Carassius carassius i Carassius carassius Linnaeus

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Carassius carassius - Karaš, riba koju mnogi smatraju korovom, a za to je samo kriva njena sposobnost za razmnožavanjem i preživljavanjem i u najtežim životnim uslovima. Kod nas imamo takozvanog zlatnog karaša i srebrnog kojega nazivamo "babuška". Inače mnogi ribolovci ne prave razlike, sve ih nazivaju babuškom. Ovaj srebrini/babuška je vrlo rasprostranjen tako da je ovaj zlatni postao retkost u večini balkanskih voda.
Obe vrste se uglavnom hrane na dnu malim životinjicama i biljem. One su uglavnom jatne ribe, i kada upecate jednu imate veliku šansu i za druge jer se hrane u jatu. Ako na površini vode primetite pojavu mehuriča na više mesta tu je jato koje rovari po dnu (oprez nije samo babuška sa takvom navikom) i to može biti vrlo obečavajuče mesto što se tiče lova. Rano jutro i predveče je vreme kada se babuške približavaju obali i hrane se među podvodnom vegetacijom. Dakle, mesta gde ju tražimo npr. u barama jesu rupe između podvodnog rastlinja (trska, alge ,lopoči itd.).
Za uspešan lov ga treba prihraniti jer je lenja riba, a pošto ima istančano čulo mirisa valja koristiti razne mirisne preparate kao što su jagoda, vanilija, anus, laneno ulje itd.
Za prihranu je dobra kuhana pšenica, kukuruz, to se može kombinovati sa svačim. Večina vas to sve pozna, i ne samo to nego i druge babuškarse fore. Nešto strašno efikasno je zaleđena krv u prihrani ili sama (na dno ju spustimo tako da ju damo u mrežicu sa utegom, posle kada se to istopi potegnemo van sa špagom), no tu krv je dobro baciti nešto malo pre samoga lova.

Sada glavno pitanja nas mušičara kako da ju ulovimo na muvu?
Koje move isprobavati?

Ja predpostavljam na fazanov rep i zečije uvo, i manje gamaruse/rakušce, pa čak i na wooly-worma, također i na imitacije kukuruza i pšenice. Mislim da tretiranje muve istim mirisom nebi bio nikakav zločin tako da je i to jedna od opcija.

Molim da svi sikustni mušičari sa ovom ribom podele svoju priču. Dakle, svi koji su karaša/babušku uvatili muvom.

Evo i slike zlatnog i srebrnog karaša.
 

Prilozi

  • Carassius carassius.jpg
    Carassius carassius.jpg
    21,3 KB · Pregleda: 530
  • Carassius carassius Linnaeus.jpg
    Carassius carassius Linnaeus.jpg
    25,3 KB · Pregleda: 209

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Sebastijane, pogresio si forum! Ovo je musicarski sajt, :hammer: verujem da cenis lov babuske, ali nas musicare najmanje interesuje na sta se babuska "plovkari", nacini priprema mamaca, to si pogresio. Ovo iskustvo si trebao da podelis sa clanovima plovkaroskih foruma. Osecam da ce se Mixmaster-kao poklonik ove "VITESKE RIBE-high level" :hammer: javiti kao glas zaludjene javnosti. Besmisleno je loviti ribe koje imaju umanjene vizuelne sposobnosti, a pojacana cula misrisa na vestacku muvu! A to su svi srodnici sarana. Mislim imalo bi smisla ako bi fazanov rep umocio u "preliv od belih crva i crvenih glista, smucenih u krvi". :hammer: A to da je ova riba korov nismo mi izmislili nego nasi predaci koji su lovili istu radi ishrane, pa su delili ribu prema nacinu zivota sto je proporcionalno sa kvalitetom mesa. Tako su babusku koja moze da prezivi 24 sata zakopana u mulj bez vode, prema nacinu zivota pa i samim tim kvalitetu mesa svrstali u korove!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
sebastian wrote:

a pošto ima istančano čulo mirisa valja koristiti razne mirisne preparate kao što su jagoda, vanilija, anus, laneno ulje itd.

