Dužina čelične sajle- wire tippet

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
A sto da ne stavis na strimere sajlu trajno? I onako ce ti pre puci predvez pa sajla svakako odlazi sa strimerom.
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
simpson H je napisao(la):
A sto da ne stavis na strimere sajlu trajno? I onako ce ti pre puci predvez pa sajla svakako odlazi sa strimerom.

nikad nisam upraznjavao ovakvu praksu,"na svakog strimera trajno stavljena sajla".ja u toku ribolova promenim i po dvadesetak strimera i to najjednostavnije resava i nekomplikuje slucaj jedna dobra kvalitetna kopca.predvez mi nikad nije pukao,dok su mi pucale krute sajle na cvoru.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ni ja nikada ovo nisam praktikovao, a jedini mogući razlog za ovako nešto je ako želiš da ti ceo komplet sajla+strimer bude nezakačiv, pa spoj sajle i strimera, gde se obično kači trava, zatopiš u epoksi.

Ovo možda ima smisla ako loviš na malim barama jako obraslim travom. Još ako su te bare u Srbiji - čitaj prosečna štuka je ispod kilo - onda možda ima smisla navezati na 5-6 strimera 5-6 kratkih sajlica od 10-15 cm. Već sa dužim sajlama ovo gubi smisao i komplikuje čuvanje takvih strimera po kutijama. Možda jedino da ti vise negde sa prsluka...
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
simpson H je napisao(la):
Na sajtu je greska u dimenzijama, pravo stanje 25lb je debljine 0.010 inch sto je 0.25mm. 35lb je 0.012 inch sto je 0.305mm/ I ne da je tanko vec pretanko, toliko da ne uliva poverenje. Ali ga debelo zasluzuje. Idi vidi kod Kuzme pa onda da pricamo...

Mislim da je greska nastala kada su uveli ove manje dimenzije i menjali okvir sajta.

Ne znam dal je greška na sajtu, na pakovanju lepo piše 25lb , 0.0144 inča ili ti 0.36mm. Po meni je to predebelo i za smuđa a kamoli za grgeča... I za većinu naših štuka od pola do kilo i po...

E sad, ove varijante od 6 i 12lb verovatno odgovaraju onome što Goci ima na umu a i ja joj vidim dosta primena tako da ću da naručim jedan za probu pa će da vidimo.
 

Prilozi

  • NT1X702510-2.jpg
    NT1X702510-2.jpg
    243,1 KB · Pregleda: 316

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Jesi video sajlu? Ako si je video jel predebela?  Prosto neverovatno da se svi zale kako je tanka i traze deblje samo se ti zalis da je debela :)
 

Mohawk

Newbie
Učlanjen(a)
21.11.2012.
Poruke
16
Broj reagovanja
12
Hvala, sa ovim "wire tippet"  moze da se veze bez problema, ali ja sam nabavio mustad snap hook i vezem je na celicni predvez.  Ne remeti rad musici, imaju razne velicine u zavisnosti koju velicinu udice koristis. Za stuku je potrebna Mustad Snap Hook #1. Postoji i Micro Snap Hook, ali je skuplji od Mustada.

http://www.youtube.com/watch?v=KS6DAKQ0KOo
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
Mohawk je napisao(la):
Hvala, sa ovim "wire tippet"  moze da se veze bez problema, ali ja sam nabavio mustad snap hook i vezem je na celicni predvez.  Ne remeti rad musici, imaju razne velicine u zavisnosti koju velicinu udice koristis. Za stuku je potrebna Mustad Snap Hook #1. Postoji i Micro Snap Hook, ali je skuplji od Mustada.

http://www.youtube.com/watch?v=KS6DAKQ0KOo

ovo sto si postavio su smesne kopcice,nego,vec me pomalo smara ova tema,daj mohawk kazi,kolike su to stuke koje planiras loviti,ako su to stukice do kilo,onda sam ja zalutao u temi,nemam iskustva sa takvim ribicama,niti me pali da lovim tu sicu.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mohawk, stavi bolje neku klasičnu kopču, ovo mi malo sumnjivo...  :-*

Ako već hoćeš nešto fancy, nabavi ove iz atačmenta.

