Čvorovi

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
sasats je napisao(la):
milance ja koristim samo Improved clinch i sasvim me lepo sluzi . desava mi se ako se ne vezuje pazljivo da pukne pri vezivanju i zatezanju. ali ako se dobro odradi nema problema . pronasao sam podatak naravno ako je tacan da zadrzava preko 90 posto nosivosti .
koji su tvoji argumenti protiv ovog cvora ?...bas me zaintrigirala tvoja izjava da je los cvor?

Kao što napisah i ja sam ga gotovo isključivo koristio kao varaličar u doba monofila debljine 0,25 - 0,30. I negde pročitah da ne valja, da postoje bolji pa sam onda isprobavao i testirao. Jednostavno je na debljinama 0,20 i tanjim najslabiji od svih koje sam probao - čak slabiji od najobičnije 8-mice :doh:
Ako ne veruješ - uradi isto.
Uzmi razne debljine, veži na jednom kraju udicu sa improved clinch-om (ili još gore sa običnim) a na drugom neki od preporučenih čvorova i probaj da vučeš oba kraja...
Evo jednog dobrog linka sa raznim čvorovima... kažu da improved clinch čak pada do 60% "breaking strength"
http://globalflyfisher.com/fishbetter/knots/table.php#Clinch
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
ja sam nasao podatke da nosi preko 90 posto nosivosti , ali nikada nisam uporedjivao i testirao . ako si radio probe skrati mi muku i kazi koji ti se najbolje pokazao ?  :)
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Mušice vezujem sa swirl čvorom (sa videa Doug Swischera), ima ga negde ranije u ovoj temi, a koristim još Surgeon's loop, non slip mono, a petlju i dalje vezujem najobičnijom 8-micom!!! (dugo sa isprobavao Perfection loop i odustao)
Mada probaj svakako i sam da testiraš to je najbolje za proveru...
I Davy i Double Davy su odlični ali mi se nisu zapatili  :D
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
i ja omce pravim sa osmicom . napravicu sutra test sa dve tri debljine monofila klinc protiv ovog cvora koji koristite ti i ivan . ako se ubedljivo pokaze slabiji  nema druge nego i ja da menjam nacin vezivanja
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Pa on je postavio isti taj improved clinch... Ako misliš na Strelca ;)
 

Baki-Pa

Hero member
Učlanjen(a)
12.09.2013.
Poruke
3.689
Broj reagovanja
1
Lokacija
Pančevo
Ja sam 2 dana upoređivao čvorove i došao do profinog zaključka. Iako mi je on to odavno rekao, ipak sam morao da ga proverim. Sad će da me kara al' nema veze. I onaj Davy čvor je dobar. On je najjednostavniji od svih i dobro drži.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
Milanče je napisao(la):
Pa on je postavio isti taj improved clinch... Ako misliš na Strelca ;)
ivants koristi isti cvor kao i ti
meni se ne svidjaju cvorovi u fazonu rapale i slicno . mnogo mi deluje budzasto ispred muve ili strimera
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Mučio sam se sa čvorovima dok nisam naučio i isprobao Orvis čvor  http://howtoflyfish.orvis.com/fly-fishing-knots/orvis-knot-animation

Jak i pouzdan, lako i brzo se vezuje. Kada je naučen, nemoguće ga je loše-pogrešno vezati tj. lako se primeti propust.
Nije glomazan i meni se pokazao odlično kod najlona 0.10 i 0.12 mm i najsitnijih mušica. Savetujem da se pre zatezanja drugi kraj provuče 3 puta kroz omču, iako originalno to treba 2 puta uraditi.

Inače, zanimljiva je priča oko ovog čvora. Orvis je svojevremeno organizovao nešto što bi se moglo nazvati takmičenjem u vezivanju čvorova.
Pozvani su ribolovci da prezentuju neke svoje, nepoznate čvorove. Pobedio je izvesni Becker, njegov čvor se pokazao kao najjači.
Od tada je ovaj čvor poznatiji pod imenom Orvis knot.
 

PROTA71

Hero member
Učlanjen(a)
26.12.2007.
Poruke
1.965
Broj reagovanja
43
http://www.animatedknots.com/indexfishing.php?LogoImage=LogoGrog.jpg&Website=www.animatedknots.com
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
417
Broj reagovanja
30
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
ивке:
Turle Knot za muve
овај чвор корисатим више од 50 година, неке сам друге пробао и вратио се на овај, обично  тзв. дупли јер је сигурнији. да ме ивке не подсети небих знао ни како се зове, хвала колеги из крушевца, ових се дана спремах да га нацртам али сад сам видео да се ивке својевремено потрудио да га објави.
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.699
Broj reagovanja
1.000
Lokacija
Svilajnac
malo da obnovimo temu...
zimsko vreme i smor je dok se ne krene na vodu svasta se gleda, cita, vezba, ne bi li bili unapredjenija verzija sebe za novu sezonu...
vezbao sam sinoc orvis cvor brzinski da vezujem, cvor koji sam pred kraj sezone poceo da koristim umesto improved clinca koga sam dugo koristio, batalio sam ga jer na cvoru ume puno da izgubi pogotovo ako ne legne lepo a to se ne primeti na manjim tipetima. kako god nije mi bilo dosadno da uzmem tipet nosivosti 1.65kg, vezem ga za flasu (punu) mineralne vode od 1.5l i testiram par cvora. orvis i turle su mi ubedljivo najbolji cak je orvis toliko dobar da se desavalo da ne pukne na cvoru nego iznad njega sto mozda i nije dobro jer ce se tipet brzo istrositi ali ako treba da biram da li da mi riba ode zbog loseg cvora ili da ne ode a potrosim vise tipeta svakako bih odabrao ovu drugu varijantu. kakva je situacija kod vas koje cvorove vi preferirate?
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.095
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
Simple penny knot.... isto kao i sto kazes za orvis.... cesto puca van cvora.... ludo jak a lak za vezivanje. Posto ne znam koji je to orvis cvor odgledah na YT.... to je tipet za predvez...ovaj sto sam pomenuo je tipet za muvu

Sent from my DUK-AL20 using Tapatalk

 
Vrh Dno