Drugi put pocetnik u fly tyingu :)

Mijalko

Newbie
Učlanjen(a)
28.06.2008.
Poruke
12
Broj reagovanja
0
Pozdrav kolege musicari,ja se uhvatio pravljenja muva posle celih 12 godina (bio sam nesto zauzet tih 12 god pa nisam imao vremena  :doh: ) pa se posle toliko vremena opet osecam kao pocetnik,mada i tad kad sam ih pravio sam bio klinac 7-8 razred osnovne i pravio muve od onoga sto sam skupljao po dvoristu u selu... Lovio sam musicom svih ovih godina ali sam ih kupovao,lepo je i to ali nije mi nekako bio potpun uzitak jer sam imao utisak kao da je neko drugi ulovio tu ribu pa sam ja resio da pocnem opet jer imam viska vremena a i neprocenjiv je osecaj loviti na svoju imitaciju... narucih skoro ceo pribor iz poljske preko sajta bogdanwlik platio sam onaj GLS da mi stigne za 3 dana jer trenutno zivim u Sloveniji i potrvrdio sam kupovinu u petak a stiglo mi je tek u sredu pa sam malo ogorcen sto sam platio vise a nista nisam dobio. No odmah se dohvatih posla i napravih par imitacija,neke od njih sam video i ovde na sajtu pa bih vam bio zahvalan ako bih cuo neke kritike,kako negativne tako i pozitivne posto mi se kod nekih muva cini da su repovi ili nozice preduge ili prekratke...
evo i muva
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    483,4 KB · Pregleda: 370
  • DSC_0130.jpg
    DSC_0130.jpg
    497,1 KB · Pregleda: 274
  • DSC_0129.jpg
    DSC_0129.jpg
    333,8 KB · Pregleda: 267
  • DSC_0123.jpg
    DSC_0123.jpg
    384,7 KB · Pregleda: 277
  • DSC_0119.jpg
    DSC_0119.jpg
    372,8 KB · Pregleda: 259
  • 4.jpg
    4.jpg
    395,9 KB · Pregleda: 270
  • 2.jpg
    2.jpg
    406,6 KB · Pregleda: 410

Mijalko

Newbie
Učlanjen(a)
28.06.2008.
Poruke
12
Broj reagovanja
0
Prvi je red quill mada i nije nesto RED  :doh: stim sto sam umesto jarebice za krila stavio dlaku jelena..  drugi je red quill cripple koji sam nasao na jutubu samo sam mu ja stavio quill na telu umesto dabinga koji stavlja onaj lik snimku,trecu sam nasao ovde na sajtu Cinnamon Sedge pohvalio je kolega OHOLI da je ubica za klena pa ajde da je isprobam,mada mi nije jasno kod te muve ima CDC da bi bila plovna a porebrena je bakarnom zicom koja tone?? moza je bolje da se stavi lameta na nju ako je suva muva a ako nije da se skine CDC... ?? i cetvrta je muva na koju sam najvise klenova uhvatio u svom zivotu pecajuci pretezno na Nisavi i J.Moravi... svi je dobro znate :)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kao prvo, čini mi se da si se trudio oko proporcija i da razumeš tu materiju. Kao drugo vidi se da se nisi susreo danas sa vezivanjem i lovom mušicama. Kao treće, vidi se da dugo nisi vezivao ;) Kao četvrto, samo vežbaj, drži se proporcija pa če i muve biti sve više pedantnije vezane.

Samo gledaj originalne recepte i kopiraj ih do maksimuma...a kada budeš sve to savladao onda komotno experimentiši. Večina nas je krenula totalno krivo...prvo smo nešto expetimentisali i nikada se nismo držali več nam znanih pravila ili originalnog recepta. Da se sada vratim nazad krenuo bio  tako, korak po korak, savladao jednu muvu u potpunosti po orgiginalnom receptu vezanja i tako dalje...ali sada ispravljamo krive drine. Tebi savetujem samo nastavi sa vežbom, drži se pravila i recepata....a materiju koliko vidim več razumeš.

