U mom prethodnom postu piše da kod nas takođe ima ranih kamenjarki, ali da nisu dovoljno atraktivne da primame pastrmke na površinski lov. Ako je PedjaBG ovako pažljivo i sa razumevanjem čitao i knjige iz biologije, teško onima koji od njega uče.
Ovde se susrećemo sa jednim veoma važnim mušičarskim problemom. Podelom insekata na one koji privlače pažnju riba, jer su lak i uobičajen plen i one koji su skoro potpuno nevažni jer su teško dostupni, pa samim tim i nezanimljivi ribama. Mušičari veoma često prave jednu strašnu grešku. Gledaju koji insekti lete nad vodom ili šetaju pored vode. Treba posmatrati površinu vode ili, još bolje, sadržaj ribljeg stomaka.
I vodeni insekti su životinje koje imaju svoje načine da se zaštite od grabljivaca. Kamenjarke se uglavnom mudro presvlače na obali, tako da ih riba teško može uloviti, osim ako slučajno ne padnu na vodu, na šta ne treba računati. Odrasle polažu jaja na vodu, ali neke
early brown stoneflies su našle način da i tada doskoče pastrmkama. Roje se u vreme velikih voda, kada pastrmke nerado izlaze na površinu...
Eh, šta ti je mušičarska biologija, kad profesori moraju da uče od nepismenih.

Izgleda da je tako i nastala ta nauka. Neko polupismen je počeo da beleži činjenice iz života, pa su od toga nastale knjige, koje sad proučavaju profesori, pa predaju studentima. Tako sam i ja, boraveći na rekama na hiljade puta, naučio mnogo toga o životu mnogih životinja vezanih za reke koje posećujem. Sada sa radošću prenosim svoju nauku na druge, pa čak i tvrdoglave profesore beogradskog univerziteta. PedjaBG, na pravom si mestu, ne menjaj kanal! Biće koristi od tvog boravka ovde.
