Ciljano musicarenje skobalja

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

pex

Junior member
Učlanjen(a)
23.03.2008.
Poruke
91
Broj reagovanja
0
Bez slucajnih izleta..da vidimo iskustva u lovu ove ribe na musicarskim priborom....Gde ,kako ,cime, i sl.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ukratko, imao sam nekoliko uspešnih pokušaja, ali i isto toliko neuspešnih. Skobalj je ćudljiva i selektivna riba i zadaje mnogo problema čak i ribolovcima koji koriste prirodne mamce.
Ipak, ja sam imao dane kada sam veoma uspešno lovio skobalje suvom muvom, dok su me plovkaroši izbezumljeno posmatrali praznih čuvarki.
Dakle, ko se posveti mušičarenju skobalja verovatno neće ostati praznih šaka. Treba iskoristiti bistru vodu i njegov običaj da se kompletno jato nasuče na plićak.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ja sam ga proletos hvatao prirodnim vodjenjem gamarusa kroz jato,sada je grupisan u velika jata u plicacima i na provlacenje nimfe kroz jato vise se uplasi nego sto dobije nagon za napadom,ali zato kad mu plopnem gamarusa u sred jata,obavezno sa mesinganom glavom,tih prvih par santimetara tonjenja budu propraceni sa po nekoliko napada.Uglavnom se digne da osmotri sta je to pljusnulo,ali u dva-tri zabacaja uvek bude i onih radoznalijih koji bi da okuse,tu dolazi druga problematika do izrazaja,nacin uzimanja musice.E to je u potpunosti u sferi srecnih okolnosti,meni se desavalo da  zakacim po desetak komada u seriji,i svi mi spadnu posle par sekundi,zato je musicarenje skobalja cist mazohizam,ali bude i dobrih trenutaka.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
par puta, svega par puta u životu...za sada samootpadanja...ove godine sam se posebno spremio za njega, otežane nimfe na tankim oštrim udicama  :yeswink: možda bude manje otpadanja.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Evo jednog lepog recepta za hvatanje krupnog skobalja musicarcem kod nas.
Naime na udici 14.16 namotam jarko zelenu vunicu i ostavim jedan deo da visi bikvalno isto kao sto u sopovima ima vec napravljen predvez i sve ostalo sa trvom za skobaljase.
Provereno padaju samo grbonje..
Uspesno je prosla test na Toplici  A EKSTRA NA MORAVI.
Da je nadjem u priboru i stavljam slikicu.. ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Zvezdane da ti odgovorim ovde sta sam mu juce bacao, a verovatno cu i danas :D. Na TMC100 velicina 12, telo od zutnog konca porebreno tamnom strunom, crne grudi i zlatna glava. Musica inace ima jedan red tanke olovne zice celom duzinom.
Ovde kako sam primetio nijedan nece da pridje muvi pri njenom padu u vodu vec trazi da mu naidje pri samom dnu. To je vidim suprotno nego kod tebe a vec cu danas ponovo isprobavati taj tvoj fazon sa teskim gamarusom koji ce zavsiti u sred jata.
Do sad sam imao prilike da skobalja hvatam samo na Z. i J. Moravi ali su komadi bili skromni. Ovi krupni u bistroj Nisavi mi ne daju mira.
Danas pored standardnih muva spremam i nesto kao vestacku travu.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Po peti put cini mi se otvorena je ova tema ali ajde da dam doprinosa. ;)

Mix, citao sam u Zov-u tvoj recept za skobalja. Dosta dobar, iako mislim da nemas mnogo iskustva u lovu ove ribe. :nowink: hehe... mada sta ti sve nisi musicario. ;)

Ja sam skoro na Limu dok sam musicario lipljena sa jos dva coveka, oprobao se i u ovom lovu. Zamenismo stapove ja i Marinjo, on meni dao da nimfarim lipca  :doh: sa nimfom tulara na 16. Klasika, zuto telo, crven repic, paun glava. I ja primetim jato skobalja i posle 10-ak zabacaja, tras jedan krmak mi se okaci o odicu. Skobalj strasno los borac, poce da cima, malo i da bezi koji metar i posle 1-2min. otkaci se. Kasnije opet ista prica, samo sto je skoro odmah spao.