Izostavio sam "nogice"i još par detalja, nisu ništa prekratke a ni nešto predugačke da bi se kritikovalo za moj pojam. mislim da je to približno to. Recimo taj prvi crvendać bi mogao da ima možda za 1-2mm kraće nogice ali i ovako je ok. Kada praviš jednodnevke namotaj abdomen na vrat udice i zaustavi se ispred mesta gde počinje luk udice.  Krila veži prije nogica i nogice namotaj dvaput ispred i dvaput iza i ne treba ti više od toga (osim ako je recept drugačiji) pa onda finiširaš sa glavicom  i to je to. Rebra od bakrene žice  kod caddisa.
Ta bakrena žica ako je tanka nije nikakvo opterečenje za takvu mušicu a trajnija je od one sa rebrima od lamete. Te lametice nakon nekoliko pastrmki često postanu samo froncle. Čak je i poželjno da su neke suve mušice sa abdomenom u vodenom filmu a thorax i krila iznad na filmu ;) Tako da postoje neke suve mušice koje su namerno otežane bakrenom žicom.
 

Mijalko

Newbie
Učlanjen(a)
28.06.2008.
Poruke
12
Broj reagovanja
0
Hvala na komentaru i savetima,to npr za suvu muvu sa otezanjem nisam znao jer sam mislio ako je muva suva onda je suva i nema nikakvih otezanja kod nje,zato mi je i bila cudna ova sa CDC-om i bakarnom zicom,ali eto jos jednog dokaza da moram jos mnooogo da ucim.. znam da ne znam i zato pitam i slusam savete :)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ma niko ne zna sve nit se je naučen rodio  ;)

suva muva (dry fly) je za moj pojam "stari naziv" za imitaciju kojom lovimo u površinskom delu vode bilo na samom filmu vode ili između, gde je jedan deo tela mušice u filmu a jedan deo na površini. Savršen primer toga je imitacija Klinkhamer kod kojega je abdomen mušica pod samim filmom tj. u vodi.

U ovom modernom vremenu ja bi prije definisao suve mušice kao "površinske mušice" jer se njima lovi u površinskom delu vode. A ovako i onako ni jedna nije suva kada padne na vodu ;) prije ili kasnije svaka je mokra....ali te stare nazive ne shvačamo doslovno nego simbolično i kao našu tradiciju podele mušica (imitacija). Kako se mušičarenje razvija i isto tako vezanje ta podela na suve, mokre, nimfe i strimere je postala preuska pa zato na forumu imamo i naziv "ostalo"  :D to nam sve samo kaže da nema nekih strogih pravila. Za mene je važno da je imitacija vezana a ne iz kalupa ;)
 

Mijalko

Newbie
Učlanjen(a)
28.06.2008.
Poruke
12
Broj reagovanja
0
Evo jos nekih mojih muva.. izvinjavam se kolegama cije sam imitacije pokupio,nasao sam koje ste muve pohvalili kao veoma lovne i njih sam i pravio. Ako imate nekih predloga oko poboljsanja ovih imitacija bio bih vam zahvalan da napisete...  Klinkhameri su na udici Patridge 15BNX #12 . pozdrav
 

Prilozi

  • 9 Bambula.jpg
    9 Bambula.jpg
    165,3 KB · Pregleda: 264
  • 8 Balza.jpg
    8 Balza.jpg
    186,5 KB · Pregleda: 229
  • 7 Gamarus.jpg
    7 Gamarus.jpg
    164,2 KB · Pregleda: 242
  • 6 Kafena buba.jpg
    6 Kafena buba.jpg
    177,2 KB · Pregleda: 378
  • 5 Mokra.jpg
    5 Mokra.jpg
    177,3 KB · Pregleda: 279
  • 4.jpg
    4.jpg
    220,9 KB · Pregleda: 256
  • 3.jpg
    3.jpg
    171,7 KB · Pregleda: 277
  • 2 Klinkhamer.jpg
    2 Klinkhamer.jpg
    181,7 KB · Pregleda: 252
  • 1 Klinkhamer.jpg
    1 Klinkhamer.jpg
    216,4 KB · Pregleda: 243
  • 0 Klinkhamer.jpg
    0 Klinkhamer.jpg
    178,3 KB · Pregleda: 276

