Crawford Knot

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Razgovarajuci zimus sa nekim kolegama uz kaficu i motanje tuba, pocesmo pricu o cvorovima.

Tad sam prvi put cuo za Crawford cvor. Stari majstor, jedan iskusni kolega rece da je to totalno i nepravedno zapostavljen cvor.

Jacina mu je 98% i koristi ga i za musice i za spojeve debelih predveza kod dvorucnih.

Pokazao mi je kako se vezuje, a i ima ga po netu. Testirao sam ga secajuci najlon oko eksera i stvarno sam odusevljen.

Siguro cu ga od ove sezone stalno upotrebljavati. Mali je i izuzetno jak, a lako se i vezuje.

Kakva su vasa iskustva sa njim? Jel ko probao ovoj cvor?


http://www.utahfishinginfo.com/tips/knots/crawfordknot.php
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Nisam jos probao ali ovaj tedan planiram jednom na neke vece ribice pa cu da probam.
 

MAFKE

Senior member
Učlanjen(a)
23.12.2012.
Poruke
363
Broj reagovanja
1
Lokacija
jagodina
  Cvor je fantastican. Koristim ga dve godine ,strogo  :tbumb:.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Odlican je i za deblje najlone. Polilideri za dvorucnjake u vecim klasama, imaju jezgro od najlona debljine oko 0.50. A vezati cvor na tippet ringu najlonom te debljine i nije bas najlaksi posao. Sa Crawfordom najlon lepo legne na svoje mesto, nema preklapanja i mozda je najmanji od svih cvorova.
Verujem ljudima koji ga upotrebljavaju i vec su mi svi poliji prevezani njime.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Pogledah opet onaj link sto sam postavio gore. One tacke i strelice za vracanje najlona oznacavaju kao neki pojacani Crawford mada nema potrebe. Ovde se mozda malo bolje vidi:

http://www.survivalworld.com/knots/crawford-knot.html#.UZqarLXxqUM
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Sad vec, posle cele sezone koriscenja,  mogu reci da zaista izvanredan cvor.
Kacenje za dno,  pecajuci tubom, znaci reci ``zbogom`` i tubi i udici, ali se ovaj cvor neda. U svim slucajevima kacenja, samo se udica ispravi. Ok ``zbogom`` udici ali je tuba spasena. Izuzetno jak. Najtoplija preporuka.
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Ovo  je obicna ,,osmica,,i koristila se i u proslom veku na nasim prostorima.
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.717
Broj reagovanja
1.019
Lokacija
Svilajnac
Interesantno. Podseća na Orvis knot koji koristim jer ima iste elemente i koji je nenormalno jak. Ovo deluje kao da ne može biti loše vezano kao gore pomenuti koji ako nema klik prilikom zatezanja pući će. Probaću ga obavezno.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Crawford sam koristio vise godina. Dobar cvor ali sam imao pucanja na njemu kod vecih riba. Posle gubljenja par komada presao sam , na preporuku kolege, na double davy https://www.animatedknots.com/double-davy-knot jaci je od crawforda i isto lako se vezuje. A i crawford i davy su malo slabiji od Orvisa.
U zadnje vreme sve vise koristim Uni za skoro sve. I za voblere i za trokrake na tubama a narocito za spajanje najlona razlicitih debljina za predvez kao ovde:

 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.717
Broj reagovanja
1.019
Lokacija
Svilajnac
Koristio sam uni dok sam varalicario posto clinch nije pogodan za konac iliti upredenu strunu pa sam vezivao ili sa njim ili palomar. Uni je odličan čvor lak za vezivanje i po mrklom mraku i uredan. Ovu drugu varijantu uni to uni za spajanje cesto koristim i radije nego blood knot s tim sto ja ne vrtim par puta oko drugog monofila nego odmah omča pa u nju ovako prvi put vidim nisam upoznat koliko se dobije.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Ni ja ne vrtim kao na videu vec odmah omca jer vidim da to vrtenje nema nekog ucinka i da "nestane" prilikom zatezanja. Posto obicno spajam Guidelinov Egor 0.43, 0.47 i 0.52, prodjem 4 puta kroz omcu. Drzi to ko ludo....
 
Vrh Dno