Do 75 evra bez carine

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Napokon lepse vesti za nas koji kupujemo robu preko interneta.  :)

IZVOR: PRESS

Roba "s neta" do 75 evra bez carine

Beograd -- Na narednoj sednici Vlade Srbije naći će se predlog da se ne carini roba vredna do 75 evra koja je naručena preko interneta.

Pomenuti limit trenutno je 25 evra za uvoz i 45 evra za izvoz robe.

Time će biti uklonjena još jedna prepreka za funkcionisanje servisa Pejpal, najpoznatijeg posrednika u plaćanju preko interneta.

Kako piše Pres, nakon sednice Vlade održaće se sastanak internet stručnjaka sa državnim sekretarom u Ministarstvu finansija Dušanom Nikezićem i ministrom Oliverom Dulićem, koji su u najvećoj meri doprineli da Vlada prepozna probleme sa kojima se sreću oni koji su trgovali preko interneta.

"Očekujemo da će limiti za povoljni carinski tretman robe biti na nivou predloženog. Čak iako budu nešto niži, svakako će biti dovoljno visoki da elektronska trgovina može ubuduće nesmetano da se odvija", navodi izvor tog lista.

Nizak limit povoljnog carinskog tretmana robe bila je jedna od najvećih prepreka za funkcionisanje servisa kao što je Pejpal. Stručnjaci ocenjuju da bi nakon pisma Narodne banke Srbije u kome se jasno definiše zakon o deviznom poslovanju podizanje carinskog limita predstavljalo najznačajaniji korak ka liberalizaciji elektronske trgovine i funkcionisanju posrednika u internet plaćanju kao što je Pejpal.

Slobodan Marković iz Centra za razvoj interneta objašnjava da bi ovaj propis trebalo da se odnosi na sav uvoz robe u poštanskom saobraćaju, odnosno da bi pod povećane limite potpale sve narudžbine koje stižu poštom, a ne samo trgovina putem interneta.

"Verujem da će se iznos povećati u okvirima limita zemalja u regionu i Evropskoj uniji. Bio bih srećan kada bi se taj iznos približio vrednosti robe za lične potrebe koja se ne carini u putničkom saobraćaju, što je oko 100 evra", objašnjava Marković
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Lepo,lepo ali dok to sve ne profunkcionise  :doh:
 

cikamike

Senior member
Učlanjen(a)
01.11.2010.
Poruke
130
Broj reagovanja
0
Jos kad bi ta odluka stupila na snagu pre nego sto stignu cipele sa Cabelasa...  :whistle: (ili da budem srecan ako uopste stignu...  :() )
 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
Duvan za lulu i lule... u ogOOOmnim kolilcinama... Napokon nesto lepo iz politickog kazana posle 20godina
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
625
Broj reagovanja
102
Lepo ako malo podignu taj limit koji je do sada bio na mizernoj vrednosti..
Ali ne vidim kakve veze ima PayPal sa tim. Bas njih briga da li cemo mi placati carinu ili ne, njihova zarada je ista.
Postoje neke druge gluposti u nasim zakonima koje remete elektronske transfere novca sa inostranstvom.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Carina i nije problem ona nije velika. PDV na postarinu nece biti nikad ukinut jer to se svuda u svetu naplacuje.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
ako se ukine to sto treba da se ukine ...zna li neko koliko ce me kostati npr . predmet vrednosti 50 e na nekom stranom sajtu kad stigne na vrata ?
 

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
904
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
Samo mala korekcija novinarskog texta- razmatra se da se do 70€ vrednost uvezene robe ne carini...

A ako naručiš nešto što košta 50€, dosta zavisi od toga koliko zaista košta poštarina. Npr. prodavac može da ti kaže da je poštarina 40€, a da ti na paketu kad ga dobiješ piše da je platio poštarinu 20€. Nije uopšte retko na netu da prodavci zarađuju i malo "sitniša" na slanju paketa, pogotovo na ebay-u.