Slazem se, a najvise joj izgleda odgovara miris anusa :hammer: :hammer: :hammer:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:lol: bas sam i ocekivao da prva dva posta budu od vas dvojice :lol:

Razumem ja da vi volite samo salmonidne ribe, ali nikao ne mogu shvatiti vas uzak pogled na musicarenje. Ali to nije moj problem ngo vaš, iako ga vi neprepoznajete kao problem. Meni ni iz đepa ni u đep :)
Što se tiče naših predaka i njihovog načina definisanja neke riblje vrste i ostalog, hehehe, o tome ne želim ni da mislim ni govorim ni pišem, nema smisla.
Koren vašeg problema je sigurno duboko sociološkog karaktera s obzirom na historiju balkana i njegovog mentaliteta. Niste vi krivi da gledate tako i očekujete da svi moraju tako gledati, da ste vi jedini u pravu i drugi su svi čoravi i glupi. Nema veze, ploča se i dalje vrti ;-)

Tema je karaš i kako ga uvatiti, a ne jer ima smisla i kako su ga naši predaci (na koje se ne mogu ponositi) definisali.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Cek bre, ja nista nisam rekao ovde protiv babuske samo sam te citirao i slozio se :hammer: :hammer:

Podrzavam lov babuske svim metodama, musicarenje, crvarenje, vilarenje, korparenje, mreze, struju, sve nacine sportskog ribolova ove vrste :hammer:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Uostalom, ocekujemo da se javi cuveni sveckimegacar Mixmaster, koji je doktorirao na ovu temu, da nam iznese svoj rad na uvid i zaseni sve do sada na webu postavjene teme o fly fishingu, jer slozicemo se, boljeg, interesantnijeg, kvalitetnijeg,... pecanja nema od musicarenja babuske. Nema te pastrmke ili lipljena koji mogu da izazovu toliku kolicinu adrenalina, kao jedna babuska od 300g. To je pravi trofej kojim treba da se dici svaki musicar, preporucujem i obavezno prepariranje iste da bi se pohvalili kolegama plovkarosima.
 

flydoc

Junior member
Učlanjen(a)
03.05.2006.
Poruke
82
Broj reagovanja
0
Veruj mi nisam hteo ovo da citam, samo sam skrlovao do kraja..
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Postovani Sebastiane,
Da bi jedan musicar dosao u situaciju da ulovi musicarskim priborom karasa, treba da uradi mnogo vise od onog ko bi da na isti nacin ulovi lipljena, klena ili pastrmku.
-PRVO, treba da prihvati da musicarenje nije vezano za planinske reke. To je vec ceo svet prihvatio i to je inteligentnom coveku lako.
-DRUGO, treba dobro da poznaje zivi svet slatkih voda, kao i nacin zivota ove vrste ribe. To je veoma tesko.
-TRECE, treba da bude veoma vest musicar, sa prefinjenim tehnikama citanja vode, prikradanja, prezentacije mamca i pravovremenog kontriranja. Ovo je najteze.
-CETVRTO, treba da se nadje u pravo vreme, na pravom mestu. Ovo je, takodje, problematicno.
Posto je ovo potpuno neistrazena tema, mislim da je ovako treba poceti. Bilo bi glupo da odmah napisem koju muvu treba vezati. To ne bi pomoglo.
Dakle, musicarenje karasa je visestruko slozenije i teze od musicarenja najpopularnijih musicarskih riba, poput klena, pastrmke, lipljena ili stuke. S obzirom na to, o musicarenju karasa, trebalo bi napisati citave knjige da bi se objasnilo. Uporedimo to sa pastrmkom, koju je neuporedivo lakse musicariti. O lovu te vrste musicama je napisano na hiljade knjiga. Znaci da bi za karasa trebalo napisati bar milion!
U clancima mozete ocekivati ekskluzivnu pricu o mojim prvim ulovljenim karasima na musicarski pribor. Uskoro!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Mene kao individu musicarenje karasa i babuske upste ne interesuje. Slozenost se ogleda samo u jednoj cinjenici, a to je da ova riba plen pronalazi preko cula mirisa a ne toliko preko vida. Mazanje muva raznim mirisima i ostalim dzidzabidzama, po meni, izlazi iz okvira musicarenja, jer po toj logici mozete mahati sa gistom na kraju. Uopste vam vestacka muva nije potrebna.
Ali posto nekoga ove ribe mogu da zanimaju, tema ostaje i nemojte da tupite. Ako nerazumete zelju za musicarenjem istih (nerazumem ni ja), nemojte da se ukljucujete. One koje zanima i koji se ovde pronalaze, neka razmenjuju iskustva!
Salut!
 
