dilema. oko strune i predveza ...

Ritchie3

Senior member
Učlanjen(a)
24.07.2013.
Poruke
100
Broj reagovanja
0
Lokacija
Belišće
Pozzz forumu :) . Pecam na dravi gdje je često dosta duboko na meni interesantnim mjestima. Ako neko može savjetovati sto bi mi bilo bolje dug predvez tonuci ili otežan ili s druge strane plivajuća struna s tonućim vrhom? Dubine su do 5 m . Hvala :)
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
Ritchie3 je napisao(la):
Dubine su do 5 m
jedino olovo od 40 g  ;) nemoj ni da pokusavas sa musicarskim priborom da dostignes 5 m u reci . sigurno ima dosta plicih mesta gde je moguce lepo i uspesno musicariti .  :)
 

Ritchie3

Senior member
Učlanjen(a)
24.07.2013.
Poruke
100
Broj reagovanja
0
Lokacija
Belišće
Ha ha ha , tako nešto sam i mislio :) ... ma zabio sam si u glavu da probam iz te dubine iskopati deverike i sličnu ribčad ... klena , jeza  i štuku uhvatim dosta lako a oprobao bih se s npr mrenom ... uspijem uhvatiti poneku ribicu na toj dubini s ekstremno dugim predvezima, ali to je muka za raditi i petlja se, pa za proljeće smišljam nešto drugo ... pličaka ima po sprudovima a tamo je bucov koji mi baš ne ide na muhu ;) ... tupav sam za njega i još preveliki početnik .... ipak hvala na savjetu ... usput,  imam takva olova od 40 gr pa i teža :D ...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ako bas zelis da se igras na tim dubinama na Dravi ima jedna mogucnost a to je da koristis super teske tonuce lidere ili "vrhove kanapa" kao sto je npr. RIO T (14 do 20). Samo ako to koristis zaboravi na upotrebu indikatora bez kojega ces jako tesko skuziti dal' ti je deverika uzela mamac.

Tako da ti je mozda I dalje najbolje resenje teska nimfa I jako dugacak predvez I na vrhu liderja indicator.
 

Ritchie3

Senior member
Učlanjen(a)
24.07.2013.
Poruke
100
Broj reagovanja
0
Lokacija
Belišće
Sebastian mislim da si u pravu  sto se tiče predveza (lidera) ... Znam da ima i plićih mjesta ali škakljaju me ova jer znam da tamo ima lijepe ribe jer sam je se nalovio fiderom i pikerom ... sada bih mušicom :) ... Malo sam se zaludio mušićarenjem i sada bih  hvatao poznate ribe :) ... Već koristim otežane muhe i dugi predvez .... Volio bih da mi predvez ne bude dulji od dva i pol tri metra pa sam tako zamislio kanap s tonućim vrhom... S tim mogu vladati ... I da, hvala na odgovoru :)
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
sasats je sasvim u pravu, ovo je nemoguća misija... ako loviš na nimfu i u tekućoj vodi. Najveće dubine na kojima sam lovio ribu (lipljena) na nimfu su oko 2,5m do eventualno 3m (predvezom 0,10 dužine oko 5m - reka Krušnica BiH). Ovo je već skoro nemoguće zabacivati, pratiti i osetiti uzimanje ribe.
Tonuće strune kao i strune sa tonućim vrhom neće ništa pomoći, a praktično je nemoguće uočiti uzimanje ribe sa korišćenjem istih. One služe za stajaće (sporotekuće) vode i gotovo isključivo se koriste sa strimerima (koriste se i za lov sistemima sa više mokrih muva na jezerima). Zabaciš, čekaš, čekaš, čekaš.... da stigne na željenu dubinu i onda povlačiš sistem ka sebi. Tako jedino i možeš da osetiš udarac/uzimanje ribe...
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Ribolov na pet metar dubine u tekucicama nije nikakva nemoguca misija. U raznoraznim situacijama. Samo nije zabavan i uopce ne lici na ono sto 99 posto ljudi dozivljava kako musicarenje. Postoje razni nacini, a Seb je vrlo dobro naznacio dva.

Recimo, uzmes dvorucni stap. Sto duzi to bolji, klase 7 ili 8. Stavis na to plovak, plus neka strune, itd. Ne indikator, nego plovak od 5-7 grama. Obicnio se preporuca prozirni Drenan. Stavis 4-5 grama olova na predvez, da ne ulazim u detalje, konstruiran za tu namjenu. Pojednostavljeno to je ribolov plovkom, vrlo slican ribolovu bolognesee stapom, smo musicarskim priborom. 

