crna pastrmka

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Da li ste se ikada susreli sa totalno crnom pastrmkom? Albino primerke smo vec vidjali ali cisto crne bar ja nisam. Jedan moj poznanik je ulovio na dolinki cisto crnu pastrmku ima ih jos sigurno. Kaze da su slepe ali i opaki predatori. Zasto dodje do toga da se pastrmka tako razvije? Kakva je to pojava?
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
skroz crna? da li ima fotografija neka te pastrmke?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ja nemam, mora da pitam tog kolegu, mozda je slikao.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.106
Broj reagovanja
932
Sigurno negdje u rupi živi ili u podvodnom toku pa tek ponekad izlazi u rijeku. Ovo kažem jer većina pastrva koje se duže vremena nalaze uz žile drveća ili u većoj dubini uz kamenja do kojih manje dolazi sunčeva svjetlost a i dno je crno ili obraslo mahovinom mjenja kolorit prema tamnim nijansama.
To je samo moje razmišljanje nemora biti točno ;)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
i ja delim jednako mišljenje. znam da postoje duboka mesta i podvodne pečine gde su blizu virovi i tamo vodeni tok nanese mnogu hranu (insekte) ali i na takvim mestima gde voda meša i več metar pod vodom tok je sasvim drugačiji od onoga iznad. Baš me zanima kakva bi to mogla biti riba. Volio bih je videti.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.106
Broj reagovanja
932
A ne znam viđao sam ih ja skoro crne s krupnim crnim i tamno crvenim točkama a tjelo skroz tamno zeleno skoro crno.
Ovo gore što sam napisao "podvodnim tokovima" mislio sam podzemnim tokovima.
Mislim da dosta rijeka koje teku iznad zemlje imaju na nekim mjestima i podzemni tok e sad od njegove dužine ovisi to da li je pastrva mogla opstati u takvoj sredini.
Npr. rijeka teče normalno i u jednom viru dio (DIO) te rijeke odlazi u podzemlje i tu kao mala ode i pastrva pod zemlju ali nakon par stotina ili desetaka metara taj podzemni tok se opet sastaje sa nadzemnim i tu nakon par godina ili mjeseci izbije pastrva ili živi preko dana u toj rupi a noću izlazi da se hrani.
Ovde kod mene ima svačega od ribe Prikanca koji cijelu godinu živi pod zemljom da bi se u proljeće pojavio na izvorima vrulja isto tako jegulja može pod zemljom boraviti dulje vrijeme ali ona može svašta samo ne da se uhvatiti na Fly.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Da nekada se to (da oslepe) dešava ponekim salmonidima ali to su onda več ogromne ribetine. Ova njegova je bila dosta malecka. Posle sam po internetu gledao i pronašao dosta slika tako crnih pastrmki. Verovatno se ide za neku ređu pojavu pigmentacijske deformacije isto kao što se dešava da nastanu i albino pastrmke.
 

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
Ja znam da postoje ove "Artctic Char", nisam video uzivo, ali se setih da sam video na wikipediji...

FE_PR_090508healthy_fish-arcticchar.jpg





Nesto tamnije ili skroz crne nigde nikada nisam video...  :nowink:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
prvu crnu pastrmku sam video na limu u beranama pre dve godine, bila je uz samu obalu u 20 cm vode, bila je slepa jer su joj oci bile bele.

slicnu stvar sam video i na pristavici, reci koja se uliva u rzav, pastrmka od mozda 25-30cm je stajala na jednom razlivu i kupila insekte ispod povrsine iskljucivo, uspeo sam strasno blizu da joj pridjem,pokusavao sam svasta ali bez uspeha, inace u oba slucaja bio je dan, sunce je bilo visoko a dno je bilo zuckasto, pa nije bilo ni govora o kamuflazi, i obe su bile kalife.

potocare sam gledao tamnije ali to je uvek braon nijansa nikada crna, znaju biti i sa jedne strane tamne a sa druge svetle ako leze uz neku stenu pa se prilagode.....
 

lorenco[SLO]

Senior member
Učlanjen(a)
13.08.2010.
Poruke
162
Broj reagovanja
0
Lokacija
Slovenia
kod nas na reci savi i kokri moze se naci po neka crna pastrmka, nazalost to su ovde slepe potocne pastrmke. cak sam tu istu stvar primetio kod skobalja.
 
Vrh Dno