Mijalko

Newbie
Učlanjen(a)
28.06.2008.
Poruke
12
Broj reagovanja
0
I jos par njih... Zanima me da li su kod ovog narandzastog Elk Caddis-a preduge nozice koje idu oko njegovog tela jer se meni cini da jesu ??
 

Prilozi

  • 18.jpg
    18.jpg
    187,6 KB · Pregleda: 268
  • 17.jpg
    17.jpg
    203,3 KB · Pregleda: 220
  • 16.jpg
    16.jpg
    188,8 KB · Pregleda: 252
  • 15.jpg
    15.jpg
    166,4 KB · Pregleda: 269
  • 14 Kafena buba.jpg
    14 Kafena buba.jpg
    195,1 KB · Pregleda: 307
  • 13.jpg
    13.jpg
    209,3 KB · Pregleda: 237
  • 12.jpg
    12.jpg
    194 KB · Pregleda: 236
  • 11.jpg
    11.jpg
    211,4 KB · Pregleda: 225
  • 10.jpg
    10.jpg
    168,4 KB · Pregleda: 257
  • 19.jpg
    19.jpg
    190,3 KB · Pregleda: 239

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.181
Lokacija
Čačak
sasvim solidne muve... mada kod klinkhamera bih koristio kvalitetnije pero i malo vise namotaja...oranz sedz ima malko duze nogice ali nije strasno....kafica odlicna mada bih manji kanal uradio da luk udice bude vise otvoreniji....sve u svemu korektno
 

Mijalko

Newbie
Učlanjen(a)
28.06.2008.
Poruke
12
Broj reagovanja
0
Pa fora je sto nemam kvalitetnije pero :S mnogo kosta da se sve naruci odjednom sve sto bi trebao da imas pa narucujem malo po malo,i sa ovim malo po malo sam dao preko 150e  :doh:  za sad imam samo tri skalpa taj svetlo zuti,tamno braon i crni a na njima nema onih tankih a dugih pera nego sve sto je dugo sve je sa prevelikim ispercima a ova kraca pera sa prekratkim.  i bas kod tog sedz-a dolazi do izrazaja to pero jer nemam onaj SADLE HACKLE nego obicno vratno pero iz skalpa,a ono je na jednoj strani sire a na jednoj uze,i uvek jedan kraj ispadne sa duzim nogama... aha,hvala na savetu,uradio sam samo 2-3 komada od ovih muva pa su mi ovi saveti dobro dosli i u pravi cas,da ne nastancam seriju sa tim sitnim greskama...
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.181
Lokacija
Čačak
extended body majska je bas losa...pogotovu parasut. vidis i sam da je telo ispalo kao da se razvezalo ili raspalo....a parasut mora urednije da se vezuje..najbitnije je da SVI ISPERCI BUDU IZNAD UDICE a ovo da bi muva pravilno legla na vodi...nadam se da me kapiras :D
 

Mijalko

Newbie
Učlanjen(a)
28.06.2008.
Poruke
12
Broj reagovanja
0
U trebalo mi je vremena da skontam sta i o kojoj muvi mi pricas  :hammer:  ma to sam isprobavao nesto,to je prva i jedina muva koju sam napravio na taj nacin,prvi put vezivanje hare dubinga na strunu i lepljenje ovih zadnjih isperaka,pa mi je telo ispalo 3 puta duze nego sto je trebalo,pa skracivanje tela,pa sto zajebancija... trebalo mi je jedno sat vremena da je napravim ako ne i vise :hammer:
 
Vrh Dno