Tako slicno mozes loviti i jig-ovima s dugackim predvezom. Sto je vrlo slicno varalicarenju musicarskim priborom. Isto dosadno. Ili, strunama s tonucim vrhovima. To zadnje vec lici na musicarenje, ali nije nimalo primjenjivo za lov deverike u Dravi. Ukratko.

Te metode ribolova rade, ali nisu uspjesne kao nacini ribolova koje oponasaju. Kao plovkarenje i varalicarenje, drugim rijecima. Neugodne su i dosadne. Primjenjuju se tamo gdje je lov plovkom zabranjen ili ne postoji kultura lova plovkom. U Americi, recimo, gdje nitko ziv nije cuo, a kamoli vidio plovkarenje. Niti se pribor za to moze kupiti.

Sve ovo moglo bi se puno detaljnije obrazloziti, ali ne vrijedi vremena tipkanja po tastaturi.


 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Ovako izgleda.

http://www.hawkinsflyfishing.com/indicator_fishing.php

K...c od ribolova ukratko, posebno ako je deverika u pitanju. .
 

ivke037

Hero member
Učlanjen(a)
11.06.2009.
Poruke
1.158
Broj reagovanja
150
Lokacija
Kruševac
Covek hoce da musicari. Nece da peca na plovak, na jig, na cekanje......Za te tehnike postoje feeder, bolonjez, match i spin stapovi
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
rici, ako ima a sigurno ima velikih beluna , bucova na tvojoj reci , nemoj da se zajebevas sa deverikama i slicnim ribama jer je to pecanje svircaqurcu u odnosu na musicarenje beluna  ;)
nema veze sto si pocetnik i sto ti ne ide belun na muvu . ako stvarno resis da ih upecas naucices se sam za jednu sezonu . samo malo da budes uporan , malo razmisljas i radis sve planski . provalices ih lako a posle ce da ti bude smesno kako je sve prosto  :)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
jako dobro razumem kako je to kada se covelk zaludi da nesto proba iako mu je vec u startu sve jasno da je sve to corava rabota  ;)

probaj sve to pa kada ti dojadi a sigurno oce ko sto sale kaze odri ti po bolenu...prokuzit ces ti njega  ;)
 

Ritchie3

Senior member
Učlanjen(a)
24.07.2013.
Poruke
100
Broj reagovanja
0
Lokacija
Belišće
Mislim da ću ipak poslušati iskusnije ... vjerujem da je moguć ribolova na taj način kako sam zamislio, ali je kao što kažete sviranje k**** ... dobro kaže sale da bih se trebao koncentriratri na bucova pa ga malo prokužiti .... nije da baš loše bacam jer mogu izbaciti do 20 m konopa ali ne uvijek :) , ali vjerovatno nemam dobre muhe ... uhvatim gdje kojeg na nekog mini strimerčića ali to je sve ono veličlne dlana ... gledao sam na youtubeu što alp hvata ... e to su ribe :D :D ... kao što sam rekao štuka ide ... ove je godine ima jako puno ali je sitna ... uhvatio sam da ne pretjeram više od 150 komada a sve skupa bi stale u 10kg, ali idu ko blesave na neke glupave strimere koje pravim od praška i vunice ... činjenica da to radi ... radi mi i jedan bijeli što mi ga je Gogo povezao ...
Ivke je u pravu, nebih želio da mi pecanje liči na plovkarenje jer sam to radio godinama ... bolonjez, match, feeder i slične stvari mi nisu tajna i tu mogu uhvatiti ribe doslovce koliko želim ako samo malo hoće gristi... mušićarenje  je tajna :) ... ajd, ako ide štuka , klen i jez, pa valjda ću provaliti i bucova , a ima ih veeeeelikih :) ... još samo da vidim koje muhe kod mene vole pa da ih navežem ove zime :) ... volja postoji i to sve veća, ali nije nimalo jednostavno kada nemaš uživo koga vidjeti na vodi ... ovdje sam sam i učim čitajući vaše postove i buljeći u youtube :) ... imam vremena, mlad sam, pa tek mi je 50 ;) ... hvala vam na savjetima a ja idem dalje dumati i gledati alpa i miksa i ostale kako  lijepo hvataju ribu :) ...
 
Vrh Dno