cipli

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ovo je još jedna od riba koju smo več spominjali na forumu ali evo otvaram posebnu temu i o toj ribi. Zapravo postoji 8 vrsti cipla koje žive u mediteranu a samo ih 6 nastanjuje jadran.
image007.jpg

Nešto više o tome tj. samim ciplima imate fantastičan članak na http://riblje-oko.hr/index.php?option=content&task=view&id=32
Uglavnom, oni su uvek tu negde kod obale, po lukamam i gde se meša slatka i slana voda. Love se imitacijama malih račića (kozice...), hleba, algi itd.  Idealan štap bi bio aftma 5-6, plivajuča i intermediate struna. To je ono osnovno što treba znati za tu zanimljivu ribu. Mnogo je ljudi koji podcenjuju ovu ribu ali može pružiti lepo ribolovačko zadovoljstvo dok ste na moru/odmoru.

evo jedan lep video
[flash=400,400]http://www.youtube.com/v/Fg-dQvxxd5Q&hl=en[/flash]

Ovde je i jedan fini članak o ribolovu Cipla putnika, drugog po veličini. http://globalflyfisher.com/global/denmark/species/mullet.html
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Cipla sam ja hvatao kao vojnik uTivatskoj i Barskoj luci.Hvatali smo ga na hlebnu ruzu,ja sam imao par komada i preko 2kg.,a znam da su neke staresine hvatale komade i po 4-5kg.Taj krupan se drzi dublje vode tako da bi na musicu mogao da se hvata,pretpostavljam,samo sitniji koji u jatima patrolira povrsinom.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
samo "cipal putnik" nije na površini i više se drži dna. Ovaj največi je uvek tu kod površine i najdublje zalazi do 2m što nama mušičarima ne bi trebalo pretstavljati neki problem...ja sae nadam da ču imati ove godine izači na more sa ff štapom u rukama. Uveren sam da me mnoge vrste tamo čekaju  :D
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Svaka cast Seb na ovoj temi  :tbumb:. Ova riba mi je bila jedna od kapi koje su prelile da budem musicar. Pre nekih 12-14 godina sam imao prilike da gledam veliki broj  primeraka na uscu neke recice u Jadransko more (Jaz,Budva). Podsecali su me na klenove lagano plivajuci tom poluslanom vodom. Primerci su koliko me sluzi pamcenje bili 0.5-2kg. Tad sam neuspesno pokusavao da im dobacim stapom bez sprovodnika od 3m. Smatrao sam da ih je musicu bilo najlakse dobiti. Nazalost nisam nikad potom imao prilike da ih lovim. Ali se nadam cemo se susreti ponovo u skorije vreme.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
druže ja sam ih lovio na hlebac  :) i jedva čekam novu priliku ali sa ff opremom...kada pomislim na more i ribe koje kroje u sebi  ::) :drool:
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ja bih samo da dodam da je ova riba fantastican borac,mi smo ih hvatali na prst,nije bilo dozvoljeno stapom,sistem je bio udica i malo olovo koliko da spustimo dublje,vrhom kaziprsta osecas pipkanje ribe,kucka,kucka, imas osecaj kao da na hleb trza ribica od 100gr. a ono komad 2kg.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
sebastian je napisao(la):
druže ja sam ih lovio na hlebac  :) i jedva čekam novu priliku ali sa ff opremom...kada pomislim na more i ribe koje kroje u sebi  ::) :drool:

I ja sam uhvatio desetak ali sitnih do 200gr na hleb pecajuci bokvice (valjda ih tako zovu) sa dokova u Budvi. Njih i ne racunam jer i nisu bili nesto posebno zanimljivi tako sitni, pa jos na nevidjeno.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Moj najveci je bio preko 2 kg na tzv. parangal tehniku (mada nema veze sa pravim parangalom) u Budvi. Posto posle trodnevnog rucanja cipla niko nije vise pomisljao ribu da ruca istu sam vratio u more uz ogroman aplauz i ovacije dvadesetak posmatraca (mada sam dobio i kritiku jedne dame iz zadnjih redova koja nije mogla da vidi ribu  :D :D :D). Mnogo volim da pecam ovu ribu.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
sebastian je napisao(la):
Nešto više o tome tj. samim ciplima imate fantastičan članak na http://riblje-oko.hr/index.php?option=content&task=view&id=32

SEB +. Odlican sajt. Upravo tako mi je nesto trebalo.  :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ja bi preporučio za cpla da uradiš nešto slično gamarusu ili isto ali na udicama od 12-8 (recimo) u bojama krem ili tan i sivo. Neke imitacija kozica kao što je ovo npr.
US.jpg

http://www.aswf.org/saltwater_flies_for_web/bob_popovics/saltwater_flies_bob_shrimp.html
Na ove račiće češ moći da loviš i ne samo cipla nego i druge vrste riba od kojih su jako zanimljive bitnice (jedna od njih je i lica a i ostale su vrlo slične i zalaze u obalna područja - vrlo zanimljiva je i lica modrulja, naraste do 3kg i voli peščane plaže i nisu mnogo plašljive). Pored bitnica možeš da naletiš pored kamene obale i na kirnje (Epinephelus marginatus) kako patroliraju i traže slastan zalogaj ;)
Isto tako možeš uraditi imitacije hleba za cipla ako su navikli na hleb (ili ako si ih ti navikao ;)) i imitacije algi.

 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Evo nakon dugog vremena opet sam malo razmišljao i o slanim ribicama pa se prisetio cipla. Malo sam gledao kako ga love "mušicom" u Danskoj. Koliko sam zaključio neotežana imitacija alge je mušica #1.

Evo i jedne slike sa prekrasnim primerkom cipla ulovljenog baš na imitaciju alge urađenu od marabuja.



 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Strašan komad,ovakve su lovile neke moje starešine u tivatskom Arsenalu.Vrlo je verovatno da bi i na imitacije hleba dobro udarali.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Neznam ali znam da je imao dril za 10, cipol izuzetno borbena riba veoma atraktivna na udici :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
gledao sam kako ih tip lovi, prikradanje slično kao i sa šaranom. izuzetno su plahi pa je i pristup takav, često mahanje klečeči na kolenima. u plitkoj su vodi i ako ima alge ova muva je zakon...a što da ne i na lebac. vidio sam po netu kako ga love i imitacijama leba...glo bug bi tu sigurno prošao.

cipal je svejed pa ako je naviknut na lebac uzeo bi ga odma ako bi bio gladan ili bi ga samo grukao i kido ti živce  :hammer: ma baš zanimljiva riba za mušičarenje...."mini strajper"  :lol:
 
Vrh Dno