Dani "peglane kobasice" u Pirotu

pannic

Senior member
Učlanjen(a)
14.06.2007.
Poruke
161
Broj reagovanja
0
      Dragi Prijatelji i komšije,

    Čast mi je da vas obavestim kako ce se 13. februara (dan pre Sv. Trifuna) u vili Dijana nadomak Pirota, održati prvo takmičenje u izradi čuvenih pirotskih peglanih kobasica. Ne znam koliko Vam je poznato ali to je pored ćilima i kačkavalja treći autohtoni pirotski proizvod i delikates koji se grabi i pored poprilično visoke cene. Osim takmičenja ova manifestacija trebala bi da bude i tačka veoma preciznog definisanja ovog proizvoda i njegova robna i gografska zaštita. Manifestacija će imati i prodajni karakter, priča se o solidnim viškovima drugog talasa izrade, pa pozivam zainteresovane da nas posete i probaju ovaj jedinstveni proizvod.
    Takmičarskji deo je veoma ozbiljno zamišljen, sa eminentnim gostima iz oblasti ugostiteljstva, prehrambene tehnologije, turizma .... kako reče jedan od koordinatora manifestacije : Dodjite da vidite jeli Piroćanac čovek iz vica !
    Ako se pitate kakve veze ima ova tema sa mušičarenjem i ekologijom to vam je na neki način propagiranje  ekologije duha a ako volite pirotske reke možete ovom prilikom  probati i zavoleti ono što nastaje na njihovim obalama. Pravim ribolovcima nikada nije bilo strano pikantno jelo i dobro piće, pa izvolite!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
prvi put čujem za taj izraz "peglana kobasica" pa sam malo prosvrljao po netu da vidim kako to izgleda.  Kod nas se isto radi nešto takvo samo da to kod nas zovu "želodec" i izgleda ovako.
MDK_elodec_domai.jpg


Mene ta naša kobasica i nije nešto posebno impresionirala ukusom, dobro je ali jeo sam i bolje stvari...ove vaše pirotske nisam nikada ni vidio do danas preko neta. Baš me zanima kakve su. Prvom prilikom ču ih probati.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aoj0EPiyMGc[/youtube]

Dosta kobaje za svi!  :)

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/regioni/story/54130/VIJAGRA+NA+PIROTSKI+NA%C4%8CIN.html
 

pannic

Senior member
Učlanjen(a)
14.06.2007.
Poruke
161
Broj reagovanja
0
Taman rekoh da vam pričam o grupi neopreznih likalnih humorista koji su sedamdesetih smestili Piroćance u viceve a posle se kao kurvice izmakli i ne znaju sta bi rekali kad ih čovek pita šta su to napravili od poštenog i marljivog naroda. Tako i  ovaj novinar sa  linka lupa : Pirotska vijagra. Ako mu to lično treba ne mora da od ozbiljne stvari pravi sprdačinu. To je uvek bio manir onih koju su mislili da se narod lepi na budalaštine, taj pinkovski subkulturni  model zaslužuje samo ozbiljno tepanje kako bi se konačno uzeli u pamet. Slično mislim i za one koji prepričavaju viceve o Piroćancima i uopšte svu tu sprdnju sa generalizovanjem ljudiskih karaktera.
  Štos sa peglanom je u tri vrste mesa i posebnoj aromi koja se postiže uobičajenim začinima i delimičnim sušenjem na ledenom vazduhu, što hladnijem to bolje (zato se i izradjuje samo od decembra do februara). Staklenom flašom se istiskuje vazduh  - pegla svaka pojedinačno, na par dana. Posebno je interesantno da svako dete, pa i ona sasvim mala, odlično reaguju na peglanu i pored veoma pikantnog ukusa.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
imam jednoga prijatelja iz jagodine što radi ovde pa par puta godišnje ide u srbiju...ima da naručim da mi donese malo te kobaje da je probam :)
 

zmanic

Junior member
Učlanjen(a)
06.10.2007.
Poruke
36
Broj reagovanja
0
pannic je napisao(la):
    ... kakve veze ima ova tema sa mušičarenjem ....

Male.
Pozdravlja Vas sve tehnicki sekretar zirija ove manifestacije! :hammer:
Vise detalja o ovom vrhunskom specijalitetu dacu za koji dan, cim malo odmorimo. :bye: :bye: :bye:
Sve u svemu, uspeli smo u onome sto smo hteli - pokrenuli smo pricu sa mrtve tacke.

 

zmanic

Junior member
Učlanjen(a)
06.10.2007.
Poruke
36
Broj reagovanja
0
sebastian je napisao(la):
prvi put čujem za taj izraz "peglana kobasica" pa sam malo prosvrljao po netu da vidim kako to izgleda.  Kod nas se isto radi nešto takvo samo da to kod nas zovu "želodec" i izgleda ovako.
MDK_elodec_domai.jpg


Mene ta naša kobasica i nije nešto posebno impresionirala ukusom, dobro je ali jeo sam i bolje stvari...ove vaše pirotske nisam nikada ni vidio do danas preko neta. Baš me zanima kakve su. Prvom prilikom ču ih probati.

Iz prve ruke, i bez probanja:
NE LICI na peglanu, ni najmanje. Ovo na slici je premasno, slabo zacinjeno.

PS
Takva se vestina i se osecaj dobije kada u dva dana morash da probash 43 razlicite kobasice u nekoliko navrata :bleh: :bleh: :bleh:
 

zmanic

Junior member
Učlanjen(a)
06.10.2007.
Poruke
36
Broj reagovanja
0
http://www.youtube.com/watch?v=Y6v-3ljqvjQ
 

zmanic

Junior member
Učlanjen(a)
06.10.2007.
Poruke
36
Broj reagovanja
0
Da ne bude zabune, nije ovo salama od 200 dinara, niti shunkarica od 500.
Ovo je specijalitet koji kosta 25-30 evra po kilogramu.
Shto bi koshtalo toliko ako ne vredi??
 

zmanic

Junior member
Učlanjen(a)
06.10.2007.
Poruke
36
Broj reagovanja
0
http://www.rts.rs/page/magazine/sr/story/511/Zanimljivosti/842102/Kad+Piro%C4%87anci+peglaju+kobasice.html
 
Vrh Dno