Bibio Marci - Glogovka

  • Začetnik teme Mr.Zakula
  • Datum pokretanja
M

Mr.Zakula

Guest
Dvokrilci čine jednu od najvećih grupa isekata. Smatra se da ih ukupno ima preko 120.000 vrsta u preko 100 familija. Kako im ime govori, za sve je karakteristično da imaju po jedan par krila. U tu grupu spadaju neke svima poznate i rasprostranjene vrste insekata, kao što su kućna muva, zunzara, komarac i mnoge druge. Iako se skoro svakom insektu može desiti da padne u vodu, ipak za lov pastrmke relativno mali broj vrsta dvokrilaca može biti od značaja. Radi se pre svega o vrstama koje žive u vodi ili nedaleko od nje. Dvokrilci imaju potpun razvoj, što znači da se kao i kod tulataša njihov život sastoji iz sledećih faza: jaje, larva, lutka i krilati insekt (imago). Obzirom na broj vrsta postoji ogroman broj varijacija na tu temu, od kojih većina nema nikakve veze sa ishranom pastrmki. Zbog toga će ovde biti posebno obrađeni samo oni pripadnici Diptera koji mogu da budu značajni za ishranu i lov pastrmke.

Ponekad pastrmke mogu da se hrane i dvokrilcima koji žive na kopnu a desi se da u većem broju padnu na vodu. Tipičan primer ovakvog insekta je Glogovka (Bibio marci) koju mušičari već vekovima imitiraju, iako je njen značaj za ribolov realno manji nego što je značaj bilo kog vodenog insekta. Verovatan razlog za uspeh Glogovke kao veštačke mušice je u tome što ona podseća na bilo koju crnu mušicu, a takvih ima mnogo. Glogovka leti krajem aprila i u maju mesecu (u vreme kada cveta glog). Ima crno dlakavo telo, belo - siva krila i dve vrlo duge noge koje karakteristično vise dok insket leti. Dužine je 10-15 mm i ponekad se zaista može videti u većem broju nedaleko od vode, a posebno tamo gde ima drveća. Klasična Glogovka (Hawthorne Fly) je sasvim dobra imitacija iako ima i savremenijih na kojima su napravljene dve duge noge. Postoje i mnoge druge vrste roda Bibio koje se ponekad mogu naći na vodi. Sve su crne boje sa svetlo sivim do belim krilima. Standardna mušica koja imitira ove insekte zove je Black Midge u veličini oko broja 16. Crne mušice uvek mogu da budu uspešne u lovu pastrmke a da li baš imitiraju članove roda Bibio - to možda i nije najvažnije, dok god ih riba uzima.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Divan post, klasicna muva, klasicna prica. Ja sam je upoznao u cuvenoj knjizi Jovana Petrovica pre 30-tak godina :). Nisam ih nikada video na vodi (tj iznad nje) i nikada mi nije bila uspesna pocetkom sezone vec krajem leta kada verovatno imitira nekog dvokrilca, bubu, mrava,... Verovatno ih u Enleskoj ima vise i imaju veci praktican znacaj, na nasim vodama (bar na onima na kojima sam ja pecao) jako mali.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Bravo, Zakula! Ja skoro da i nemam sta da dodam, osim sitnica poput: cesto se javlja i krajem marta i pocetkom aprila i privlaci paznju musicara kao jedan od prvih (zajedno sa midzevima) insekata koji u "oblacima- rojevima" leti pored vode. Najvise ga ima pored zbunovitog priobalja i zaista nije posebno znacajan zalogaj, jer retko padne na vodu. Prosto, znacaj ovog insekta nije veci od pcele, kucne muve, ose i slicnih "kopnenih" insekata koji samo slucajno padaju na vodu. Milance ih nije video na vodi i nad vodom jer vrste iz roda Bibio, u stvari, ne lete nad vodom, vec pored nje. Najcesce ih vidjamo dok hodamo puteljcima izmedju zbunja pored reke. Ima ih mnogo pored nasih reka, jezera i bara i ako obratite malo paznje sigurno cete ih videti, svejedno da li musicarite na Rzavu, Nisavi, Mlavi ili barama pored Morave.
 
Vrh Dno