Fora mu je staviti nifu na samo dno i da bude sto manja. Naravno, mora i kontra da bude jaka jer ima tvrda i mala usta i mnogo lako spada. Kada bi imao vremena da se posvetim samo ovom musicarenju sigurno bih imao dosta komada. Lako se covek smori, jer tesko mu provuci musicu gde treba.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Djomla je napisao(la):
Mix, citao sam u Zov-u tvoj recept za skobalja. Dosta dobar, iako mislim da nemas mnogo iskustva u lovu ove ribe. :nowink: hehe... mada sta ti sve nisi musicario. ;)

Dragi Djomla, pomešao si me sa nekim. Ja nikada nisam pisao za časopis "Zov".
Tačno je da nemam mnogo iskustva u mušičarenju skobalja. Ciljano sam mušicom ulovio jedva stotinak komada i isto toliko slučajno, loveći klenove.
Bez 1000 kg ni ja ne priznajem iskustvo ;).
Nego, ko je to pisao za "Zov"?
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Juce sam probao sve, ali  :(. Bilo je kupaca, dece koja vriste, pasa koji aportiraju gazdama, mnogo ribolovaca ali i pored svega toga imao sam priliku da ispred mene bude stotine ogromnih skobalja. Probao sam sve sto sam planirao kao i savete drugih ali nista nije palilo. Ali sam zapazio za mene vrlo interesantnu stvar. Petnaestak ribolovaca je ciljano jurilo skobalja na algu, hleb i crve. Samo su dvojica koji cu bili jedan do drugog imali imali zajedno 5 krupnih i 2-3 sitna skobalja, dok ostali nisu imali ni jednu ribu. Jedino sto ih je razlikovalo ove koji su imali ulov od drugih je to sto su samo oni pecali u dubljem brzaku gde se samo videlo presijavanje riba dok su svi ostali bili na mirnim mestima gde su se jasno videla citava jata.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Gringo kad naletis na takvo jato,nezainteresovano,bolje odmah trazi drugo mesto,i meni se desavalo da naletim na potpuno nezainteresovano jato,pomerim se par stotina metara dok ne nadjem drugo, koje gle cuda hoce da se digne na musicu.Ili bacam,bacam,vidim da nece,odem na drugo mesto,vratim se posle pola sata,krece na nimfu kao lud,to me uverilo da skobalj dosta cesto menja jelovnik u toku dana.Tako je na Dunavu,sad, kod vas tamo...
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Necu da odustanem tek tako. Poseticu i J.Moravu uskoro. Ako ih primetim tamo ce neki sigurno da padne. Verovatno ne krupan. Na Nisavi necu da krecem ciljano na njega ali cu s' vremena na vreme da probam da prevarim kojeg kapitalca a isprobacu i sve sto predlozite ovde.
Zvezdane provaljujem da jato nece moju muvu ali se intenzivno hrani sa dna pa mi onda bude logicnije da promenim muvu nego mesto. Ali volim eksperimente, pa cu ovo sto mi predlazes da probam prvom prilikom.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Mixmaster je napisao(la):
Djomla je napisao(la):
Mix, citao sam u Zov-u tvoj recept za skobalja. Dosta dobar, iako mislim da nemas mnogo iskustva u lovu ove ribe. :nowink: hehe... mada sta ti sve nisi musicario. ;)

Dragi Djomla, pomešao si me sa nekim. Ja nikada nisam pisao za časopis "Zov".
Tačno je da nemam mnogo iskustva u mušičarenju skobalja. Ciljano sam mušicom ulovio jedva stotinak komada i isto toliko slučajno, loveći klenove.
Bez 1000 kg ni ja ne priznajem iskustvo ;).
Nego, ko je to pisao za "Zov"?

Mix, saljem sliku iz casopisa samo dok stignem do svog kompa.  ;) Uglvanom svasta se spominje u tekstu, i u jednom delu pise lepo o tome da ti preporucujes to i to za skobalja...
 

pex

Junior member
Učlanjen(a)
23.03.2008.
Poruke
91
Broj reagovanja
0
Lovio sam  u "nezainteresovanom jatu" na mrava.Tacno je da se lakse prevari u brzaku,ali to vazi za ribolov plovkom jer i ne mozes da ga pecas na plovak na dubini od 40cm....U jatu u plicaku treba pustiti mrava da ga voda sto laganije nosi PO DNU,mozda ce se nekada neki zakaciti sa strane ali cilja se na ulov za usta.Usta su mu mnogo meka (krupnim komadima),mislim da je veliki problem usne u vidu plocica koje lako otpadaju a muva se bas tu kaci. Ima mnogo spadanja ali nije bas da ne moze da se ulovi....Jato koje u brzaku presijava je znak da se riba hrani algom koju kida sa kamenja,ali verovatno nece odbiti neku nimfu a posebno imitaciju trave,samo treba pogoditi boju  :hammer:.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Jato skobalja u potrazi za gamarusima.Kad je ovakva situacija na mestima gde pecam,obavezno ga hvatam na imitaciju gamarusa,cim je jaca i veca voda  spusta se na dno i povlaci se nekoliko metara dublje,i tada ga je jako tesko uhvatiti.
 

Prilozi

  • u potrazi za gamarusima.jpg
    u potrazi za gamarusima.jpg
    156,2 KB · Pregleda: 716
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh Dno