Distance casting

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Iako vec postoji tema pod slicnim naslovom, otvaram novu zato sto bih izlozio celokupnu tehniku Distance castinga (u daljem tekstu DC). Ovo je pisanije za sve one koji bi da produze svoj izbacaj tako da sve lepo i precizno legne na vodu. I za sve one koji bi pokusali doseci daljine preko 30 metara i vise a do sada se sve bezuspesno zavrsavalo zbog manjka osnovne teorije. Bice reci o loop-u, haulu, timingu... i najvaznije o pravilnom vodjenju stapa i punoj kontroli kanapa. Ne zelim nikom da budem ucitelj, vec sve ovo pisem iz ciste ljubavi prema castingu a znajuci kako je tesko nekom ko zeli da nauci a ne moze naci prave informacije.
              Pisao bih u obliku malih crtica, a posto je ovo forum lako je postavljati pitanja oko nekih eventualnih nejasnoca.

              Da bi mogli bacati daleko, moramo ovladati tehnikom kratkih zabacaja, tj overheadom.Moramo imati potpunu kontrolu zabacaja do 20 metara.
              Pod normalnim okolnostima, sa pravilnim priborom, osnovnom tehnikom i double haulom bacamo relativno lako 20-25 metara, dok je za daljine oko 30-35 metara vec potrebna dodatna tehnika.
                Najvaznije je praviti uzane loop-ove bez tailing loop-a i skretanja u stranu.
                Kanap mora imati vecu brzinu nego kod obicnih zabacaja a to se ne postize povecanjem ulozene snage vec se povecava radna duzina casta tj casting stroke.Tu pomaze ako desnu nogu povucemo malo pozadi.
                Najveca teskoca kod ovakvog casta, je voditi stap pravo. Vecina nas ima taj obicaj da vodi stap pri back castu malo udesno tako da se to odrazava i na front cast. Dakle gornji i donji delovi kanapa nisu u jednom planu. Na tome se mora raditi.

                VODJENJE STAPA
             
                Kasting-ruka ce se bezmalo skroz ispravljivati kako napred tako i pozadi. Ali zapamtimo nikakav snazni pokret do tek pred kraja. Od velike je vaznosti nezapoceti akseleraciju prebrzo vec pravilno postaviti sve kocke na svoje mesto, ukljucivanjem podlaktice i zgloba na kraju.
                Vodjenje stapa ide od 9:30 napred do 14:30 u back kastu. Od odlucujeg je znacaja da se stap ne vodi previse napred i nazad, jer je potrebno ispruziti se za kanapom posle pravljenja loop-a i peglanja.Kod back kasta je potrebno podici cast tj. Ruka ce se voditi nesto vislje nego pri front cast-u.Dakle postoji razlika u visini izmedju oba kasta.
                DRAG-  Recimo da smo izvrsili stop u back kastu. Stap je na 14:30 odmah zatim spustamo, ali sasvim malo , vrh radi peglanja i istezemo se za kanapom. Stap nesme u istezanju promeniti ugao u odnosu na horizontalu. Delic sekunde pre nego sto se kanap ispravi ( da bi predupredili pad kanapa) Zapocinjemo povlacenje( drag) prema napred. Povlacenje zapocinjemo tako sto prvo veoma malo polozimo zglob, tj stap je sada u totalno vodoravnom polozaju. (Drag ima zadatak da nam da maksimalni kontakt sa kanapom i da da ubrzanje kanapu pre nego sto se zapocne sa samim punjenjem stapa)Tada vodimo celu ruku prema napred sa laktom uperenim prema napred ( ako lakat podje u ovom trenutku, na dole zapocece se sa preranim punjenjem korena stapa koji nece moci aktivirati vrh u zadnjoj fazi a kao posledica se javlja veoma otvoreni loop koji ne moze ici daleko) . Cela ruka ce imati malu putanju nadole. U trenutku kad nam zglob dodje u visinu glave, cela ce ruka imati polozaj kao kod obicnog overheada samo sto ce polozaj stapa biti drugaciji, on ce naime jos uvek biti u vodoravnom polozaju ili savim malo uperen na gore. U ovom trenutku okrecemo telo prema pravcu kasta, zapocinjemo aktiviranje zgloba istovremeno spustajuci lakat na dole.Tek sada nastaje pravo punjenje stapa. (Ovde je sad sva tehnika. Ako se doda prevelika snaga, necemo imati dovoljno iste za zavrsetak casta i njeno prebacivanje na kanap.Dakle ako ovde vodimo prebrzo, desice se kocenje stapa i kanap nece dobiti svu onu energiju koju smo ulozili a rezultat je otvoren loop i mnogo manja daljina)          Kada lakat dodje na pola puta prema dole, zapocinjemo otvaranje ugla izmedju nadlaktice i podlaktice. U trenutku kad je pravac nadlaktice izmedju vodoravnog i uspravnog plana, a ugao skoro otvoren, snazno ispravljamo dlan. Vrseci stop na 10:30 i izvrsavamo peglanje, istezemo se za kanapom i pre nego se on ispravi zapocinjemo drag pozadi. Ode je vazno znati da se istezanje mora obaviti tek posle markantnog stopa. Ako se stap vodi previse napred, dobijamo jedan otvoreni loop gubeci brzinu sto za posledicu ima pad kanapa ispod horizontalnog plana vrha stapa.Vazna energija koja bi vodila kanap , sada se mora upotrebiti da bi se kanap podigao.
                  Kad imamo veliku duzinu kanapa izvan stapa on je preopterecen. To bi znacilo da stap nema potencijal da sam prenese ulozenu energiju na kanap i obrazuje mali uzani loop kome tezimo. Da bi to dobili moramo pomoci stapu. Moramo izvrsiti snazno ``udaranje`` u stopu tako da vrh (ne ceo stap) udari preko tacke stopa. Na ovaj nacin ce se obrazovati bending loop ili kako vec na engleskom , ja ga zovem trouglasti loop. On nije pozeljan kod obicnog overheada ali nam sad veoma pomaze da nam glavni loop odrzi energiju. Brzina glavnog loopa ce povuci sa sobom i ovaj deo tako da cemo na kraju dobiti uzan loop sa velikom brzinom.
             
