Divljansko jezero

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Letos sam se vracajuci sa pecanja sa Luznicke reke odlucio da stanem i vidim sta se desava sa ovim jezerom jer sam cuo da sada ima svega od riba u tom jezeru. secam se da je brana bila pukla i da je sve otislo iz njega. ali sam i obavesten da je sve sanirano kao i da je jezero poribljeno. Naravno da je musicar bio spreman ali sam ga ostavio u kolima i ipak odlucio da prvo bacim pogled. Vec prvi pogled u jezero si mi privukla par klena koji su se muvali po plicaku. Odmah mi se nabacio smesak. Al rekoh ajde jos malo okolo da prosetam. E tu sam zapazio dojicu kako samo pricaju: eno tamo, jel vidis koliki je, pogledaj onog tamo itd itd. dok ne dodjoh do njih i malo kroz pricu saznah ali i imah sta da vidim. Prvo poribljeno je sa kamarom SARANA, POTOCARA, AMURA  I KLENOVA. A za jos divnije cudo svega sam se nagledao. Sarana kao nikad do sad, pastrmki i klenova. E sad sto nisam pecao. POD ZABRANOM, ali sam verovali ili ne buljio  u taj neverovatan prizor citava dva sata. Potvrdjujem info od BlueFox a o poribljavanju, a ja cekam malo vise sunca da odem samo da fotografisem ono sto se nevidja svakog dana. Ako neko ima saznanja kada ga pustaju u free varijantu neka javi. Zeleo bih da probam da na vestacki kukuruz prevarim kojeg sarana koji su tamo vecina preko 3 kg i vise. Amur mi ne pada na pamet. Zato sto je siledzija koga nebih ni izvadio bez dubka ili camca sto ce zasigurno biti zabranjeno. Pravi raj u komsiluku. Iskoristite priliku i napravite makar piknik za oci ako imate vremena. I cekajte slike vi koji ne mozete da skoknete.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Zaista lepo napisano uzivao sam dok sam citao i mogu da kazem da nisi mnogo omasio sto se svega tice pa i tih potocara..
Krenucu od pocetka.Jos sa osnovnom skolom sam gore provodio jednom godisnje po sedam dana i naravno jedan dan posetii tada tom jezeru prepunom riba,nemogu tacno da se setim ali ima jedna recica mozda je bas to ta koja ga puni (Luznicka) ali nije sada ni toliko bitno,ta recica je toliko u sebi imala klenova da sam ja tada dok su drugovi iz razreda zvali roditelje za kojekakve stvri da im se donesu ja sam trazio od oca PETLJASA kao i svaki ribolovac nebili UBIO KLENA OD BATINA,ali na lezi vraze naisao sam na negodovanje od strane moje uciteljice i stap nisam dobio tako da je ostala pusta zelja za tim klenovima..A o jezeru je sasvim diga prica,Dakle nova je potocara gde mislim da ce se dobro prilagoditi jer iz izvora bliskih meni jezero je ocisceno od mulja i nabacno je krupno kamenje i soder,ali nemojmo spavati na to uvo da ce ostati tako jednostavno nabujala reka itakako iz svoh gornjeg toka kad krena nosi mulj,pesak i sve ostalo tako da ce ubrzo vratiti svoje maticno dno(muljevito)...
Ali postoji tu i jedan mali problem primecena je stuka--AJKULA SLATKOVODNIH VODA--
Zasto potenciram na Dno jezera,PRELEPO JE SA OVAKO ZELENOM BOJOMI cistim dnom, ali nece se dugo zadrzati ni lepo dno ni pojedine vrste riba upravo zbog NJE --STUKA--
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Lisac nemoj da misliš da štuka i pastrmka ne mogu da obitavaju u istoj vodi i ako su obe vrste predatorske ;)
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Da dodam jos nesto. Iskreno nisam cuo za stuku mada su ova dvojca bili iz nekog udruzenja (nisam pitao iz kod) koji su vrsili poribljvanje a tada su i kontrolisali stanje u jezeru. Luznica ide od Babusnice ka selu Svodje gde se spaja sa Vlasinom. Obe su full sa klenovima i pastrmkama. Za Luznicku znam i da se redovno poribljava sa pastmkama ali i da je isti izlovljavaju, ti koji je i poribljavaju i to cuvaju u tajnosti. E pa i nije im neka tajna vise. Priroda obe reke je takodje fenomenalna. Sta jos reci. Pravac Pelinkovac
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Na Divljanskom jezeru sam bio svega dva puta, negde 1996. Prvi put sam pecao na varalice i ulovio nekoliko klenova, drugi put sam probao da mušičarim, ali mi jakom vetru nikako nije išlo.

