Boja ili oblik musice

franc

Junior member
Učlanjen(a)
11.08.2014.
Poruke
33
Broj reagovanja
0
Sta je po vama bitnije prilikom izrade musica , boja ili oblik?
Ja licno mislim boja i to 70% na prema 30% za boju
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
Pre obrnuto....silueta i velicina pa boja.....bar kod sedzeva....kod jednodnevki boja vise znaci
 

franc

Junior member
Učlanjen(a)
11.08.2014.
Poruke
33
Broj reagovanja
0
Zaboravio sam spomenuti i velicinu i ona je bitna mnogo ali sve je bitnije od siluete. Vise puta sam se uvjerio u to...npr kod mrava(zasto je ljipljen najselektivniji kada se hrani mravom-definitivno je sto se tice siluete jedna od najjednostavnijih muha za napraviti ali boja je prica za sebe) ili kod nimfi tu imam jedan primjer: prije 15 ak godina sam dobio nimfu od jednog starog musicara sa Sanice nimfa je od sivog konca i na broju 4?!?!?! nimfa je najprostijeg oblika kojeg mozete zamisliti namotan konac oko udice i noge od sivog oroza. Muha je izuzetno lovna pokusavao sam mnogo puta da ju napravim(pogodim boju) i na kraju sam uspio...nabacit cu ovih dana sliku da vidite..
Da napomenem na ovu muhu lovim lipljene.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
207
Lokacija
Zvornik
I ja sam više za siluetu pa boja,mada ima tu masa stvari koja može da igra.
Najprostija muva a ne podsjeća ni na jednog insekta,ni bojom ni oblikom,suva,otpad od cdc pera namotan na udicu.Totalno nepravilnog oblika a lipljen je uzima?!?

I kada je ta na 4-ci aktulelna?
 

franc

Junior member
Učlanjen(a)
11.08.2014.
Poruke
33
Broj reagovanja
0
U proljece ..da ne bude zabune sada ju pravim na gotovo svim brojevima od 4 do 14 ...  boja je siva al neobicno kao zagasita. Ova nimfa bi mogla da imitira svasta, krznokrilce kao i kamenjarke a u manjim brojevima i jednodnevke. U vezi sa tom muhom sam razgovarao i sa gospodinom Mujicom Hodzicem i rekao mi je da mu je ta boja poznata..u stvari, on mi je rekao od cega mogu da napravim tijelo iako mislim da on nije koristio nimfe. U razgovoru sa Mujicom sam zakljucio da i on vise obraca paznju na boju nego na siluetu.
 

vrana

Hero member
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruke
1.408
Broj reagovanja
219
Lokacija
Beograd
Moje musicarsko iskustvo je poprilicno skromno, ali ono sto sam citao kaze da za suve i mokre muve silueta je ta koja je presudna kada se plasiraju naspram jakog svetla (sunce ili otvoreno vedro nebo). U suprotnom , kada jakog svetla nema (plasman pod krosnju i sl), boja igra znatno vecu ulogu. Kod nimfi, koje su najcesce u ravni polozaja ribe,  je pak, obrnuta situacija - u bistroj i osuncanoj vodi je boja bitna  itd.
Za suve muve mi se ova teorija pokazala ok, za ostalo ne znam jer sam bas retko bacao mokru i nimfu...
Pricao sam sa nekim biolozima i svi tvrde da riba boje ne razlikuje, ali to ne znaci da boja ne pravi razliku jer razlicite boje razlicite "senke" prave, da kazem da ribi razlicite nijanse sive odaju. Ovo je narocito vazno u pokretu, zato kod strimera boja itekako igra bitnu ulogu
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.303
Broj reagovanja
326
Lokacija
Beograd
Stavi Franc tu nimfu na 4-ci da vidim sta je to sto uzima lipljen na tolikoj udici????I stavi koji je model I marka udice please..
 

ado bl.

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2011.
Poruke
149
Broj reagovanja
0
Evo nije bas velicina 4 udice ali je 6  ;)
 

Prilozi

  • images[4] (2).jpg
    images[4] (2).jpg
    4,7 KB · Pregleda: 430
  • blog-June-2-2013-5-Grayling-with-Trojan-worm-225x300[1].jpg
    blog-June-2-2013-5-Grayling-with-Trojan-worm-225x300[1].jpg
    20,7 KB · Pregleda: 428

