Dužina čelične sajle- wire tippet

Mohawk

Newbie
Učlanjen(a)
21.11.2012.
Poruke
16
Broj reagovanja
12
Poštovanje mušičarima,

Želio bih da mušičarim štuku, pa mi treba vaš savjet kao početniku kolika čelična sajla treba da bude. Nabavio sam BASS-PIKE plivajući polilider dužine 1.2m i Tippet RIO wire bite, promjera .016in, 10kg. Da li dužina sajle utiče na prezentaciju strimera? Unaprijed hvala.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.302
Broj reagovanja
201
Lokacija
Zvornik
Nikada je nisam kkoristio u mušičarenju,ali ono što znam da ako imaš krupne štuke da trebaš imati dužu sajlu.Bar 40cm.
Sama sajla je teška pa što je duža to će ti teže biti izbaciti cjeli sistem.
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
Mohawk je napisao(la):
Poštovanje mušičarima,

Želio bih da mušičarim štuku, pa mi treba vaš savjet kao početniku kolika čelična sajla treba da bude. Nabavio sam BASS-PIKE plivajući polilider dužine 1.2m i Tippet RIO wire bite, promjera .016in, 10kg. Da li dužina sajle utiče na prezentaciju strimera? Unaprijed hvala.

predvez 1m + 40cm sajla.predvez biras u zavisnosti u kom sloju vode mislis loviti stuku,plivajuci-povrsina , sporo tonuci-ispod povrsine , brzo tonuci-blize dnu,a i kanap ti mora biti usaglasen sa nekim od ovih predveza.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Pozdrav Mohawk,

Sajla ne smeta štuki, ali može da smeta strimeru. Ne toliko njegovom pravilnom "radu" (nije to vobler), već pravilnoj prezentaciji, tj. nekad ćeš poželeti da strimer lagano propada, a dugačka i teška sajla će ga vući brzo na dno. Zato nije zgoreg koristiti što kraći (najčešće čelični) predvez, ali opet toliko dug da garantuje da će struna biti daleko od zuba. Dakle sve zavisi od veličine očekivanog (maksimalnog) ulova, pa ako se nadaš štukama do 2-3 kg to bi sajlica od 15-20 cm trebalo da bude dovoljna, a ako si se nameračio na ribe od preko 5 kg nije zgoreg da sajlica bude 25-30 cm.

Neki iskusni štukaroši preporučuju i duže sajle, čak i od pola metra, uz objašnjenje da se štuka često zna upetljati u strunu i tako izložiti i deo strune daleko od udice zubima. Ovo stoji, ali po meni ipak nije dovoljno dobar razlog za preduge sajlice.

Dakle: 15-30 cm, u zavisnosti od veličine očekivanog ulova. Neki optimum 20-25 cm.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Ili kao covek uzmes ovo i ne razmisljas ni o duzini ni o remecenju rada, a pogotovo ne o tonjenju jer je izuzetno lagana. Osim toga ne frcka se od stucijih zuba i tanka je kao najlon 0.20. A i isteze se 10-15%. Naravno nema potrebe za ovom od 55lb jer je sasvim dovoljno 25-35lb.

product_thumb.php


jpeg.jpeg


nt00730-3.jpg
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Zanimljivo. Ajd sad kad si nas zagolicao napiši nešto više o ovoj sajlici, da ne googlam.  :)

Recimo jel ovo 100% sigurno? Da nije neki lepi fini predvez, al tu i tamo pukne na zub? Kako se dovraga isteže ako je titanijum!?
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Goci da ne bude da hvalim svoju robu kao sto to neki cesto "slucajno" pomenu :D, onda pitaj Daneta i Ljubu a mogu da ti dam nickove gomile varalicara sa njihovog foruma pa vidi sa njima. Meni obicno najbolja preporuka bude kada jedan isti covek koji je kupio uzme sebi drugu za rezervu i dovede 5 drugova da urade isto.

Mislim da nisam nasao ni slicno dobar proizvod, prodao sam ih 200komada za kratko vreme i svi su odusevljeni. Ne krza se od stucijih zuba, ne uvija se i ne frcka se, vezuje se u cvorove doduse ne kao najlon vec ne treba uopste slagati namotaje da legnu do kraja. Vazno je ispostovati pravilan nacin vezivanja cvora i koliko sidje-sidje. I isteze se stvarno nije zezanje uopste. Uostalom juce sam ga poslao Kuzmi pa probajte i uverite se. A sto se stucijih zuba tice nije sigurno 100 vec 200%.

http://www.youtube.com/watch?v=O_aOqdGMECg evo da vidis istezanje.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Nisam ni znao da je ti prodaješ, ali tim bolje - imam gde da kupim, deluje zanimljivo!