Međutim, ako ti vrednost kupljene robe i realne poštarine ne prelazi 70€, sve dažbine koje bi imao da platiš našim lopovima su 65.60 din za carinski pregled i to plaćaš kad ti poštar donese paket, ili po preuzimanju u pošti. Osim...  :lol:

... ako ti je paket poslat radi veće sigurnosti da stigne (dobiješ tracking number) i radi bržeg stizanja po nekoj kurirskoj službi, platićeš i špediciju koja trenutno iznosi oko 3600 din. Ako kupuješ neke stvari koje nisu previše vredne (da nišu štap, čekrk), imaš izbor u pogledu načina slanja i naravno da će svako izabrati onaj jeftiniji, da bi se zaobišla špedicija.
Ali kada se npr kupuje štap, zbog obostrane sigurnosti, prodavci šalju nekom od kurirskih službi.

Ono što je prosto neverovatno, a kod nas i dalje na snazi, je da kad se nešto šalje odavde, plaća se carinski pregled u iznosu od 3.5€ !!!
E to je stavka koja nije uobičajena nigde osim kod nas i možda u Čadu, Ubuntiju itd. To verovatno neće ni da "skinu", pa će na taj način da sjebavaju ljude koji hoće da trguju preko neta. Nisam potpuno siguran, ali mislim i da su koeficijenti težine pri slanju iz Srbije previsoki (skoro sam platio za 2,5 kg težak paket čak 6200 din slanje u Sidnej, i pri tom dobio 3 potvrde o plaćenim dažbinama).

A imate negde ovde na forumu kako da registrujete kartice iz Srbije na paypal i da uopšte ne nasedate na ove predizborne adute.

PS
Čitajući prethodnih dana vesti u vezi Paypal-a, prosto mi je smešno bilo kakvi buzdovani sede u NBS-u i Ministarstvu ekonomije. Pa ti IDIOTI su mislili da je Paypal zapravo račun u stranoj banci!
Nije sramota da to ne zna neko ko se ne bavi time, ali ovi bilmezi nemaju ni stida da javno iznesu "sumnje" da građani hoće da im ukinu deo lopovskog kolača.

Inače, provlače se dosta netačnih informacija i po medijima, ali njima i da se ne zameri previše...
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
japanac je napisao(la):
A imate negde ovde na forumu kako da registrujete kartice iz Srbije na paypal i da uopšte ne nasedate na ove predizborne adute.

Druze koje kartice mogu  da se registruju na paypal tj iz kojih banaka?Ja imam Intesinu internet karticu i ne moze.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
ako sam te dobro razumeo roba cene 50e dok stigne do kupca u srbiji ce kostati gotovo 100e ? i to sa ukidanjem carine? sta je tu onda povoljno i cemu razlog za radost?
 

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
904
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
Ja sam konkretno registrovao Alpha Bank MasterCard kreditnu karticu.

Za 15ak dana mi stiže i Intesa MasterCard kreditna, pa ću da probam i nju.

A te fore kojima su banke rešile da šišaju nas običan narod, poturajući nam metaforične nazive "Internet kartica", ne bi postojale da imamo paypal.

Debitne/platne kartice za sada ne mogu da lažiraju poreklo pri pristupu na Paypal. Mogu samo kreditne, i to ne sve! Probao sam Visa kreditnu iz Alpha Bank i neće.

E kad budemo mogli da koristimo Paypal legalno, onda neće da bude problem ni za debitne, što je svakako bolja opcija, s obzirom da nemaju mesečni limit poput kreditnih kartica.
 

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
904
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
sasats je napisao(la):
ako sam te dobro razumeo roba cene 50e dok stigne do kupca u srbiji ce kostati gotovo 100e ? i to sa ukidanjem carine? sta je tu onda povoljno i cemu razlog za radost?

Sale, nije tako.

Evo primer:
Kupiš npr neki čekrk koji košta 50€. Poštarina za njega košta 15€. Ti prodavcu odmah uplaćuješ 65€, i s obzirom da nije prešlo 70€, plaćaš samo 65,6 dinara po preuzimanju čekrka.

Ali ako kupiš čekrk za 60€, platiš poštarinu 15€, s obzirom da sve to košta više od 70, tj. košta 75€, platićeš najpre 20% na tu vrednost što je 15€, pa ćeš platiti 18% pdv na ukupno vrednost+ carina (dakle 18% na 90€) i na kraju te to sve košta 106,2€.
Naravno, i carinski pregled od 65,6 dinara mora da platiš.  :lol:
 
Vrh Dno