M

Mr.Zakula

Guest
Momci,moracete da se slozite,da mushicharenje babushke dobija sve vishe i vishe pristalica,josh malo pa cemo da otvorimo po nashim,Nishkim, barama babushkarske revire...Onda ce Simpson da dodje kod nas u goste i da trti babushke na nimfe...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Citanje vode,

Ok, predstavimo si da smo na bari. Bogata trskom, raznom vegetacijom. Posto je to lenja riba dobro je pripremiti teren. Nađemo neku rupu ili ju napravimo te nekih 3 - 7 dana prihranjujemo. U tom vremenu se svašta navuče (šaran, linjak...) ali sada se koncetrišemo na babušku. Nakon tolikog vremena prihrane dođu i one velike babuške preko 700gr. Moja največa na plovak je bila 32cm, za mene je to več ozbiljna ribica ;-) te vrste!!:)
Idemo dalje, dakle imamo mesto, sve je pripremljeno.
Kako dalje, predves 0,20 - 0,16, ili tanje? Indikator da ili ne? Mirisi da ili ne? Sa obale može biti teško ako je zarasla, tako da je čamac jedna prednost.
 

drbane

Newbie
Učlanjen(a)
19.11.2006.
Poruke
14
Broj reagovanja
0
Imam neka mala iskustva u pecanju karasa na “muvu”, pre desetak godina, zatekao sam se na jednom plavnom terenu gde je sve vrvelo I prstalo od ribe. Voda je bila veoma plitka I ispred mojih nogu se setalo ogromno jato krupnih riba koje je ledjima paralo vodenu povrsinu, sto me je pomalo iritiralo. Iz zezanja sam malo zabacivao suvu musicu I riba nije htela da je uzme sa povrsine, ali kada mi je musica koja se vec napila vode posle jednog zabacaja potonula na moje iznenadjenje izvukao sam svoju prvu babusku od oko pola kila. Odmah sam svoju suvu musicu “pretvorio” u mokru tako sto sam joj makazicama “skratio” nozice I u sledecih sat vremena upecao sam desetak krupnih babuski - bilo je I par komada od 800-900 grama.
Musica je imala telo od zelenog konca, porebrano sa zlatnom lametom I “skracene” nozice od graorastog petla bila je na ekstra lakoj udici Br.14. Veoma, veoma sporo je tonula.
Takav ribolov ponovio sam nekoliko puta I lep je osecaj vadjenja babuske finim musicarskim priborom, ali mi je I pored toga takvo musicarenje ubrzo dosadilo – ipak vise volim pastrmke.
Imao sam neke rezultate I u letnjem periodu – kad vidim jato karasa kako se sunca obicno pored nekog potopljenog granja, Isto sam im bacao ekstra laku sporotonucu muvu I kada primetim da se neka riba iz jata pokrenula ka muvi dam laganu kontru I uspevao sam tako da ulovim poneki komad.
Eto to su moja skromna iskustva I smatram da tu nema neke posebne filozofije, uslov je sto bistrija voda, fini pribor I da si u pravo vreme na pravom mestu.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Dragi kolega hvala na podeljenom iskustvu. Meni je bio koristan/inspirativan ovaj tvoj tekst.
Istina, kada ste na pravom mestu u pravo vreme nema potrebe za filozofiranjem, ali takvi trenuci su retkost. Da bi doziveli nesto tako treba se nekada potruditi, pa poceti i sa "filozofijom" ;)

Mix,
Volio bih da cujem tvoju pricu o tome kako si ti uvatio svog prvog karasa na muvu. Ajde molim te daj jednu priču. Nemam nista protiv teorije, ali iskustva su ta, te priče, živi primeri, to je ono što teoriju učini živom. Zato,lepo te molim uzmi si malo vremena pa nam opiši svoj ciljani lov karaša na umetnu muvu. Kako, gde, na šta...šta si sve radio? ;-) Unapred hvala za trud!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Drbane je lepo opisao musicarenje karasa (babuske). Nema nikakve prihrane, niti mirisa. U bistroj vodi, ako se lagano krecete, mozete naici na jato krupnih karasa koji miruju. Prisunjajte im se i nimfarite. To je sve. Tacno je i da nimfa treba sporo da tone i sporo da se krece. Napad ribe cete jedva primetiti. Poput Drbane(ta?) i ja sam lovio sve same krupne komade. Na isti nacin ulovio sam i sarana.
Medjutim Drbane gresi kada kaze da tu nema posebne filozofije. Karasa ima puno kod nas i on nije navikao da ga proganjaju musicari. Zamislite koliko bi majstorije trebalo na pravom mestu u pravo vreme, gde nikad niko nije musicario grabljive pastrmke, a naidjete na jato od 100 raspolozenih kilasica! Da se igraju i da im sce ledja iz vode vire! Ja sam nailazio na po dve-tri raspolozene pastrmke, pa sam ih po kratkom postupku redom povadio, a kazu da je za musicarenje pastrmke potrebno mnogo znanja. Mislim da je za karasa potrebno mnogo vise.
 
Vrh Dno