Curve Cast

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Koliko često koristite i kada ovaj način prezentiranja umetne muve?

U mom slučaju, kada želim prezentirati suvu muvu uzvodno pastrmkama ili lipljanima koji se dižu i skupljaju insekte sa površine vode. Prije nego što sam otkrio taj zabačaj takve sam ribe često "promašivao". U stvari to nije bio nikakav promašaj nego slaba prezentacija. Zašto? Na kraju predveza je muva, predvez je ispravljen zbog toka vode i uzvodne prezentacije. Pastrmka se diže da pokupi prevaru ali predvez u dosta slučajeva zasmeta i tako onemoguči slobodan ulaz muve u usta pastrmke. Na taj način umesto da bi pokupila muvu ona ju zbog ispravljenog predveza odbaci. Nama to često izgleda kao promašaj a u stvari je to u tom slučaju slaba prezentacija. Evo skicirao sam na šta mislim.
Inače svi želimo imati ispravljene predveze, više ili manje, ali ponekada je potreban baš taj zakrivljeni ili barem lažno zakrivljeni zabačaj. Zakrivljeni zabačaji se koriste uglavnom kada se lovi ribu iza neke prepreke i uglavnom uzvodno ali također i u ovom slučaju kojega sam ja naveo. Dok nisam otkrio taj zabačaj ja sam se trudio da takvoj ribe bacim uzvodno i popreko ali nekada jednostavno nisam mogao doći u takav položaj. To mi je branila obala ili jaka i duboka voda i bio sam izazvan da i dalje bacam uzvodno sa nekim lažnim ukrivljenim zabačajima. Tek kada sam upoznao pravi ukrivljeni zabačaj sve mi je postalo jasnije...Još uvek ga vežbam ali kod takvih riba ja nemam više tzv. promašaja  ;)
 

Prilozi

  • tr.jpg
    tr.jpg
    34,6 KB · Pregleda: 249

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
jansamo jos malo da ga naucim, imas opciju da biras gde zelis krivina da bide i na koju stranu, da li zelis zakrivljenost blizu stapa, na sredini kanapa ili na predvezu, sve ovo pomaze prezentaciji, pogotovu ako negde postoje rezlicite struje, na jacu struju nabacimo odgovarajucu krivinu i muva pliva kako treba
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
To je razlika između curve i bow zabačaja,što Vlada priča.Curve je uvijek na kraju,a bow negdje u sredini zavisno od prepreke ili strujanja vode.Naučim te Vlado za dva min,nije komplikovano kad shvatiš fiziku,ili šta je to već.Možda mehanika...bem li ga.
 

astreusraska

Junior member
Učlanjen(a)
31.03.2007.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
rabbit je napisao(la):
To je razlika između curve i bow zabačaja,što Vlada priča.Curve je uvijek na kraju,a bow negdje u sredini zavisno od prepreke ili strujanja vode.......
Zekane jesi ti siguran u ovo sto si napisao? :-\
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
evo kako je na EFFA
 

Prilozi

  • bowcast3options72dpi.jpg
    bowcast3options72dpi.jpg
    40,8 KB · Pregleda: 345

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
pop je napisao(la):
rabbit je napisao(la):
To je razlika između curve i bow zabačaja,što Vlada priča.Curve je uvijek na kraju,a bow negdje u sredini zavisno od prepreke ili strujanja vode.......
Zekane jesi ti siguran u ovo sto si napisao? :-\

Skoro pa da jesam.Naravno ,ovaj moj odgovor je uopšten i opšte prihvaćen kod nas.Ako hoćeš da zalazimo U EFFA standarde,možemo i to,ali ne bih da Vladi otežavam i onako veliku muku sa terminima.