                  DOUBLE HAUL

                    Pre svega trebamo biti sigurni da smo dobro razumeli kretanje casting ruke da bismo  mogli pravilno iskoristiti haulovanje. Haul ce maksimalno napregnuti koren stapa u pocetku povlacenja, i sa jednom brzom aksceleracijom na kraju ce pomoci kasting-ruci da napregne vrh stapa.
                    Kao sto znamo iz obicnog overheada da ce se haul-ruka voditi ka polozaju kasting-ruke, kako u front tako i u back kastu, sada je jos vaznije da se to pravilno izvrsi.
                      Haul ruka ce sada imati veoma dugu putanju i dugo aksceleracijsko kretanje. Pa pogledajmo detaljno tu putanju.
                      Kada je kasting-ruka ispruzena skroz pozadi u back kastu, polozaj haul ruke ce biti nesto iznad i iza nase glave jer ne mozemo doseci kasting ruku koja je daleko od nas. Haul ruka ce tu mirovati sve dok joj se kasting.ruka ne priblizi , tj zglob kasting-ruke. Zatim ce se obe ruke kretati zajedno sve dok ne pocnemo sa spustanjem lakta. Istog trenutka kad pocnemo spustati lakat na dole, tj punimo stap, zapocinjemo putanju haul ruke koja ce sa sad kretati pozadi jer takvo kretanje poboljsava aksceleraciju. Kretanje ce biti ubrzavajuce sa jakim snaznim zavrsetkom. Zavrsavamo kretanje haul ruke tek kad je stap ispravljen posle stopa i vracamo je ka kasting ruci.


                    Principi kretanja su sasvim isti i pri izvrsavanju back kasta. Opet bih ponovio da je kretanje stapa veoma vazno. Putanja mora biti pravolinijska jer ce se mnogo energije kanapa izgubiti ako se ne krece u jednom planu sto ce rezultirati time da se zadnjih nekoliko metara ne moze ispraviti u vazduhu i musica pada iza kanapa.
                      Ovde sam izlozio ucenje Kjetila Mathisena i Gørana Andersona. Obojica su vrhunski tehnicari fly castinga i konstruktori stapova i kanapa. Gøran (sage i loop) Mathisen ( fenwick, g.loomis i hardy)
                      Slike su iz Kjetilove knjige FLUEKASTING.
                     