Brutalno su jake, možeš njima somove od 50 kila da pecaš, lako i brzo se stavlja i skida strimer, jedino nisu 100% sigurne kao pouzdane klasične kopče. Ipak, moj drug ih koristi godinama i kaže da mu nijedna rečna riba nije skinula varalicu sa ove kopče, jedino je to uspelo dvema jako nervoznim morskim ribama (mislim blue fishovima, tj. zubaticama).

Ja ih za sada koristim za noćni lov smuđa, jer mi omogućuje veoma laku zamene varalice u mrklom mraku, plus nema provere da li je kopča zakopčana - jer se i ne kopča.

U kontekstu mušičarenja štuke su, između ostalog, dobre jer sama kopča relativno teško kači travu.
 

Prilozi

  • kopca1.jpg
    kopca1.jpg
    205,4 KB · Pregleda: 329
  • kopca2.jpg
    kopca2.jpg
    175,4 KB · Pregleda: 351
  • kopca3.jpg
    kopca3.jpg
    99,2 KB · Pregleda: 380
  • kopcakasika.jpg
    kopcakasika.jpg
    61,6 KB · Pregleda: 346

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
ovo je kopca koju koristim i jedina koja se pokazala neprikosnovenom,velicina 1/0

http://www.carpologija.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=168&category_id=36&option=com_virtuemart&Itemid=2

 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Idi bre Goci koji si ti varalicar ako ne svezes improved clinch u mrklom mraku napamet za 5 sekundi :)
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Njega vezujem direkt na džizi, ali ova kopča je za voblere.  :)
 

jeprli

Senior member
Učlanjen(a)
26.01.2011.
Poruke
134
Broj reagovanja
0
Strimere za stuku vezem sa omcom, pokusavo sam koristit kopce, ali mi se otvaraju, pa sam ih batalio i preso na ono sto odgovara meni. Za moje osrednje ulove odradjuje posao.

Goci te kopce koje si naveo izgledaju interesantno. Mada ja ne vidim potrebu za takvim dodatcima u mom slucaju.
 

Mohawk

Newbie
Učlanjen(a)
21.11.2012.
Poruke
16
Broj reagovanja
12
Schok, kao pocetnik u musicarenju sam postavio pitanje i trazio savjet. Cijenim svaki savjet koji mi je dat.
Kao odgovor na tvoje pitanje kolike stuke cu loviti, stvarno ne znam. Bio bi sretan da ulovim i stukice.  :)

Imao sam prilike da koristim Mustadovu kopcu- " Mustad snap hook" broj 2 i nisam imao problema pri izvlacenju pastrmke od 5kg. Zato pretpostavljam da ne bi trebao da bude problem pri izvlacenju stuke, sa jos jacom i vecom kopcom. Kopca mi je olakasavala brzu zamjenu musica, pogotovu kada je temperatura blizu 0 i kada su promrznuti prsti.

Goci,one kopce sa slika izgledaju jos kao bolja opcija za stuku.

Hvala jos jednom svima na trudu i na savjetima, znacilo mi je puno. Imam jos mnogo pitanja u vezi musicarenja, pa cu se u buducnosti vjerovatno pojaviti sa jos nekim pitanjem .
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
ma sve je ok,ne smaras me ti,nego si trebao malo nam pribliziti sliku ribolova kojim zelis da se bavis,pa bi nam to olaksalo da ti preciznije pomognemo sta i kako,ovako svako ulece u temu i nabacuje i sta treba i sta ne treba.ako su te stukice male,njih mozes vatati i kupovnim sajlicama i kopcicama,ne treba ti ozbiljan alat i oprema. ;)
 

ivke037

Hero member
Učlanjen(a)
11.06.2009.
Poruke
1.140
Broj reagovanja
112
Lokacija
Kruševac
Predvez za stuku sa sve sajlicom ne bi trebao da prelazi 1.5m, bez obzira da li je salja 30, 40 ili 50 cm. Snap-Lock je odlicna kopca samo ako je od poznatog proizvodjaca. No name su se i meni otvarale. U ove kopce koje ti je Goci pokazao nemam poverenja. Skoro mi je spao strimer sa sve kopcom sa sajlice. Upadne sajlica u zarez pa mic po mic i spadne
 
Vrh Dno