Ono što mi smatramo pod "curve" je prvo na slici što je Bojan okačio.Druge dve varijante se smatraju kao "bow".E sad,ako misliš na lučni zabačaj ,onaj iz ruke,ima i to.
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Za desnjake: Ako se zeli da muva skrene levo moze iz side casta(zabacaj sa strane ) koristiti overpower zabacaj u trenutku stopa koji je malo tvrdji i mali haul da cimne muvu na levo , a moze i odmereni potez u rikverc sve u cilju skretanja muve
_za skretanje muve u desno koristiti underpower
sve ovo moze da se izvede i iz overhaed zabacaja(normalan zabacaj preko glave) ali onda mora da se na kraju prednjeg zabacaja (forward stroke) vrhom stapa po horizontali ispise slovo U ili V
 

astreusraska

Junior member
Učlanjen(a)
31.03.2007.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
rabbit je napisao(la):
pop je napisao(la):
rabbit je napisao(la):
To je razlika između curve i bow zabačaja,što Vlada priča.Curve je uvijek na kraju,a bow negdje u sredini zavisno od prepreke ili strujanja vode.......
Zekane jesi ti siguran u ovo sto si napisao? :-\

Skoro pa da jesam.Naravno ,ovaj moj odgovor je uopšten i opšte prihvaćen kod nas.Ako hoćeš da zalazimo U EFFA standarde,možemo i to,ali ne bih da Vladi otežavam i onako veliku muku sa terminima.

Ono što mi smatramo pod "curve" je prvo na slici što je Bojan okačio.Druge dve varijante se smatraju kao "bow".E sad,ako misliš na lučni zabačaj ,onaj iz ruke,ima i to.
Zeko razlika izmedju BOW I CURVE je samo u govornom podrucju gde se upotrebljava-Engleska ili Amerika! Engleska BOW-krivina,luk,... Amerika CURVE-krivina, luk,... A radi se ama bas o istom nazovimo ga zabacaju! :hammer: :blush:
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Sve sto ste napisali je djelomicno tocno.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
simpson H je napisao(la):
rabbit je napisao(la):
E sad,ako misliš na lučni zabačaj ,onaj iz ruke,ima i to.

Taj se vec zove bow&arrow i nema veze sa gorepomenutim

B&R cast je naziv sa Sexyloopsa. To se nekad, prije kakvih 20-tak godina na prostoru exYu, zvalo 'prackanje'.   
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
simpson H je napisao(la):
evo kako je na EFFA

1. vertikalno 'v' (desno) koje mozes napraviti na strunu gdje god hoces, na predvez, u sredini ili pod noge, lijevo ili desno. Dubina luka se vrlo lako kontrolira; 
2. horizontalni owerpower, forhand, postoje razne zanimljive verzije.
3. horizontalni backhand s otvorenim loopom, underpoewr (to je najzahtjevnije verzija).
4. postoje jos neke.

Imena i standardi nebitni. Znas li to baciti s 12 m strune preko vrha stapa?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ako vam se već prikakilo od ovih naših "Engleza", nabavite "Advanced Fly Casting" 3M Scienific Anglers produkcije. Na tom snimku, Doug Swisher, na najjasniji mogući način, genijalno, objašnjava sve o curve castu, na svom maternjem jeziku, prostim rečima, koje nije teško prevesti. Odgledajte to i uvidećete da je prilično jednostavno.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
To svakako, ako vec od ranije (1975.) nemate knjigu 'Fly Fishing Strategy', istog autora. Medjutim, taj je tip bacanja (rijec je o vise potpuno razlicitih tehnika s istim ili slicnim rezultatom) lako opisati, jos lakse odgledati, no nije bas lako kontrolirano i lijepo izvesti. 
Evo Mix, tebi ce to biti zanimljivo, kako D. Swisher (& Carl Richards), pomocu ilustracije D. Withloca, u gore pomenutoj knjizi opisuje nacin kako treba uciti osnove bacanja... 
 

Prilozi

  • bacanje.jpg
    bacanje.jpg
    30,6 KB · Pregleda: 345

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
ja sam mislio na ovo sa simpsonove slike, prve dve a mozda i trecu opciju mi je aco pokazao na adi i manje vise sam uspevao sve to da izvedem, naj zeznutije je predvez zakriviti,tj 3 opcija, jer je pokret na pocetku zabacaja-tj sam pocetak forward cast-a.

zekane, rado cu prvom prilikom da te slusam, gledam i ucim, jer bar za moje pojmove odlicno baratas sa dosta tehnika
 
Vrh Dno