EpoxyRedWasp-S.H

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
mozda lipac misli da je mrav, moze biti. Ali kod nas na vodi, a verujem i svuda u evropi, ima bas tako malih osica. tela su im skoro spljostenog oblika, abdomen im je zuckasto smeđkast niti malo crn, dok gore na leđima ima žučkaste i cne prugice. Tako da kada bi hteo baš pravu tu malu osicu raditi udica bi morala biti 16 ili 18. I obavezno donji deo abdomena sa tamno smđim i žutim prugicama, ali te prugice nisu tako jasne kao na leđnom delu. Mnogo mi je krivo jer ih nisam slikao, a imao sam mogućnost. Sledeći put nosim fotič pa se nadam da ču imati opet mogučnosti. To je još jedan od raloga što mislim da če i ova cveno žuta da bude ok, jer smeđa i crvena imaju jednake pigmente i daju skoro jednak efekat u vodi. No, opet to su moja razmišljanja, i ne poznam lipca tako dobro kao druge ribe, jer moje interesovanje za njega je tek počelo da raste. Prije mi nije bio toliko zanimljiv, jer nije baš neki grabežljivac, iako se i veliki lipljan da uhvatiti na malog strimera, npr. jedan kolega, na savi je tako, prije par godina, digao lipljana od 2,5kg. Moje interesovanje je uvek bilo na prvom mestu prema ozbiljnim grabežljivcima, ali polako mi se počela dopadati i ta prelepa riba.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Na strimera, kolika mu je udica na tom strimeru kad je lipljen uspeo da uzme, mozda ga je zakacio sa strane nede kao sto se desilo mom prijatelju koji je na Drini uhvatio lipljena mozda kilo i jace, na mepsa leptirastu varalicu, ali lipljen je gadjao u nju, posto nije modao da proguta, zakacio se sa strane, tako verujem da je i ovaj tvoj uhvatio. Istina je da lipljen prilikom nedostatka hrane napada i sitne ribice(mladj), ali da je progutao udicu strimera ne mogu da verujem.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sto da ne proguta lipljen od 2.5 kg, kad je mogao skobalj od 700g da proguta Mepps trojku na Nisavi? Ja ulovio, i to u sred zime! Naravno nisam "jurio" skobalja, vec stuku.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Pa ne kazem ja da nece da proguta, ali to je slucajnost, ima slucajeva da lipljen izme i ruzno pace, ali to se dogadja jednom u 100 godina. Isto kao kad sam davno pecao klena na visnju i zakacio krkusu, sve je moguce, ali da je produktivno pecati lipljena na strimera svi bi ga pecali, ne bi stavljali sicusne muve.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
To i ja napisah. Desi se i to. A cim se nesto desi... Tako sam i ja cesto na nimfe stuke lovio, na suve muve skobalje itd., iako se to smatra retkim slucajem. Redjim nego lipljen na strimera! Pa jos ako je mini-strimer!? Jesi li primetio kako se lipljen ponekad "popali" na naglo povucenu podvodnu muvu. Kao kad hoces da izvuces nimfu, a on bas tad naleti. Nekad voli te trzajuce podvodne pokrete, koji se odlicno imitiraju malim strimerima. Hoce, hoce, hoce lipljen strimera. Jos ako je krupan i raspolozen, itekako ce ga rado zgrabiti. Nije svaka reka ista. Mozda je na nekoj slovenackoj reci lipljen navikao da ponekad mazne i po koju ribicu. Mozda u toj (nekoj)reci ima puno minijaturnih ribica, poput mladih dvoprugih uklija, krkusica, pa i lipljencica i pastrmcica? A?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Eh, zaboravih da napisem: Jednom sam "razbio" krkuse (potocne mrene) na suvu muvu! Ali samo jednom, na Tari. Verujete li u to?
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ajde Vas dvojca mi objasnite kakve ovo veze ima sa OSOM???????????
I sada ja ili Simpson treba da seckamo ove odgovore! Otvorite bre novu temu pa polemisite o ovoj temi!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Kakve veze ima sa osom? Evo kakve:
Na tu takozvanu osu se najcesce love lipljeni. Sumadinac lovio lipljene, pa u vezi s tim naveo neke cudne detalje. Ja se na to nadovezujem. Jos kazem da "osa" lici na mrava. A na mrava sam kovao krkuse na Tari. Sve je to povezano, inace bismo otvorili novu temu. Citajte malo pazljivije. Ako bi se drzali teme, kao sto vi prizeljkujete, onda bi ovo izgledalo ovako: Ovo je osa, pravi se ovako i mnogo lepo lovi. To citajte na nekom americkom sajtu. Kod nas niko to ne bi citao. Ali mi imamo iskustva sa osom, lipljenom, ku..., palcem i poletarcem, pa pisemo itekako opsirno. Opustite se ..deratori.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
No, Mix šta ti misliš o ovoj tzv. osici sa crvenim prugama, smatraš li ju kao mogučom dobrom lipljankom? Na drugima sam još više dodao perja.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja sam "unakazio" lipljene u par navrata suvom verzijom Profesora, koji ima kombinaciju zuto-crvene boje. Znaci, lovi. Napravi dve verzije svog mrava (pardon, ose). Jednu sa vise i jednu sa manje perja (hackle). I pazi, ja ne bi trebalo da sam neki ekspert za lipljene. Odlicno ih lovim kad zatreba, ali to retko radim. Mozda ne znas da u blizini Nisa nema lipljena. Bar ne na manje od 200-300 km. Ne bih hteo da musicari koji redovno vade lipljene pomisle da preuzimam "njihovu oblast".
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
A da umalo da zaboravim da ti kazem da obavezno napravis jednu muvu koju ja zevem "tihi ubica", naime rec je o mokroj muvu, koju je lao napraviti, znaci rep patka, telo sivi dabing izrebran sa zlatnom lameto ili zivom, sta imas, malko nogice crveni(braon) petao, i krila opet patka, uradi je nesto vecu npr.14 ili 12, ja sam imao dosta uspeha sa ovom muvom na svim nasim lipljenskim vodama!
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
A da umalo da zaboravim da ti kazem da obavezno napravis jednu muvu koju ja zevem "tihi ubica", naime rec je o mokroj muvu, koju je lao napraviti, znaci rep patka, telo sivi dabing izrebran sa zlatnom lametom ili zicom, sta imas, malko nogice crveni(braon) petao, i krila opet patka, uradi je nesto vecu npr.14 ili 12, ja sam imao dosta uspeha sa ovom muvom na svim nasim lipljenskim vodama!
 
Vrh Dno