamo polako da se klenovi iz Trgoviškog i Svrljiškog spuste i razmnože u Belom Timoku :doh:

Iz Svrljiškog teško da će da odu daleko nizvodno, navikli na mene, izgleda im se dopadam, jutros su svi bili na brojnom stanju a cenim da ima i gostiju :yeswink: :yeswink:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Mixmaster je napisao(la):
Ove godine je bio rekordni vodostaj Timoka (oko 80 kubika u sekundi), a gornji tok, koji je prošle godine zatrovan, već je popunjen sitnim klenovima i manjim jatima skobalja. Kaskade koje pominje 100ka (on ih zove "brane") su smešne i može ih preskočiti i beovica.
Da citiram najpoznatijeg Zaječarca (iz njegove najpoznatije uloge): "Stanislave preterano  :toalet:"

Problem i jeste u tome što kako ti kažeš može da ih preskoči i belica. Prvo garantujem da branu u Debelici ne može da preskoči ni jedna riba koja živi u Timoku. Ali da se popne uz preliv na brani može. Po nekim normalnim vodostajim to polazi za rukom belicama, krkušama i ostaloj sitneži, a po većem vodostaju i skobaljima. Problem je što krupnija riba ima veća repna peraja, pa ako nivo vode koja se preliva preko brane nije dovoljan te ribe kad zaplivaju uz preliv mašu svojim repovima u prazno kao i ti svojim jezikom. :yeswink:
P.S. Kaskada je delo prirode, a brana ljudskih ruku.
 
Vrh Dno