Inače ovo je jedno od prvih jezera na jugu Srbije gde se pojavio cverglan. Dobro bi bilo da je ovim pražnjenjem jezera nestao, mada je verovatno ostao u baricama. Jezero je zanimljivo jer je jedno od retkih u ovom delu Srbije gde je bilo crvenperke, verovatno poreklom iz Krupačkog jezera. Bilo je i lepih somova, samo je oduvek falila štuka.

Jezero mi ne deluje salmonidno, ali bi kalifa mogla opstati.

Inače na jezeru sam bio još 2 puta, oba puta kao osnovac. Jednom sam sa drugovima došao biciklom iz Niške banje preko Ploče, a drugi put sa ćaletom sam iz Zaplanja (valjda iz Gornjeg Dušnika...) preko Rakoš česme prepešačio Suvu planinu i izbili smo na rečicu kojih 5-6 km uzvodno od jezera, pa pešačili do njega gde smo sačekali bus za Belu Palanku i Niš. Dok smo išli niz rečicu spazio sam krupnog raka.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Nisam rekao da ne mogu zajedno nego me plasi ovaj drugi predator on jednostavno trsi nema mere,pa som i grgec a ako ima i cverglan sve to unistava ikru a kasnije i mladj,TU MENE VATA PANIKA.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Na Divljanskom jezeru sam snimao i jednu emisiju 1996. godine za onda čuvenu emisiju "Plovak" televizije Banker. Pred TV kamerama sam iščupao gomilu klenova, od kojih je jedan premašio 1300g. Često sam ga posećivao i u njemu lovio krupne klenove, beovice i crvenperke. Taman se pojavila i štuka kada je popustila brana i jezero presušilo.
Bio sam i ja jesenas na ponovo formiranom jezeru i video klenove i šarane, ali ne i pastrmke i amure, mada sam čuo da je i to ubačeno. Iskreno se nadam da će se otvoriti ove godine. Podsetite me da ovih dana pozovem telefonom pirotsko udruženje da ih ispitam o tome.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Evo nesto sto sam prekopirao sa neta o Divljanskoj vode

Ima li nade za presahlo Divljansko jezero kraj Bele Palanke
Niko neće da zapuši rupu
Kada je brana pukla, a voda iscurela, ljudi iz grada ubacivali ribu u gepeke. Kad bi nadležni zatvorili otvor veličine ovce, za četiri dana ponovo bi nastalo jezero, kaže pastir Vidosav Cvetković

Tužna je slika usahle zemlje na mestu gde je nekada bilo Divljansko jezero, koje je prošle godine "iscurelo". Vrane sleću na ispucalu zemlju iz koje ništa ne raste. Odaju utisak da se na tom prostoru odigrala velika prirodna nepravda. Prilazimo višedecenijskoj "Meki" za izletnike i ribare, srećemo ovčara Vidosava Cvetkovića, starinu, koja kaže da ovce na ispašu u okolini jezera izvodi sedam decenija. Ne veruje ljudima iz grada. Takvi su upropastili "onakvu" prirodu i jezero koje se nalazi na nekoliko kilometara od Bele Palanke.