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
207
Lokacija
Zvornik
Jel' ovo Skandinavija,ti se ne računaju ulovi  :bleh:
Imam istuaciju na Drini,veliki plićak,početak ostrva,voda ni do koljena.Imam želju da prevarim mrenu pa rekoh da probam na nimfu.
Stavljam Zečije uvo na 12# ali neka baš velika udica i napakovana maksimalno,rad SasePI,udara nešto ali se ne kači i sve tako.
Dok ne okačih lipljena manjeg od 10cm.Odnos veličine ribe i muve je strašan ali kidisali su krvnički na nju!
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.303
Broj reagovanja
326
Lokacija
Beograd
To se meni desilo sa princem, sve siparci od 10cm  :hammer: :hammer: :hammer: sve isto, voda do kolena pred neki ulaz u vir itd..
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Male ribe svih vrsta su u principu potpuno neselektivne tako da nemojte iz tih ulova nešto previše da zaključujete... Pokušaće da progutaju i ono što je za njih preveliko, a tek o boji uopšte ne razmišljaju  :D
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.110
Broj reagovanja
939
Dobro vi to, a sad kako kategorisati ovo lipljeni 40+ sve do jednog jedno 20 komada ulovljeni prošli tjedan na Plivi svi na verziju red tag nimfe na 10 i 12 sa 3 i 3,5mm tungstenom oranž boje u ovom mjesecu kad bi trebao uzimati samo 16, 18, 20 nimfice... Da li ih je privukla boja silueta ili veličina muhe?
Ja mislim sve u kompletu a najviše moment kad riba uzima-jede...
Dosta puta sam primjetio na Plivi i Ribniku da lipljeni rade na mahove i to po cijeli dan recimo 10-15 minuta rade pa ništa 2h (osim malih i pastrva) pa opet cug 10-15 min. onih velikih pa opet tajac kad dobro riba radi cugovi budu dulji do pola sata ili sat čak.

Zaključak, kad jede nije problem niti veličina niti boja niti silueta a kad nije aktivan zna biti prava picajzla i jesti samo određeni tip muhe bez obzira kakve mi predrasude imali o toj i takvoj muhi u datom trenutku.
Francova priča o muhi mokroj na 6ici udici za lipljena me podsjeti na moje djetinstvo kad me kum Čedo uvjek morio da mu motam baš sive muhe na velikim mustad 359 udicama sigurno veličine 6 i 8 i to  samo konac sivi porebren nekad svijetlije sivim ili pak crnim koncem i lugasto pero namotano kao nogice. Nikad mu nisam vjerovao da na to lovi lipljena dok i sam nisam bio svjedokom jednog takvog ribolova gdje je nalovio jedno 4-5 komada 30-40 cm po krajevima virova uz vuckanje mokre muhe čak ja nisam mogao vjerovati jer do tad nisam mislio da lipljen jede išta iznad 12ke udice zbog po mome tripu nekom malih usta  :D
Ali naravno poslije sam doživio i ulov lipljena na strimera dugog 5-7cm zelene boje izgledom koji podsjeća na demsel nimfu ili nekog mudlera trava zelene boje.
Pravilo je da nema pravila izuzev nekih općenitih smjernica... svaki dan na vodi i svaka teorija i predrasuda može da se razbije  ;)
 

franc

Junior member
Učlanjen(a)
11.08.2014.
Poruke
33
Broj reagovanja
0
Cekao sam da mi drugar donese bolji fotoaparat al ga nedocekah  :) pa sam se pozlluzio "dzepnim" tako da se unaprijed izvinjam na slici losijeg kvaliteta.
Kao sto rekoh "prostiju" nimfu ne mozete zamisliti, ovo je orginalna muha pa je malo razbucana (ne lovim na nju vise).
Udica je Gamakastsu F11 na velicini br 4. Nimfa je maksimalno otezana olovnom zicom.
Tijelo je od konca koji dobijate kada rasporite neku staru kosarkasku loptu pa izvadite iz nje konce ili jos bolje kudelja, ali ne ova zuta-krem vec siva (vise je nema u prodaji vec je potrazite u nekim starim podrumima,radionicama itd ... ko nadje vecu kolicinu kupujem sve sto ima  :D ).
Noge su sivi oroz jedan namotaj i glava crni konac...na slici muha izgleda kao da ima rebra-nema rebra  :D takav materijal

Na fotografiji je muha previse siva...a u stvari nije...
Napravite ju pa mi javite rezultate
 

Prilozi

  • rsz_100_1524111.jpg
    rsz_100_1524111.jpg
    458,2 KB · Pregleda: 757

franc

Junior member
Učlanjen(a)
11.08.2014.
Poruke
33
Broj reagovanja
0
silvio je napisao(la):
Francova priča o muhi mokroj na 6ici udici za lipljena me podsjeti na moje djetinstvo kad me kum Čedo uvjek morio da mu motam baš sive muhe na velikim mustad 359 udicama sigurno veličine 6 i 8 i to  samo konac sivi porebren nekad svijetlije sivim ili pak crnim koncem i lugasto pero namotano kao nogice.

Dal bi ti bio problem da napravis tu jednu kumovu da vidim. Btw gdje ste lovili sa njom mislim na rijeku
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.303
Broj reagovanja
326
Lokacija
Beograd
E sad naci alteernativu tom sivom koncu ( iz lopte ili kudelje) pa probati  :whistle: I sivog pevca  :mad:
 
Vrh Dno