Early Brown Stoneflies

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
jednostavne stvari su najbolje!

Early Brown Stoneflies
earlystones.jpg

http://musicarskikafe.blogspot.com/

Nešto se gnjavim sa kamenjarkama, hoču li ovaku vezati ili onaku.... :doh: :doh: :doh: :doh:... :hammerhead: :doh:....i sam si kažem jednostavna rešenja su najbolja i pogledam primer kolege "oldsurehanda" na gore navedenom linku...i pomislih  :doh: šta ja kompliciram...napravio sam u par boja i još ču par vakvih smeđih...možda još kakog mitinog vrapca i nekog od jelenove dlake i dosta mi kamenjarki  :) :) :smoke:
 
Z

Zakula

Guest
Odlichno Seb!Ja sam ih video pre par dana na Vladanovom blog-u.Superishka su muve!
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
samo ko nema dobra pera mora da se pomuci da ih izradi
 
Z

Zakula

Guest
oholi je napisao(la):
samo ko nema dobra pera mora da se pomuci da ih izradi

Vladan je ovde koristio izuzetno dobro genetichko perje (microbarb),koje ipak nije neophodno kod ove imitacije,a i postoji josh mnooogo kreacija kojima moze da se zaobidje ovaj,nama teshko dostupan,materijal.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Uvek i treba teziti ka jednostavnosti. Ovo su odlicne musice!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Na žalost ili na sreću Oldsurehanda, on se nalazi u Americi. Tamo su rane braonkaste kamenjarke možda efikasne i važne mušice, ali ja kod nas to nisam primetio, iako ih ima. Na rekama koje ja poznajem, braonkaste kamenjarke koje se presvlače izvan vode, ne privlače dovoljno pažnje riba u ranom prolećnom periodu kada se pojavljuju. Nekako, naše pastrmke imaju "pametnija posla" i u brzim rekama, gde su im komšije Early Brown Stoneflies, ne izlaze tako lako na površinu, u rano proleće. Ipak, mudre su ove imitacije i ako neko primeti skok pastrmki na ove insekte, neka ih odmah primeni. Ja obožavam da lovim suvim muvama i iskreno žalim što to nikad nisam doživeo.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
Na žalost ili na sreću Oldsurehanda, on se nalazi u Americi. Tamo su rane braonkaste kamenjarke možda efikasne i važne mušice, ali ja kod nas to nisam primetio, iako ih ima. Na rekama koje ja poznajem, braonkaste kamenjarke koje se presvlače izvan vode, ne privlače dovoljno pažnje riba u ranom prolećnom periodu kada se pojavljuju. Nekako, naše pastrmke imaju "pametnija posla" i u brzim rekama, gde su im komšije Early Brown Stoneflies, ne izlaze tako lako na površinu, u rano proleće. Ipak, mudre su ove imitacije i ako neko primeti skok pastrmki na ove insekte, neka ih odmah primeni. Ja obožavam da lovim suvim muvama i iskreno žalim što to nikad nisam doživeo.