- Jezero je odjednom"prslo". Bilo je veštačko i lepo. Između brane i potoka bile su daske. Voda nije mogla da iscuri. Kada su one popustile, istrulile šta li, ta voda je prodrla i jezera više nema - priča nam deda Vidosav i brani nas od svog psa čuvara Bubija. Da nas ne izede, kaže on.

U okolini puca pogled na sela Oreovac, Divljana i Manastir. Ona su iznad nekadašnjeg jezera na brdima. Deda Vidosav u jednom trenutku kleknu na kolena i podiže sa zemlje kaljavu školjku. Poneka suza slila se preko izboranog lica. Nastavi nam priču.

- Tuka de je brana sam" treba da se začepi, a iz potok što teče u jezero i ovuj suvu zemlju, će se za četr" dana pa napravi velika voda. Ja to pričao već za neku komisiju što došla iz grada, a oni me ne j....... dva posto. Kad bi to mesto začepili s jedan plek, voda bi se pridigla. To je najjeftinije rešenje. Kasnije bi u jezero mogli i ribu da ubace i ete ti sve kaj nekad - pripoveda stari pastir. Rukom pokazuje na zgrade koje su iznad jezera gde su nekada "žuvale krave i druga stoka koja je prodavana širom stare Jugoslavije".

Kaže da je ovaj kraj od tog biznisa "dobro živeo", a da ga "uništiše ljudi iz grada". Za nekoliko decenija postojanja u ovom jezeru udavilo se samo dvoje ljudi.
- Jedna ženska se udavila. Mog'o sam čak i da je spasem, al sam mnogo daleko bio. Jedan iz selo Vrelo je sa sve kola upao u jezero. Jadnik, našli ga sa sve kola kad je voda iz jezera iscurela - seća se Vidosav Cvetković.

- Na ovom jezeru se vidi kakav smo rđav narod. Kada je počelo da curi, neki dolazili iz Belu Palanku sa kola i kupili ribu. Ne beše gi sram. Sve su radeli po mrak i tamninu. Ni jedan se ne seti da zapuši rupu koja je velika ko pola od ovce. Posao nikakav, a šteta k"o zgrada. Bi" ja, al" sam star pa ne mogu -pripoveda deda Vidosav. Objašnjava nam da je na mestu gde su viši delovi jezera "nekad bila češma koju su još Turci napravili, a jedan pop je silazio iz manastir da tu vodu nosi u selo".

Moli deda Vidosav "prenesemo na nadležni kol'ko je prosto da voda pa nadođe". Ovako žega pobi i narod i stoku!
M
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
moze li tim jezerom da gazduje neko drugi ako vec pripada reonu nasih dozvola. jer znam da se prosle godine digla velika prasina oko Smilovskog jezera. Znam da se uplela u celu pricu neka zadruga sa tog podrucja itd,itd da ne smaram verovatno znate pricu.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Goci je napisao(la):
...a drugi put sa ćaletom sam iz Zaplanja (valjda iz Gornjeg Dušnika...) preko Rakoš česme prepešačio Suvu planinu i izbili smo na rečicu kojih 5-6 km uzvodno od jezera...
Nije Dušnik, nego Krčimir, tek da se zna (sad sam gledao topografske karte koje je postavio Đole). :)
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Zna li ko ljude iz Bele palanke koji trenutno "gazduju" divljanskim jezerom da se raspita kada ce da ga pustaju u promet.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Jedan kolega je pre nekoliko dana na putu naisao na jos zivog sarana, a pored puta su se koprcala jos par komada. Bila je noc i kada su ribokradice primetile auto, ugasili su svetlo u obliznjoj kuci (sumarska kuca ili nesto slicno - za ovo nisam siguran). O svemu je obavestena policija ali nema jos nikakvog odgovora da li ce neko da odgovara za ovu kradju  :mad:.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja imam informaciju da ću da razbijem šarane tamo.
 
Vrh Dno