Dunavski sabljar (Pelecus cultratus)

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Juče na Tamišu plovkaroši uhvatiše 2 sabljara od oko 25cm, pa reših da upotpunim svoj spisak ulovljenih riba. Probao sam, ali nisu bili na površini (uhaćeni na crvića na oko 2m dubine :() Sačekaću ih ja ako se ne vrate u Dunav, ali imate li vi nekih iskustava?
P.S. Sliku sam drpio Gociju :D
 

Prilozi

  • sabljar.jpg
    sabljar.jpg
    39,3 KB · Pregleda: 2.253

Brutallis

Junior member
Učlanjen(a)
07.03.2008.
Poruke
56
Broj reagovanja
0
Lokacija
Smederevska Palanka
Potpuno sam zaboravio na ovu ribu :doh:
Nakon poplave '99 na Kudreckom jezeru je radio k'o lud na crnog mrava.
Ludilo je trajalo 10-ak dana i gotovo(mada  je bila hiperaktivnost i drugih riba),
od tada kao da je u zemlju propao.
Ponekad zalim sto neke ribe ne rastu vece ,zamislite sabljara od par kilograma
na udici :'(
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Sabljara sam hvatao pre desetak godina na malom bedemu u Kladovu,mestu koje je bilo pristaniste za vojne brodove.Ova riba je ulazila u jatima u stari Dunavski tok(nekih 30 metara od obale)s'obzirom da je pristaniste bilo zatvoreno bedemom koji je je odvojen nekih 10-15m. od obale,sa njega se komotno bacalo na otvorenu vodu u llimane gde se zadrzavao sabljar.Uglavnom bih u pauzi musicarenja bucova video jato sabljara koje se pojavljivalo niodkuda na povrsini,hvatao sam ga neke zute nimfice  i bio jako zadovoljan njegovom borbenoscu.Komadi su bili velicine 15-20cm. ali sam cuo da su nekada hvatani mnogo krupniji komadi.To polako postaje sumorna realnost za veliki broj vrsta koje obitavaju u Djerdapskom jezeru,bazenu koji polako pocinje da placa danak izgradnji elektrana.Sabljara dugo nisam video niti cuo da ga neko hvata u ovom kraju.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Brutallis je napisao(la):
Potpuno sam zaboravio na ovu ribu :doh:
Nakon poplave '99 na Kudreckom jezeru je radio k'o lud na crnog mrava.
Ludilo je trajalo 10-ak dana i gotovo(mada  je bila hiperaktivnost i drugih riba),
od tada kao da je u zemlju propao.
Ponekad zalim sto neke ribe ne rastu vece ,zamislite sabljara od par kilograma
na udici :'(
A gde ti je to jezero?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Imam informacije da sabljari narastu i do 60cm. Prije više godina dok sam varaličario bucova na Dunavu tok mi je doneo mrtvog sabljara od preko 40cm i do tada sam ja mislio kako ta riba naraste svega 20cm max...posle sam se počeo raspitivati za tu ribu i čuo sve i svašta...
Pogledajte sliku...pravi mali miniTarpun  :D ;) :)
Kod mene u slovneiji, koliko ja znam, su ga našli samo u porečju mure. Inače živi i po jezerima ali najviše voli delove gde su se reke izlile. Također voli i ušća reke u more. Mislim da bi mušičarenje komada od 50-60cm sa štapovima aftma 3 ili 4 bio vrhunski doživljaj. Mresti se od maja do julija. Kod nas u sloveniji je ta riba trajno zaštićena i na crvenoj listi ugroženih vrsta. U engleskom jeziku tu ribu nazivaju "Knife" a u njemačkom "Ziege".
 

Prilozi

  • sabljarka_v.jpg
    sabljarka_v.jpg
    36,4 KB · Pregleda: 922

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Kako izgleda razgovor između sabljara i obične belice (alburnus).
Sabljar: Kad pada kiša stalno mi upada u usta.
Belica: Pa kad si debil ::)
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Valjda beše "Ko te jebe kad si defektan"?  :)

Inače taj stari vic bi bio primereniji za sabljara i recimo mrenu.  ;)
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Slažem se s tebe GLoci, ipak treba neka s ustima na dole.

@Seb
Sorry za off, ali bejaše jače od mene :hammer:

Da li je neko uopšte u skorije vreme negde upecao ovu ribu?
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Robert, varalicar.com admin, letos uhvatio na varku jednog baš povelikog, možda 300 g. Ne sećam se gde, možda Tisa...
 

Marushani

Full member
Učlanjen(a)
21.06.2007.
Poruke
606
Broj reagovanja
0
Lokacija
Giroc - Romania
ja sam je ranije hvatao, sada vidim koja je to riba i kako je zovete. Dobro je radila na musice udice broj  16-18 a i manje, telo srebro boje, i hackel sive boje. Pecao sam ga na Tamisu, ali najlepse komade sam upecao u nemackoj na reci Regnitz.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
pronašao sam jednu lepu sliku ove ribice, zamislite tako nešto od 60cm i 2kg...to bi se dalo površinskim strimerima lepo loviti, suvim muvama također ali i nimfama.
142wtue.jpg


mikrotarpunče :D
Pcultratus-m.gif
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Lepša slika sabljara od pre neke večeri.
 

Prilozi

  • 119.jpg
    119.jpg
    48,3 KB · Pregleda: 1.078

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
E toliki je otprilike bio i moj, kao ovaj Zvezdanov, od pre neki dan, ali nisam imao foto aparat uz sebe (osto mi u autu a ja u čamcu 3km dalje) a nisam htio da ga mrcvarim. Kad dođe ponovo ima da ga slikam. On kod nas na Puškašu nije tako rijedak, pa je za očekivati daću se ponovo susreti s gosp. Sabljarom.
 
Vrh Dno