Koje debljine imaš (zanimaju me i najtanje, koje bih koristio pri lovu grgeča i smuđa na mestima gde je česta štuka) i koje su cene?

p.s. Možda je za ovu novu sajlicu trebalo otvoriti novu temu...  :blush:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Nema tanje od 0.25 ali to je bukvalno kao najlon tanko ne kao pletenice. Nosivost je 25lb znaci puca ti konac namenjen za pecanje grgeca :D
Interesantno i provereno ne smeta smudju ni grgecu i reklamira se kao stealth.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Eh šta ti je marketing.. pa kako bre 0.35mm "tanko ko najlon"??  ???
http://www.aquateko.com/category_s/21.htm



 

Mohawk

Newbie
Učlanjen(a)
21.11.2012.
Poruke
16
Broj reagovanja
12
Hvala momci, nisam ocekivao ovoliko savjeta za kratko vrijeme  :). Nabavio sam ovu celicnu sajlu odnosno konac. Mislim da je poprilicno dobra, savitljiva, a jaka.

http://www.rioproducts.com/tippet/specialty/powerflex-wire-bite-tippet/




 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
posto vidim da se gubi sustina ovde,nebitana je sama sajla kao sajla,proizvodjac ovaj ili onaj,ima tu mnogo vaznijih stvari vezani za istu,a to je izrada iste.najvaznija stvar kod sajle je izrada omci na obe strane sajle i kvalitetna kopca koja se stavlja na istu.ja jos nisam naisao na savrsenu sajlu,svakoj sam nasao manu,mekane sajle se mnogo kvalitetnije vezu u cvor,ali im je mana sto se brzo ufrckaju,dok kod krutih sajli je  velika mana upravo taj cvor,tu veoma lako pucaju.zato na sajle treba gledati kao na potrosni materijal i na svakom pecanju vrsiti kontrolu i promenu iste. :smoke:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Na sajtu je greska u dimenzijama, pravo stanje 25lb je debljine 0.010 inch sto je 0.25mm. 35lb je 0.012 inch sto je 0.305mm/ I ne da je tanko vec pretanko, toliko da ne uliva poverenje. Ali ga debelo zasluzuje. Idi vidi kod Kuzme pa onda da pricamo...

Mislim da je greska nastala kada su uveli ove manje dimenzije i menjali okvir sajta.
 

jeprli

Senior member
Učlanjen(a)
26.01.2011.
Poruke
134
Broj reagovanja
0
Mohawk, tu sajlu koju si kupio je odlicna, veoma laka za rukovanje i zahvalna na vodi. Nema potrebe za kopce i virble. Jest uvije se nakon veceg komada, ali nije svaki zabacaj stuka od 5kg.

Knot2kinky je strava proizvod, ali ima Ogromnu manu jer je uzasan za rukovanje. Treba u paket da ukljuce i sve potrebne alate za vezanje iste ili bar prvu pomoc da se covek zakrpi nakon koristenja kinky-a. Preporucam nekakve zastitne rukavice i ekstra dobre makaze ili sta vec koristite za rezanje.
Ukoliko se pravovremeno pripremite i napravite malu zalihu....
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
jeprli je napisao(la):
Mohawk, tu sajlu koju si kupio je odlicna, veoma laka za rukovanje i zahvalna na vodi. Nema potrebe za kopce i virble. Jest uvije se nakon veceg komada, ali nije svaki zabacaj stuka od 5kg.

Knot2kinky je strava proizvod, ali ima Ogromnu manu jer je uzasan za rukovanje. Treba u paket da ukljuce i sve potrebne alate za vezanje iste ili bar prvu pomoc da se covek zakrpi nakon koristenja kinky-a. Preporucam nekakve zastitne rukavice i ekstra dobre makaze ili sta vec koristite za rezanje.
Ukoliko se pravovremeno pripremite i napravite malu zalihu....

nije mi jasno,kako ne treba dobra kvalitetna kopca?kako menjas strimere?
 
Vrh Dno