Dakle, da rezimiramo grnji sadrzajan post:
Njih inace, na osnovu dugog i velikog iskustva, nigde kod nas nema, ali ako se na njuh slucjano naidje, odobrava se da se odmah primeni suva imitacija. Apsurd!  :D :D :D :D :D :D :D :D
Inace, kod nas se vec decenijama praktikuje koriscenje verovatno vekovima stare klasicne imitacije, tzv. "February Red" musice, koja imitira bas ove rane prolecne smedje kamenjarke.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
U mom prethodnom postu piše da kod nas takođe ima ranih kamenjarki, ali da nisu dovoljno atraktivne da primame pastrmke na površinski lov. Ako je PedjaBG ovako pažljivo i sa razumevanjem čitao i knjige iz biologije, teško onima koji od njega uče.
Ovde se susrećemo sa jednim veoma važnim mušičarskim problemom. Podelom insekata na one koji privlače pažnju riba, jer su lak i uobičajen plen i one koji su skoro potpuno nevažni jer su teško dostupni, pa samim tim i nezanimljivi ribama. Mušičari veoma često prave jednu strašnu grešku. Gledaju koji insekti lete nad vodom ili šetaju pored vode. Treba posmatrati površinu vode ili, još bolje, sadržaj ribljeg stomaka.
I vodeni insekti su životinje koje imaju svoje načine da se zaštite od grabljivaca. Kamenjarke se uglavnom mudro presvlače na obali, tako da ih riba teško može uloviti, osim ako slučajno ne padnu na vodu, na šta ne treba računati. Odrasle polažu jaja na vodu, ali neke early brown stoneflies su našle način da i tada doskoče pastrmkama. Roje se u vreme velikih voda, kada pastrmke nerado izlaze na površinu...
Eh, šta ti je mušičarska biologija, kad profesori moraju da uče od nepismenih.  :doh: Izgleda da je tako i nastala ta nauka. Neko polupismen je počeo da beleži činjenice iz života, pa su od toga nastale knjige, koje sad proučavaju profesori, pa predaju studentima. Tako sam i ja, boraveći na rekama na hiljade puta, naučio mnogo toga o životu mnogih životinja vezanih za reke koje posećujem. Sada sa radošću prenosim svoju nauku na druge, pa čak i tvrdoglave profesore beogradskog univerziteta. PedjaBG, na pravom si mestu, ne menjaj kanal!  Biće koristi od tvog boravka ovde. :hammer:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Lepo je sto nastavljas u istom stilu koji ti prilici.
Ipak, February Red je stara i dobo poznata imitacija ranih smedjih kamenjarki, a to sto tebi nije - ne mora nista posebno da znaci, jer stosta ti nije poznato. Za svaki slucaj, u kutijici sa tularasima i kamenjarkama imam 2-3 "male crvene", ako daj Boze zatrebaju, u ranim periodima (mart-april) s obzirom na varljivost stanja na vodama nikad se ne zna sta ce tacno iskociti, pa nek' se nadje, u dobru zatrebalo.
A tvoje cinicno i iskompleksirano postovanje vec je vise nego jednom napravilo stete i ovom forumu i muke neodlucnom Lucky-ju. Poslednji put kad si toliko koristio " :hammer:" ikonicu cak se i forum "pocepao" i dosta nekog i finog (ne samo onog drugog) sveta ga je napustilo, nadam se da se secas toga? Vidim da ti ukazivanje na nivo tvog obrazovanja i posebno vaspitanja ne govori Bog zna sta i da nastavljas po starom. OK, tvoj izbor. Moj je da ne obracam paznju na to, ali na neznanje cu uvek ukazati, osim ako i to ne bude zabranjeno na forumu.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mogu li i ja, isto kao profesor PedjaBG, da ukazujem na neznanje? Izgleda da mogu. Hvala onome ko izmisli Internet i postavi ovakav forum. Pošto profesor zacelo zna da ja odlično poznajem izgled, način života i važnost u mušičarenju, insekta kog pominje, voleo bih i ja njega da priuipitam nešto u čemu mu neće pomoći prelistavanje knjiga, telefoniranje prijatelju, traženje na Google-u.
Može jedna mala provera, a profesore? Odgovori mi na ova jednostavna pitanja.
Gde si video rojenje february red kamenjarke i zbog čega si je svrstao u early brown stoneflies?

P.S. Nakon što sam ja rasterao fini svet o kome PedjaBG piše, oboreni su rekordi u posećenosti ovog sajta i on je izbio na ubedljivo prvo mesto na svim pretraživačima, nakon ukucane reči "musicarenje".
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
1. Na Gradcu. Ne rojenje, vec pojedinacne primerke. Cujem da ih ima i na Crnici, nisam licno video kad sam tamo bio iako je tada to bilo pocetkom aprila (moguce vec pomalo kasno za njih), ali nemam razloga da sumnjam u izvestioca, on je covek za postovanje.
2. Zbog perioda u kom sam ih video, a i on.
3. Zbog toga sto su braonkaste.

I sta cemo sad?

Na tvoje obrazlaganje sopstvene destruktivnosti kao blagotvorne nemam komentar. Bar ne pristojan.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Zvuči logično, priznajem. Zvuči kao da si ih stvarno video, mada ti ja ne verujem da si video ono što se zove february red. Sa koliko procenata sigurnosti tvrdiš da si prepoznao february red, to jest Taenopteryx nebulosa ili Brachyptera risi?
Ja bih pre rekao da si uočio ili insekta koga mušičari zovu Early Brown ili Small Brown Stonefly, koje bih ja svrstao u Early Brown Stoneflies, mada bi mogla i February Red da se uvrsti u njihovo društvo.
Nadam se da, kao biolog, znaš koliko teško može biti raspoznavanje ovako sličnih insekata, pa treba izbegavati olake pokušaje identifikacije vrste.
Još nešto, ono najvažnije, zbog čega sam i skrenuo pažnju na moguću grešku prilikom imitiranja insekata. Postoje insekti koji privlače i oni koji skoro uopšte ne privlače pažnju riba. Ja nisam imao prilike, iako sam često u vreme pojavljivanja ranih braonkastih kamenjarki bio na vodi, da primetim zainteresovanost riba za njih. Zato bih voleo da mi neko iznese drugačije iskustvo, koje bi moglo da me ohrabri da i ja napravim nekoliko imitacija ovih insekata.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Iznesite mu da ga ohrabri.

Tvoj je problem sto ne verujes. Dozivotni.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Juče sam bio na potpuno bistroj planinskoj reci, niskog vodostaja, u vreme izletanja february red kamenjarki. Uživao sam posmatrajući njihovo presvlačenje i letenje. Napravio sam i mnogo fotografija. Prilažem dve.
main.php

main.php
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
A koja je razlika izmedju ove muve i one koja se masovno presvlaci po vrbacima pored Drine sredinom maja prilazem sliku. Meni izgledaju potpuno isto.
 
Vrh Dno