duzina predveza

vjaksic81

Junior member
Učlanjen(a)
17.04.2006.
Poruke
63
Broj reagovanja
0
jel moze neko da mi kaze kolike duzine treba da bude predvez?
i, ako pravim konusni od monofila, iz koliko sekcija ga sastavljam?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Predvez nije lako izabrati, niti sam napraviti. Pocetnici cesto grese bas kod predveza. Ne postoji recept za TVOJ predvez. Ko kaze da postoji univerzalan predvez, ili laze, ili nema pojma. Treba da se obratis nekom iskusnijem musicaru, za koga si siguran da zna sta je dobar predvez i da mu trazis da ti nabavi ili napravi predvez koji ce tebi odgovarati. Bitno za oblik i duzinu predveza je koliki ti je i kakav stap, kakav ti je konac, kolike ces muve da koristis, koliko si talentovan za zabacivanje...
ZAPAMTI: Dobar predvez ce ti resiti mnoge potencijalne probleme. Znam ljude koji su musicarili godinama pogresno izabranim predvezom. Kad bi dobili adekvatan predvez, kao da ponovo pocinju sve iz pocetka! Zamrseno, a?
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Odlican, detaljan tekst-sve ti je objasnjeno ovde:

http://globalflyfisher.com/fishbetter/leadercalc/
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ja musicarim vec 10godina a nikada nisam pravio sam predvez, uvek sam kupovao gotov i tako pecao, ali jako sam zainteresovan da naucim, kada bi neko podelio sa nama recept za sopstvenu izradu predveza. Verujem da medju nama ima ljudi koji to znaju!!!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nazalost "sopstveni" recept, ako sto vec jednom napisah ne bi ti mnogo pomogao. Mnogima sam "odredjivao" predvez, i ovo sigurno znam: SVAKO BI MORAO IMATI DRUGACIJI PREDVEZ, prema svojim potrebama. Jednostavno, neko baca bambulu, neko midzeve, neko baca majsku i kamenjarku, a neko sitne muve. Neko bi da baca kratko, neko sto dalje. Neko ima sesticu, neko trojku (AFTMA). Neko ima brz i cvrst stap, neko ima savitljiv...
Sumadinac, prijatelju, je bih ti napravio super predvez, kad bih gledao kako zabacujes i koje muve i ostali pribor koristis. Veruj mi. Ako bih ti bilo sta drugo ponudio, bilo bi sumnjivo.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
E jebiga sad, ja najvise pecam na rekama velicine Rzava, koristim stap Falcon target fly XS 8`6", aftma #6-7. Ja pecam samo lipljena u pastrmku, znaci muve na udicama velicine od 16 do 10. Koristim climax kanap #7 plivajuci i #6 tonuci. Ja bih sebi znao da odredim kakav predvez bi mi najvise odgovarao, ali me interesuje kako spajas dva najlona razlicite debljine i sta mi predlazes kako da papravim sebi predvez!!!
 

djurodjuka

Junior member
Učlanjen(a)
12.04.2006.
Poruke
49
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
Allbright

cvor se upotrebljava kad spajamo dvije linije razlicite debljine. Zahtjeva pazljivo vezivanje.
 

Prilozi

  • fk_albright_an.gif
    fk_albright_an.gif
    9,7 KB · Pregleda: 467

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
`oce li ko da mi pomogne. Kako da napravim sam predvez za gore navedeni kanap. Nikada nisam to radio uvek sam kupovao gotov, ali me sad interesuje kako mogu da napravim....
 

djurodjuka

Junior member
Učlanjen(a)
12.04.2006.
Poruke
49
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
Bloody knot

Cvor izuzetne cvrstoce koji se upotrebljava za spajanje linija podjednake debljine. Zbog niskog profila lako prolazi kroz okrugle vodjice za najlon.

Ja ovaj koristim i kad spajam dva razlicita najlona,samo zapamti prije stezanja obavezno ga ovlazi.
 

Prilozi

  • fk_bloodk_an.gif
    fk_bloodk_an.gif
    12,5 KB · Pregleda: 416

flydoc

Junior member
Učlanjen(a)
03.05.2006.
Poruke
82
Broj reagovanja
0
Upredeni su najbolji i tu nema diskusija, ko je probao zna o cemu govorim, pod uslovom da je dobro uradjen.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Najvaznije od svega je kako zabacujes, a to moram da vidim. Ako zabacujes kao ja, onda ce ti predvez biti oko 5 metara dug. Ipak, verovatno ne zabacujes tako. Vazno je i da li je konac WF ili DT...A struna na strunu se vezuje na mnogo nacina. Potrazi na Internetu.
 

ivan

Junior member
Učlanjen(a)
27.05.2006.
Poruke
32
Broj reagovanja
0
Ja sam misljenja da su pleteni predvezi bolji od predenih. Pecao sam sa Orvisovim pletenim predvezom i smatram da je zadovoljavajuci....
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Standardni home made monofil predvez za AFTMA 5-6, 9 feet.... lak za izradu, lepo se ponasa. Ih sta sam ih navezao dosada.... Vezujem i sada ali kada me ne mrzi i kada mi treba neke druge karakteristike i dimenzije. Naravno, double blood knot i omcica ili alkica na kraju. Fina je stvar sto mozes da za vrsni deo predveza koristis tonucu ili plivajucu strunu... prema potrebi.
 
Vrh Dno