Ecdyonurus

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.096
Broj reagovanja
909
Smrt za mekousnu pastrvu taj Ecdyonurus samo ga ovdje nazivaju padavac kako ujedno nazivaju i sve velike jednodnevke. Mix daj neke imitacije Sub imaga :yeswink:
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Pecajuci u gornjem toku Lima sam vrlo cesto bio svedok masovne pojave Ecdyonurusa, i to pocetkom jula meseca. Pastrmka ludi za njim, pa sitniji primerci cesto iskacu i metar iz vode da ga uhvate. Mame ne. One verovatno cekaju spentove. :yeswink:

P.S. Posto nemam nikakvog iskustva sa forumima molim objasnjenje oko postavljanja fotografija. Imam gomilu a ne znam kako da ih ,,ubacim".  :(   
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Jedinke koje sam ja hvatao na Limu i nosio kuci na analizu izgledaju bas kao primerak na trecoj slici prvog posta na ovoj temi. Ove sare se lepo imitiraju oguljenim paunovim isperkom, pod uslovom da muva ne ispadne previse tamna i da se isperak ne namota sitno . E sad, problem je u tome sto se boja ecdyonurusa odozdo dosta razlikuje od ove, pa ne znam da li je pomenuta imitacija bas tako dobro resenje. :-\
Mislim na suvu muvu.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
MM je napisao(la):
E sad, problem je u tome sto se boja ecdyonurusa odozdo dosta razlikuje od ove, pa ne znam....

MM, pažljivo prelistaj moju galeriju ;).

http://www.musicarenje.org/index.php?action=gallery&g2_itemId=497&g2_page=3

main.php
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Da, to je to!  :tbumb:
Odlicne slike insekata!
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.096
Broj reagovanja
909
Tek izvaljeni oblik ako se nevaram?! Je li ono bješe subimago? A na Neretvi sam primjetio za vikend jednog tako da i padavci uskoro kreću u LOV na kapitalce.
Iam li kakva imitacija nimfe ili subimaga koji preferiraš kao imitaciju istog Mix?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
silvio je napisao(la):
Tek izvaljeni oblik ako se nevaram?! Je li ono bješe subimago? A na Neretvi sam primjetio za vikend jednog tako da i padavci uskoro kreću u LOV na kapitalce.
Iam li kakva imitacija nimfe ili subimaga koji preferiraš kao imitaciju istog Mix?

Jeste, ovo je subimago, kojeg retko imitiram. Vrlo rado koristim imago - spinnera (padavca) u raznim verzijama. Volim i da ga imitiram kao nimfu, jer je krupan i ima ga dosta u našim rekama. Nejčešće su to jednostavne verzije Hares Ear i slične nimfe...
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.096
Broj reagovanja
909
Pa zečije uho mi je sivo a mislim da je nimfa ecdyonurusa ima neku bež boju pa čak i rozkastu s crvenkasto smeđim prugama do tamno smeđim prugama i tamno sivim do crnim krilnim pupoljcima tako da mislim da ima i boljih imitacija od zečijeg uha :blush:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
silvio je napisao(la):
Pa zečije uho mi je sivo a mislim da je nimfa ecdyonurusa ima neku bež boju pa čak i rozkastu s crvenkasto smeđim prugama do tamno smeđim prugama i tamno sivim do crnim krilnim pupoljcima tako da mislim da ima i boljih imitacija od zečijeg uha :blush:

Silvio, ja napisah "verzije", koje su u mom slučaju tamno braon, mixovane sa raznim tamnim dabinzima i dlakama. Ne brini, liče na large brook nymph. ;)
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Ako se ne varam, ovo je Ecdyonurus .
Na Limu i Zlorečici se ovaj insekt roji i u julu mesecu, tamo zbog oštre klime rojenja često kasne. Zanimljivo je da mu ne smetaju vrućine, x puta sam se pojavio na reci oko 3 popodne, kada sunce nemilosrdno prži, a mužjaci i ženke su se sparivali nad vodom.
Ipak, nikad nisam video intezivnije rojenje kao pre desetak dana. Bukvalno milioni, pa sam ih sa lakoćom hvatao, što leti nije baš slučaj jer je ovaj insekt dobar letač i beži kad mu se približite.
 

Prilozi

  • autopsija.jpg
    autopsija.jpg
    41,1 KB · Pregleda: 349
  • ecd.jpg
    ecd.jpg
    41,2 KB · Pregleda: 381

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
.
 

Prilozi

  • P5050008 (Medium) (Small).jpg
    P5050008 (Medium) (Small).jpg
    23 KB · Pregleda: 423
  • P5050014 (Small).jpg
    P5050014 (Small).jpg
    20,2 KB · Pregleda: 410
  • P5050010 (Small).jpg
    P5050010 (Small).jpg
    35,3 KB · Pregleda: 744
Vrh Dno