Cime na klena u mutnoj vodi i kad nece na suve muve?

milantaa

Junior member
Učlanjen(a)
20.03.2008.
Poruke
50
Broj reagovanja
0
Lokacija
Kraljevo
Pitanje za sve. Danas sam bio pored Ibra i voda je bila velika u porastu i poluzamucena. Povrsinska aktivnost nula, nista se ne desava, nista ne reaguje na suve muve. Da cujem vase preporuke i favorite. Sta ponuditi klenu u ovakvim uslovima? Pretpostavljam mokre muve. Sa cime ste imali najbolje rezultate? Kako mu plasirati mamac u uslovima smanjene vidljivosti ?
 

UniMaroni

Newbie
Učlanjen(a)
02.04.2008.
Poruke
11
Broj reagovanja
0
Lokacija
Krusevac
:( mnogo "jako" pitanje - i ja bi voleo da znam...
Po mom iskustvu.tu ne pomaze nista, - jos je rano...Mora malo da se ustali nivo i da jos malo otopli...
A mozda ima majstora?
 

milantaa

Junior member
Učlanjen(a)
20.03.2008.
Poruke
50
Broj reagovanja
0
Lokacija
Kraljevo
UniMaroni je napisao(la):
:( mnogo "jako" pitanje - i ja bi voleo da znam...
Po mom iskustvu.tu ne pomaze nista, - jos je rano...

Mislio sam uopste, ne vezano za doba godine. A klen je uveliko budan, ovde je vec uhvaceno par komada preko 2 kg ,jedan od 3,2 kg ali na dzigericu i kedera, znaci hoce meso    :D. I jos jedno pitanje, da li muve tipa killer bug-a imaju isti efekat na klena kao i kod pastrmke.   
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
pa naravno da ima majstora zovu se plovkarosi i dubinkasi,naravno i varalicari.
salim se.
prvo i osnovno je da se zna gde je klen u milimetar,jer ako ne znamo trazenje ce da potraje,posto nase muve nemaju ni vibraciju ni miris da bi ih riba opazila bocnom linijom, medjutim ako je providnost bar 30-50cm tada vec ima bar malo vise sansi, pogotovu na muve koje idu po povrsini ili tik ispod nje,jer riba koja je ispod moze bar obrise muve da vidi...................
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Na povećanoj i donekle mutnoj vodi može se uspešno mušičariti klen suvim i mokrim muvama, ali ne na mestima gde se to radi kada je vodostaj mali i voda bistra. U ovakvim uslovima, klenovi se grupišu u rukavcima, zalivima, ušćima manjih reka ili čak ulaze u njih. Ti rukavci i potoci u toku leta mogu ćak i da presušuju, ali će sada klen vrlo rado ući u njih. Ako želite da budete uspešni u prolećnom mušičarenju klena, moraćete dobro upoznati svoju reku i "napipati" prolećna mesta, na kojima je tokom leta uglavnom obala.
Ja sam, u vreme kada sam bio željan klenova, dobro upoznao problem koji vas muči, ali pošto imam mogućnost da mušičarim svaki dan, a primenjujem mušice u lovu raznih vrsta riba, biram kada ću mušičariti klena. Najbolji i najlepši period za mušičarenje ove ribe na rekama počinje tek sredinom/krajem maja i traje sve do novembra. Dovoljno dug period da se zadovoljite. Budite mudri i ovaj period provedite na jezerima, barama ili krečnjačkim rekama.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Iz iskustva, moze se pecati na podvodne musice - nimfe. Prosle godine sam se zatekao na mutnoj i velikoj Nisavi i odlucio sam da ipak pecam. Dobio sam  4 klena (porcijasa) i jednu malu pastrmkicu. Bacao sam u tijaku ispod nekog drveta. Rezultata je bilo. Ne nekog vrednog paznje ali ipak je palo novo saznanje, tako da evo sada mogu da odgovorim na ovaj topic.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Moja iskustva sa mutnih voda  idu u sledecem pravcu mogu samo da preporucim mokre muve,i u sto tamnijoj boji.
Prenost rukavci,plici brzaci iznad i ispod njih  :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb: :tbumb:
 

marinjo

Junior member
Učlanjen(a)
20.03.2008.
Poruke
31
Broj reagovanja
0
Lokacija
Uzice
Pred zatvaranje prosle pastrmske sezone Djetinja je bila na niskom vodostaju, ali se prilicno zamutila i loveci pastrmku, imao sam poprilican broj klenova za jedan dan na Djetinji (desetak), svi su bili izmedju 20-25cm, a javljali su se na mestima gde je tok malo usporio i imalo je malo dubine. Uzimali su klasicne suve muve na udici 12, po formi i silueti slicne adamsu ili jednodnevkama. E, da, uhvatio sam i svega 4 pastrmke, takodje sitne, sto je za to doba godine prilicno mrsav ulov...
Mozda sam otisao malo offtopic, sorry...
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
milantaa,pasivne klenove u tim situacijama je zlocin silovati sa suvim muvama! Moj predlog je da ih razigras sa nekim strimerima. Mozes koristiti i pastrmske strimere, ili na primer crazzy charly ili tako nesto. Ja sam bacao neke ofucane prosle godine u takvim situacijama i imao sam  uspeha. Doduse, do 1/2 kg. Ma klen je nekad nezamenljiv!!! Volim tu ribu oduvek!

PS Je li ima lipljena na Ibru gde ti pecas?
 
Vrh Dno