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Kad smo kod daljinskog bacanja... Stvarno je relativno koliko mi je uopće puta trebalo da bacim preko 20m.
Tj. da se ispravim, trebalo mi je kod prebacivanja kanala kad sam već zagazio u vodu do sisa i nisam uspio dobaciti na drugu stranu pod obalu, ali dali je uopće moguće u tom slučaju baciti dalje velikog strimera natopljenog vodom Huh?
Dakle moje pitanje  bi bilo, kako baciti velikog i teškog strimera preko 20-25m ?
 
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Ne znam za strimere Gogo, ali ko sto sam znas, sto dublje gazimo to cemo krace bacati. A licno mislim da vredi i treba da obracamo paznju i vezbamo dist. cast.
Osnovnu gresku koju cinimo kod dugih izbacaja je da koristimo preveliku snagu. Prejaki zamah. Gledao sam ljude kako pokusavaju da napune stap u par zamaha i da snazno katapultiraju kanap. Kanap odleti predje 30 metara ali musica padne na 23-25. I sta da kazemo, da je bacio daleko? Nije. A prici nekom i reci mu: aj prijatelju probaj ti tu sa skoro upola snage.... pa ima da nas napsuje ko .... :D
Problem nije u korenu nego sto vrh stapa nema snagu da izdrzi preveliku energiju koje mu dolazi sa korena i jednostavno...kolaps.
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Ma jasno mi je duboko gaženje itd. ali uzmimo da bacam sa obale, uzmimo da imam dovoljno mjesta iza sebe, idealno sve, ali... teški strimer je u pitanju, kako nejga "katapultirati" na 25m ? Male muhe tu nemam pitanja tu je jasno, ali kod ovih velikih strimera kad se napiju vode eeee tu već treba majstorstvo ili što ?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
"vežba napravi majstora ali nema ni zanata bez alata". Teškog strimera tipa "mokra krpa" nema previše smisla bacati nekim tome ne neprimerenim kanapom. Tu se i ne može baš ozbiljno očekivati neke lepe daleke zabačaje. Kanapi sa integriranim letečim glavama ili pak leteče glave koje su primerene takvim strimerima svomom težinom su tu pravi odabir. Bacao sam Rio Goldom wf7 sve moje strimere ali ne baš tako lepo preko 20m več sa mukom ako se radilo o tako teškim strimerima. Onda sam ih probao bacati Outbondom wf8. To je sasvim druga pesma. Tu se sve drastično drugačije ponaša sa takvim stimerom, prava milina. Za lepe i daleke zabačaje pored vežbe mora i pribor biti usklađen imitaciji koju mislim "frljekati". To su barem moji FC amaterski zaključci. :)
 

Markovic

Full member
Učlanjen(a)
11.02.2008.
Poruke
966
Broj reagovanja
0
Lokacija
Pozarevac
Bogami i ja sam do istog zaključka došo.Biraj te pribor po muvama koje bacate.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Gogo,
Ne postoje teski strimeri nego lagane strune. Strunom 9 strimer preko pedlja bacit ces ugodnije i dalje nego strunom klase 6. Desetkom jos komotnije i dalje. Na ugodnu daljinu bacanja dosta ce utjecati i profil strune. Ako koristis tezu WF strunu komotno je uzeti onu koja ima ne predugu glavu, kako ne bi morao pretjerano mahati. Bolje intermediate nego plivajucu. Dosta utjece predvez. Kraci i deblji kod bacanja teske artiljerije se ponasa bolje. Dobro ukomponiranim priborom odgovarajuce klese mozes bacati strimer uskim lupovima na 25-30 m bez problema. Cak i single haulom. Postoji nekoliko prilagodbi i dodatnih trikova. No, ako kojom prilikom prolazis kroz Zg, javi se pokazat cu cijelu pricu u zivio, da ne kompliciramo previse.

