Ecdyonurus

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Jednodnevke su, nama mušičarima, najdraži insekti. Nekako ih najbolje poznajemo i najčešće imitiramo.
Nadam se da ste čuli za veliku grupu larvi koju nazivaju "stone clingers". To su one larve sa jakim nogama, koje se čvrsto drže za podvodno kamenje i u najjačem brzaku. Uglavnom su iz familije Heptageniidae. Jedan od najznačajnijih rodova iz te familije je Ecdyonurus.
Često me pitaju mušičari, koji je ono insekt, sa dva dugačka repa, koji lebdi iznad naših reka u ove prolećne dane? Pa, koji je ono veliki red spinner?...
Evo par svežih fotografija, pogodnih za uvod u svet ECDYONURUSa.
 

Prilozi

  • Ecdyonurus nymph.jpg
    Ecdyonurus nymph.jpg
    14,2 KB · Pregleda: 395
  • Ecdyonurus subimago.jpg
    Ecdyonurus subimago.jpg
    11,3 KB · Pregleda: 386
  • Ecdyonurus imago.jpg
    Ecdyonurus imago.jpg
    21,6 KB · Pregleda: 385

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Šta je, niko ništa ne piše o Ecdyonurusima? Kao da ih nema u našim rekama. Ovaj rod spada u najkrupnije jednodnevke planinskih voda i trebalo bi da privuče veću pažnju mušičara. U našim rekama nisu retke četiri vrste, E. torrentis, E. venosus, E. insignis i E. dispar. Sve se prave na udicama 12-10 i jasno su uočljivi zalogaji za mnoge ribe.
Larve (nimfe) Ecdyonurusa možete naći skoro ispod svakog kamena planinskih reka. Iz nimfe u subimago se presvlače uglavnom na obali, pa emergeri nisu baš mudra imitacija, ali poneki subimago kasnije padne na vodu i zaleprša svojim šarenim krilima. Imago, pak, često dospeva na površinu vode, u koju polaže jaja.
Larve su u vodi preko cele godine i uvek se mogu imitirati, u raznim veličinama, a u odrasle možemo naći od proleća do jeseni.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ono što u Engleskoj zovu Large Green (dun ili spinner) je još jedan Ecdyonurus, vrsta insignis. Ima ga sasvim dovoljno u stenovitim rekama Balkana da privuče pažnju naših mušičara. Kao i ostali iz ovog roda, krupan je insekt, sa dužinom tela oko 1.5 cm. Zapravo, malo je manji od E. torrentis ili E. venosus, ali je za udicu broj 12 "dušu dao".
Mada se i ova vrsta presvlči iz nimfe u subimago na priobalju, dešava se da se i u tom stadijumu zakoprca na površini vode, što pastrmka iz ljutih brzaka ne oprašta.
main.php


Pogledajte, ispod zelenog ecdyonurusa, kako sam čuvenog sjeničkog mušičara, Mersida, razbio u tabliću. Uvek ga tabam, a njemu nikad dosta. :hammerhead:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Odlična je ova tema, kao i slike. Naučio sam puno toga novog. Samo se plašim da se ne navučem na "insektologiju", još samo mi to fali...  :doh:

Šteta što nisi slikao nekog Ecdyonurus-a na tvojim i Mersidovim (nepostojećim) kartama-parama nakon one partije pokera sa mnom...
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
103
Evo dva pripadnika tog roda (vrste ne znam), koja su pozirala sunčanog 1.februara.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Mixe pa tek su mi sada neke stvari jasne od onog naseg tumaranja po ladnoj Nisaviiiiiiiiiiiii!!!!!!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nije još prošlo njeno vreme. Iako je glavno izleganje završeno, ima ih još uvek dovoljno da imitacija spinera uvek bude u kutiji. Evo slike jednog odraslog mužjaka.

main.php

 

MIKI-FLY

Senior member
Učlanjen(a)
03.11.2008.
Poruke
216
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
Evo sta sam danas pronasao u mom bazenu sa pastrmkama.
Porani je ECDYONURUS u Podgorici.
 

Prilozi

  • zimska jednodnevka.jpg
    zimska jednodnevka.jpg
    30 KB · Pregleda: 310
  • zimska jednodnevka 2.jpg
    zimska jednodnevka 2.jpg
    37,1 KB · Pregleda: 332
  • zimska jednodnevka 3.jpg
    zimska jednodnevka 3.jpg
    35,5 KB · Pregleda: 328

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.179
Lokacija
Čačak
slabo ti jedu te pastrmke, cim je ta prezivela  :)
 

MIKI-FLY

Senior member
Učlanjen(a)
03.11.2008.
Poruke
216
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
:D :D naucile na hranu iz ribnjaka.
Imam tu jos kojeg klencica pa oni "pokupe" musice.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Miki-Fly, to nije Ecdyonurus, nego Baetis. Ne vidi se dobro, ali izgleda da si pronašao čuvenu Baetis rhodani i to odraslu- imago. To je dobar znak, požuri na Zetu, ako je dobar vodostaj.
 

MIKI-FLY

Senior member
Učlanjen(a)
03.11.2008.
Poruke
216
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
meni je licila , ali ako kazete...
Ma ja sam ti slab sa tim imenima,nazivima....
Musicarim vec 6god (klasicnim priborom),a vec 20god mlatim po Moraci i Cijevni,(poslednjih par god. i na Tari),i jos nijesam naucio ta "cuda" od imena musica.
Ma nije mi ni bitno,ako mi to bude trebalo,znam kome da se javim :lol:
 
Vrh Dno