 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Jeste da je off i da nije vezano za temu al da odgovorim na pitanje koje je Gogo postavio. Odgovor je vrlo jednostavan treba samo dobro ukombinovati pribor... i uz malo poznavanje tehnike nije sve toliki problem kao sto izgleda pogotovo ako imate idealne uslove i mesta da se razmasete... Medjutim besmisleno je i pokusavati velike i teske strimere zabacivati sa laganim priborom! To je samo mucenje.... Ako je imperativ zabaciti veliki strimer koji se napije vode zasto ne koristiti 9, 10 ili cak 11wt stap? Zasto otezati strimer ako ga je potrebno supustiti duboko, zasto ne korisiti tonucu strunu i malo otezan strimer jer je tada sve daleko lakse jer nema dodatnog tereta? Zasto korisiti obicnu strunu a ne neku letecu glavu ako je vec potrebno sa strimerom loviti na velikoj distanci?

p.s
dok sam pisao post alp me preduhitrio
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
eto Gogo tri "ista" odgovora u pet minuta  ;) od 11:40, 11:44 do 11:45...izgleda da smo piskarali u isto/slično vreme vrlo slične odgovore... :D

Kako god iskoristi priliku ako možeš i obiđi ALP-a jer sam uveren da nema boljeg nego kada ti sve to prikaže/pobrazloži sam majstor...ja da sam  u prilici garant bi to iskoristio.

ps.

evo, i Dane nam je dao (11:50) jednak prilog iz svog kuta  :tbumb:
 

Markovic

Full member
Učlanjen(a)
11.02.2008.
Poruke
966
Broj reagovanja
0
Lokacija
Pozarevac
Ne mogu da opisem, koliko mi je pomoglo samo pet minuta sa instruktorom.Dve cake i sve mnogo lakse ide.


P.S
Hvala Kuzmo ;)
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Hvala svima za hyper brzim odgovorima, u biti koristim ovo što mi je Alp predložio, intermediat šnjuru sa kratkim i debljim predvezom (mada je kod mene 5-ca u pitanju).  Siguran sam da igra puno i "vježba"  za koju baš nemam previše vremena, no dobro. Alpov poziv prihvaćam čim se ponovo mrdnem prema Zg, uživo će to ipak biti još interesantnije i jasnije ( Hvala Alp) javim ti se , ako ti nije problem da mi pošalješ tel. broj na pp, da se javim kad budem dolazio.
  Šone, znam ja da si 100% u pravu, ali ja ti baš ne volim "teško" naoružanje, pa zato i tražim savjet kako da sa 5-com i striemerom prebacim 25m ( ;) :D i još bi da mi pjeva usput jeli ) Siguran sam da mi majstor kao Alp ili koji drugi instruktor može savjetom "produžiti" izbačaj i u ovoj varijati, pretprošle godine sam malo čačkao sa shoting  headom, ali ga nisam uspio uskladiti, a iskreno žao mi bilo više sjeckati šnjure pa sam ostavio to za neku drugu priliku kada mi tko sa više iskustva može "skratiti" muke a da ja ne skraćujem šnjuru u nedogled.
Pozzz svima !
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
e sad malo da skrenem sa teme, malčice samo  :lol:, teško naoružanje je relativan pojam  ;) :D za nekoga je to tek motka aftma 14 a za nekoga več i aftma 6. Veruj mi Gogo, ako je štap lagan i kvalitetan brzo se privičneš ili ni ne osetiš da se radi o nekoj tzv. haubici  ;)
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Meni je uvek interesantno kada se prica o distance fly castingu zasto se odmah pomisli na 5wt ptirbor i dugogaglave strune... zasto niko ne pominje disciplinu u kojoj je sve podredjeno samo distanci... Naravno ovde je pribor mnogo ozbiljniji... strune mnogo teze.. runing mnogo tanji... a tek tehnika... sve je na svo mestu samo u funkciji daljine...

http://www.youtube.com/watch?v=sHhIu87WQeU&feature=related
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
T-38 disciplina. Stap 3 m i struna tezine 38 grama, minimalne duzine 15 metara, ako se ne varam. Ne bi ti se svidjelo, doista nema nikakve veze s ribolovom. 
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
http://www.youtube.com/watch?v=dQDQJlCokUc&feature=related

medjutim, ovo u mete s nesto laksim priborom je zanimljivo. tu ih nema ni jedan ribolovac.

http://www.youtube.com/watch?v=BhUqXuo3L5Y&feature=related
 
Vrh Dno